שערוריות שיפוט - דיון רשמי

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י בית"רי מלידה, ‏31/1/04.

1. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא מכובד. אין לי הגדרה אחרת. שמי שצעק שתבריזי שפט כמו שיכור יקום ויגיד כמו גבר או שהוא אמר את זה והוא עומד מאחורי דבריו או שיגיד שהוא אמר את זה אבל הוא מתחרט ומבקש סליחה. אני מקווה שהוא יזכר בנימוסים ויבקש סליחה לפחות למראית עין כדי להשכיח את הפרשה כי זה בהחלט לא מסויף כבוד לא לליגה שלנו ולא לאיגוד השופטים.
    בצד המקצועי של העניין- לא הבנתי איזה החלטות של תבריזי הוכרזו כטעות באופן ספציפי אבל אני מעריך שאלו ההרחקה של צמח (ולא משיח כמו שטענתי, התבלבלתי) ועוד פנדל שלא נשרק ומלבד כך אין טענות. כמו שכבר אמרתי אנשים פשוט נרתעו מהמספר של חמישה מורחקים ותלו את האשמה בשופט (למרות שהאיגוד מדבר על אחד או שניים). מה אתם חושבים על האמרה הקשה נגד תבריזי? איך יתפתח כל הנושא לדעתכם מבחינה אתית ("הוא שפט כמו שיכור") ומבחינה מקצועית- האם צריך לנקוט צעד נגד תבריזי או שהכל צריך להישאר על מקומו?

2. ג'רי בית הלוי Member

איזה בולשיט זה. מה, כששופט בא להוציא כרטיס הוא צריך לעשות חשבון כמה שחקנים יצאו מהמשחק וכמה מוצהבים? שופט צריך לשלוף אדומים בלי פחד, גם אם האדום הבא יוביל להפסד טכני וגם אם זה בדקה 3. חוקה זה חוקה, זה פשוט מגוחך כל הטיעונים האלה של "רוצה לתת למשחק לזרום". אם הוא רוצה לתת לזה לזרום שיקנה להם ספרייט, לא שיעלים עין מעברות שדורשות כרטיסים.

3. burning soil Member

דעתי בעניין בקצרה,ברור ששופט צריך לשלוף כרטיסים
    בלי לעשות חשבון,אבל היו הרבה מקרים משונים עם תבריזי..

4. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

אוקי אני חייב להגיב לטענות שהושמעו כאן.
    באופן רשמי, הוועדה החליטה שתבריזי טעה בשלושה מקרים בשבת, שני אדומים ופנדל.
    מי שלא חושב שזה חמור הוא לא במקצוע הנכון.
    טעות אחת יכולה לשנות לחלוטיין משחק, לא לדבר על 3 כאלה.
    אבל מה זה משנה, תבריזי ישובץ גם השבת.
    שנית, רמת השופטים בארץ מחיבת, לדעתי, הבאת שופטים מחו"ל למשחקי ליגת העל.
    לא יתכן שבשנתיים האחרונות ידיעות אחרונות יקדישו כל יום ראשון(כאשר שוחקו רק 4 משחקים) טור לטעויות שיפוט, ובטור הזה יהיו בין 4 - 6 טעויות חמורות של שופטים, תסלחו לי אבל זה ביזיון.
    לא יתכן שלא יעבור מחזור שנוכל לומר רמת השיפוט הייתה טובה ובלי טעויות שיפוט.
    ולא, אני לא מדבר על טעויות שיפוט נפוצות כמו היה נבדל או לא, הייתה עבירה או לא, אני מדבר על הטעויות הקריטיות שיש כל מחזור, על 3 הטעויות של תבריזי, על הטעות במשחק של בית"ר - בני יהודה, על הטעות במשחק בין הפועל באר שבע להפועל פתח תקווה, כולם טעויות קריטיות.
    אני לא זוכר הרבה זמן משחק של הפועל באר שבע שעבר עם שיפוט טוב.
    השופטים בארץ הם מתחת לכל ביקורת.
    משיח ווקסברגר שאמורים להיות "שופטי העתיד" לא מבינים כלום בשיפוט.
    דני קורן, שנחשב היום לשופט הוותיק בארץ שופט ברמה חלשה מאוד.
    וכל שאר השופטים טובעים בבנוניות ומטה.
    השופט היחיד שראוי לציון בארץ הוא מאיר לוי(לצערי, בגלל שהוא באר שבעי לא נותנים לו לשפוט את המשחקים של הפועל ב"ש).
    בשלושה המשחקים האחרונים שראיתי אצלו הוא פשוט היה מעולה(מתווסף לרמה הגבוהה שראיתי אצלו בעבר), ולא מפתיע אף אחד שהוא היום השופט הבכיר שלנו.
    הוא היחיד שאני יכול לומר שיש לו עתיד גדול בתחום השיפוט, ואני בטוח שהוא יתן לנו כבוד גם באירופה.
    בקשר לשאר, עם כל הכבוד, רמת השיפוט שלהם היא מתחת לכל ביקורת.

הפתרונות שאני מציע:
    1. הקמת ועדה, כמו שיש באנגליה ובהרבה מקומות בעולם, שתבדוק את החלטת השופטים לאחר המחזור.
    שהועדה תוכל לבטל אדומים לא מוצדקים, ולהעניק אדומים שהשופט לא העניק(כמו לשוער בני יהודה לאחר התקרית במשחק מול בית"ר), וכדומה.

2. להיעזר במצלמות הטלויזיה במקרים מסוימים.
    כאן אני חייב לציין את דני קורן, שנעזר לא פעם ולא פעמיים בטלויזיה במקרים שהוא לא היה בטוח, ובכל המקרים שיבחו אותו על כך.

3. הענשת השופטים בכובד רב.
    לא יתכן שתבריזי, אחרי שאפילו הועדה קבעה שהוא טעה בשלושה מקרים חשובים ביותר, ישפוט בשבת כאילו לא קרה כלום.
    אמרתי בעבר, חודש וחצי הרחקה, חודש שישב בבית, ובשבועיים שישארו שישפוט בליגה א'.

4. הפסקת שיטת הטלפונים.
    לא יתכן שלפני שהמבקר של המשחק יתן את דעתו על השופט, אנשים בכירים בתחום השיפוט בארץ כבר יקבעו את גורל השופט לדעתם, ולמעשה יכבלו את ידי המבקר.

5. הורדה דרסטית של הציונים בעיתונאים.
    לא יכול להיות שציון 6וחצי או 7 הוא נמוך ביותר בשביל שופט.
    להתחיל מ0 את הציונים עד 10, ולהתחיל לקטול אותם, לא להתבייש לתת להם ציונים כמו 3 ו4.

6. הבאת 2 או 3 שופטים מחו"ל.
    חוץ מהעלת הרמה באופן דרסטי השופטים הישראלים שיתחילו לפחד על מעמדם יתנו יותר מעצמם, ואולי זה יפתור חלק מהבעיות שיש לנו בתחום השיפוט.

עם כל הכבוד, הרמה הנוכחית של השופטים בליגת העל היא מתחת לכל ביקורת, וחיביםל בוא שינוים שאולי יבלמו את התופעה.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏4/2/04
  5. בית"רי מלידה Member

תבריזי הורד לשפוט בליגה לאומית ( מצידי שלא ישפוט בכלל! ) :

וחמור מכך: מתברר שהוא שפט משחק נוער בשעות הבוקר, ולא דיווח לאיגוד!

לפי חוקי איגוד השופטים-אסור לשופט לשפוט שני משחקים באותו יום!

http://www.one.co.il/next.asp?id=46106&Bz=8

ואני מוסיף כאן שאלה: האם יש כאן עילה חוקית לבטל את תוצאת המשחק? לפסול אותו? אולי להרחיק את תבריזי לתקופה/לצמיתות?

נערך לאחרונה ב: ‏5/2/04
  6. שלומי אדרי Member

עד שיש שופט אחד שלא נותן לכסאח להרוס את הכדורגל אז כולכם שונאים אותו
    איך שבני סכנין ומכבי פ"ת משחקים כל משחק הייתי מוציא לשתי הקבוצות האלה שלושה אדומים
    וגם להפועל פ"ת יש שחקנים שעושים עברות גסות ששות אדום שופט צריך להרחיק שחקנים על עבירה קשה אין פה בכלל עניין של שיקול דעת אפילו עם זה מורחק 5 או 6 זה ממש לא משנה אולי הוא טעה במשחק האחרון אבל עדיין שופט שעשה התקדמות גדולה בעונות האחרונות מקווה לראות אותו שוב שופט בליגת העל .

7. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

קודם, אין כזה דבר לבטל את תוצאת המשחק, בטח לא בגלל שהוא לא הרחיק/הרחיק שחקן זה או אחר.
    שנית, יופי שהורידו אותו ללאומית, אבל אני ציפתי לעונש יותר קשה.
    ולסיום, שוב, אני לא רואה סיבה להרחיק אותו לצמיתות, אבל בהחלט הוא היה צריך לבלות קצת זמן בבית.
    בבית אגב הוא היה יכול לראות ליגה איטלקית, יש שם שופט, קולינה שמו, שזאת השנה האחרונה שהוא שופט, אולי הוא ילמד ממנו משהו.

8. שלומי אדרי Member

ללמוד מקולינה זה לא אפשרי הבן אדם נולד עם הילוך חוזר בתוך המוח הוא רואה פשוט הכל .
    וגם קולינה הרחיק הרבה שחקנים הוא הרחיק את פרוצי היום בלאציו אז ביובה על שתי כרטיסים צהובים של ביזבוז זמן!

9. לירן מנהל כללי מנהל כללי

קודם כל לשפוט 2 משחקים ביום זה אסור לשופטים בליגות הבכירות. כי לי אישית יצא לשפוט 3 משחקים ביום, ואני לא היחיד כי בליגות הנמוכות כמעט כל שופט (לפחות באיזור הדרום) משובץ כל שבת ל-2 משחקים. סתם לידע כללי.

תבריזי מתנהג על המגרש כמו שריף, הוא אוהב לירות לכל עבר ולשלוף כרטיסים בצורה פזיזה מדי, שוב רוב ההחלטות שלו היו אומנם נכונות אבל בשאר המקרים הוא היה חייב להמנע מלטעות בצורה כזאת. אני מקווה שהוא יחזור לליגת העל בראש אחר ושונה ויפסיק לירות לכל עבר.

ובקשר להבאת שופטים מחו"ל... הצעה הכי מטופשת בעולם. אסור שזה יקרה פשוט אסור. השופטים פה מכריעים לפעמים משחקים זה נכון אבל זה קורה לא פחות פעמים באירופה. כמו לכדורגל עצמו גם לשופטים הישראלים יש לאן לשאוף ולשפר את הרמה זה שאיפה של כל שופט.

10. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

קודם, אירוני לדעתי שאדם שהכינוי שלו הוא שלומי אדרי(אחד מהשחקנים היותר מלוכלכים וכסחנים בליגה) מדבר על זה שהשופטים לא מחמירים עם שחקנים.
    שנית, אסור לך להכניס את בני סכנין ומכבי פתח תקווה באותו משפט.
    מכבי פ"ת משחקת חזק, נכון, אבל לא על הרגלים.
    היא משחקת כמו שצריך, בלי שבירות רגלים, אלא משחק חסר פשרות.
    בניגוד אליה, סכנין משחקים משחק ברוטלי.
    היא הולכת על הרגלים של השחקנים ומשחקת כסאח.
    הרבה בגלל שמאמן אותם איייל "אם אני לא גומר לשתי שחקנים לפחות את העונה בגלל פציעה אני לא שמח" לחמן.
    לידיעתך, אחרי מס' מסוים של כרטיסים אדומים המשחק מאבד את הספורטיביות, ובמקרים מסוימים השופטים אף נאלצים לסיים את המשחק.
    העבירות שעליהם תבריזי הוציא אדומים(למקרה שלא ראית) לא היה ברוטליות.
    שתיהם מהם בכלל לא חויבו בכרטיס, והשאר היו עבירות שמגיע עליהם כרטיס, אבל לא עבירות שגומרות קרירה.
    היום, לצערי, לשופטים יותר חשוב הכבוד האישי מאשר הבריאות של השחקנים.
    כניסה ברוטלאית שיכולה לגמור קרירה יכולה לצאת עם כרטיס צהוב בלבד או בלי כרטיס, ולעומת זאת,מחיאת כפיים לשופט אחרי מהלך יזכה אותו בצהוב מידי, ובמקרים מסוימים אפילו באדום.
    יותר מידי שופטים בליגת העל לא מצליחים לשלוט על המשחק.
    הרמה של השיפוט היום בליגת העל היא מתחת לכל ביקורת, והשלמה עם המצב פירושה השלם עם טעויות שיפוט שיכולות לגמור משחק בכל מחזור.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏7/2/04
  11. לירן מנהל כללי מנהל כללי

קודם כל השם שלו זה שלומי אדרי ולא שלומי משה.

דבר שני, משחק חייב להיפסק ברגע שקבוצה מסויימת נשארת עם 5 שחקני שדה.
    עוד דבר, זילזול כלפי השופט מחייבת כרטיס. אם שחקן מוחא כפיים לשופט בזילזול ויש לו צהוב אז זה בעיה שלו, השחקן יטוס לחדר ההלבשה.

ובתור אחד שעשה את זה כמה פעמים אני יכול להגיד לך שהדבר שאני הכי שונא זה שמזלזלים בי ושעושים צחוק ממני. שחקן שמוחא כפיים צריך לקבל כרטיס, אין חוכמות.

12. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

כן, אבל הרבה פחות מכעיס אותך ששחקן נכנס ברוטלית בשחקן אחר.
    והדוגמאות רבות, כי כפי שאתה אמר, בניגוד לכניסות מכוערות, ששם לפעמים מפעילים את חוק ההגיון, שם מתלבטים, בעניין הכבוד אין התלבטות.
    אתה בעצם מצדיק את מה שאני אומר, הכבוד של השופט חשוב יותר מקרירה של שחקן זה או אחר.

13. לירן מנהל כללי מנהל כללי

חס וחלילה אני לא אמרתי כזה דבר.

אני התייחסתי רק לעניין של הזילזול כלפי השופט. לא אמרתי שום דבר שקשור לזה שזה יותר חשוב מהקריירה של השחקן. וזה לא נכון.

יש שופטים כמו תבריזי למשל שכנראה זה מה שיותר חשוב לו.

14. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

אחרי הקטילות שלי כלפי השופטים מגיע המחזור של השבוע.
    שיפוט מעולה עד עכשיו של השופטים.
    דני קורן במשחק של בני יהודה מול הפועל באר שבע היה מעולה.
    היה סמכותי, חד משמעי, וכל הקביעות שלו היה במקום(כולל ה5 דקות תוספת זמן שגרמו לאוהדי באר שבע לסיוטים).
    במשחק של בית"ר - אשדוד אלון יפת שפט בצורה טובה, רק חבל שהוא הרס משחק מעולה עם אי נתינת פנדל ברור לבית"ר אחרי עבירה של קאקו על שחקן בית"ר, אולם בגלל שזה היה בזמן עירבוביה אפשרי בהחלט שהוא לא ראה את העבירה.
    וגם בדרבי היה שיפוט מעולה, כאן ניתן לציין גם את הקוון.
    למעט האדום שהיה חייב לקבל קינגסטון אחרי העבירה המכוערת שביצע על שחקן מכבי ת"א(הבעיטה בבטן), השיפוט היה טוב.
    הקוון ראוי לציון על פסילת השער למכבי במצב של 2-0, הדרבי הוא משחק גדול, עם הרבה לחץ, ובטח לא עוזר האוהדים מאחורייך שעוקבים אחרי כל תנועה.
    הוא ביצע החלטה מעולה ופסל שער שאכן היה מעמדת נבדל.
    השיפוט בליגת העל(עד כה) באמת מפתיע אותי, כמעט נטול טעויות(בכל זאת מדובר על שופטים בישראל).
    אני מקווה שבמשחק של מכבי חיפה - מכבי פתח תקווה, ונצרת - הפועל פ"ת השיפוט יהיה דומה.
    שבוע טוב.

15. yaakov Member

במשחק באשדוד, אלון יפת שרק לפנדל לאשדוד לאחר שהיה מגיע לה שני פנדלים לפני כן.
    פעמיים הייתה נגיעת יד ברחבה של בית"ר, הראשונה הייתה של הבלם פראיירה והשניה אני לא זוכר.
    ובפעם השלישית כשזה היה כבר "איפון" של מיקי עטיה על אורן ניסים, הוא הואיל בטובו לשרוק.
    אילו יפת היה הוגן כלפיינו, היינו מובילים במחצית כבר 0-3.

בקיצור, זה כבר היסטוריה....אם מגיע פיצוי, שיתנו אותו בבלומפילד במחזור הבא מול הפועל ת"א. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/wink.Xxx