4 הגדולות - עכשיו יותר מתמיד

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Maccabi Diamond, ‏4/3/10.

1. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אולי פשוט הגיע הזמן שתפנים שיש עוד קבוצות בכדורגל הישראלי מלבד מכבי חיפה ושלא כל הזמן הייתם "אימפריה", אולי רק מ-2001.
    מה זה ניהול וכלכלה? ולנסיה נמצאת בחובות עצומים אז היא לא קבוצה גדולה בספרד, פיורנטינה גם היא הייתה בצרות כלכליות גדולות, מנצ'סטר יונייטד כרגע נמצאת בבעיה עם הגלייזרים כנ"ל גם ליברפול אז הם לא מועדונים גדולים?
    האהבה שלי לבית"ר רק התחזקה אחרי הפירוק, והנה עובדה שהצלחנו לקום מהקבר ולזכות ב-2 אליפויות ו-2 גביעים ובעונה שעברה שבועיים לפני קיץ קשה ומתיש שעמד בפני המון סימני שאלה זכינו בגביע נגד הקבוצה שמנוהלת בצורה הטובה ביותר בכדורגל הישראלי.
    בית"ר מבחינתי למרות שאין לה יותר אליפויות מהתל-אביביות ומכבי חיפה ולמרות שהיא לא עשתה משהו משמעותי באירופה היא הקבוצה הישראלית החשובה ביותר, המיוחדת ביותר ומבחינת מה שהיא מייצגת היא גם הגדולה ביותר בשבילי.

2. eran levy Member

לבית"ר היה את מלמיליאן, להפועל י-ם את אלי בן רימוז', לנתניה את מכנס ולביא. בשנות השמונים לנתניה היו יותר אליפויות מלמכבי חיפה ובית"ר והיא לא הפכה לאימפריה למרות שהיא היתה היחידה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי שזכתה בעונה אחת בכל התארים האפשריים. אז עם כל הכבוד למלמיליאן, לא הוא זה שקובע את סדר היום ואת דעת הקהל אלא התקשורת. מעטים היו אלו שראו את מלמיליאן בלייב, ואני לא מדבר על עשרות אלפי צופים במגרש אלא על מיליוני צופים בטלויזיה. אתה לא יכול להתעלם מהעובדה שבית"ר וחיפה הפכו לקבוצות גדולות באותה תקופה בה החלו השידורים הישירים מהמגרשים. המועדונים הפכו לגדולים מכיוון שהיה שם את הפוטנציאל והם הגיעו מהערים הגדולות בארץ, אבל לומר שהם הפכו לגדולים בגלל מלמיליאן ושרף זה קצת מצחיק ומתעלם לחלוטין מכוחות שוק. כדורגל זה לא רק יכולת על המגרש, נסיבות ודרישות שוק עושות את ההבדל לא פחות ואף יותר מיכולת של קבוצה זו או אחרת.

3. roy D Member

בדיוק כשהטלוויזיה נכנסה (ונתניה שודרה), בית"ר ירושלים הייתה במגמת עלייה ומלמיליאן בדיוק עלה לבוגרים ועשה את מה שעשה, כבש את הליגה ואת הצופים, התקשורת כמובן תשדר את מי שמעניין בכדורגל הישראלי ותשדר את מלמיליאן ובית"ר שמתחילים להאפיל על הפועל ירושלים, שעד שנות ה-70 הייתה הקבוצה הבכירה בעיר.

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/bduh.Xxx אז בזכות מי הן הצליחו? אנשי התקשורת שיחקו על הדשא? או שהיה זה שרף שהוביל את חיפה על הקווים ומלמיליאן שהוביל את בית"ר להצלחות?

תסביר איך בדיוק קשורה הצלחתן של בית"ר ומכבי חיפה (תארים)בליגה, לתקשורת? הלא, אם בית"ר או חיפה לא היו מצליחות, לא היו משדרים אותן. איך, איך ההצלחה המקצועית של המועדונים האלה קשורות לתקשורת? התקשורת משדרת את מי שמעניין ובית"ר וחיפה היו מעניינות באותם זמנים והיו רלוונטיות יותר, אז למה אתה מצפה? שלא יזכו לסיקור תקשורתי? למה? כי הקבוצות מייצגות ערים גדולות בישראל?

נערך לאחרונה ב: ‏5/3/10
  4. eran levy Member

שאלת שאלה והבהרת שלא קראת את מה שכתבתי לעומק:
    אף פעם לא טענתי שההצלחות של הקבוצות הגדולות תלויה בתקשורת. מה שעשיתי היה הצגת מצב אמיתי, בו דווקא בתקופת תחילת שידורי הכדורגל הישירים מליגת העל זכו ארבע קבוצות ברוב הגדול של האליפויות. לא אמרתי מעולם שהן זכו בזכות התקשורת. מה שכן טענתי הוא שהקבוצות הפכו ל"גדולות" (כפי שהן מוגדרות כיום) כי התקשורת באה לעזרתם. קבוצת ארבע הגדולות הוא אינטרס של התקשורת לא פחות מאשר של המועדונים, שני הצדדים מרוויחים משיתוף פעולה.
    תפתח קצת את הראש, לא מדובר רק במאבקים על המגרש, לא צריך אליפויות כדי להיות בין ארבע הגדולות. העסק מעט יותר מורכב מכדור ברשת.

5. roy D Member

=

אם 4 הקבוצות הללו לא היו מצליחות וממשיכות לדשדש באמצע הליגה, משחקים של בית"ר מול מכבי ת"א או מכבי חיפה מול הפועל ת"א לא היו נקראים 'משחקי עונה'.

אתה זה שצריך לפתוח את הראש ולהיווכח לעובדה שלולא ההצלחה המקצועית, אף אחת מהקבוצות לא היו הופכים לחלק כ"כ דומיננטי בליגה.

נערך לאחרונה ב: ‏5/3/10
  6. eran levy Member

אתה ממש לא מבין על מה אני מדבר, גם הציטוטים שאתה מביא על מנת לסתור את עצמי, אין קשר בינם לבין מה שאתה טוען, כך שאני מרגיש שהדיון לא יגיע לשום מקום. אתה מתעסק ב"אם" ואני מביא עובדות מוכחות, דברים שקרו בפועל. אני יכול להפריך מדעית וסוציולוגית את כל טענותיך, אבל בנקודה הזו אני מרגיש שאני קצת מדבר לקיר. אז חביבי - אל תפתח את הראש, תאמין במה שאתה מעוניין להאמין.

7. roy D Member

למה לבזבז הודעות בפורום על הודעות כ"כ מיותרות וחסרות מתוכן כמו שלך? אתה בכלל לא מדבר לעניין. אין לך מה לטעון אפילו.

אתה זה שמדבר ב-"אם", "אם את 2 הקבוצות הללו לא היו משדרים אז..." ואם ואם ואם. אבל, אני מדבר כאן עובדות, לא ספוקלציות כמוך.
    בית"ר ירושלים ומכבי חיפה שודרו כשהן עניינו, כשהן היו בשיא הפיכתן לקבוצות שהן היום.

ולמה? כי בית"ר וחיפה הצליחו. אז למה אתה מצפה? שלא ישדרו אותם, רק בגלל שהם מייצגות את הערים הגדולות בארץ? מה הנקודה ש(אין)לך?

אתה טוחן מים על כלום, בורח מלהגיב תשובות ברורות שאין לך, מפאת חוסר כל בסיס נקודתי רלוונטי.

8. eran levy Member

חביבי, תבחן טוב טוב את הדברים שלך נגדי ותבין שאין להם מקום בפורום הזה, בלי קשר לעובדה אם אתה מסכים איתי או לא.

אם הדיון יורד לטענות מסוג זה, כנראה שהוא מיצה את עצמו.

9. roy D Member

אתה רק מחזק את הטענות שאין לך מה למכור בדיון.
    50% מההודעות שלך בדיון יורדות לרמה של זילזול ואני זה שצריך לבחון את דבריו?

10. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

אחרי שניסיתי בעיקר לכוון את הדיון למקום אליו אני רוצה שילך, הגיע הזמן שאתן את התגובה שלי. תחילה אתייחס למכבי נתניה, אחר כך למצב הנוכחי ואיך אני רואה אותו.

כילד שרק התחיל לעקוב אחרי כדורגל מכבי נתניה מעולם לא נתפסה אצלי כקבוצה קטנה. היה ברור לי תמיד שלביתר ירושלים, מכבי חיפה ומכבי תל אביב יש אוהדים רבים יותר, אך העובדה שפגשתי בעפולה רק אוהדים של 4 הקבוצות האלה, בלי לראות אפילו אדום אחד מכל סוג שהוא, גרמה לי להאמין שאלה הקבוצות המצליחות ביותר. רק אחרי שנכנסתי חזק לעניין של טבלאות וליגות ורמת ההתעניינות שלי הייתה יותר מרק לראות את המשחקים של הקבוצה ולהתפלל שתנצח, הבנתי שאנחנו בכלל בליגה הארצית, הליגה השנייה דאז.
    תמיד כשהייתי הולך לימי הולדת של ילדים בכיתה והיינו מתווכחים על כדורגל, האבות של אותם ילדים היו שומעים שאני אוהד את מכבי נתניה ומיד סיפרו לי שגם הם וכמה שהם מתגעגעים לתקופה שבה הקבוצה הייתה מתחרה על תארים.
    השנים חלפו ועד גיל 12 המציאות מבחינתי הייתה שאלה 4 הקבוצות האהודות היחידות בישראל. לא היכרתי שום אוהד של הפועל תל אביב או ראיתי מכונית עם מדבקה אדומה. אפילו בשכבה מעליי היו שני אוהדים של בני יהודה, אבל לא אדומים. רק בעונת הדאבל של הפועל תל אביב הבנתי שיש לקבוצה הזו אוהדים לפי מה שראיתי בטלויזיה, אבל מכיוון שלא יצא לי להיתקל מעולם באוהד של הפועל תל אביב בעפולה, ניחשתי שמגיעים למשחקים שלה הרבה אוהדים משום שהיא מצליחה ושכל קבוצה תביא כזו כמות אם תזכה ב-2 התארים הגדולים בישראל.
    בגיל 16 קיבלתי סוג של חבטה, כשהתחלתי להיכנס לאינטרנט והבנתי שהתקשורת לא סופרת את מכבי נתניה ושמבחינתה יש רק 4 קבוצות שלכבודן ראוי לעשות את מירב כתבות הצבע ולהביא עליהן ידיעות. רק אז הבנתי באמת שבמקום מסוים בארץ, יש המון אוהדים אדומים שאוהבים את הפועל תל אביב.

מכבי נתניה היא כנראה הקבוצה האהודה ביותר בישראל ביחס למעט שהיא משיגה. 28 שנים של כלום ועדיין יש לקבוצה הזו המון אוהדים בכל רחבי הארץ. בעפולה אני נתקל מדי פעם במכוניות עם מדבקה או צעיף של מכבי נתניה על החלון ולא רק בעפולה, אלא בכל הצפון והרבה הרבה הרבה יותר משאני נתקל באוהדים של הפועל תל אביב או כל קבוצה אחרת שהיא לא ביתר ירושלים, מכבי חיפה או מכבי תל אביב. גם בטיילת באילת, סתם לדוגמא, לכל הקיוסקים יש מוצרים שלנו יותר משל הפועל תל אביב, בטענה שהם נמכרים יותר. מוצרים של הפועל באר שבע, שהיא הקרובה מכולן לאילת, אין בכלל.

בשבילי, מכבי נתניה הייתה ותישאר הקבוצה של המדינה. למה? כי שיחק אצלנו גדול השחקנים בכל הזמנים וכי הוא הביא את נבחרת ישראל בפעם האחת והיחידה למונדיאל. כי לקחנו את האליפויות הכי יפות עם לפחות 9-10 שחקני בית. וגם כי הייתה נקודת זמן שבה היינו הקבוצה האהודה ביותר אי פעם בישראל.
    אין לי ספק בכלל שתואר אחד לרפואה יחזיר את כולם באצטדיון החדש ויהיו כל משחק 12,000 יהלומים, דבר שיביא לכך שיבנו בדחיפות את יתר היציעים.

זה לא סתם שמדברים תמיד על "הפוטנציאל" או כמו שדניאל יאמר אמר בזמנו "הענק הרדום". יש למכבי נתניה טונות של אוהדים בכל רחבי הארץ.

נערך לאחרונה ב: ‏6/3/10
  11. eran levy Member

גם אני זוכר שבימי ביה"ס היסודי היו די הרבה אוהדים של מכבי נתניה יחסית לעובדה שבית הספר בחולון. זכורים לי בעיקר שני שחקני ילדים של מכבי ת"א שאהדו את נתניה. המורה להתעמלות שלנו היתה אחותו של משה גריאני והיא זכתה לכבוד מלכים בשל כך. העובדה שמכבי נתניה זכתה באותה תקופה באליפויות בקלות מרשימה הביאה עוד אוהדים, גם אם אלו אף פעם לא ביקרו בקופסא.
    מכבי נתניה הקטינה את עצמה בשנים האחרונות, ומאחר ובילתה גם כמה שנים בליגה השניה באופן טבעי החשיפה לקבוצה פחתה. נתניה צריכה לפני הכל אצטדיון רציני, ואולי זה שנבנה בנתניה יתן את הפתרון וישים את נתניה על המסלול הנכון לצמרת. ארבע הגדולות הוא מונח שגם התקשורת לא תרצה להיפטר ממנו בשנים הקרובות, אבל אף פעם אין שום דבר רע בתחרות. נתניה היא אכן "הענק הרדום".
    דרך אגב, המגזין "שם המשחק" הקדיש מהדורה מיוחדת בחודש פברואר לספורט בנתניה. כדאי לקרוא.

12. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא אתווכח איתך על זה שבשבילך מכבי נתניה היא הקבוצה של המדינה כי כל אוהד של קבוצה חושב שהקבוצה שלו היא הכי מיוחדת ויפה בלי קשר לתארים והמצב הנוכחי, גם אני כזה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx
    אבל אתה לא יכול לקבוע שלקחתם את האליפויות הכי יפות כי לא ראית אותם ואין לך קטעי וידיאו של כל האליפויות, אין ספק שהאליפות של "נתניה ועוד 15" היא אחת הגדולות שהיו כאן אבל קשה לקבוע שהיא הגדולה ביותר.
    9-10 שחקני הרכב היו בכל קבוצה בתקופה הזאת לפני שהכדורגל הישראלי נכנס לעידן המודרני של ההעברות ושכירי החרב.
    וכל קבוצה בזמן האליפויות שלה היא האהודה ביותר בישראל, תראה כמה אוהדים מכל הארץ צברה מכבי חיפה בעשור הזה, לדעתי הכפילה את הכמות שלה ואם נעשה כאן סקר מבין כל המשתמשים נראה שכאן יש למכבי חיפה הכי הרבה אוהדים.

שאלה נוספת היא האם יש סיכוי שבשנים הקרובות קבוצה שהיא לא אחת מ-4 הגדולות תיקח כאן אליפות ותתקע יתד בצמרת?

13. Raulito Madridista

לדעתי גם אם יאמר וברקת היו נשארים בקבוצותיהם פרק זמן ממושך יותר - אולי פרט להבלחה חלקית וקוריוז, לא היה איום ממשי על 'הטופ4'. אצל באר-שבע יש לחץ עצום כל הזמן והמקום עצמו מאוד לא אטרקטיבי מבחינה גיאוגרפית, כך שבאר-שבע תוכל להגיע לצמרת רק אם תציע סכומים מטורפים לשחקני ליגה טובים, או שיצמח לקבוצה נוער לתפארת כמו בתחילת העשור - בניון, ברדה וכו'. לגבי נתניה ושאר הקבוצות - לבעלים לא תמיד יש סבלנות ולא תמיד יש יכולת להשקיע הרבה כסף כדי לחולל מהפכה של ממש. היום הכדורגל דורש הרבה יותר כסף ואין תופעות כמו אתלטיק בילבאו בספרד למשל שהייתה מושתת תמיד על שחקני בית באסקים. היום היא במקרה הטוב במקום השביעי ובמקרה הרע מועמדת לירידה.

בכל-מקרה, בכל הליגות באירופה נוצר איזשהו מעגל קבוע בשנים האחרונות פרט לשינויים קלים פה ושם(טוטנהאם נדחפה למקום הרביעי במקום ארסנל למשל, אבל מי זוכר), כלומר זה דבר טיבעי בכדורגל וזה לא ייחודי רק לישראל. חלק מהעניין קשור למסורת ולכח ההרתעה שקבוצות יוצרות. השם 'מכבי' תמיד יהיה מפחיד יותר מאשר 'סכנין'(רק לצורך הדגמה), גם אם סכנין תדורג במקום השני או השלישי כפי שקרה לפני שנתיים. מה לעשות שקהל אוהדים הוא כח עצום, והקהל של הקבוצות האלו תמיד ימלא איצטדיונים ולא משנה מה, דבר שאי-אפשר להגיד על קבוצות אחרות למשל. אני זוכר שהקהל של בית"ר היה בא בהמוניו גם כשהקבוצה הייתה בנדנדה של ניצחון-הפסד-ניצחון-הפסד וגם הפועל למשל לא זכתה בהרבה תארים בעשרים השנים האחרונות ובכל-זאת יש קהל שתומך. כלומר, אני מבין את אוהדי נתניה שחלקם מוחים על חוסר הישגיות, אבל אם נלך לפי הישגים אז רק מכבי חיפה מרשימה בעשור האחרון.

הרבה אוהבים לטעון 'סיקור תקשורתי', משחק מרכזי וכו' - הצלחות מביאות סיקור תקשורתי וזה נותן את שלו למשך תקופה ארוכה יותר. מאז שיאמר הגיע, נתניה קיבלה הרבה יותר כותרות וכתבות ספיישל בעיתון, נתניה כבר לא הייתה קבוצה שמגרדת שלוש שורות וחצי וגם זה בקושי.

כמוכן, אולי תרבות הכדורגל כאן לוקה בחסר, לפי דעתי. ילדים שמתחילים זה עתה לראות את ה-22 שרודפים אחרי כדור במגרש, ילכו רק אחרי הניצחונות והתארים. אין כבר את הרומנטיקנים של פעם שנקשרו לצבע החולצה, להיסטוריה, אולי לפי קרובי משפחה ועוד. אני בטוח שבאנגליה יש אוהדי פורטסמות חדשים שנוספים מידי שנה ועל קבוצות תחתית בארץ למשל כזה להגיד את זה. לא יודע איך להסביר את הנקודה הזאת באופן טוב יותר.

בנוגע לנקודה אחת שעלתה כאן 'בלי כוונה' - אני בהחלט חושש שמכבי חיפה תשלוט בכדורגל ישראלי בצורה אבסולוטית שרק מנצ'סטר יונייטד עשתה בכדורגל בשני העשירונים האחרונים, ומספר הופעות ברצף בליגת האלופות(דבר אפשרי בהתחשב לשינויים שנעשו בהגרלת המוקדמות - ותודה לפלאטיני) עשויות להוביל אותה לעבר המטרה - מדובר בהכנסה חסרת תקדים. אני לא זוכר עונה אחת של חיפה בעשור האחרון ואף לפניכן שאפשר היה לכנות אותה כביזיון. היא לא סיימה אף פעם מתחת למקום החמישי, וגם בשנתיים הבינוניות שלה, חיפה נשארה מחוץ למאבקי התחתית בניגוד לבית"ר, מכבי או הפועל, שחוו זאת פעמיים לפחות, וחיפה אף הצליחה להגיע לשמינית גמר גביע אופ"א. קבוצות כבר מפחדות לשחק נגד חיפה והן עולות למגרש כאילו הן בפיגור.

14. alexshw Member

אגב מכבי חיפה סיימה מתחת למקום חמש בפעם האחרונה ב - 1988.

15. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה