ילד, אבל מקצוען

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Rosner, ‏11/5/12.

1. Rosner VFB 1893 מנהל כללי

אני חושב שזה מדהים ומחריד ביחד.
    מארק היל בן ה 13 שחקנה של הקבוצה הסקוטית המילטון קיבל זימון ב 30 לאפריל למשחק הקבוצה הבכירה של המועדון בDivision One champions Ross County, הוא אומנם לא שותף, אבל הנושא לקח הרבה כותרות באי הבריטי.
    נכון, אומנם לא הליגה הראשונה, אבל עדיין מדובר במשהו יוצא דופן.

מדהים כי ילד בן 13 שאנשי כדורגל מעריכים שכבר בגיל המצוות יכול להיות מקצוען ומחריד כי הוא עדיין פישר, ילד, הוא עדיין לא בנוי להתמודד עם הצלחות או כישלונות ברמה כזאתי.

לכתבה המלאה:
    http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/17886208

אני אישית בעד חוק שקובע שבליגה מקצוענית רשאים לשחק החל מגיל 17 (או לפחות 16).

2. HapoelFan ואיפה שתגידי אני מתייצב

אם כבר בילדים עסקינן, אז כל הקטע הזה שריאל מדריד או מנצ'סטר יונייטד מחתימות ילדים בני 7-10 על חוזה ארוך טווח בכלל לא מובן לי. מאיפה הביטחון שבכלל יתפתח מהם משהו?

3. alexshw Member

היה את הגימיק הזה עם פרדי אדו בארה"ב, ראינו מה יצא.

4. Rosner VFB 1893 מנהל כללי

בדיוק בגלל זה. דבר כזה יכול להצליח 1 מתוך 1000 מקרים. ברוב המקרים דבר כזה יכול להרוס את הילד או לגמור לו את הקריירה.

5. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

מאוריסיו לא נשאר על הספסל וקצת לפני יום ההולדת ה-13 שלו, כשהוא עדיין בן 12, שותף במשחק בליגה הראשונה בבוליביה. האירוע לא נגמר טוב והמאמן, שהוא גם אביו במקרה, הועזב לאחר הרעש התקשורתי. כיום, כשהוא בן 15 ובקבוצה אחרת, יש לילד כבר הופעות נוספות בליגה הבכירה כולל בהרכב. כנראה שיש לו קצת כישרון (?)

6. Rosner VFB 1893 מנהל כללי

השאלה לא אם זה אפשרי, השאלה אם זה נכון. וכאן האפקט הספורטיבי לדעתי היא צריך להיות משני.

7. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

אם זה לא מובן מהסרטון וממה שקרה רגע אחרי שהוא נכנס, גם לדעתי זה בעייתי. אבל היי, זו הייתה החלטה של אבא שלו http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

8. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

עד לפני 3-4 שנים היה בקולומביה חוק בעייתי עבור המאמנים, שמחייב אותם לעלות בהרכב עם שחקן אחד לפחות מתחת לגיל 20. הרעיון היה ברור, לתת כמה שיותר חשיפה וזמן משחק לכישרונות צעירים כדי שישחקו ויתפתחו. רוב המאמנים לא אהבו (ובצדק לדעתי) את ההחלטה ומה שזה היה גורר, שמאמנים היו פותחים עם שחקן צעיר X רק כי הם חייבים וכעבור 7-10 דקות משחק, מחליפים אותו (ומבזבזים חילוף). השיא הגיע כשמאמנן סנטה פה דאז, הרנאן דריו גומס, העלה בהרכב ילד בן 14 והוציאו אותו כעבור דקה וחצי. העניין גרר תרעומת לא קטנה בקולומביה אבל אח"כ הבינו שהעסק לא רציני וביטלו את החוק. זה אולי קצת פחות קשור לדיון שהעלתם כאן, אבל כשהיה החוק הזה, קבוצות היו מעלות שחקנים בני 15 ו-16 גם ועם כל הכבוד, אני לא חושב שזה לעניין. אם נעזוב רגע את הנושא הגופני, שלדעתי מן הסתם משחקים הרבה יותר חזק בבוגרים מאשר בנוער, אני מנמאין שילד צריך לעבור את הדרך המסודרת עד שהוא מגיע לבוגרים וזה אומר מחלקות נוער ורסרבה או מילואים (בקולומביה משתמשים בשיטת הגביע הקולומביאני להרצת הרכביים משניים, רעיון מצויין). גם מבחינה רגשית, נראה לי שקלאסיקו עבור ילד בן 15 יהיה הלם מוחלט מול כמי עשרות אלפיי צופים לעומת כשיערוך את הופעת הבכורה בגיל 17 או 18. אגב, ג'ונייר מונטאניו, עוד דוגמא, נרכש על ידי פארמה בגיל 15 וזומן לנבחרת קולומביה בגיל 16 לקופה אמריקה ב-1999. הילד כבש שער מהסרטים מול ארגנטינה וכולם כבר ניבאו לו גדולות, אבל כמו אדו גם הוא נעלם מהר מאוד מהמפה (גם בגלל בעיות משמעת) והיום בגיל 29 הוא כבר כמב שנים טובות אחד השמות החמים בליגה הפרואנית.