עונש מוות

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Ampelmann, ‏16/9/08.

1. ACBenb Member

אני לא מבין איך אפשר להגיד שאסור לקחת חיים של אדם, אם אותו אדם לקח חיים של אדם אחר. זה לא שמוציאים להורג מישהו שגנב קלף פוקימון, זה בנאדם שפירק משפחה שלמה ורצח את כולה. כי כשאתה רוצח מישהו אתה רוצח את כל הסובבים לו ובעצם לוקח להם חלק מהחיים. העניין של עונש המוות נהיה סובייקטיבי למדי כשזה קורה למישהו ואז לאותו אדם יש נטיה אישית די ברורה, אז למרות שלי לא היה מקרה אישי של רצח במשפחה או משהו פלילי קשה (מקווה שלא יהיה גם לאף אחד (פרט לאלה הרוצחים כמובן http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx)), אני מנסה לתאר את ההרגשה ואני לא מצליח כיוון שהיא קשה מידי. אות ובנאדם ידרוש עונש מוות מיד לרוצח המשפחה שלו, האונס, או הפדופיל.
    שיחשבו פעמיים לפני שהם עושים משהו, כמות הפשעים תצטמצם והמדינה תהיה מקום טוב יותר לחיות בו.
    אל תהיו יצירתיים ותגידו עינויים, צינוק או כאלה, להרוג וזהו. כאלה אנשים לא צריכים להיות בעולם. אני מנסה לדמיין מישהו שאני אוהב נרצח והתשובה לשאלת הדיון די ברורה, נסו גם אדם לחשוב על אדם יקר.
    יסבול בכלא... מתישהו מתרגלים. נכון שזה עונש מרוד קשה אבל החוקים במדינה שלנו די רחמניים.

2. yonmu Member

ואם אתה גנבת ממשהו, מותר לי לגנוב ממך?

אני בכלל לא בטוח שעונש מוות יצמצם את כמות הרציחות דרסטית. זה לא שהרוצחים היום חושבים "טוב נו, אני נכנס רק לכלא, אפשר לרצוח". הרוצחים הם (ברובם, סביר להניח) שיכורים\מסוממים או שפשוט הם לא חשבו בזמן שהם רצחו. הם לא עושים טיעונים בעד להרוג וטיעונים נגד, ושאם היו יותר מדי טיעונים נגד הוא לא היה עושה את זה. כמובן שזה יוצר רתיעה אוטומטית מסוימת, אבל אני לא חושב שזה מה שיעשה את ההבדל הדרסטי.

3. Chievo Member

עונש המוות זה סוג של נקמה, דרך לתת לאדם הנאשם (הרוצח/האונס) לסבול כמו שסבל האדם הנרצח ומשפחתו. כל הרעיון הזה של הנקמה לא מתקבל על הדעת an eye for an eye makes the whole world blind

זה דיון שדורש המון מחשבה נדון אחרי ליגת האלופות http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

4. Lars Ricken Member

התשובה לשאלה שלך היא אולי "הגונב מגנב פטור?"

ומה אני יכול להגיד לך כבר ,רוני רון היה ממש על בקבוקי שיבס וערק כשרצח את הילדה.
    אל תנסה להצדיק אותם,כשזה יקרה לך (חס וחלילה) אתה לא תמחל לאותו אדם עד שאתה לא תתלה אותו על העץ הכי גבוה בעיר.

5. ACBenb Member

אני לא מבין איך אפשר לדמיין שמישהו רוצח מישהו שאתה אוהב מבלי לרצות במותו של הרוצח הארור.

6. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

דיון מעניין.

אם רוצים עונש מוות צריכים מבחינתי קודם כל לבדוק כל מקרה לעניין. בשום אופן צריך להוציא את כולם להורג באיזה מסגרת של "ברוך שפטרנו". לדעתי אפשר לחלק את העניין לכמה קטגוריות:
    1) אסירים בטחוניים
    2) רוצחים
    3) אנסים

אסירים בטחוניים:
    "הם גם ככה באים להיות 'שהידים' אז יאללה בוא נעזור להם". ברור למה אנשים חושבים ככה, אבל אני מעדיף שיחיו עד סוף חייהם בכלא ויקבלו כל יום על מגש של כסף עיתון ישראלי ממוסגר...נכון, זה עולה לנו כסף, אבל החבר'ה האלה גם ככה באים לרצוח אותנו. אני בהחלט לחלוטין נגד שחרורם בשום עסקה, גם אם זה אומר שחרור שליט! מבחינתי צריכים לשנות את המנטליות הישראלית, אם נתפסת חי, תתאבד. מישהו זוכר את נחשון ווקסמן ז"ל? במקרה של חטיפה מיד יוצאים למבצע רחב היקף כמו שעשו בלבנון, רק מה, עם מנהיגות חלשה גם לא ננטרל את החיבזאללה, גם לא נקבל בחזרה חיים את הבחורים שלנו, וגם שיחררנו רוצח סדיסט כמו קונטאר. בשנות השבעים ישראל לעולם לא נכנסה במו"מ עם חוטפים ולכן איש כמו אולמרט או קודמיו (טננבוים היה במקרה של שרון לא?) אפשרו לאויבים שלנו נצחונות מנטליים חשובים. בקיצור, בידוד לכל החיים עם טלוויזיה של ערוץ ישראלי...שיהנו...

רוצחים:
    מתי כן ומתי לא? האם מישהו שלמשל רוצח את חברתו לשעבר בגלל שבגדה בו צריך לקבל עונש מוות? לא, אך ורק בגלל שמדובר במקרה של סערת רגשות. האם למשל מישהו שמתכנן רצח בדם קר צריך לקבל עונש מוות? הזכירו פה את יגאל עמיר, הנה לכם דוגמא של מישהו ש'אפשר לתלות'. העניין הוא האם זה יתרום משהו לעתיד? אני בספק כי מחבלים דתיים מוכנים למות! כמו אצל המחבלים הערביים, בידוד לכל החיים לדעתי יותר מתאים. בקיצור, סמיר קונטר לא היה צריך להשתחרר וגם לא יורם שקולניק, עמי פופר או יגאל עמיר!

אז מה נשאר לנו? עולם תחתון אולי? הם אולי כדאי לתלות את אותו רוצח שפגע בטעות באותה אשה תמימה בחוף הים? אם רוצים לתלות אז הנה מועמד. בנתיים לא היה לנו רוצחים סדרתיים סדיסטיים כמו ג'פרי דהאמר, טד בנדי, מרק דוטרו, מישל פורנייה ואחרים שפשוט עוד בבית המשפט נהנו לדבר על המעשים המבחילים שלהם (דהאמר למשל אכל חלק מהקורבנות שלו). פה ממש מדובר על אנשים שממש כבר אין מה 'לעשות איתם'

אנסים:
    המקרה הכי מוכר הוא כמובן בני סלע, אבל למרות הנזק הנוראי לקרבנות שלו הנשים חיות. אם מדובר על אנס סדרתי או פדופיל. וואו, אי אפשר לצפות מהורה שהילד/ה שלו עבר התעללות מינית קשה שלא יהיה בעד עונש מוות, אבל האם למשל דיכוי היצר המיני לסוף החיים לא פתרון יותר טוב?

-----------------------

אני חושב שאם מדינה מערבית כלשהי מחליטה להחזיר את עונש המוות, אני בדיעה שאולי צריך לעשות סקר אצל האזרחים. אני הייתי רוצה קודם כל לדעת אם רב העם בעד עונש שכזה. אני לגמרי מבין את עניין הרגש של משפחות שאיבדו את יקיריהן בגלל רוצחים שפלים ערבים. אני לא יכול לשפוט את הדיעות שלהם כי לא עברתי מקרה טראומטי שכזה, אבל בטח בנקודה הזאת לא צריכים להתנהג כמו מדינה שתולה מחבלים כמו שעושים באירן עם פושעים.

את האמת? הרבה יותר מרגיז אותי שחרור המחבלים בכל מיני עסקאות מאשר עניין העונש מוות. עונש מוות לסמיר קונטאר לדעתי לא היה מונע מהחיזבאללה לרצוח את הפרחים שלנו. צריך לזכור טוב טוב שהמטרה של החמאס/חיזבאללה/אירן היא השמדת היהודים ושום דבר אחר. קידוש החיים שלנו אולי בסופו של דבר משאיר אותנו מעל לנבלות האלו. איש יקר שתמיד רציתי לפגוש הוא שמעון ויזנטל ז"ל. האיש שהקדיש את זמנו אחרי השואה לרדיפת אותם מנובלים היה לחלוטין נגד עונש מוות, ואם בן אדם שכזה נגד זה, אז מה נאמר אנחנו אזרחים תמימים של מדינת ישראל (אני כבר לא אבל אתם כן חחח ). ויזנטל ז"ל אמר פעם שאם אנחנו נהרוג אפילו נאצי אחד אז בסופו של דבר אנחנו לא שונים. להרוג זה להרוג בטח אם זה נעשה כמו תלייה או הוצאה להורג. התגוננות עצמית זאת שאלה אחרת, אבל על זה לא מדברים פה...

7. yonmu Member

לרס ריקן -

א. הכוונה במשפט "הגונב מגנב פטור" זה לא שהוא לא צריך להחזיר את מה שהוא גנב, הוא כן, אבל הוא לא צריך להוסיף פיצוי לגנב.

ב. חוץ מזה, לא ניסיתי להצדיק אותם בכלל. זה מזעזע שבנאדם שותה קצת והוא יכול להוציא סכין ולדקור מישהו, אבל הנקודה שלי היתיה שהעונש לא ימנע את זה. שוב, זה לא שהרוצח חושב אם שווה לא לרצוח או לא. הוא פשוט לא חושב.

ג. מישהו שקרה לו או למשפחתו מקרה כזה, איך נגיד? פסול לעדות. הוא לא יחשוב עם השכל, אלא עם הלב, וזה לא טוב (זה גם לך בן).

8. Yaniv "Rey de Copas hay uno solo"

אני מקווה שאמרת את זה בציוניות אני מתנדב שב"ס מקבל 700 שקל פחות או יותר נכון שיש אנשים שלא מגיע להם חצי מזה אבל יש שמגיע להם כפול מהסכום שהם מקבלים

9. y56kh Member

עניין חלוקת המשכורות צריך להיות בדיון אחר, לא כאן
    הדיון הזה אפשר לקרוא לו האח הבוגר/רציני של אשכול "אנשים שצריך להרוג"

ולעניננו
    האם לדעתכם צריכים להוציא להורג טרוריסטים שבשבי ישראל
    לדעתי עדיין לא, עם כל עניין שליט צריך מאוד להיזהר

10. elidr1 Member

אני ביעקרון בעד עונש מוות, אבל רק במקרים שברור ב-100 אחוז שהבן-אדם שמוציאים להורג אכן רצח.
    ז"א- הודאה של מישהו שהוא רצח לא נחשבת(ראינו בעבר שהמשטרה יודעת לגבות בכוח הודאה), צריך עדות ראיה של מספר אנשים שראו את הרצח, או לחלופין להוכחות טכנולוגיות שייראו ללא ספק(ללא שום סימן שאלה) שאכן הבן-אדם שנתפס רצח.
    לגבי אנסים- אנסים לא צריכים להיות מוצאים להרוג. אבל כן צריך לסרס אותם כדי שלא יהיה באפשרותם לחזור על מעשיהם שוב.
    מחבלים- אני בעד להוציא רק את המתכננים של הפיגועים שנתפסים. מחבל שנתפס לפני שהוא התאבד לא צריך להיות מוצא להורג, בשביל שחלומו למות לא ייתגשם. בכלא התנאים של המחבלים(לא רק שלהם גם אנסים,רוצחים צריכים להיות באותם תנאים) השונים צריכים להיות קשים, צריך לשבצם בבידוד 23 שעות ביממה, בלי מכשירי חשמל, עם אוכל בסיסי בלבד, כשהכלא קפוא מקור/לוהט מחום.

11. y56kh Member

מחבלים לא עושים פיגועים כי הם רוצים למות סתם ככה (הם יכולים לסוע במקום לטדי http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue3.Xxx )
    הם עושים זאת בגלל שהם רוצים לרצוח חפים מפשע
    ולמתכנני פיגועים ולמחבלים שנתפסים (אם לא עונש מוות) אז מיימום שני מאסרי עולם ללא אפשרות לחנינה

12. elidr1 Member

תשמע חלומם הוא להיות שאהיד, הוצאה להורג שלהם תגשים את חלומם.
    לגבי מאסר עולם- עדיין לא הבנתי למה גוזרים על בן-אדם מאסר עולם ואחר כך קוצבים לו את זה ל-25 שנה, נותנים לו לצאת לחופשות ומקצצים לו שליש מתקופת המאסר על התנהגות טובה. מאסר עולם לא אמור להיות שלשארית חייך תתקע בתא מעופש, תשחק שש בש עם חולדות,דמקה עם ג'וקים, תסבול מקור/חום, תאכל אוכל תפל ותחלום מדי לילה להשים קץ לחייך?

נערך לאחרונה ב: ‏18/9/08
  13. xavi6 Member

לא בבית כלא שלנו.

אה כן, אם לא אמרתי-אני בעד, ובגדול. לאנשים כמו קונטאר, ההורים של רוז וכמוהם פשוט אין מקום בעולם הזה. את האנשים לא צריך להרוג, רק לסרס ולשלוח אותם לתא עם מלא אסירים חסונים, הם כבר יקבלו את שלהם שם.

14. Ampelmann Member

להרוג, למשל, 15 אנסים (שחלקם אולי הופללו בטעות וחלקם סובל ממחלה נפשית בדיוק כמו החבר'ה שבאים אליך בתחנה המרכזית ומספרים לך שהם "מלך זימבבואה" תוך שהם בטוחים לגמרי שזה נכון) רק כדי להציל ילדה אחת מאונס?
    זה נשמע כבר כמו קיצוניות מהכיוון ההפוך.

15. y56kh Member

אבל לטרוריסים צריך שני מאסרי עולם ללא אפשרות לנינה, שחרור, חופשות, קיצור העונש וכ'ו (למרות שבממלכת חלם שמכונה "מדינת ישראל" אין סיכוי שזה יקרה)