ספרד אלופת אירופה בכדורסל

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י idans10, ‏31/8/11.

1. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

אמיר, אני לא מסכים איתך ואני אסביר גם מדוע. אף אחד כאן לא ציפה שישראל תתן רבע גמר, או הצגות כדורסל - מה לעשות, אין לנו את השחקנים לכך. וזו לא האליפות הראשונה שאנחנו מודחים בשלב הראשון אבל וזה אבל ענקי: מהמשחק הראשון של בית המוקדמות (שהיה בית סביר, לא קל ולא קשה במיוחד), דרך משחקי ההכנה ועד לאליפות עצמה, הנבחרת נראתה בושה וחרפה כמעט בכל משחק, כולל באלו שהיא ניצחה. (מול איטליה בחוץ ומונטנגרו בבית נראינו טוב). אצל צביקה שרף לא הגענו להישגים משמעותיים יותר, אבל שם לפחות השחקנים ירקו דם, היה נראה שאכפת להם. היתה שיטה, היררכיה. פה זה נראה כאילו שיבק עבר במקרה ברחוב. אני גם לא מאלו של לזרוק מאמנים ישר, אבל גם לא מגן עליהם בחירוף נפש.

אני אתן לך דוגמא מה"בית" שלי: כשקולומביה הודחה ברבע גמר הקופה אמריקה, זה היה כישלון חרוץ וכולם בפורום הקולומביאני ביקשו את הראש של המאמן גומס. אני לעומת זאת, אמרתי שצריך לתת לו להמשיך גם למוקדמות. למה? כי קולומביה, למרות שלא מימשה את כל הפוטנציאל, כן שיחקה כדורגל, כן הניעה כדור, כן יצרה הזדמנויות ורק חוסר ריכוז משווע של החלוצים ויום גדול של השוערים מנע ממנה לכבוש (בשלושה מתוך ארבעעה משחקים, אנשי המשחק היו שוערי היריבה). אז כאן לא מדובר בכישלון של המאמן. גומס לא אשם שמורנו בועט מול שער ריק החוצה. לצערי, בנבחרת ישראל גם בכדורגל וגם בכדורסל אתה לא רואה כלום. אני מלכתחילה לא ציפיתי לעלות ליורו, אבל במקום לברבר, בואו תנסו להראות מה אתם יודעים. זה לא משחק או שניים שמתפקששים, זה לאורך קאמפיינים שלמים. ודווקא כשהתגאיתי בכדורסל על הלחימה שלהם עד היום למרות שלא הביאו הישגים, הגיע שיבק ופשוט הרס הכל.

נערך לאחרונה ב: ‏3/9/11
  2. Ian Wright Member

אגב, אני גם במקרה מכיר מגיל קטן את אריק שיבק(חבר של אבא) מחוץ לכדורסל, כך שזה לא הכי נעים מבחינתי לטעון שמדובר בכישלון חרוץ.

3. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

ההופעה נגד סרביה כבר לא היתה רעה. ומי יודע אם אחרי שני המשחקים שנשארו, שהם הנוחים יותר שיש בבית הזה, הטורניר הזה כבר לא ייראה קצת אחרת. לומר ששיבק לא הוציא מהנבחרת אפילו מינימום זה מגוחך, זו תמיד הנטייה הישראלית לחשוב שהנבחרת שלנו טובה יותר ממה שהיא באמת. זו נבחרת בלי שום כוח מתחת לסל, זו נבחרת שהשחקן הטוב ביותר שלה חסר, זו נבחרת שחלק גדול מהשחקנים הטובים ביותר שלה (אליהו, הלפרין) הם חצי אפויים, כלומר בעלי כישרון ואיכויות מסוימות, אבל מנגד חסרי איכויות אחרות לחלוטין. שפעם היתה נבחרת של גארדים, ועכשיו אפילו הגארדים שלה לא מתקרבים למה שהיה פעם.

כבר יותר מעשור שנבחרת הכדורסל של ישראל לא עושה כמעט שום דבר משמעותי, ושעיקר הצלחתה טמון בעצם היותה "שם". תוצאה של הירידה בפיתוח השחקן הישראלי שעכשיו בלתי ניתנת להכחשה ונראית היטב גם בגילים הצעירים. כל הדיבורים על הרוטציות או בחירות של המאמן, אני בטוח שאמרו את זה גם על קצורין לפני עשר שנים ועל שרף לפני שנתיים-ארבע-שש.

הנבחרת לא נראתה בושה וחרפה ביחס למה שיש לה למכור. האם היא היתה יכולה להיראות טוב יותר? תמיד יכול להיות טוב יותר. לדעתי, לא הרבה יותר טוב, לפחות מול יריבות כמו גרמניה או צרפת. אתם מנסים לצייר את זה שהציפיות שלכם אינן בשמיים ואולי הן באמת כאלו, אבל יכול להיות שהן עדיין לא מותאמות למצבו האמיתי של השחקן הישראלי ולמקומו האמיתי כיום באירופה.

וחוץ מזה, לשחוט את המאמן ולקרוא לשליחתו הביתה כבר אחרי שני משחקים מתוך חמישה (הרי לא חשבתם שישראל אמורה לעבור שלב בדבר הזה, נכון?!), זה משהו שנורא אופייני למדינות שאני לא בטוח שישראל רוצה להיות כמותן. לפני שאפילו שואלים אם שיבק ראוי להמשיך או לא, נותנים לו לסיים את הטורניר והקמפיין, לפגוש גם את היריבות שריאלי לחטוף בראש מולן וגם אלו שאפשר לנצח, ואז רואים מה נכון ומה לא.

4. Ian Wright Member

מדוע אפשר לטעון שאריק שיבק נכשל כישלון חרוץ כבר עכשיו?

1. ההכנה לקמפיין: איך צביקה שרף אמר ב"יציע העיתונות"? הנבחרת פשוט משחקת כדורסל לא טוב. רואים שלא עבדו על כלום בהכנה: אין שיטה - הדבר הכי מתוחכם שהנבחרת הזאת עושה זה פיק אנד רול וגם הוא לא אפקטיבי במיוחד. תרגילים? מישהו ראה תרגילים? אפילו תרגיל שיוציא את דיוויד בלו או גיא פניני ל-catch and shoot. הכול מקרי בנבחרת הזאת והתוצאות מדברות בעד עצמן(אני לא מדבר על הפסד, אני מדבר על תבוסה). נבחרת ישראל היה נבחרת של גארדים, גם אם הם פחות מוכשרים מבעבר, ביחד עם פורוורדים שמסוגלים להוביל כדור ולרוץ גם כן. התקפה "עומדת" אין לנו בלשון המעטה כי אין למי להכניס כדורים, אז למה לא לשחק בקצב מהיר לאורך רוב המשחק? run and gun. למה לא עושים לחץ על כל המגרש על הגארדים של היריבה? יש את הכלים בשביל כך. לא הצלחנו להראות פעם אחת את היתרונות של הסגל, פשוט נתנו לצרפתים ולגרמנים לעשות מה שהם רוצים במגרש. כמו כן, איך נוצר מצב שכמעט כל השחקנים בנבחרת הגיעו בכושר רע? כל השאלות האלה צריכות להיות מופנות לעבר הצוות המקצועי. מי נמצא בראש הצוות המקצועי? אריק שיבק.

2. ניהול המשחק: חלק מתפקידו (המשמעותי) של מאמן הוא להגיב למה שקורה במגרש. שיבק גילה אדישות כלפי המתרחש לדבר, מזאת אומרת? במשחק מול נבחרת גרמניה היה ברור לכולם שהנשק העיקרי הוא דירק נוביצקי. מדוע נוביצקי מצא את עצמו מבודד ב-1 על 1 עם שחקנים כמו גיא פניני או ליאור אליהו פעם אחר פעם? איפה ההיגיון פה? גיא פניני נמוך ממנו בראש וליאור אליהו לא מסוגל גם לשמור עליי, אז על השחקן האירופאי הטוב בעולם הוא יצליח? היה אפשר לכל הפחות לנסות עליו דאבל טים פשוט. בנוסף לכך, מול הצרפתים היה אפשר לשחק למשל 1-4 בהגנה על טוני פארקר כאשר שחקן אחד נמצא איתו כל הזמן וארבעת השחקנים האחרים נמצאים באיזורית.

3. רוטציית/היררכיית השחקנים: בטוח שביקרתי פה ושם את צביקה שרף על דברים כאלה בדיוק כמו שאני מבקר כל מאמן אחר, אבל מה שאריק שיבק עשה בקמפיין הזה הוא לא ברור לאף אחד: מדוע שחקנים כמו טל בורשטיין ויניב גרין משחקים, כאשר שחקנים כמו יובל נעימי ואורי קוקיה יושבים בחוץ? מדוע שחקן כמו אפיק ניסים נמצא בסגל כאשר מורן רוט לא? אתה יכול לזלזל בניפוי שלו, אך מדובר היום בגארד הישראלי הטוב ביותר שיכל לעזור לנו מאוד. בנוסף לכך, אף שחקן לא מבין מה התפקיד שלו במערכת: גל מקל היה לכאורה הרכז המוביל של הנבחרת הזאת, ופתאום הוא מוצא את עצמו שלישי או רביעי ברוטציה? מה לעזעזאל?

4. מנטליות: מדוע כולם נראים כבויים? מדוע אנחנו לא רואים שחקנים "אוכלים" את הפרקט וקופצים על כדורים? איפה האנרגיות? אלו דברים שלא היו רואים אצל צביקה שרף, דברים שעידן דיבר עליהם בעצמו, זה מה שנקרא הדבר המינימלי מבחינת הנבחרת הישראלית. אם אנחנו לא הכי טובים, זה המינימום שאפשר לעשות - להילחם. גם במשחק מול נבחרת גרמניה וגם במשחק מול נבחרת צרפת - היריבה רצתה יותר וניצחה כמעט בכל מאבק על כדור.

5. shlomydavid מנהלים

http://www.netscoutsbasketball.com/_uploads/blog/eurobasket2011.Xxx

צרפת גברה על גרמניה, ליטא על טורקיה וספרד על בריטניה - שלושתן עלו ל-0:3.

תתפלאו, את הליטאים היורובאסקט דווקא מעניין.

באיגוד הכדורסל מעריכים שאריק שיבק ימשיך.

שבת ביורובאסקט: יוון מול מקדוניה, קרואטיה מול מונטנגרו, רוסיה נגד בלגיה.

משחקי היום:

בית C

15:30: פינלנד - בוסניה הרצגובינה
    18:00: יוון - מקדוניה
    21:00: מונטנגרו - קרואטיה

בית D

15:30: אוקראינה - בולגריה
    18:00: סלובניה - גאורגיה
    21:00: רוסיה - בלגיה

* ערוץ ספורט 2 יעביר את המשחקים בין יוון למקדוניה ובין רוסיה לבלגיה בשידור ישיר.

תבלו !

6. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/goodpost.Xxx

יפה אמרת.

7. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

הכל טוב ויפה. אריק שיבק לא עושה עבודה טובה באליפות העולם. בסדר, נגיד שאני מקבל את זה, למרות שאני חושב שזה פשטני מדי ולא יותר טוב מהתגובות בכדורגל, שגם אותן קשה לי לקבל. אז שיבק, שהוא מאמן כדורסל טוב, עשה טעויות בקמפיין הזה. מצוין - ילמד ונראה לאן ייקח את זה. לפעמים צריך להיכשל כדי להתקדם. למה למהר להחליף? פיל ג'קסון מחכה להצעה?

8. Ian Wright Member

פיל ג'קסון לא, אבל יש מספיק מאמנים ישראלים שאני מחזיק מהם יותר ממנו.

אני מקבל את "הגישה הלא ישראלית" שלך, אבל אני חושב שאתה טועה במקרים הספציפים הללו בעניין המאמן גם בכדורסל וגם בכדורגל.

9. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

הבעיה היא שאין בישראל מקרים של נבחרת שאנשים מקבלים את חוסר הצלחתה וממשיכים הלאה. תמיד רוצים להעיף את המאמן. גם את גרנט בנבחרת הכדורגל של 2006 שחטו. אז כן, אני בא מצד השני של המפה. ובאופן כללי אני חושב שבנבחרת כמו ישראל, שאינה גדולה וצריך זמן לקדם אותה ולבנות משהו "שלך", צריך לתת שני קמפיינים לכל מאמן אלא אם מדובר בהרס טוטאלי. וכאן אין הרס טוטאלי.

10. Ian Wright Member

הגישה שלך הגיונית, אך אתה לא חושב שכבר בקמפיין הראשון צריך לראות סוג של דרך או שיטה?

לגבי אברם גרנט? אוי ואבוי אם הוא היה ממשיך. מעניין שדווקא אותו הזכרת. לא החזקתי ממנו בישראל ובטח שלא באנגליה.

11. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

זאת לא הייתה ההזדמנות הראשונה של שיבק ולכן ניתן היה להבחין שזה לא הולך לשום מקום. אם היו רואים שיפור הדרגתי, גם אם הקטן ביותר במהלך הזמן, אז לא הייתי כותב כאן עכשיו. הדבר האחרון שאני רוצה זה זעזוע של המערכת בצורה של החלפת מאמן. אני רוצה רק לראות שיפור קל, לא מבקש הרבה. זה כנראה יקרה רק אם נתחיל עידן עם מאמן חדש וניתן גם לו לעבוד כמה שנים בשקט.

12. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אם שיבק, שקמפיין המוקדמות שלו היה טוב, לא יזכה לקמפיין נוסף, אז אני לא יודע מי כן. אוי לכדורסל הישראלי אם ייאמץ את תרבות עריפת הראשים של הכדורגל. גם אם שיבק טעה בדרך, אין שום להיט בכדורסל הישראלי שמצדיק את החלפתו. את מה שהוא לומד בקמפיין הזה, כמעט אף מאמן אחר בכדורסל הישראלי לא יודע.

13. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

יודע מה, אם לא יהיה מאמן אחר לתפקיד, אז אתה צודק שעדיף להמשיך. נראה מי השמות שיעלו ואז יהיה אפשר לעשות השוואה נטו בין מאמנים. במידה ויקחו מאמן טוב שיכול להוסיף מימד מעניין לנבחרת, אז אומר סבבה, מהלך נכון. אם לא ימצאו אחד כזה ובכל זאת יתעקשו להחליף מאמן (כמו שעושים בכדורגל), אז אבקר את המהלך. כאן אני איתך. קודם נראה מה המהלכים הצפויים להגיע ואז ננתח כל מקרה לגופו.

14. Ian Wright Member

גם בקפמיין המוקדמות שלכאורה נחשב כטוב, היו לא מעט בעיות וטעויות שגם עכשיו אפשר לראות שלא נפתרו.

מזאת אומרת כמעט אף מאמן אחר בכדורסל הישראלי לא יודע? אם אני מסוגל להבחין בכל מיני בעיות בקמפיין, אני משוכנע שגם אנשי מקצוע מסוגלים.

15. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

דברים שרואים מתוך המערכת, מתוך האימונים, מתוך קמפיין ממוקד כזה שרחוק מאוד מלהיות כמו עונה, מתוך בחירת שחקנים מוגבלת מאוד, שכן אין פה שחקנים זרים - לא רואים מבחוץ.