"ישראלי אמיתי לא משתמט"

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י M U, ‏14/2/08.

1. Juvy-Yoni Member

לדעתי צריך ככה לדרג את מתן הזכויות וההטבות
    -קרבי בקבע
    -תומך לחימה בקבע
    -קרבי בשירות מלא
    -תומך לחימה בשירות מלא
    -מנהלה/ג'ובניק בקבע
    -מנהלה/ג'ובניק בשירות מלא
    -קרבי שלא עשה שירות מלא (לא כולל שיבות רפואיות/נפשיות אמיתיות)
    -תומך לחימה שלא עשה שירות מלא (לא כולל שיבות רפואיות/נפשיות אמיתיות)
    -מנהלה/ג'ובניק שלא עשה שירות מלא (לא כולל שיבות רפואיות/נפשיות אמיתיות) ומשתמטים

2. M U Member

זה מה שאתה חושב.

אנשים שהשתחררו מהצבא לא קל להם להגיד השתחררתי על נפשי כי לא הסתדרתי.
    היום זהי שר ישמע לכולם כמו שקר, כמו "לא היה לך כוח אז הלכת לקב"ן".. והמצב רק מחמיר.

אין לי ספק שיש לזה גם השלכה ישירה על מספרההתאבדויות הגבוה מאוד בצבא.

נעשה מחקר בקרב אוכלוסייה שמשרתת בצבא וגילו כי 80% מהמתאבדים לא הלכו לקבל בכלל עזרה נפשית.
    הסיבות הן ברורות - ישר ישמחשבה על פגיעה בתדמית, מה יגידו עליי, איך אני אסתדרעם זה בעתיד.

אתה לא מבין שאין אמיתיות ולא אמיתיות?

לצבא אין רשימה של אנשים שהתשחררו כי נכנסו עם מסיכה של חתול לקב"ן ורשימה של אנשים שסובלים מחרדות וקשיי הסתגלות אמיתיים.

כולם תחת רשימה אחת של 21

3. פול סקולס Member

אז תגיד לי איך בדיוק לוחם בסיירת מטכ"ל לצורך העניין יכול לפרוץ למתקן גרעיני בסוריה אם אין לו תומכי לחימה שידאגו לו לציוד?
    איך הטייסים יוכלו לעשות את עבודתם בלי מכונאי מטוסים, בלי מכווינים?
    עזוב את אלה (שלא תגיד שאני מתייחס רק ליחידות "מובחרות" http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx ), איך לוחם בגדוד יכול לתפוס קו וכו' בלי שנהג תובלה יקח אותו לשם או יביא לו אוכל?

כולם חשובים, כולם תורמים למערך הבאי.
    נקודה נוספת היא שהצבא לא מספק לכל החיילים שוויון הזדמנויות (לא מדבר על פרופיל, אלא על שיקוליים צבאיים כגון קב"א, מתא"ם קצונה וכו') אז הוא גם לא יכול לבוא ולהגיד "X שווה יותר מ-Y"

4. M U Member

אין מה לעשות.
    הצבא מתנהל כמו כל חברה או מפעל גדול.

מי שחזק נמצא למעלה.. ככה זה בחיים

לצערנו או לשמחתנו זה כבר דיון אחר.

וזה באמת לא נכון למיין את הזכויות ככה. מגיע לכולם את אותן זכויות.
    מה עם בנאדם שעבר ילדות מאוד קשה או לא יודע מה ובכל זאת התגייס לצבא .. גם אם זה לכסח את הדשא כל יום מ8 עד 10. זה גם משהו שצריך להעריך

5. פול סקולס Member

אני אתייחס לנושא מעבר לכך שצה"ל הוא פרה קדושה בחברה הישראלית.
    אני חושב שכאדם, בכל מצב שהוא, אתה לא צריך לתת דין וחשבון לאף אחד כאשר אתה שלם אם עצמך.
    אני לא מנסה להיות תמים ולהגיד שהעובדה שמישהו לא עשה שירות צבאי לא משפיעה לו על העתיד שלו כאזרח במדינה, ברור שזה משפיע ויש אין ספור מקומות עבודה שלא ייקחו אותך כי לא עשית צבא ובכלל לא מעניין אותם מה הסיבה לכך.
    זו בעיה שלהם שהם פוסלים על הסף ולא מנסים להקשיב לבן אדם, לראות מה יש לו להגיד ולהבין אותו.

6. Ampelmann Member

אני לא רוצה לגעת בנושא עצמו כי דעותי כבר עלו כאן מספיק פעמים ודעה זה דבר מיותר בכל מקרה, אבל אני רוצה לשאול שאלה-
    אתם מציעים כן לפסול את הרישיון (או במילים לא מתחנגלות- להעניש) למשתמטים, אבל טוענים שחשוב גם על הדרך להפריד את המשתמטים האמיתיים מאלה שרק מנצלים את הסעיף הנפשי (נתייחס רק אליו כרגע) כדי לצאת מהצבא. עד כאן- מצויין. מי שדפק את צה"ל והשתין על ישראל- שיענש. מי שבאמת ובמתמים סובל מדכאונות, מחרדות ומשלל מצבים נפשיים שהם לא פחות גרועים ממחלות פיזיות בשום אופן- חבל שלא משרת אבל לפחות שיקבל קצת מהנחת, הרי אם במקום מאניה-דפרסיה (עסק מסוכן לבחור שמחזיק רובה) היתה לו נכות בשתי רגליים או פיגור שכלי, היו משחררים אותו.
    אבל....בשביל לעשות את ההבדלה הזו בענישה- צריך לעשות את ההבדלה בשחרור ואם כבר קבעת שבחור מסוים רק משתמט קוטר ולא סובל מכלום- לא עדיף פשוט לא לשחרר אותו?! http://www.asoccer.co.il/fmisrael/html/emoticons/ph34r.Xxx

הרעיונות של שטרן, קפריזיונר אכול גחמות שעוד ימיט אסון על כולנו, הן להיכנס בכולם, גם בנפשונים וגם במשתמטים וככה להבטיח שאולי איזה אחד או שניים (או 40 כמו בכל השנים האחרונות) יתאבדו, אבל 40 אחרים- ארבעים אחוז -לא ישתמטו. אז לזכרו של איתי, חבר שלא רצה להיות משתמט ולא הצליח להחזיק את הראש מעל המים בצבא, אני אתנגד לרעיון הזה.

7. פול סקולס Member

גל, חשוב לי להבין מה ניסית להגיד אבל לא הצלחתי להבין מההודעה שלך מה היא "השורה התחתונה".
    אם אתה יכול, במשפט אחד או שניים לתמצת את ההודעה שלך כי הניסוח בלבל אותי..

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏16/2/08
  8. Ampelmann Member

יוני, תרשה לי בבקשה להחזיר אותך כמה חודשים אחורה לדיון שניהלנו ממש כאן בפורום. הצבא החליט לתת אותות מלחמה על מלחמת לבנון השניה, כהרגלו, גם לחיילים שלא היו בצפון באותה שעה (קריא חובלי חיל הים באילת, טבח בבט"ר ניצנים ושלל דוגמאות). היו קרביים שמחו: "למה אני נלחמתי ואחרים מקבלים בדיוק את אותו האות?" קיטורים מציקים וקבועים במדינה כמו ישראל. הצבא טען בתמורה: כל חייל בצבא תרם את חלקו בצורה שווה. הטענה הזו, מקורה הוא בדו-פרצופיות צה"לית ותיקה. יש הרבה חיילים שלא מתברגים בקרבי למרות שרצו (נושרי טייס, סעיפים רפואיים למינהם או אפילו בנים יחידים בלי אישור מאמא(אמיתי)) והצבא תמיד דאג להשריש להם שגם אם יש להם מכשיר האזנה במקום רובה ביד- הם חשובים לא פחות. והאמת- שהוא צדק. אם לא היו טבחים, הקרביים היו גוועים. אם לא היה מודיעין- היחידות לא נהנות מכמות המידע שמגן עליהן או מתמרן אותן קדימה ושומר על חיילים בחיים ואם לא היו נהגי רס"ר...אממ..היו פחות תאונות בטח...לך תדע.
    ואז פתאום, אחרי שהצבא מתאמץ מאוד (באמת) כדי להשאיר את המורל של החבר'ה האלה בטענה שהם שווים כמו הקרביים ואפילו נותן להם אותות, הוא בא ומציע שלא רק השכר של חוגרים יהיה שונה, אלא גם תעודת השחרור. זאת אומרת שמעכשיו, חבר לפלוגה הקרבית שלי יהיה שווה יותר בעיני הצבא (והצבא מקווה שגם בעיני האזרחות) מרע שהיה לי ביחידה העורפית בה שירתתי מאוחר יותר. ומה אם החבר מהקרבי שנא כל רגע והבחור במודיעין נתן מיליון אחוז, היה אחראי לשלל של מבצעים ופעולות מצילות חיים או בכלל בכה כל יום על מר-גורלו שיש לו פגם רפואי שמנע ממנו להיות גולנצ'יק גאה, טייס או צנחן. האם מגיעה לחייל נפלא שכמוהו הסטירה בפנים רק בגלל שבמקום הדק הוא פועל עם מקלדת?
    שוב מקרה שטרן. שוב מקרה אומלל.

9. Ampelmann Member

בשמחה!

אני מנסה להגיד שזה בסדר שרוצים להעניש את המשתמטים ומעולה שעל הדרך לא מוכנים לפגוע במי שבאמת ובתמים סובל ממחלה או מצב נפשי אבל כדי לעשות את זה צריך קודם כל לדעת להבדיל בין חולה לבן זייפן ואם כבר אתה יודע מי משתמט ומי לא- אז למה לשחרר ולהעניש? לא עדיף פשוט לא לשחרר?

10. M U Member

אתם צריכים לצאת מהמחשבה הזאת. ברור שזה מה שכולם רוצים - גם אני.

אבל זה לא הגיוני ולא מציאותי. אי אפשר להפריד מתחזים מאמיתיים.

מערכת בריאות הנפש בצבא בקריסה ממושכת כבר שנים ארוכות. אין ספור מקרים של פגיעה עצמית וכבר דנו בנושא שגורם התמותה מספר 1 בצה"ל זה התאבדויות.

גם אם בנאדם"עובד" על הקב"ן הקב"ן לא משחרר אותו כי נמאס לו מהשטויות ואין לו כח להתעכב עליו. הוא משחרר אותו כי בספר הסעיפים של צה"ל יש סעיף שמתאים לאותו אדם.

אי אפשר להפריד קבוצה של אנשים מתוך קבוצה של אנשים במשהו שהוא מעוגן בחוק.
    הרי הקב"ן לא מוציא חייל רק כי הוא "טיפש". הוא מוציא אותו כי באמת יש משהו. זה שהחייל הוא כבר שקרן זה משהו אחר.
    עוד משהו, מה עם אותו חייל שמדבר על מחשבות אובדניות וכו' וכוונה...? הרי לא כולם יוצאים בסיפורים מצחיקים כמו קופסת נמלים או שטויות כאלה. יש כאלה שבאמת מתחזים לבעלי קשיי הסתגלות או עבר חרדתי וכו'. היום באינ טרנט אפשר למצוא אינספור מדריכים על "איך לגשת לקב"ן".

הכל טוב ויפה לדבר. אבל במציאות אי אפשר לעשות כלום נגד זה..

נערך לאחרונה ב: ‏16/2/08
  11. אלי מתחן Member

אנשים צריכים להתחיל לקחת אחריות על המעשים שלהם.
    בנאדם משחק אותה פסיכופת כדי לצאת מהצבא, הוא צריך לקבל יחס של פסיכופת בכל מקום. לא הגיוני שהוא חולה נפש בצבא ובנאדם בריא על הכביש. בתור אזרח, לא רוצה שאחד כזה יסע לידי על הכביש. אותו דבר בקבלת עבודה, אם אני מעסיק שמחפש מישהו, אני אעדיף לא לקחת בנאדם עם בעיות נפשיות.

צ'אבי אתה באמת בושה. אתה לא רוצה/לא יכול לעזוב את הארץ, אז כדאי שתכבד את החובות שלך. קיבלת 18 שנה מהמדינה הזאת, אז הגיע הזמן לתת. אתה לא רוצה לשלם, אז תעזוב לחו"ל.
    ומה שרשמת לגביי הצבא והנחיצות שלו במדינת ישראל, אני מאוד מקווה בשבילך שאתה לא רציני...

12. M U Member

אם נניח רגע את המתחזים בצד.

אז מה אתה מציע.. לשרוף כל בנאדם שיש לו קצת בעיות וקשיים נפשיים בילדות או בצבא?
    אולי כל אלו הם מסכנים ולא צריכים בכלל להשתלב בחיים בארץ כפי שאתה אומר

13. Emil Member

את דעתי בנושא כבר כתבתי, אבל לבחור שנתן כאן את הנתון ש67% מהמתגייסים לא מסיימים שירות - אתה יכול להביא סימוכין לנתון? הוא נשמע קצת מופרך, והנתונים שאני מכיר נמוכים בהרבה

14. xavi6 Member

מר ג'ו קול, אתה מוזמן ללכת לחפש מי ינענע אותך. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

מישהו קרא את המכתב של אותה אימא במעריב שכתבה לבן שלה? על כך שהבן שלה אמר שהכל שם ברדק? שהכל שם שוק אחד גדול ושחייו היו תחת ידיו של אידיוטים גמורים? מעניין כמה אימהות חשות ככה ברחבי הארץ. מעניין כמה משפחות שלמות חשות ככה ברחבי הארץ.

15. M U Member

אכן הוא לא היה נכון ושיניתי אותו ל43% .. זה המספר המדוייק.

(לא יודע איך קפץ לי ה67)