מספר שאלות

הנושא בפורום 'פורום חי: נציגי המשרד לביטחון פנים' פורסם ע"י ultrasapir, ‏9/8/07.

1. ultrasapir Member

הוצאת שוטרים מהיציע -
    רציתי לדבר על כמה דברים
    1) מהם מטרות שוטרי היס"מ
    2) השלכות האימון שלהם על האוהדים
    3) הפיתרון היעיל ביותר
    4) בעיית מח"ש

1) שוטרי היס"מ אומנו במשך שנים לפיזור הפגנות, ולטפל בעברות קשות ובטחון כמו טרור

איפה אוהדי כדורגל נכנסים תחת ההגדרה הזאת?

2) הבעייה המרכזית היא ששוטרי היס"מ לא מבדילים בין אנשים.

מה שאומר שהם מתייחסים לאוהדים כמו לעבריניים, הם נכנסים בפרעות באוהדים, במיוחד בתוך המגרש.
    וגם אם יש אוהד מסויים שהם רוצים להוציא, או להגיע אליו הם חופרים את דרכם, ע"י רמיסת והעפת כל אוהד אחר שיהיה בדרכם, לא משנה אם הוא לא עשה כלום, ילד, או נכה.
    רבות הפעמים שחבר שלי נכה צה"ל (נכה כ 80%) נדחף ע"י שוטר מכיוון שהוא לא התפנה במהירות שהשוטר רצה. מקרים שבהם הלכתי ופתאום חטפתי מכות משוטרים שאומרים לי ללכת - אני אומר להם, אבל אני הולך ואז אני חוטף עוד מכות. והסיפור הוא כמובן כולל לכלל האוהדים.

התנהגותם נובעת באופן ישיר מהדרך שהם אומנו אליה. הדרך שהם אומנו לטפל בבעיות
    אוהדי ספורט אינם מפגינים, אינם טרוריסטים ואינם עבריינים.

3) לכן מה שצריך לעשות זה
    צריכים לאמן יחידות לטיפול בספורט, אנשים שמדרכם הראשונה שלהם כמאבטחים במגרשי הספורט יבינו למי הם צריכים להגיע, איך לטפל באוהדים הבעייתים ולהבין שמתוך 20 אלף אוהדים אולי 10 הם בעייתיים בלבד.

לכן שוטרים בכלל ויס"ם בפרט צריכים לשלוט סדר מחוץ למגרשים.
    להפריד בין אוהדי הבית והחוץ הפרדה מוחלטת (כמו שנהוג באירופה בכלל ובאיטליה בפרט)
    כשאין אוהדים שונים הסיכוי לאלימות הינה אפסית כי האוהדים רבים בין אוהדי קבוצות שונות.
    באיטליה נהוג שאם אדם הולך עם חולצה בצבע הקבוצה היריבה הוא לא יכול להכנס למתחם שלהם.
    יש בעצם שני גושים, ואוהד בצבע חולצה אחת יודע שאסור לו להכנס לגוש השני והוא גם לא יכול להכנס כי המשטרה חוסמת ואוסרת עליו להכנס.

בנוסף בסיום המשחק אוהדי קבוצת החוץ צריכים להשאר ביציעים עד אשר מתחם המגרש מתפנה
    רוב הריבים קוראים אחרי המשחק. אוהדים מתוסכלים מוציאים את הכעס שלהם על אוהדי הקבוצה היריבה
    כדי להדליק אש צריך חום, חמצן וחומר. אם תפריד את החומרים לא יהיה אש. אותו דבר בריבים
    אם לא יהיה עם מי לריב הם לא יריבו. לא יהיה מישהו שיזרוק מילה וכו'...
    וכמובן כך השוטרים לא יכו את האוהדים שיצאו כבר, כי הם רוצים להגיע הביתה, הם ידעו שהואהדים לא יוצאים עד שאוהדי הקבוצה השנייה לא יהיו שם עוד

4) מח"ש
    רבים הם המקרים שאוהדים נפצעו מהשוטרים ודבר לא נעשה
    מקרה אחד היה שהלכתי עם דגל ומקל (מאושר כמובן ע"י המשטרה) ושוטר אחד בא ואמר לי תביא את המקל אני אשבור אותו ואדחוף לך אותו ל..., אמרתי לו ככה מדבר שוטר במדים?
    והוא אמר, מה? איזה שוטר במדים, חשבתי שאני לא שומע טוב.. אמרתי לו אתה על מדים. אמר לי לא.. (כמובן שהוא היה על מדים, אני רואה טוב..) הגיע אלי קצין ושאל אותי מה קורה.. סיפרתי לו את הסיפור
    הוא אמר לי, אתה מסומם, שיכור, לא שמעת כלום, עוף מפה..
    סיפורים כאלה רבים מגיעים למח"ש ונעלמים - אני אישית כבר לא הגשתי מתוך ייאוש של המערכת שיצא לי כבר להכיר.
    צילמנו וראינו מקרים רבים של שוטרים מכים אוהדים שלא עשו כלום, שוטרים שמחביאים את התגי שם שלהם, או שלא הולכים איתם בכלל. לא מוכנים למסור שמות וכשמצלמים אותם סיכוי המצלמה לשרוד בעולם הפתוח הינו אפסי, כי השוטרים לא מוכנים שיצלמו אותם..

אם מח"ש תהיה יחידה נפרדת של אנשים שלא קשורים למשטרה, יחידת חוץ משטרתית עם סמויים בתוך היציע שיראו את דרכי פעולות המשטרה, אז הם יחקרו באמת, כי אין להם קשר למשטרה, אין חברים ואין היסטוריה של אדם שהיה שם, בנוסף גם השוטרים ידעו שהם תמיד יכולים לפגוע בשוטר מח"ש סמוי
    ואז התנהגותם תהיה לפי החוק.. כי הם לא ידעו שאם הם עוברים עבירה הם יתפסו
    אחד הדברים החשובים בענישה זה אחוזי הסיכוי להתפס.
    אם אני אעשה עבירה בעלת סיכוי התפסות נמוך אני אעשה אותה, כי גם ככה לא יקרה לי כלום, לא משנה אם העונש הוא מאסר עולם או חודש, אם אני לא אתפס זה לא משנה מה העונש- במקרה שלנו השוטרים שעוברים על החוק הם העביירינם שלא מפחדים מכלום.

אז לסיכום 1) שוטרי היס"מ אומנו לטפל במקרים שאינם אירועי ספורט ואוהדי הספורט אינם עונים על הפרופיל של אותם מטרות אימון.
    2) ע"י כך הם מטפלים באוהדים כעבריינים, ולא כאוהדים וע"י כך מוציאים אגרסיביות מיותרת שמלבה את האש.
    3) הפתרון היעיל ביותר הוא לאמן מ0 יחידות/סדרנים שאינם אומנו לטפל בעבירות אחרות וע"י כך הם יטפלו בנו כאוהדים ולא כעבריינים
    4) מח"ש חייבים לפעול כדי לתפוס את אותם שוטרים שעושים שם רע למשטרה וע"י כך לא יהיו מקרי אלימות מיותרים בין אוהדים שמנסים להגן על עצמם לבין שוטרים שלא מפחדים מהחוק וחושביםש הם מעל החוק.

בתודה מראש

שי ספיר
    ארגון אולטראס מכבי 96 כדורגל
    ויו"ר ארגון אולטראס מכבי 96 כדורסל

2. משרד לביטחון פנים Member

1. יס"מ במגרשים כי היס"מ הינו כוח מיומן לטיפול בהפרות סדר.
    2. לסוגיית המאבטחים/סדרנים אנו מסכימים כי עיקר הכוח במגרשים צריך להיות סדרנים מיומנים ומוכשרים למשימה זו.
    3. לסוגיית מח"ש היחידה שייכת למשרד המשפטים ולא למשטרהץ