אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. South Boy Member

שמת לב שהשתמשת בדת כדי לתאר את הלאום שאליו אתה שייך? שמת לב שחוק יסוד האזרחות נובע מתוקף השיוך הדתי שלך? שמת לב שמדינת ישראל קמה ואיחדה את כל יהודי התפוצות על בסיס האתוס הדתי של הלאום היהודי?
    אתה יכול לדבר על הפרדת דת ומדינה כמה שבא לך אבל זה כנראה כי אתה לא מבין שאם תהיה הפרדה מוחלטת בין דת ומדינה למדינה הזאת אין זכות קיום. יהדות היא גם דת וגם לאום וזה לא קורה כמעט בשום מקום בעולם, אי אפשר להפריד בין השניים במקרה שלנו.
    אני כן מתנגד לכפיה דתית (או חילונית), אני כן מתנגד למונופול הרבנות בנושאים מסוימים, אבל להפריד את היהדות ממדינת ישראל זה משהו שלא יכול לקרות ואסור שיקרה.
    את הכפיה הדתית שמתרחשת באופן ממסדי כמו תחבורה ציבורית בשבת או נישואים אזרחיים צריך לפתור ואפשר לעשות את זה גם בלי לנתק את הזהות היהודית ממדינת ישראל, כמו למשל להעביר את הסמכות להחליט בנושאים האלה מממשלת ישראל לרשויות המוניציפאליות שיחליטו מה טוב עבור הקהילות שלהן. לבטל לחלוטין את אופיה היהודי של מדינת ישראל זה לא פתרון.

Roma ו-קשר שמאלי אוהבים את זה.
  2. VAR Member

מבלי להיכנס לדיון, עלתה בי הרגע המחשבה: למה בעצם אין עדיין נישואים אזרחיים ותחב"צ בשבת? החרדים והליכוד וסמוטריץ׳ כולם באופוזיציה, למה מחכים?

3. South Boy Member

כי הקואליציה עדיין לא יכולה לעשות הכול בגלל שהם בקואליציה, כי גם בתוך הקואליציה לא כולם דוחפים לזה (לא הצליחו להעביר חוק איחוד משפחות אז יעבירו את החוקים האלה?), כי זה לא דבר שאפשר לעשות בחודש.

4. VAR Member

אז צריך לחכות עכשיו שיהיה 61 גם ללא המפלגה של בנט?

לא יודע, משהו אומר לי שאין באמת רוב בעם שמעוניין בדברים האלה.

5. South Boy Member

כי באמת אין רוב בעם שמעוניין בדברים האלה, רוב האוכלוסייה בישראל היא מסורתית ורובם כנראה מרגישים בנוח עם הסטטוס קוו שהוטמע עמוק מספיק בקרב האוכלוסייה הלא דתית.
    בכל מקרה, כל הדברים האלה יכולים להשתנות גם בלי לבטל את אופיה היהודי של מדינת ישראל, דבר שגם ככה לא יכול לקרות מסיבות שבכלל לא קשורות לויכוחי דתיים חילונים.

6. VAR Member

זה מובן לי, אני מדבר בציניות למקרה שזה לא הובן. אולי לאלה שמאשימים את החרדים בכל תחלואות המדינה זה מתחיל להיות מובן רק עכשיו.

את הפתרונות שלי כבר הצעתי, נותר לחכות ולראות כמה זמן יעדיפו בשמאל החילוני ללכת ראש בקיר ולא להסכים לשום יוזמות פרטיות כי חלילה וחס מישהו עוד עלול להתעשר מהן.

South Boy אוהב/ת את זה.
  7. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

פוליטיקה לא עובדת ככה ו99% מהאנשים לא מצביעים לפי מה יקרה עם תחבורה ציבורית בשבת.

תחפש בגוגל סקרים על תמיכה בתחבורה ציבורית בשבת או בנישואים אזרחיים ותראה שרוב הציבור כן תומך בדברים האלה.

oranfu אוהב/ת את זה.
  8. alexshw Member

זה לא לבטל. זה לתת חופש לאנשים להחליט. אופיה של ספרד הוא ספרדי. יש שם הרבה קתולים אדוקים. עדיין הדת מופרדת מהמדינה.

LFC-Gerrard1 אוהב/ת את זה.
  9. VAR Member

אז שוב נשאלת השאלה למה הנושא הזה על סדר היום בכלל? אתה מאמין שיגיע היום שאנשים כן יצביעו לפי מה שיקרה עם תחב"צ בשבת? מה הסיבה לקיום הפוליטי של ליברמן? הנה קיבל ממשלה בלי חרדים כמו שרצה. מה הוא עושה עם זה? מישהו שמע אותו בכלל מאז שהושבעה הממשלה?

כולם אמרו לי שחרדים הם המכשול שמונע הפרדת דת ממדינה. לא מרגיש לי ככה בינתיים.

10. South Boy Member

כן, תחפש סקרים של מאקו והארץ, זה מאוד מייצג.

מדינת ישראל היא לא מדינה תיאוקרטית אחרת היו סוקלים אותך למוות אם היית גולש באייסוקר בשבת.
    מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית הרבה יותר מאשר יהודית, האופי היהודי שלה מתבטא בדברים יחסית שוליים באורח החיים של אנשים ויש לך את זכות הבחירה כמעט בכל אספקט בחיים שלך. כמו שאמרתי, גם אני הייתי רוצה שתהיה תחבורה ציבורית בשבת למרות שאין לי שום שימוש בתחבורה ציבורית וגם אני הייתי רוצה שתינתן לזוגות האפשרות להתחתן בנישואים אזרחיים למרות שלי חשוב להתחתן כדת משה וישראל למרות שאני חילוני אבל כל הדברים האלה עדיין לא הופכים את מדינת ישראל למדינה עם שלטון דת. זה סטטוס קוו שהכתיבו חילוניים גמורים שלא לומר אתאיסטים בעת קום המדינה, אמנם יש מקום לעדכן אותו אבל לנתק לחלוטין את הזהות היהודית ממדינת ישראל זה פשוט משהו שאי אפשר לעשות אלא אם כן אתה רוצה מדינה דו לאומית או מדינת כל אזרחיה, ולפי התבטאויות קודמות שלך אני אומר בעדינות שלא נראה לי שהיית מתלהב מהרעיון.
    ההשוואה לספרד מגוחכת בכל קנה מידה ואין לי ממש כוח להסביר למה. אנחנו לא דומים לספרד או לשום מדינה בעולם מיותר מדי סיבות.

Roma אוהב/ת את זה.
  11. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

מדברים על זה כי פוליטיקאים ועיתונאים צריכים לדבר על משהו, אם היו מדברים רק על מה שמניע אנשים להצביע אז מהדורות החדשות היו מסתכמות בשיח עדתי/זהותי + נושאי ביטחון. פעם בהרבה שנים יהיה משבר כלכלי אז ידברו על כלכלה, או משבר בריאותי(קורונה) אז ידברו על זה, או ראש ממשלה שמואשם בשוחד אז ידברו עליו.

מה המהות של ליברמן? הוא קלאסי פוליטיקאי עדתי שפונה למגזר מסוים, בלי הקולות שלהם לא היה עובר את אחוז החסימה.

12. LFC-Gerrard1 Member

נגעת פה בנקודה חשובה שלטעמי פסחו עליה יותר מידי כאן.
    העובדה שיהדות היא גם לאום וגם דת היא בהחלט ייחודית בעולם, העניין הוא שאני חושב שזו בדיוק הסיבה שיש לישראל זכות קיום גם עם הפרדת דת ממדינה. בוא נודה באמת, הסיבה המרכזית שהאו"ם החליט שזה בסדר שנקבל מדינה היא השואה. במלחמת העולם השנייה, וגם טרם לכך כמובן, הוכח שיהודים הם עם נרדף עם אפס קשר לכמה דתיים הם. יהודים? חרא. למעשה, אתה נרדף גם אם אתה לא יהודי ורק בן לאב יהודי. או אפילו נכד.
    כך שהקמת מדינה ליהודים הייתה נחוצה (וגם ניתנה) ליהודים כי הם יהודים. ולא כי הם דתיים. אז למה דווקא בישראל? כי גם חילוני גמור מכיר בהיסטוריה. עם ישראל היה בישראל בעבר. זה מוכח, זו היסטוריה. ולרוב המוחלט של החילונים יש את הזיקה הזו. יתרה מכך, רוב מקימי המדינה היו חילונים גמורים שהגיעו בדיוק בשל הזיקה הזו, ולא בגלל שהם דתיים.
    בעיניי, אין שום בעיה להפריד בין השניים. למה שתהיה בעיה? הדת הרשמית של המדינה תהיה יהודית. חוק השבות יישאר כפי שהוא. אני באמת לא מבין מדוע זה שישראל מדינה יהודית מונע הפרדת דת ומדינה.

אין לי שום התנגדות למסורת, אני חוגג את החגים בדיוק כמוכם ונהנה מהם מאוד. עושה קידוש בשישי עם המשפחה של החברה, אוהב מזמורי שבת ותמיד מתחשב בנוכחות של אדם דתי בסביבה שלי מבחינת סגנון דיבור ולבוש וכו'. אבל אני לא רוצה שהרבנות תהיה מעורבת בשום אספקט של חיי. אני רוצה לעלות על אוטובוס בשבת לים. אני לא רוצה שיהיה שום חוק שמגביל אותי רק בגלל דת. דת זו לא סיבה להגביל אף אחד.
    יותר מהכל, אני לא צריך לשלם לאף אחד כדי שילמד דת. וזו הנקודה החשובה ביותר. באמת באמת באמת שאין סיבה שכל כך הרבה אנשים יקבלו כסף כדי ללמוד. אני אפילו לא אומר להפסיק הכל לחלוטין. יכול להיות שיש אנשים שהם לגמרי עילויים בתחומם ושהגיוני שהמדינה תקדם אותם כי התרומה שלהם (גם אם לא כלכלית) היא ברורה.
    אני מאוד תומך במה שאתה אומר, שיש לתת לכל רשות מקומים את הזכות לקבוע את ציביונה.

ולעניין אחר שעלה כאן, אני גרתי שנה וחצי באנגליה, יש לי דרכון בריטי.
    היה לי מדהים, אני מאוד קשור לאנגליה ויוקר המחייה שם הוא כל כך הרבה יותר נוח.
    אבל, זה לא הבית. בסיום התקופה נשבעתי שאת ביתי ומשפחתי אקים בישראל. כן, יש לזה המון קשר לזה שאנחנו עם. אני חלק מהעם, אני אוהב את העם, אני אוהב את הארץ, את הדגל, לוחם ומפקד מילואים פעיל גם כיום, אוהב את האנשים (רובם), ואוהב גם את החספוס.
    זה הבית ואין אחר. כן, הלאום והדת היהודית שזורים זה בזו באופן מאוד ייחודי אך הפרדת דת ממדינה לא צריכה להיות ניתוק הקשר הזה אלא הכרה בכך שהזכות לחופש קודמת לכל. מי ששמר ימשיך לשמור, מי שלא שמר ימשיך לא לשמור, רק בלי התערבות של אף אחד.

ושאלה לסיום, מה זו כפייה חילונית?

oranfu ו-Lebron אוהבים את זה.
  13. VAR Member

מעולה, אז מסכימים שמדובר בדיון עקר וחסר טעם?
    כפייה חילונית זה שאדם דתי צריך לשלם מיסים שמממנים חילול שבת או כל דבר אחר שנוגד את ההלכה.

LFC-Gerrard1 אוהב/ת את זה.
  14. LFC-Gerrard1 Member

פספסת את זה? זה עשה הרבה רעש.
    הקיצוץ של ליברמן? מכת הקצבאות שהנחית נתניהו כאבה לחרדים יותר | כלכליסט
    אמנם בינתיים זה נדחה, אבל מכל ההתרחשויות מאז מינוי הממשלה הזו, זו החיובית ביותר.
    מהיכרותי איתך, אין סיכוי שאתה לא בעד.

15. alexshw Member

סטטוס קוו שהכתיב בן גוריון מתוך גחמה פרטית. אם היה מכתיב שצריכה להיות חוקה והפרדת הדת מהמדינה אז כך היה עד היום ואף אחד לא היה מספר פה סיפורים.
    נכון אני יכול להתחתן בקפריסין ולנוסע ברכב בשבת, אז למה לרמות את עצמינו? למה לא לאפשר בארץ להתחתן ללא רבנות וגם שהתחבורה תעבוד בשבת? גם ככה הלכה לא מתאימה לעולם המודרני ומדינה נורמלית לא יכולה להתנהל לפיה.
    טיב טעם מפוצץ באנשים, כולל רבים שלא יודעים מילה ברוסית וככה כל רשת לא כשרה, אבל מספרים סיפורים.

משתמשים שצופים בדיון זה (רשומים: 1, אורחים: 123)

1. Bianconeri