מוסיקה מזרחית

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י יוגב אסולין, ‏1/11/02.

1. לירן-ביתר Member

אתה יודע מה?? תן לי שיר אחד גזעני. די לזיין ת'שכל

אני אוהב אתה המוזיקה. ברור שגם אכפת לי מהמילים אבל בעיקר המוזיקה.
    ומה כניעתי בשיר של שרית חדד?

2. Julian Joachim Member

לירן, השיר של שרית חדד כניעתי, השורה שניצן הביא היא הכי טובה...

זה פשוט שיר דפוק בלי קשר, וזה רק מעצבן יותר.

3. לירן-ביתר Member

יוגב
    ראיתי ששמת את מושיק עפיה בסגנון של הים תיכוני-יווני. אבל למושיק עפיה יש שירים גם
    בסגנון טורקי. לדעתי, מושיק עפיה הוא הזמר המזרחי הכי טוב שיש היום. הוא התחיל בשירים
    דכאוניים-הסגנון הטורקי, אבל כדי להתפרסם בתקשורת הוא עבר ללחן יווני. ואם ראית בפורום
    של אלעד אלזם היו הרבה שהתבאסו שהוא משתכנז(עובר לסגנון קל יותר), אבל אני אוהב את 2
    הסגנונות ובשבילי זה אחלה שהוא עבר גם למוזיקה יוונית.
    הלהיטים בסגנון טורקי שלו זה גשם טיפטף (השיר הכי פצצה בעולם), כבו הכוכבים, האמן לי אחי,
    גבר מאוהב, סיפור אהבה(שמעתי פעם את השיר הזה באנגלית).
    הלהיטים היווניים: חלום מתוק עם שלומי סרנגה-את זה בטוח כולם מכירים, הנשיקה(השיר
    היווני הכי יפה שלו), חוטיני, פה פה פה, והשיר-כמו ילד(אולי אתם מכירים את השיר של שלומי
    סרנגה- הופה הופה, הופה הופה, אמא של רוסו באירופה).

4. לירן-ביתר Member

טוב, בקשר למוזיקה כל אחד והסגנון שהוא אוהב. אבל הרבה מאוד אנשים, גם לא כאלה
    ששומעים מזרחית, אוהבים את השיר הזה. אחרת לא היו משמיעים אותו כל כך הרבה.
    עדיין לא הבנתי מה הבעיה במילים של השיר-מה כניעתי בזה?

5. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

יוגב מה עם השיר של רינת בר-מלאכים :wink:

6. יוגב אסולין Guest

תגיד לי אתה נורמלי?!?!?
    רק המזרחית יש מילים נורמליות
    ולא מדברים על זה "אני אפס" - בן ארצי, "אמא שלי שתמות" אביב גפן ועוד מספיק דוגמאות. השירים של המזרחית ברובם הם שירי אהבה נכזבת.. ולפעמיים בלי קשר סתם שרים.. רוב השירים נכתבים ע"י משוררים ולא ע"י הזמרים למרות שיש חלק מהמיקרים שהזמר גם כותב תמילים וגם מלחין והכל.

7. Roy Member

יוגב, תסכים איתי שהקטע במוזיקה מזרחית זו המוזיקה עצמה ולא המילים, שהן לא בדיוק משהו ברמה ספרותית....

הכל מדבר על אותו דבר, אהבה נכזבת, וחלק מהמילים מטומטמות....
    כל החרוזים תמיד אותם חרוזים- ובקיצור יש לרוב השירים משמעות רדודה

אפילו אני בתור חובב מזרחית לא מתווכח עם זה...

8. יוגב אסולין Guest

הוא לא הורשע בשום דבר... והסיפור נסגר בלי כלום. יכול להיות שזה בסה"כ המצאה.. זאת האישה השניה שלו בכל מיקרה. והוא עבר בעברו טראומה כאשר האישה הראשונה שלו לקחה את הילד שלו (הוא כתב על זה תשיר "החזרי לי את בני - שיר בין הטובים שיש).

בכל מיקרה יש לו הרבה מעריצות הוא בן אדם שחצן בצורה בלתי רגילה.. ועדין יש לו המון מעריצים מכל הגילאים. וזה כי אנשים מסתכלים על הדרך שבא הוא מופיע ועל הכישרון שירה שלו ולסחוף אנשים. הבן אדם עצמו לא צריך לעניין יותר מידי.

9. ג'רי בית הלוי Member

הבעיה של המזרחית, שכמעט כל השירים שם מדברים על אהבה נכזבת, ובערך זהו.
    ואם הייתם מקשיבים למילים של "אני אפס", הייתם יודעים שהוא לא אומר את זה על עצמו(אני אפס, אני אפס, צעקת לפני כולם במסיבה)

10. יוגב אסולין Guest

ממש ממש לא... קודם כל הלחן המזרחי הוא העיקר ולא המנגינה. חוץ מיזה אתה לא מצפה שהוא ידבר על האוטו שלו או על הדשא שלו... שלמה ארצי לדוגמא כותב שיר ממש מפגר.. שורה אחת על הבית שלו אחרי זה על ההר ואז חוזר לשמש...
    במזרחית יש קשר בין שורה לשורה בשיר.. לרוב הם אהבה אבל לא תמיד.. אבל המשמעות היא מאוד ברורה.
    דבר נוסף יש מעל 30 שירים שנכתבו על אירועים ואסונות. כמו "אסון ורסאי" השיר שלו זה "הרי את מקודשת לי" והשיר "אלין" הוא על בחורה בשם אלין שעזרה ללידור יוספי אחרי שהבנים שלו נהרגו. "חבר יקר" על חבר של שרון זריהן שמת במלחמה ואין סוף דוגמאות. לשירים יש משמעות. אפילו השירים הכי מפגרים כמו "משחקי קלפיפמשה כהן" הוא בעל משמעות. אבל שבאים בגישה כזאת של סטיגמה אי אפשר להבין כלום באמת.

11. יוגב אסולין Guest

יודע מה.. מה רע בשירי אהבה. אין שום משפט שחוזר על עצמו בין שיר לשיר.. ובסופו של דבר יש משמעות שונה..

12. יוגב אסולין Guest

יש הפליה נגד המזרחית.. עם זמר מזרחית כלשהו היה שר את השיר ששלמה ארצי שר "תבכי אני אומר, זה כואב זה יכאב אבל בסופו זה יסתדר".. שיר ממש מטומטם!
    עם זמר מזרחית היה שר את זה כולם היו קופצים מה זה המילים האלה.. אבל בגלל שזה שלמה ארצי לא מדברים.

13. Roy Member

יוגב
    תאמין לי שאני לא בא עם סטיגמות

שמעתי מספיק שירים שהתמקדתי במילים שלהם

14. יוגב אסולין Guest

צודק אבל שמתי אותו בגלל שהוא התפרסם עכשיו עם שלומי סרנגה..
    בכל מיקרה יש לו 7 דיסקים כבר.. הדיסקים הראשונים שלו התבססו על שירי כבדים כמו שהזכרת.. אבל השירים האלה זה בשביל ליכנס למזרחית. על מנת למכור את הדיסקים זמר חייב להתשכנז (לעבור לשיר ים תיכוני). וזה מה שהביא לו מכירות גדולות יותר.

את אותו התהליך שהוא עשה גם ליאור נרקיס עבר. וקשה לי לחשוב שמישהו פה יכיר שירים דיכאונים של ליאור נרקיס כמו "את הוא הכוכב" "מיתר" וכו'..

15. יוגב אסולין Guest

בדר"כ לשירים יש משמעות. הבעיה של שירים חסרי משמעויות נוצרת כאשר מישהו כותב עבור זמר את השיר. ואז באמת אין קשר ישיר..
    שזמר כותב את המילים תמיד זה על דברים אישיים וזה מושקע.. וקשור למצב "אבא שיכור - מספר על אבא השיכור של משה כהן"

אבל רוב השירים הם עם משמעות.. קצת קשה להתווכח על זה..