לא רואים ממטר

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Barcik, ‏22/3/05.

1. Barcik Member

פרשת השבוע מתקאמבקת. במוקד הפעם - הפרשה המלוכלכת הגדולה שעומדת במרכז המחזור הנוכחי.

בדקה ה- 39, במשחק בין מיורקה לסביליה בסון מויץ', הקשר-חלוץ הונצואלי של של מיורקה, חואן אראנגו, יצא מול הבלם חאבי נבארו. השחקן הביתי העביר את הכדור מעבר לנבארו, אבל בטח לא ציפה למה שבא אחר כך. נבארו הלך עם הכדור בכל הגוף, והמשיך בתאוצה גם לאחר שהכדור חלף על פניו. הוא התנגש באראנגו בעוצמה, והכניס את המרפק עמוק לפנים של השחקן היריב. אראנגו איבד את ההכרה, והובהל לבית חולים. תחילה מצבו נראה רע מאוד, אך אט אט הוא מחלים. השופט באותו משחק, פינו זאמורנו, אשר שלך 6 כרטיסים אדומים בדרבי הקטלוני בעונה שעברה, הוציא צהוב בלבד. מאוחר יותר, הוא גם נתן לסביליה פנדל דמיוני ועוד הרחיק את השחקן הלא נכון. היום, ועדת המשמעת השעתה את חאבי נבארו ל- 15 משחקים וגמרה לו את העונה.

http://www.elmundodeportivo.es/mundo-img/20050322a/60_archivo55_graphic_10_1_2_20050322_YPR05M1.Xxx.Xxx

זוהי לא הפעם הראשונה בה שופטים טועים בספרד. השיפוט בספרד כבר מזמן ידוע לשמצה בעולם הכדורגל. אבל זה עצמו, אפילו לא בכמויות הגדולות שיש בספרד, אינו מדאיג. טעויות קורות בכל משחק, ולכל שופט. ההבדל הוא בשיקולי הדעת. פינו זאמורנו הסתכל על האירוע, ראה אותו בבירור, והחליט שלא מגיע לנבארו יותר מכרטיס צהוב. פואנטס ליירה ראה את שחקני ולנסיה משתמשים בפאולים נטו כדי למנוע מברצלונה לפתח משחק, אבל החליט נגד לשלוף כמה צהובים ואדומים ובכך למעשה נתן להם אור ירוק להמשיך. השופט והקוון אשר לא אישרו את השער של טוטנהאם מול מנצ'סטר אמנם שגו, ובענק, אבל הם בסך הכל לא ראו.

http://eur.news1.yimg.com/eur.yimg.com/ng/sp/ap_photo/20050320/all/l1372742.Xxx

מצב זה אינו יכול להמשך. לשיפוט גרוע כזה יש השלכות ישירות על אופי ואיכות המשחק, ואני לא חושב שיש צורך להבהיר זאת. השאלה היא איך מתקנים, ואיפה נוצרת הבעייה. מפה, ישראל, קשה לנחש. האם זהו קורס שופטים לקוי? האם אלו מינויים לא איכותיים של ההתאחדות הספרדית, למרות שדווקא יש שופטים טובים וראויים? אינני יודע. אולי ואולי ואולי. אני בטוח בדבר אחד - טיפוסים כמו פואנטס ליירה, פינו זאמורנו וטריסטאנטה אוליבה עדיין מסתבבים על מגרשי ספרד. עד לאחרונה, השופט הבכיר של המדינה היה לופז נייטו השיכור. עד כאן. וייר, ראש ההתאחדות, קח את העניינים לידיים.

http://eur.news1.yimg.com/eur.yimg.com/ng/sp/ap_photo/20050320/all/l1372652.Xxx

2. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא ראיתי את המהלך, אבל מהתמונות (של העבירה עצמה) זה נראה כמו צהוב וזהו... אני מניח שאם השופט היה יודע את עוצמת הפגיעה והנזק שלה, הוא היה שוקל שוב (ואולי גם משנה את החלטתו לאדום).
    השיפוט בכל העולם, או יותר נכון, היחס אליו, הולך ומתדרדר בגלל הטלויזיה. לדעתי אין מה לעשות. אסור גם להכניס שימוש במסך טלויזיה לשינוי החלטת שופטים. אנשים צריכים להבין שפעם הם נהנים מטעויות ופעם סובלים מהן.

3. Barcik Member

נבארו קיבל את הצהוב 3.5 דקות אחרי העבירה. 3.5 דקות במהלכן אראנגו דימם, איבד את ההכרה, קיבל עזרה ראשונה והוצא לאמבולנס. קצת שיקול דעת.

שוב, גל, אני לא מתלונן על משהו שכולם ראו בשידור החוזר והשופט לא. אני מתלונן על שיקול דעת לקוי. כששופט רואה את האירוע בבירור ומקבל החלטה שגוייה, זה סימן לדאגה.

4. Yeste Member

בוריס, קבל ח"ח על החזרת פרשת השבוע...
    רמת השופטים בליגה הבכירה בספרד היא אחת מהתחלואים המעטים שיש בכדורגל הספרדי,וכמה אבסורד שבליגה שנחשבת לטובה בעולם,השיפוט מתקרב לרמה חובבנית ואני לא מגזים.
    אני חושב שהבעיה היא בשיבוץ השופטים.אני לא יודע בדיוק איך כול העניין הזה עובד,אבל מהמעט שאני יודע בנושא השופטים הספרדים,ידוע לי שבכול שנת ליגה חדשה מצטרפים שופטים חדשים (ללא שום ניסיון בענף ) על חשבון שופטים וותיקים יותר.הדוגמא לטעות גורלית של שופט "אלמוני" שעולה לי כרגע בראש הייתה במשחק העונה של 2003-למי שזוכר את המשחק מול ולנסיה לריאל בשנה שעברה ,אותו משחק שבו נשרק פנדל של מרצ'נה על ראול,פנדל שלא היה ולא נברא. אותו שופט ששפט את המשחק הזה וכרגע אני לא זוכר את שמו,נזרק לאלתר מאיגוד השופטים בספרד,האבסורד הוא שהוא נזרק אך ורק בגלל אותה טעות ,במדריד עדיין טוענים שאותו שופט קבע את גורל האליפות לטובת ולנסיה.היום אגב הוא מאמן באיזו ליגה חובבנית או משהו כזה...
    זה רק מראה על הצורה שבה מתנהל איגוד השופטים הספרדי...
    דבר שני,אני לא בטוח ב100 אחוז,אבל נדמה לי ששיבוץ השופטים בספרד פועל לפי הגרלה,ז"א שהשופט הכי פחות טוב מבין כול שופטי הליגה הראשונה בספרד יכול למצוא את עצמו בסופר קלאסיקו. עוד דוגמא לעליבות של האיגוד הזה.

לגבי המקרה עם נאברו. פשוט לא האמנתי כשראיתי את כמול הדם שנזלה מהפנים של ארנגו ,ואיך שהוא התחיל לרעוד אחרי שהוא איבד את ההכרה,זה היה פשוט דבר מזעזע . וכמה חבל שזה קרה דווקא לונצואלני המוכשר הזה .
    נאברו ידוע כבלם כסחן שלמד לא מעט על כסחנות מחברו הד"ר,אבל במקרה הספציפי הזה אני דווקא מאמין לדברים שהוא אמר במסיבת העיתונים-קודם כול ראו באופן טבעי שהסיטואציה הזו פגעה בו ,ועצם העובדה שהוא עשה מסיבת עיתוניים מרצון רק מראה שהוא בנאדם. לעצם העניין,היה משחק מסוכן של נאברו ,הוא ניכנס בארגנו בשיא האגרסיביות ,אבל גם בחלמות הכי שחורים של הבלם של סביליה ,הוא לא יכל לדמיין שההתנגשות הזו תגרום לכזה דבר.
    נאברו יראה את -15 המשחקים הקרובים של סביליה מהיציע ואני חושב שזה עונש הוגן .

נערך לאחרונה ב: ‏22/3/05
  5. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

ואני חושב שזה עונש ממש ממש ממש חמור!
    שוב, רק מלראות את התמונות זו נראית כניסה פראית אך כזו שמביאה במקרה הרע ביותר להרחקה מיידית מהמשחק. המון פעמים אנחנו רואים כניסות חריפות יותר מזו, שהולכות במטרה לפצוע את השחקן, אבל העונש הוא כרטיס אדום ובכך נגמר העניין. אני חושב שהדם הרב הזה שינה להתאחדות הספרדית את שיקול הדעת ההגיוני ולכן העונש הכבד ביותר.

לגבי השופטים, שזהו נושא הדיון, אני מניח שבספרד איגוד השופטים עובד במקרה הרע כמו בישראל, ואם כך, אני בטוח שזה לא חובבני כמו שיסטה אמר. בטח שיש שם בדיקות לשופטים, מחנות אימונים ובחינות חוקה, ובטח שיש שם מבקרי שופטים שנותנים ציונים בהתאם לרמת ניהול המשחק, כמו בכל מדינת כדורגל מתוקנת. לכן, אני בטוח שהשופטים פשוט טועים בתום לב, כשכולנו חכמים יותר אחרי 100 הילוכים חוזרים (למרות שהמקרה הזה הוא יוצא דופן). צריך להבין שלשופט אין את "הזוית ההפוכה" ולא צריך ישר לבוא בטענות על חובבנות.

נערך לאחרונה ב: ‏22/3/05
  6. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

ויש לך מזל שראית רק את התמונות. אני ראיתי את זה ב-TVE

המחבל הזה אמר שבלם בכדורגל זה לא אחות רחמנית.
    מי שנראה כבן אדם, זה דווקא ד"ר אלפארו שנראה מבוהל ומאוד רצה לעזור במשהו לשחקן הפצוע.

7. Yeste Member

מתי בפעם האחרונה ראית את ד"ר פאלו אלפרו מבוהל?

http://image.guardian.co.uk/sys-images/Football/Pix/pictures/2004/02/03/alll1222.Xxx
    http://www.noticiasdenavarra.com/osasuna/fotos/osasuna.1.a.Xxx
    http://www.thedailystar.net/2003/09/04/sports04.Xxx
    http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/ph34r.Xxx

8. Barcik Member

שוב, ברור שהשופט שגה בתום לב. הוא ממש לא עלה למגרש כדי לאפשר לנבארו להרוג את אראנגו. אבל הוא ראה את זה קורה. הוא ראה טוב מאוד את נבארו נכנס באובר-אגרסיביות, עם המרפק הצידה, בגופו של הונצואלי. הוא ראה את ההשלכות. הוא ראה את כל זה, שקלל במוחו, ושלף צהוב בכלל. עונש ההשעייה בעצמו עבור עבירה כזו הוא אמנם חמור מדי, אבל פשוט אי-אפשר להתעלם מהתוצאות במקרה כזה. בשלב מסויים חששו לחייו של השחקן ממיורקה.
    פה הבעייה. ברור שהשופט לא יכול לראות את כל מה שקורה על המגרש. קולינה לא ראה את המשיכה של קרבאליו, לצערי הרב, וזה יכול לקרות גם לא. אבל את מה שהוא כן ראה, אליו הוא הגיב בשיקול דעת מוצלח. התפקיד הזה מורכב מהרבה יותר מאשר פשוט לראות את מה שקורה על המגרש. השופט צריך לקבל החלטות נכונות, כאשר הוא מתחשב בקצב המשחק, בשחקנים, באוהדים ובמשחק עצמו. זה ממש לא תפקיד קל, אבל בספרד לאחרונה קיבלו את התפקידים האלה כמה פאשלונרים רציניים.

קוראים לו טריסטאנטה אוליבה. מאוחר יותר הוא שפט את המשחק בין דפורטיבו לברצלונה ב"ריאזור", והרחיק את מוטה בשני צהובים - הראשון על עבירה שביצע קוקו, השני על עבירה שביצע אולגוור. מאז הוא פרש.
    אגב הרחקות בדפור-בארסה, נראה לי שרפאל מארקז לא ראה את הכרטיס הצהוב הראשון שהונף לעברו במשחק ביום שבת.

בסך הכל, חאבי נבארו הוא אכן טרוריסט רציני, עם הרבה עבר. שיתייבש קצת.

9. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

וגם במקרה של שיקול דעת, זה לא תמיד יתאים לרוחך, או לדעתו של אחר. אמרת בעצמך, השופט לא אוהב לראות דם כי יש לו סטייה נפשית, הוא באמת ובתמים שיקלל והחליט, ואני לא בטוח שהחלטתי הייתה שונה. הייתי שולף צהוב או אדום... בדו"ח שלי בטח לא הייתי ממליץ על הרחקה אפילו משני משחקים.

10. Yeste Member

שחקני בטיס מנצלים את הפציעה של ארנגו בשביל להוסיף עוד קצת פלפל למלחמה בין שתי הקבוצות...
    ארזאו ,הקשר של בטיס אמר למארקה :" האנשים שמגנים על חאבי נאברו צבועים בדיוק כמוהו" הוא מוסיף ואומר שבדרבי בשנה שעברה "חאבי נאברו הגיע למשחק עם "כוונת רעות",במטרה לפגוע בכמה ירוקים -לבנים"
    כנייס,הקפטן הוותיק של בטיס אמר לעיתון המדרידסטי:" הכניסה של חאבי נאברו בארנגו הייתה מחרידה" עוד הוא אמר ש"חאבי נאברו שיקר בכך שאמר שהוא ניסה להגן על עצמו בהתנגשות עם ארנגו" אבל מצד שני הוא הוסיף ש "הוא לא מאמין שחאבי נאברו עשה את זה בכוונה..."
    ד"ר פאבלו אלפרו והנשיא של סביליה מגינים על חאבי נאברו ואומרים שהעונש "מחמיר מידי" ,הד"ר ההזוי אמר למארקה ש"הוא עדיין לא ראה כזה לינץ' על שחקן מצד התקשורת"
    http://www.marca.com/primeras/05/03/g0323.Xxxhttp://www.marca.com/fotos_primera/mallorca/arango_sale_hospital.Xxx
    אראנגו השתחרר מהבית חולים בפלמה דה מיורקה וכול מה שנותר זה לאחל לו החלמה מהירה.

נערך לאחרונה ב: ‏23/3/05
  11. Reyes Member

צריך לשים בהזדמנות זו סוף למשחק הכחסני של סביליה. מוטיבציה ורוח לחימה לא חייבת להתבטא על המגרש בכסחנות יתר. לגבי אלפרו, שגם לו לא חסר, לפני שנתיים במשחק גביע הוא פשוט נכנס בכל שחקן שלנו. אני זוכר את התמונות של אחרי המשחק, זה היה מטורף.

הנה הוידאו של המקרה, למעוניינים

12. Yeste Member

לא עובד...