רוני לוי הורס את מכבי חיפה?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י AFC AJAX, ‏2/12/03.

1. AFC AJAX Member

כתבה שיצאה בביג ואאן על חלוצי מכבי חיפה בלעדי לקוראי הפורום:

מפספסים את המטרה

חלוצים אמורים להבקיע - אבל שחקני החוד של מכ' חיפה לא מוצאים את הרשת. שרף, ארמלי, רפי כהן וחרזי מסבירים מה קורה שם (ולא רק לופס ושות' חוטפים). קטן מבטיח: השערים עוד יבואו.
    מאת: שלומי לויה

עם עובדות לא מתווכחים, נכון? נכון! והנה העובדות: אחרי עשרה משחקים בליגת-העל
    בעונת 2003/04, הבקיעו ארבעת החלוצים של מכבי חיפה שני שערים. ביחד! נדמה כי
    ההגדרה הטובה ביותר למצבה של מכבי חיפה כיום היא: מגמגמת כל הדרך למקום הראשון. עד לאחרונה הבון-טון היה לתקוף את ההגנה של סגנית האלופה. דיברו על שחקנים ותיקים, שנמצאים כבר מעבר לשיאם ועל הצורך לרענן את השורות לאלתר. לאחרונה, הנושא הבוער הוא משחק ההתקפה של הירוקים, ליתר דיוק התפוקה (או יותר נכון חוסר התפוקה) של החלוצים. אפילו הניצחון 0:1 מול בני-סכנין במחזור האחרון, בו כבשו הירוקים שער שני בלבד בארבעה משחקים, הושג הודות לשער עצמי של תומר אליהו. בשורה התחתונה: החלוצים של מכבי חיפה פשוט לא מספקים את הסחורה.

http://images.one.co.il/images/d/gg27316.Xxx
    יניב קטן. החלוץ היחיד שכבש העונה עבור מכבי חיפה, חוגג את אחד משני שערי הליגה שלו

16 שערים כבשה עד כה מכבי חיפה - הכמות הגבוהה בליגה - ובראש טבלת הכיבושים
    שלה צועד קשר העונה לשם וואליד באדיר עם שלושה שערים, וזאת אחרי שבמשחקים האחרונים הוא בקושי זכה לדקות משחק משמעותיות. רוני לוי מתהדר בארבעה שחקני חוד, בדמותם של יניב קטן, דנטה לופס, אליניב ברדה וערן לוי. מהרשימה הנכבדת הזו, רק קטן תרם משהו למאזן שערי הזכות של הירוקים העונה. שני שערים ליתר דיוק, וגם עוד בישול אחד. התרומה של השאר - אפס עגול. גם בשערים וגם בבישולים. המאכזב מספר 1 הוא לופס, שהגיע כהבטחה גדולה מפרגוואי ועד היום פשוט לא מצליח לתקשר עם הרשת של היריבות. זאהי ארמלי, חלוץ עבר של מכבי חיפה שכן ידע להבקיע, קובע חד וחלק: "מכבי חיפה צריכה באופן דחוף חלוץ טבעי ברמה גבוהה, סקורר".

דרוש בדחיפות בהולה: סקורר

שלמה שרף היה המאמן שהצעיד את מכבי חיפה לאליפות הראשונה בתולדותיה. בזמנו,
    הוא בנה קבוצה אטרקטיבית, שחרטה על דגלה את סמל המשחק ההתקפי. ארמלי, רוני רוזנטל, משה סלקטר, צדוק מלכה ואחרים יצרו תמנון התקפי רב-זרועי שאי-אפשר היה לעצור אותו. החלוצים תמיד נתנו את שלהם בקבוצות של שרף. כששאלנו את מאמן נבחרת ישראל לשעבר מדוע ההתקפה של מכבי חיפה מדשדשת, הוא ענה בצורה כנה: "אולי החלוצים פשוט לא מספיק טובים?". שרף לא עוצר, וממשיך: "ההתקפה של מכבי חיפה מורכבת משחקנים בינוניים מאוד. הם לא שחקנים מספיק טובים. עשו אותם יותר מדי גדולים וזו הבעייה, כי יש היום פער בין מה שהבטיחו למה שהם מסוגלים לתת".

שלמה שרף: "קטן הוא כמו בול יקר. הוא יוצא מדי פעם, בפעמים ממש נדירות. הוא לא חלוץ שעולה בכל משחק ונותן שערים. לופס? הוא לא חלוץ. הוא קשר בצד שמאל, ועשו ממנו חלוץ טבעי. שישכחו מזה. הוא ממש לא חלוץ טבעי ולא נכון לשים אותו בעמדה הזו"
    לדעתו של שרף, הבעייה הגדולה של רוני לוי היא שאין לו חלוץ אמיתי. אף-אחד משחקני החוד החיפנים לא יוצא טוב מהניתוח המקצועי של שרף. "לופס? הוא בכלל לא חלוץ. הוא קשר בצד שמאל, ועשו ממנו חלוץ טבעי. שישכחו מזה. הוא ממש לא חלוץ טבעי וזה לא נכון לשים אותו בעמדה הזו". שרף מקבל תימוכין מחניך עבר מצטיין שלו במכבי חיפה, סקורר שרוני לוי היה מוכן להוציא הרבה מאוד כסף כדי לקבל שחקן ברמתו. ארמלי ממשיך את הקו של שרף, וטוען: "למכבי חיפה חסרה רגל מסיימת - מה שהכי חסר לה היום בקבוצה זה סקורר. לופס לא מספק את הסחורה. אני לא יודע מה הסיבה לכך. יכול מאוד להיות שהוא לא התאקלם בקבוצה וזה משפיע על המשחק שלו, אבל יכול גם להיות שזו היכולת האמיתית שלו".

שרף ממשיך בניתוח החלק ההתקפי של הירוקים, והפעם יורה בכיוונו של החלוץ היחיד
    שכן כבש העונה: "קטן הוא כמו בול יקר. הוא יוצא מדי פעם, בפעמים ממש נדירות. הוא לא חלוץ שעולה בכל משחק ונותן שערים. הממוצע של קטן בשנים האחרונות מראה שהוא לא סקורר מובהק". שרף סבור שקטן לא משחק בתפקיד שיכול לעזור לו ולמכבי חיפה. הוא נותן עצה, חינם אין כסף, לרוני לוי: "קטן צריך לשחק במרכז הרחבה ולא באגפים כמו שהוא מתופקד היום. במרכז הוא יכול לשים הרבה יותר גולים. שמעתי שהוא לא אוהב את התפקיד הזה. חבל שלא כופים עליו לשחק שם, כי זה המקום שבו הוא יכול לנצל את הנתונים שלו בצורה האופטימלית. זה התפקיד שמתאים לנתונים הפיזיים שלו ושם הוא מתאים הרבה יותר מכל-אחד אחר". שרף קושר בין קטן לבין ברדה, שהגיע למכבי חיפה על-תקן הבטחה גדולה מהפועל ב"ש ועד עכשיו נשאר בעיקר הבטחה. שרף: "קטן מתאים הרבה יותר מברדה לשחק באמצע הרחבה. ברדה בחיים שלו לא היה חלוץ מרכזי".

http://images.one.co.il/images/d/gg22732.Xxx
    שלמה שרף. המאמנים הגנתיים מדי - החלוצים סובלים

אצלי סכנין היתה יורדת למחצית עם חמישייה"

http://images.one.co.il/images/d/gg27780.Xxx
    רוני לוי. "הבעייה שלנו היא לאו דווקא החלוצים"
    השאלה אם האשמה היא רק בחלוצים של מכבי חיפה, או שהם פשוט סובלים מכך שלא מייצרים להם מספיק מצבים כדי להבקיע. זאת אומרת, האם גם למאמן ולחלקים האחרים בקבוצה יש חלק בבעייה? שרף לא תולה את האשם רק בחלוצים, בינוניים ככל שיהיו לדעתו. "גם למאמן וגם לשחקנים יש חלק במה שקורה", אומר שרף. "הרמה של המשחקים והרמה של האימונים היא מאוד ירודה. אני לא רואה שום תחכום במשחק של מכבי חיפה". רוני לוי לא יסכים בוודאי עם הטענה של שרף לגבי רמת האימונים, אבל גם הוא לא אוהב להטיל את כל האשמה רק על החלוצים. מאמן מכבי חיפה אמר ב"תא כבוד": "גם אני חושב שהחלוצים צריכים לתת תרומה גדולה יותר. ההספק עדיין צריך להיות טוב יותר, אבל גם צריך לתת להם זמן. הבעייה של מכבי חיפה היום היא לאו דווקא החלוצים".

לטענתו של שרף, החשיבה ההגנתית של המאמנים, גורמת גם לחלוצים להיראות רע. "היום כל מה שאתה רואה זה מקרי", טוען שרף. "אין חשיבה של הצוות המקצועי איך לשבור את מערך ההגנה של הקבוצה היריבה. היום לא מדברים התקפה, אלא החשיבה היא קודם-כל איך אנחנו לא סופגים. היום כל קבוצה משחקת עם 8-9 שחקנים בהגנה ומשאירה חלוץ בודד בהתקפה. אין בכלל משחק מסודר. אתה יכול לראות את זה גם במכבי ת"א. בועטים כדור על קוביקה ואולי הוא כבר יעשה משהו. צריך לעבוד ולהכין כל מיני תרגילים שמפצחים את ההגנות של היריב. בארץ לא עובדים על דאבל-פס.

זאהי ארמלי: "אני לא חושב שהבעייה היא בקישור, כי מכבי חיפה מגיעה להרבה מצבים. מה שחסר זו רק רגל מסיימת. יש הרבה מאוד שחקנים שיודעים לבוא מהקו, אבל עד שהם ייתנו גול יעברו חודשיים. אין לחיפה בתוך ה-16 שחקן ברמה שהקבוצה באמת צריכה"

"אני עוד מחכה לדאבל-פס הראשון בליגה שיביא לשער. עוד לא ראיתי גול אחד של מסירה כפולה וזה הנשק הכי פשוט והכי חכם להכניע הגנות. היום הכל מקרי. אני רואה את אלי ביטון ואת ברוך דגו נמצאים יותר זמן ברחבה שלהם יותר מאשר ברחבה של היריב. אני חושב שבמצב כזה גם החלוצים מסכנים. אין להם בכלל עזרה, אין הצטרפות של הקו השני והשלישי. אם אני הייתי היום מאמן מכבי חיפה, אצלי סכנין היתה יורדת כבר למחצית עם חמישייה בתוך הרשת, ואני לא אומר את זה מתוך זלזול בסכנין".

ארמלי דווקא טוען כי הבעייה של מכבי חיפה היא לא ביצירת מצבים, אלא רק בחוסר היכולת של החלוצים לנצל הזדמנויות. "אני לא חושב שהבעייה היא בקישור, כי מכבי חיפה מגיעה להרבה מצבים", הוא טוען. "מה שחסר זו רק רגל מסיימת. אם מכבי חיפה היתה מבקיעה בדקות הראשונות, המערך של היריבה היה נפתח ובמצב כזה שום קבוצה בארץ לא יכולה לעצור את מכבי חיפה. הבעייה הכי גדולה זה חלוץ, אין מי שיהיה רגל מסיימת.

"זה לא חדש שקבוצות באות לחיפה ומתסגרות. הבעייה היא שבניגוד לזמנים שלי אין שחקן בהתקפה שיודע לגמור משחק. אנחנו עשינו גול מחצי מצב ונתנו לקבוצה אוויר לנשימה, כי השערים הביאו ביטחון. היום במכבי חיפה אין מספיק שחקנים שיודעים לתת גול מחצי מצב. אי-אפשר לבכות יותר מדי על יעקובו, כי זה לא יחזיר אותו".

.http://images.one.co.il/images/d/gg26881.Xxx
    דנטה לופס. שמונה משחקים - אפס שערים

געגועים ליעקובו

אוי יעקובו אייגביני, כמה שבחיפה מתגעגים אליך. כמו שאמר ארמלי, קבוצות שמשחקות מול מכבי חיפה נוטות להסתגר ולהקשות את החיים על הירוקים - בעבר, לא מזמן למעשה, היה באזור הרחבה חלוץ ניגרי שידע להתגבר על זה די בקלות.

http://images.one.co.il/images/d/gg24370.Xxx

אייגביני. "אי-אפשר למלא חלל כמו שהשאיר יעקובו בקלות כמו שחושבים"

רונן חרזי, אחד הכובשים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי, מסביר כי מכבי חיפה פשוט לא הצליחה להתגבר על החור שהשאיר הניגרי שעזב לפורטסמות': "אי-אפשר למלא חלל כמו שהשאיר יעקובו בקלות כמו שחושבים. הוא עשה עבודה של ארבעה שחקנים. קשה היה לבלם אחד לשמור עליו ובדרך-כלל הוא העסיק שני בלמים. הוא גם ידע למשוך אותם החוצה ואז שחקנים אחרים, בין אם חלוץ נוסף ששיחק לידו או הקשרים, היו נכנסים לשטחים שהוא פינה ומבקיעים. ליעקובו יש יכולת הבקעה נדירה והוא מסוג השחקנים שיכולים ליצור לעצמם מצב לגול מכלום. אי-אפשר לדרוש מקבוצה לזכות בבינגו כמו יעקובו כל שנה. זה קורה בפוקס אחת לכמה שנים טובות. הבעייה היא שיעקובו השאיר פה סטנדרטים שיהיה קשה מאוד לשחקנים אחרים למלא".

רפי כהן: "אין ספק שההתקפה של מכבי חיפה לא מספקת את הסחורה. ברור שהקבוצה צריכה חלוץ טבעי, כי לא תמיד שחקני הקו השני יוכלו לבוא מאחור ולהכריע את המשחק. לדעתי, החלוצים ייראו יותר טוב ויבקיעו יותר שערים כשהקבוצה תיכנס לכושר"

ארמלי צפה בראשי קבוצתו לשעבר מספר פעמים בחודש האחרון ולא התלהב, בלשון המעטה, ממה שראה: "מכבי חיפה לא בכושר טוב וזה לא סוד. כרגע ברור לעין שאין להם חלוץ טבעי. מאז שיעקובו עזב יש ירידה בכמות ההבקעות וביכולת של החלוצים. אני לא חושב שמכבי חיפה נתנה את דעתה בצורה מספקת על העזיבה שלו, לא המאמנים ולא הצוות המקצועי של חיפה. מכבי חיפה צריכה באופן דחוף חלוץ טבעי ברמה גבוהה".

ארמלי מעלה זכרונות מימים יפים בחוד של מכבי חיפה. "אנחנו בזמנו", הוא נזכר, "היינו לוקחים כדור ב-16 שלנו והולכים עד השער של היריב לבד כדי לגמור את המשחק. היום אין לך חלוצים שייתנו את המנוחה הזו להגנה וייתן לה אוויר בשער אחד או שניים. אין גם היום חלוצים שיודעים לייצר לעצמם לבד מצבים.

"במכבי חיפה חוד ההתקפה מורכב כולו משחקנים שאינם חלוצים טבעיים, ואני לא חושב שאני מחדש משהו כשאני אומר את הדברים האלו, כי כולם רואים את זה. יש שם הרבה מאוד שחקנים שיודעים לבוא מהקו, אבל עד שהם ייתנו גול יעברו חודשיים. אין למכבי חיפה בתוך ה-16 שחקן ברמה שהקבוצה הזו באמת צריכה".

ש: אלון מזרחי, לפני המעבר לב"ש, רצה לחזור למכבי חיפה.
    ת: "אני לא חושב שאלון מזרחי בכושרו הנוכחי יכול לתרום משהו למכבי חיפה. הקבוצה צריכה חלוץ עם חתיכת גוף, שחקן שיהיה גבוה ובעל משחק ראש אמיתי. בקיצור, היא צריכה סקורר שזה המצרך הכי מבוקש ושהכי חסר לקבוצה כיום".

http://images.one.co.il/images/d/gg27781.Xxx
    זאהי ארמלי. הוא היה יודע לעשות את זה נכון
    דרישת-שלום מרפי כהן

אפשר להתווכח האם רפי כהן הוא סקורר - אבל עם עובדות, כפי שכבר כתבנו, אי-אפשר להתווכח. כהן, שהחליט הקיץ לעזוב את מכבי חיפה לטובת בני-סכנין אחרי שלא קיבל מספיק דקות משחק לטעמו בכרמל, הרשית העונה כבר ארבע פעמים עבור הקבוצה מהמגזר - כפול מסך השערים שכבשו כל חלוצי מכבי חיפה יחדיו. כהן עדיין שומר פינה חמה בלב לאקסית. "אני עדיין אוהב את מכבי חיפה", אומר חלוץ סכנין. "אני הצלחתי במכבי חיפה. בקיץ קיבלתי החלטה שלא נתנו לי בקבוצה הזו יותר מדי צ'אנסים ולא רציתי יותר לחכות. רציתי לשחק כדורגל. חשבתי שאני ראוי לשחק 90 דקות בקבוצה ואני חושב שבכל הפעמים שקיבלתי את הצ'אנס, הוכחתי את היכולות שלי כשחקן הרכב".

http://images.one.co.il/images/d/gg27779.Xxx
    רפי כהן. כבש בסכנין פי שתיים מכל החלוצים של מכבי חיפה יחדיו
    ש: המספרים של חלוצי מכבי חיפה כיום ידועים לך?
    ת: "בהחלט. עם העובדות לא ניתן להתווכח ואין ספק שההתקפה של מכבי חיפה לא מספקת את הסחורה. ברור שמכבי חיפה צריכה חלוץ טבעי, כי לא תמיד שחקני הקו השני יוכלו לבוא מאחור ולהבקיע שערים ולהכריע את המשחק. לדעתי, החלוצים ייראו יותר טוב ויבקיעו יותר שערים כשהקבוצה תיכנס לכושר משחק".

כהן סבל במכבי חיפה מבעיית הרוטציה, שיש החושבים כי היא גורמת גם לאוזלת הרגל של החלוצים הנוכחיים. "ברדה שחקן צעיר, תנו לו הזדמנות. בינתיים הוא שיחק משחק אחד ויושב שלושה משחקים בספסל", טען השבוע אוהד מכבי חיפה. "מה רציתם, שהוא יקום מהספסל למשחק אחד ויהיה מלך שערים? תנו לו לשחק תקופה".

ברדה, נציין, פתח העונה ארבעה משחקים בהרכב ובשלושה נכנס כמחליף. קטן פתח שמונה פעמים בהרכב ועלה פעם אחת מהספסל, ערן לוי רשם הופעה אחת בהרכב ועוד שלוש פעמים הוזעק מהספסל, ולופס פתח שש פעמים בהרכב ועוד פעמיים עלה כמחליף. קטן ולופס בקושי היו קורבנות של הרוטציה, אבל בכל זאת האחרון לא מצא את הרשת בליגה. רפי כהן דווקא חושב שיש לתת זמן לפרגוואי, ואומר: "מכבי חיפה הביאה חלוץ חדש וצעיר. הוא נמצא במדינה חדשה, לבד וצריך לתת לו זמן להתאקלם. אני חושב שהוא חלוץ טוב והבעייה היא שמכבי חיפה נמצאת בתקופה לא טובה".

בניגוד לדבריו קודם-לכן, שרף חושב שיש עתיד ללופס - אבל לא במכבי חיפה הנוכחית. שרף: "אני לא מבטל את לופס. הוא שחקן צעיר ומהיר ויש לו כישרון. אני רק חושב שלהפיל עליו את המעמסה בקבוצה תובענית זה מוקדם מדי. הוא צריך ללכת להתחשל במקום אחר ואני בטוח שאם זה יקרה, מכבי חיפה תוכל להרוויח חלוץ גדול".

נו, אז מה עושים?

שרף מסכם מה לדעתו צריכה מכבי חיפה לעשות כדי שהחוד שלה ייראה טוב יותר, וכדי שהקבוצה תשחק את הכדורגל שכולם מאמינים שהיא מסוגלת לנפק. "מכבי חיפה צריכה
    להפוך את יניב קטן לחלוץ המרכזי שלה", הוא קובע. "בנסיבות הקיימות קטן הוא האופציה הטובה ביותר. בצד קטן לא נותן יותר מאשר שבעה או שמונה שערים בעונה וזה ממש לא מספיק לחלוץ שמכבי חיפה צריכה".

קטן: "יש בקבוצה חלוצים טובים מאוד שעוד ייתנו את התרומה שלהם העונה. ברגע שהקבוצה תשחק יותר טוב, שחקנים ייכנסו לכושר והשערים יבואו"

ארמלי מציע פיתרון אחר, שיתאים לדעתו לא רק למכבי חיפה אלא לקבוצות בכדורגל הישראלי בכללותן. לדעת ארמלי, החלוצים הולכים לאיבוד, מכיוון שלא מקדישים להם מספיק תשומת-לב באימונים. "אני לא רואה שיש קבוצה אחת בליגת-העל שמקדישה מחשבה לעניין אימונים אישיים לחלוצים. לדעתי, כמו שיש היום לכל קבוצה שמכבדת את עצמה מאמן שוערים, כך צריך לדאוג שיהיה בכל קבוצה גם מאמן חלוצים. יש הרבה חלוצי עבר שמכירים את העבודה ויוכלו להשתלב בקבוצות בשכר ממש לא גבוה. אני באמת לא מחפש לעצמי סידור עבודה, אבל אני חושב שאפשר היה להיעזר בכישורים ובידע שלי וגם בידע ובכישורים של חלוצי עבר גדולים אחרים בכדורגל הישראלי, שיתפרסו בקבוצות השונות ושילמדו את החלוצים של היום איך עושים את זה נכון. אני בהחלט לא חושב שזו בושה. עוד 5,000 או עוד 10,000 שקל בחודש, משכורת של מאמן חלוצים זה לא מה שישבור את הקבוצה. אני חושב שעל-ידי האימונים האלה אפשר לשפר לחלוצים את היכולת האישית ולהפוך אותם לשחקנים יותר טובים, שהקבוצה תוכל ליהנות מהם".

http://images.one.co.il/images/d/gg23518.Xxx
    קטן וברדה מקווים להשתיק את הביקורות נגד החלוצים

קטן שמע את כל הדיבורים על כך שההתקפה של מכבי חיפה עדיין לא התחילה את העונה. קטן הודף את ההתקפות: "אני לא ממהר לעשות עכשיו את הסיכומים. אני מסתכל על הטבלה ורואה במקום הראשון את מכבי חיפה. אני חושב שיש מקום להיות אופטימיים, כי מכבי חיפה לא נמצאת בתקופה האחרונה בכושר משחק טוב. אם למרות זאת אנחנו מובילים את הטבלה, אז אפשר להתעודד - למרות שאנחנו צריכים ויכולים לשחק כדורגל יותר טוב. מעבר לזה, למכבי חיפה יש חלוצים טובים מאוד שעוד ייתנו את התרומה שלהם לקבוצה העונה. אני לא חושב שהביקורת הזו נכונה. ברגע שהקבוצה תשחק יותר טוב, שחקנים ייכנסו יותר לכושר משחק וגם השערים יבואו".