יום הזיכרון לשואה ולגבורה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏18/4/12.

 1. Der Kaiser

  Der Kaiser Manuel Neuer מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏7/9/04
  הודעות:
  24,801
  לייקים שהתקבלו:
  335
  [​IMG]

  כמו במדי יום שואה אנו נחשפים לסיפורים שלעיתים קשה לעכל ולהבין, איך יכלו בני אנוש לבצעם. עלו וימשיכו לעלות לי תהיות אודות טבע האדם וכמובן כמו בכל פעם, אשאר ללא תשובות ברורות וחד משמעיות, אך עם שאלות נוספות וחשובות שחייבות להמשיך להשאל. המפלצת שצמחה בחברה המערבית ביותר היא עדיין תעלומה עבור רבים. מה הן גבולות השנאה ולמה האדם מסוגל? האם נאמרה המילה האחרונה וממנה האנושות הפיקה את הלקחים? האם אני כאדם עושה מספיק כדי למנוע את שנאת האחר? המון שאלות והרבה לחשוב ביום שכזה. ראיתי שוב את הנאום אשתקד של אחמד טיבי לזכר יום השואה והגבורה וברצוני לשתף אותו עימכם גם היום.

  אני מרשה לעצמי הפעם: שישרפו הנאצים ועוזריהם, לא נשכח ולא נסלח. מקווה שגם נלמד.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/4/12
 2. Vanitas

  Vanitas Member

  הצטרף ב:
  ‏6/10/10
  הודעות:
  1,127
  לייקים שהתקבלו:
  0
  לעולם לא נבין את אותם אנשים שעשו מה שעשו. חייבים לזכור, ללמד בבתי הספר ולהעביר את זה הלאה לדורות בתקווה שזה לא יקרה שוב. להמשיך להלחם בכל סממן שנאה ואף פעם לא להקל ראש בכך.

  יהיה זכרם של כל המיליונים ברוך.
   
 3. ראיין אדלי

  ראיין אדלי Member

  הצטרף ב:
  ‏26/12/11
  הודעות:
  875
  לייקים שהתקבלו:
  3
  [​IMG]
  יהיה זכרם ברוך. יום מדכא מאוד
   
 4. Ice Cream

  Ice Cream חסה

  הצטרף ב:
  ‏17/6/11
  הודעות:
  8,375
  לייקים שהתקבלו:
  201
  עוצמתי ומחזק!
  [​IMG]
  שימוש ציני בשואה... איזה נושא מצמרר.

  אני מסתכל על המבחן שכתבתי השנה בהיסטוריה על השואה ובכלל נזכר במה שלמדתי השנה וכל הדילמות של היודנראטים וגם הביטוי "דה-הומניזיציה" שאיתו תוארה כל פיגעה בזכויות אדם של היהודים- וזה כל כך רחוק מזה שישב אדם וחשב איך הוא משמיד עם, ומשמיד 11 מיליון בני אדם (ויותר).

  אני חושב ולא מצליח לתפוס שאת כל השואה החלה שנאה (אפילו לא! סלידה) שנבעה מסטיגמות פשוטות, ולא הסטיגמות ולא הסלידה מאנשים שסטיגמה כלשהי דבקה בהם לא נעלמה בין רוב ענק של הציבור ונבחריו (ומודה, שגם אני מתייג אנשים לפי סטיגמות, ואני נלחם בעצמי כדי לבטל אותן או לפחות להדחיק אותן, ולא- אני לא משווה לא אותי ולא אף אחד לנאצים), רק השלב שבו הופכים את הסלידה הזו לשנאה ואת השנאה להשמדה נעלם מן העולם, או בזכות זכויות אדם שמהבהבות היום לעיני רוב הציבור, או שהעולם באמת למד לקח מההיסטוריה ורואה לאן יכול אותו שלב להוביל.

  אם כל זה מלמד משהו, שיום השואה (כמו יום אחר שכל ישראל עוצרת) צריך להיות יום שבו נחשוב איך נוכל להיות בני אדם טובים יותר, בתקווה להשתפר כל שנה.

  עכשיו בעצרת לזכר השואה פרס ונתניהו ידברו על זה שצריך לטפל במי שמכריז בגלוי על כוונותיו להשמדת עם, או על זה שהיום אנחנו נוכל להגן על עצמו ויש לנו צבא חזק (לפני שנתיים אני חושב זה מה שהם אמרו), והם ממש לא טועים- אבל עם כל הרצון הטוב של אחמד טיבי (ואולי הוא התכוון רק ל...)- אי אפשר לנתק את הקשר בין השואה לפוליטיקה.

  יהיה זכרם של כל הנספים היהודים שלא נכנסים לרשימה 6 מיליון נספי השואה מבורך.
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏18/4/12
 5. Yaniv

  Yaniv "Rey de Copas hay uno solo"

  הצטרף ב:
  ‏22/4/08
  הודעות:
  3,583
  לייקים שהתקבלו:
  60
  מין:
  זכר
 6. Mamadu

  Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏6/7/06
  הודעות:
  7,835
  לייקים שהתקבלו:
  807
  שיעורי החיים הכי טובים שקיבלתי, היו במסגרת השתתפותי בסמינר בבית לוחמי הגיטאות, סמינר שבו לדמנו אני ועוד כמה חברים מהכיתה על שואת היהודים, טרום ובמהלך מלחמת העולם השנייה. הסמינר הזה גרם לי להעריך את החיים יותר ולהבין איך הגזענות והשנאה יכולות לגרום לאסונות אנושיים. שיהיה זכרם ברוך של אלה שאיבדו את חייהם בשואה, אני מקווה שהמדינה תעשה לפחות את המינימום לטובת אלה שנשארו בחיים ותאפשר להם לחיות ולמות בכבוד.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/4/12
 7. Cup of Tea

  Cup of Tea Liverpool, UK

  הצטרף ב:
  ‏29/9/07
  הודעות:
  5,163
  לייקים שהתקבלו:
  244
  [​IMG]

  רק שיתחילו ליישם (שני הצדדים)..
   
 8. vasisualy

  vasisualy Member

  הצטרף ב:
  ‏25/7/11
  הודעות:
  946
  לייקים שהתקבלו:
  0
  для тех, кто знает русский
  [​IMG]
   
 9. ADP

  ADP משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏14/7/06
  הודעות:
  5,085
  לייקים שהתקבלו:
  168
  הייתי שם, באושוויץ. ראיתי את השאריות של מכונת המוות. זה בלתי נתפס והאמת שעד היום לא תפסתי את זה. אולי עוד לא עיכלתי אבל כנראה שאני פשוט לא רגיש מספיק. אבל ראיתי, ראיתי את השער והכתובת המפורסמים והסתובבתי בין הביתנים. ראיתי את שריטות הציפורניים. ראיתי את הררי הנעליים, המשקפיים, הספלים, הבגדים.

  ליום הזה יש נופך של כאב. יורם קניוק כתב שביום הזה יש לשמוח שחלק מהעם שרד, להפוך אותו ליום של חגיגה בגאון, לא לבכות על הנספים. אני חושב שהכי חשוב ביום הזה זה לזכור - לזכור ולקחת את המסקנות הלאה, לדורות הבאים. אין לי ספק שאת המראות שראיתי אזכור לעולם.

  [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏19/4/12
 10. de Middenweg

  de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

  הצטרף ב:
  ‏5/7/08
  הודעות:
  20,935
  לייקים שהתקבלו:
  2,951
  Furia Ceca, לא כל בן אדם מגיב לדברים בצורה דומה. אני אספר לך משהו.

  אני היום בן 36, בן לניצולת שואה ובן לאב ז"ל שהצליח ברגע האחרון לברוח מאוסטריה לארץ. כשגרתי בארץ (בין גילאים 10-26) היה לי מאד קשה ביום הזה. בשלב מסויים נסע שכן שלי עם הכיתה לאושוויץ'. כשחזר הוא דיבר על הנסיעה כעין טיול רגיל. המון שנים נורא כעסתי על זה, אבל היום אני מבין שהמון אנשים בונים בהיותם שם מסביבם חומה מאד מאד גבוהה.

  לי אישית מעולם לא היה צורך ללכת לשם מחשש שאני לא אהיה מסוגל להתמודד עם זה נפשית. אני יכול מחר לקחת את האוטו ולנסוע כשעה וחצי כדי לראות איפה משפחתי עברו בדרך להשמדתם במחנות המוות. עד כמה שקשה לאנשים פה אולי להבין, אני חי את הטראומה של אימי ומשפחתי כבר כל חיי. לי עושה כבר טוב שהיית שם. המקום הזה טוב לכל בן אדם עם מוסר השכל רגיל שרוצה לראות במו עיניו למה אנטישמיות הובילה.

  מי שמבקר פעם בהולנד אני יכול להמליץ לו שני מקומות עם לא פחות היסטוריה מבית אנה פרנק. מדובר במקום האסיפה של יהודי אמסטרדם לטרנספר ובמזרח הולנד מחנה ווסטרבורק איפה ששלחו את יהודי הולנד, קהילת ההומואים ומתנגדי המשטר הנאצי למחנות ההשמדה ברחבי הולנד

  האתר הרשמי של מקום האסיפה באמסטרדם:
  http://www.hollandscheschouwburg.nl/en

  האתר הרשמי של מחנה המעבר ווסטרבורק:
  http://www.kampwesterbork.nl/welcome/
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/4/12
 11. Igi

  Igi Member

  הצטרף ב:
  ‏25/5/05
  הודעות:
  9,708
  לייקים שהתקבלו:
  58
  גם אני הייתי בטיול הזה ומאד קשה לעכל את מה שאתה מקבל שם. אולי בגלל שאתה ילדון בן 16, או אולי המוח שלנו באמת לא מצליח לעכל את מה שעבר על שאריות המקומות הנוראיים האלה.
   
 12. שלו

  שלו Member

  הצטרף ב:
  ‏29/6/10
  הודעות:
  40
  לייקים שהתקבלו:
  0
  אני חזרתי מהמסע לפולין לפני כחודש וחצי ואני מזדהה לגמרי עם מה שכתבת. בלתי אפשרי לנסות ולהבין איך דבר כזה קרה, איך העולם עמד מלכת ונתן לזה לקרות ואיך כל זה - נעשה ע"י בני אדם.

  אני רוצה לשתף אתכם בשני סיפורים שממש צמררו אותי.
  הראשון, התרחש באושוויץ-בירקנאו:
  בעת שהותה במחנה ההשמדה, גילתה אשה יהודיה כי היא בהריון. במהלך כל תשעת החודשים ניסתה להסתיר זאת בעזרת חברותיה. כאשר ילדה, החליט יוזף מנגלה, ימח שמו וזכרו, פושע מלחמה ורופא בגרמניה הנאצית לבצע את אחד מהניסויים שלו באם ובבתה. בתחילה, הוא אסר עליה להניק את הילודה ובמקביל מנע מהאם בדרכים מזוויעות את ריקון החלב מגופה. הילדה שלא קיבלה מזון מתאים במשך תקופה ממושכת, החזיקה מעמד בזכות מעט קפה ושאריות מזון שהיו מצליחים להאכיל אותה בו. לאחר זמן מה הגיעה אל אמה של התינוקת רופאה שהייתה במחנה ההשמדה, כאשר בידה מזרק ובתוכו חומר קטלני. היא אמרה לה שעדיף יהיה לה להרוג את התינוקת שלה ולהינצל, כי אחרת אותו פושע יבצע בהן ניסויים נוספים עד למותן.
  האם קיבלה את הגורל המר אך אינה יכלה להרוג את ביתה במו ידיה. הרופאה, שהחליטה להישאר נאמנה לשבועת הרופאים, התעקשה כי אינה יכולה לבצע זאת. לבסוף, האם הזריקה את החומר לביתה התינוקת וניצלה מהמלחמה.

  והשני, במיידנק:: ילדה בת כ-6 שנים שהייתה במחנה קיבלה מאחיה הגדול פרוסת נקניק ואחד הנאצים מצא אותה אוכלת אותה. כאשר הוא ניגש אליה הוא שאל אותה בעדינות: "מנין לך פרוסת הנקניק הזו?" והיא השיבה בתמימות שאחיה הגדול העניק לה אותה. באותו הלילה, אותה הילדה נתלתה במרכז המחנה, כאשר הנאצים ציוו על אחיה הגדול לעמוד לצידה ולאחוז בידה לאורך כל הלילה בעודה ללא רוח חיים. בסופו של הלילה, אחיה נרצח גם הוא.

  אני חייב לציין שאת כל המטען מאותו המסע הרגשתי בעיקר במיידנק, זה פשוט בלתי אפשרי להישאר אדיש למראהו של הר העפר, של המשרפות, תאי הגזים בעלי הקירות הירוקים שנצבעו באותו הצבע עקב גז הציקלון בה. מה שהיה לא פחות מזעזע מהמחנה עצמו, היה לראות את העיר לובלין במרחק של כמה מאות מטרים מארובות העשן, מגדרות התיל ומהמבנים המאיימים. המחנה עצמו לא הוקם במטרה לבצע שם רצח עם, אלא בכדי להעביד בני אדם שלאו דווקא היו יהודים, אך בסופו של דבר השתמשו במיידנק בדיוק כמו שהשתמשו באושוויץ-בירקנאו.

  בביקור בעיירה טיקוצ'ין, בה הייתה קהילה יהודית מכובדת, נותרו עדיין סימנים יהודים, כאשר הבולט מביניהם הוא המגן דוד בצידה הימני העליון של הדלת בבית הזה:
  [​IMG]

  כמו כן מנסים לשחזר מעט את החיים שקדמו לאלו שיש בה כיום וחלק מניסיונות אלו היה הקמת מסעדה הנקראת "מסעדת תיישה", לא כשרה כמובן ומנוהלת ע"י פולנים, אך הרעיון ברור:
  [​IMG]

  קיימית גם בעיר קראקוב מסעדה המתבססת על אותה אידיאולוגיה:
  [​IMG]

  אני אשתף אתכם בהזדמנות זו בכמה תמונות:
  אושוויץ-בירקנאו
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  "העבודה המשחררת"
  [​IMG]

  אושוויץ 1
  ערימת הנעליים שנאספה:
  http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...102340365_n.jpg

  זו המזוודה של דודה של אנה פרנק:
  [​IMG]

  זהו תיחום של שכונה יהודית, ניתן לראות את ההשפלה שנעשתה שם בכך שהבטון בצורת מצבה יהודית
  [​IMG]

  מיידנק
  יש כאן תמונות של המשרפות ושל הר העפר, מי שרוצה מוזמן לצפות:

  http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...570019693_n.jpg

  http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...011474042_n.jpg

  ניתן לזהות את העיר לובלין מהמחנה:
  [​IMG]

  --------------------

  NEVER AGAIN
  [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ב: ‏24/4/12
 13. Emile Zelicky

  Emile Zelicky Member

  הצטרף ב:
  ‏8/8/10
  הודעות:
  515
  לייקים שהתקבלו:
  0
 14. שער 7

  שער 7 Member

  הצטרף ב:
  ‏14/2/07
  הודעות:
  2,256
  לייקים שהתקבלו:
  0
  יש מזל לכתב שהוא עובד ב"הארץ".
  אם זה היה בכל עיתון אחר הוא היה נמצא עכשיו בלשכת התעסוקה.
   
 15. לירן

  לירן מנהל כללי מנהל מנהל כללי

  הצטרף ב:
  ‏5/8/02
  הודעות:
  36,144
  לייקים שהתקבלו:
  6,275
  יהי זכרם ברוך
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!