התקופה בהולנד

הנושא בפורום 'אוהד לויטה מתארח באייסוקר' פורסם ע"י הרצליה עד המוות, ‏14/5/12.

1. הרצליה עד המוות מנהל ראשי מנהל ראשי

היי אוהד, ותודה שבאת להתארח אצלנו.

ברצוני לשאול אותך על התקופה בהולנד. קודם כל, איך היית מסכם את החוויה בכלל? מה דעתך על הרמה בליגה (הראשונה והשנייה), נכון שיחסית שיחקת בקבוצה קטנה, ובכל זאת, מה אפשר ללמוד מהם אצלנו?

אתה בטח יודע אגב שר.ק.ס עשתה עונה מדהימה עם מקום שמיני והדחה של טוונטה בפלייאוף הליגה האירופאית. עכשיו היא בגמר מול ויטסה (המנצחת הולכת למוקדמות הליגה האירופאית, הישג כביר למועדון הצנוע ששיחקת בו).

ומשהו בקטנה, כאוהד אייאקס, יצא לך לשחק עם דרק בוריחטר שממש כשעזבת עבר לאייאקס. אנחנו האוהדים מתרשמים ממנו בטירוף ובטוחים שהוא ה"דבר הבא" (אם ישמור על הגב הבעייתי שלו), האם אתה שותף לדעה שלנו?

שוב תודה ובהצלחה.

2. AFCA Member

עוד 2 שאלות בנוגע לתקופה בהולנד:
    1. ממה שהתרשמת, רמת המתקנים בהולנד גבוהה(אם אתה משווה בניגוד לארץ)? והאימונים ברמה גבוהה? אינטנסיבייים? המאמנים ברמה גבוהה?

2. איך התרשמת מהקהל ההולנדי? (חם? נאמן?) בפרט מהקהל של RKC ובכלל משאר הקהלים בליגה(הראשונה והשנייה).

תודה רבה ובהצלחה בהמשך, אגיד את האמת שאחרי התקופה המוצלחת ב RKC רציתי ואפילו ציפיתי לראות אותך הולך לקבוצה גדולה יותר בהולנד (קבוצת מרכז טבלה, משהו בסגנון של נאק ברדה או ניימיכן), מקווה לראות אותך חוזר לארדביזי http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

תודה רבה ובהצלחה בהמשך.

3. אוהד לויטה Member

שלום לשניכם, אשתדל לענות לכל השאלות.
    קודם כל החוויה היא מדהימה ברמות שאי אפשר לתאר. אתה מבין הרבה דברים כבנאדם, כמו למשל מה זה להיות זר אחרי שאתה משחק בארץ עם זרים, ועוד המון. הליגה ההולנדית היא לדעתי אידיאלית לכדורגל – היפה, המהנה, ההוגן (אם תוציא את הנשיכה של סוארס לפני שנתיים) והתרבותי. נכון שלא חוויתי מקרוב ליגות כמו האנגלית, הגרמנית וכן הלאה – ולכן אני כנראה מוטה – אבל זו דעתי. אני חושב שאנחנו יכולים ללמוד מהם הרבה אבל בגדול, ההבדל הגדול הוא בפן המקצועני והמנטלי – ואלה דברים שמתחילים כבר ממחלקות הנוער – כדורגל בהולנד זה תרבות והיחס בהתאם. בארץ כדורגל הוא מלחמה. אנחנו מדינה של מלחמות והבאנו במו ידינו את הכדורגל למקום הזה שאותו אנו מכירים. הפסד הוא אסון וניצחון שווה מלכות. באירופה, לעומת זאת, ניצחון הוא מטרה אך אין לתוצאת המשחק השפעה רבה כ"כ על מצב הרוח או על האימונים – תמיד מתאמנים כדי להשתפר ולהתקדם ולשחק טוב יותר. אני לא חושב שההבדל בין הארץ לאירופה הוא דווקא בשגרת החיים הספורטיביים, כי גם שחקנים רבים בישראל הם מקצוענים בתחום הזה, שומרים על שגרת אימונים, תזונה וחיים ספורטיביים. אבל המקצוענות היא מעבר לזה, היא גם מנטלית וזה פעמים רבות ההבדל לדעתי.
    בנוגע לרמת המתקנים אין מה להשוות בינינו ובין הולנד, לכל קבוצה בליגה חמישית יש מתקנים מדהימים שלרוב קבוצות ליגת העל אין.
    הקהל בהולנד הוא קהל חם, נאמן ואוהד בכל מצב. זכור לי המשחק האחרון בעונה הראשונה שלי ב-RKC, אחרי שירדנו ליגה, והאוהדים נשארו ועודדו אחרי המשחק כחצי שעה בצורה מדהימה. גם האהדה ברחוב מעוררת כבוד, תמיד נותנים את הכבוד הראוי לשחקן, מכבדים את הפרטיות שלו ותמיד חיוביים. מבחינת משחק חוץ הקהלים הכי חמים שנתקלתי בהם היו דווקא של NAC Breda, Go Ahead Eagles, VVV וכמובן דגלי ישראל באמסטרדם ארנה.
    עניין אחרון, דרק בוריחטר. בשנתיים שלי ב-RKC הוא אולי החבר הטוב ביותר שלי מהקבוצה, אנחנו בקשר עד היום וקבענו להיפגש בקיץ. דעתי דומה לשלכם, תמיד ידעתי שהוא פוטנציאל ענק ברמות גבוהות מאוד, למרות שאני מופתע מהמהירות שבה הוא נכנס להרכב באיאקס והפך לשחקן משמעותי. אני שמח בשבילו ומאחל לו לייצג את הולנד בברזיל 2014. אני מקווה שהוא מאחל לי דבר דומה עם ישראל.