חוק בוסמן

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י alexshw, ‏15/12/10.

1. alexshw Member

ב - 15.12.1995 פסק בית הדין האירופי שהסירוב של הקבוצה הבלגית לייז', לשחרר את קשרה, ז'אן-מארק בוסמן לקבוצה צרפתית דונקרק חמש שנים קודם לכן, היה מנוגד לחופש העיסוק בתוך גבולות האיחוד האירופי.
    פסק הדין עורר מהפכה ענקית בכדורגל האירופי. עד אז מותר היה לשתף 3 שחקנים זרים בהרכב. מאז בעצם שחקן עם דרכון מהאיחוד האירופי לא נחשב לזר בגבולות האיחוד האירופי.
    חוץ מזה החוק לקח את הכוח העצום שהיה למועדונים על כדורגלנים.
    שחקן שמסיים חוזה יכל מעתה לנהל מו"ם בעצמו עם קבוצה אחרת ולעבור אליה ללא תמורה.
    הכוח עבר לכדורגלנים.
    גם בכדורסל זה עורר מהפכה דומה.

כתבות בנושא:
    http://sports.walla.co.il/?w=//1761402
    http://news.walla.co.il/?w=//1765443

החוק גרם לתופעות מכוערות של קבוצות שעולות עם 9,10 ואף 11 זרים בהרכב.
    הראשונה היית דפור בשנת 1997. אחריה צ'לסי.
    כיום ארסנל ואינטר כבר שנים עולות עם 10-11 זרים.
    החוק גרם גם לניפוח גדול של המשכורות. ראו מקרה רוני האחרון. שולם ממש כופר שישאר.
    החוק לקח את הנושא של יחסי כדורגלן-מועדון מקיצוניות אחת לשנייה.
    בשנים האחרונות יש נסיונות לאזן את החוק לטובת שמירה מסוימת על צביון לאומי של קבוצות, אך לדעתי הנסיונות לא מספיקים. אני רואה ב"חוק הרוסי" דבר שבהחלט יכול לאזן את החוק.
    לא להגביל את כמות הזרים, אלא לקבוע מגסה מינימלית לשחקנים מקומיים. גם החוק של אופ"א, שדורש מהמועדונים להתנהל בתקציב מאוזן ולהוציא כסף על פי ההכנסות הוא דבר מבורך שאולי יעצור את הטירוף של המחירים והמשכורות.

2. eran levy Member

אין סיכוי שזה יקרה. הקהיליה האירופית קיימת ומחוקקת חוקים ליצירת שוויון בין כל חבריה, ושחקני כדורגל הם שכירים המועסקים בדיוק כמו מנהלי צוותים, עובדי בניין או רואי חשבון אירופיים. הקבוצות והמועדונים הם מעסיקים שחוקי ההעסקה של הקהיליה האירופית חלים גם עליהם ללא יוצא מן הכלל, והם ייאלצו לבלות בבתי משפט על הפרות חוק ואפליה מקצועית. לא סתם אישר בית הדין את התביעה של בוסמן, זכותו לעבוד בכל קבוצת כדורגל באירופה שנמצאת תחת המטריה של EU. כשארסנל מוצאת לנכון להעסיק 11 שחקני הרכב ראשון שלא נולדו באנגליה זו זכותם המלאה, בדיוק כמו במצב שבו חברת אופל תבחר להעסיק רק מנהלים אוסטרים, ספרדים ואירים במשרדיה בגרמניה. מסריח או לא - זה ממש לא משנה, חוק הוא חוק.
    אתה בוחר לקרוא לכך "תופעות מכוערות", אני מעדיף לקרוא לכך "היצע וביקוש".

3. alexshw Member

אתה שוכח שכדורגל זה לא בדיוק כמו יתר המקצועות.
    כדורגל זה המשחק הפופולרי על הגלובוס. אסור לזלזל בקשר שלו לקהילה וברצון של האוהדים להזדהות עם המועדון שלהם.
    המועדון יכול להעסיק כמה שבא לו כדורגלנים מאיחוד אירופי בסגל, אבל הוא כן יגן על השחקן המקומי בכך שיבטיח לו מינימום מקום בהרכב.
    אתה לא רוצה להפלות כדורגלן מהאיחוד האירופי, אבל החוק הזה מפלה כדורגלן מקומי שצריך לגדל.
    * לגבי ההגדרה של מהו "שחקן מקומי" או שחקן מהמדינה שבא משחקת הקבוצה, זה משהו שניתן להגדיר בתוך החוק.

4. eran levy Member

ואתה שוכח שעם רומנטיקה לא קונים במכולת.

כדורגל הוא מקצוע בדיוק כמו כל מקצוע אחר. הקשר שלו לקהילה חשוב, אבל גם הקשר שלו לליגות הבכירות. יש קבוצות קהילתיות רבות שמשחקות בליגות נמוכות יותר. אם קבוצה משחקת בליגה נמוכה היא יכולה להרשות לעצמה להחזיק שחקנים מקומיים כמדיניות. בליגות גבוהות הכסף מדבר ושום קהילה לא תחליף הכנסות והוצאות. כדורגל הוא המשחק הפופולרי על פני הגלובוס ולכן לכולם מגיעה הזדמנות. אין שום סיבה להבטיח מקום בהרכב למקומי, זו אפליה מתקנת שאינה במקומה, שכן כשמגיעים למקצוענות השחקן הטוב יותר צריך לשחק, לא השחקן המקומי, בטח שלא אם הוא ברמה נמוכה יותר מהזר. החוק לא מפלה שחקן מקומי, הוא מפלה שחקנים נחותים. הרי אם היו שחקנים אנגליים ברמה הגבוהה ביותר לא היו משחקים בפרמייר ליג תיירי הנרי, ססק פברגס או סמיר נאסרי.
    אין שום סיבה שהכדורגל, עסק לכל דבר, גם אם מגובה ברשת חברתית קהילתית, לא יתנהל כמו כל עסק אחר.

5. alexshw Member

השחקנים שהזכרת היו משחקים בליגה האנגלית בכל מקרה, כי אלה שחקנים מהטופ העולמי.
    אבל לא כל זר, באנגליה למשל, הוא באמת משדרג את הקבוצה.
    מדינות כמו ספרד וגרמני התחילו לפתח יותר שחקנים מקומיים ולכן החוק הרוסי שם אולי לא נחוץ, אבל יש מדינות שכן.
    אני משוכנע שזה לא יפגע ברמת הקבוצה, אלא פשוט יורדי את כמות הזרים הבינוניים ויחבר יותר את הקבוצה לקהילה.
    ושוב, מבחינת הסגל שיחזיקו זרים כמה שבא להם.

6. Ajax Amsterdam Member

חוק שהרס לך אימפריות כמו אייאקס זה חוק שפשוט לא מאפשר שיוויון. בתור אוהד אייאקס החוק הזה הרס את בכדורגל האירופאי את שחקני הבית בליגות הבחירות פשוט הרס את הכדורגל הישן והטוב של אירופה

7. eran levy Member

כאוהד אייאקס זה הרס לך את אייאקס, את הכדורגל האירופי החוק העיף לגבהים. אם לא בוסמן הכדורגל היום לא היה מגיע לרמות הגבוהות שלו. וכמובן שהוא לא מאפשר שוויון, אבל בשביל זה צריך מדיניות סטייל NBA ו-NFL שדואגת לחזק בצורה הטובה ביותר את הקבוצות החלשות ביותר. מצחיק שדווקא בארה"ב, מעוז הקפיטליזם, שומרת על שוויון יותר מכל מדינה אחרת.

8. cazzo Il Capocuoco

בארה"ב זה יותר פשוט מכיוון שאין הרבה קבוצות מקצועניות.

הבעיה הגדולה לפי דעתי היא הכוח היותר מדי גדול שניתן לשחקנים, לסוכנים ולכל הסובבים אותם. צריך למצוא איזון שבו כדורגלן כמו טבס או רוניי לא יזעקו לשמיים בגלל שהם רוצים עוד כסף, אבל מצד שני שלא ירגישו עבדים מודרניים שבו הם לא יכולים להשתחרר מהכבלים של המועדון. לאכוף תקרת שכר בטרייסטינה וגם לעשות את אותו הדבר בבנפיקה או בארסנל זה לא פשוט בכלל.

נערך לאחרונה ב: ‏15/12/10
  9. alexshw Member

גרנדה מילאן, ברסה של קרויף, איאקס של ואן חאל - כולן קבוצות אדירות ששיחקו עם 3 אולי 4 זרים.
    כך עכשיו את ברסה - 8 שחקני בית בהרכב הקלאסי.
    יונייטד של הטרבל שיחקה עם חצי הרכב או יותר בריטי.
    תאמין לי שהכדורגל העולמ יסתדר גם בלי התופעה המכוערת שציינתי.
    הכוכבים הגדולים ממילא ישחקו. ובלי אחד כמו סלגאדו בבלקברן נסתדר.

נערך לאחרונה ב: ‏15/12/10
  10. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

מסכים עם ערן בעניין שהכדורגל לא יכול לפעול כספרה נפרדת מהמרחב בו הוא נמצא, במקרה זה האיחוד האירופאי. יש לחוק צדדים טובים וכאלו פחות טובים, הכל גם תלוי בעיני המתבונן מן הסתם, אבל פשוט מהרגע שאדון בוסמן גלגל את העניין לבית המשפט אין יותר מדי מה לעשות בנדון.

קצת קשור אבל לא ממש, יש קבוצות בעולם שמצליחות להתמודד מצויים בליגה שלהן על בסיס סגל שבנוי רק משחקנים מקומיים. אני לא מדבר רק על ליגות שבהן אין כמעט זרים, אלא גם על קבוצה כמו צ'יבאס במקסיקו (ליגה עמוסה בזרים לא רעים) שהיא מהמצליחות במדינה. פחות מצליחה, אבל גם שומרת על עצמה בליגה הבכירה, אתלטיק בילבאו. ככה שאמנם זה נכון שמבחינה מקצועית מדובר במכשול, אך אפשר עדיין להצליח או להתקיים בכבוד (יחסי) לא רק ברמות החובבניות גם ללא זרים.

לגבי אייאקס, כתבתי את דעתי על כך בעבר שהמועדון יכל להתנהל הרבה יותר טוב גם לאחר החוק ולא רק להאשים אותו (האוהדים), ציינתי את פורטו כמועדון מסדר גדול דומה (ואף נחות דאז) שהתמודד עם החוק בהצלחה. אבל מעבר לכך, אוהדי אייאקס שמתלוננים שהחוק לא מעודד שוויון, שיסתכלו על הזכיות באליפות הליגה המקומית לפני ואחרי החוק...מתי היה יותר גיוון?

11. Ajax Amsterdam Member

בליגה המקומית אתה צודק ההנהלה של אייאקס עשתה הרבה שטויות.אפשר לחשוב שבלי חוק בוסמן ריאל מדריד או מילאן לא היו מסתדרות הם הסתדרו מצוין.אבל היום בכדורגל הכל עיינין של כסף.

מישהו מכם לא רוצה שאייאקס הגדולה תחזור?

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏15/12/10
  12. eran levy Member

גם בנפיקה היתה פעם גדולה מהחיים, גם ליברפול, גם ניוקאסל, גם בורוסיה מנשנגלאדבך היתה פעם אימפריה. העולם משתנה ואייאקס לא תחזור לגדולה אם יבטלו את חוק בוסמן. אימפריות לרוב קמות ונופלות, ואייאקס נפלה כי היא לא ידעה להסתגל למציאות החדשה. לא אומר שאני לא רוצה שאייאקס הגדולה תחזור, אומר שזה כבר ממש לא משנה, כי היא כבר לא תהיה אייאקס הגדולה, אייאקס הגדולה שייכת לתקופה אחרת.

13. yocki land Member

אם מועדון משתף מקומי אחד בלחץ אז שיבושם לו, אבל לא צריך להגביל אף אחד בנושא הזה.
    המצב של לפני חוק בוסמן כבר יכול לגבול בשנאת זרים שמושרשת בתרבות האירופית.
    דבר שני כמו שערן אמר זה לא שונה משום מקצוע אחר. אין שום סיבה להגביל זרים.
    אולי יש מה לדבר על האיזון בין חופש השחקנים לחוזק המועדונים.

14. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

גועל נפש בולשביקי השיטה הזאת. איך אפשר להתחבר למועדון שהוועדה המסדרת בונה לו את הסגל? איך שחקן יכול להתחבר למועדון אם הוא גויס לשם? לשחקן מגיע לבחור איפה לשחק והאוהד גם כן יכול לבחור את מי לאהוד. כמה שפחות רגולציה והמצב יתאזן. מה שכן, איאקס לא תחזור, כי יש ארצות יותר גדולות עם ליגות יותר גדולות.

15. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

YYY, לשמחתי יש פה עדיין מישהו שקצת מאמין ברומנטיקה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx
    בשבילי אין הרבה זהות לקבוצות כמו למשל צ'לסי, ומנצ'סטר סיטי. אם לפני חוק בוסמן ריאל מדריד, ברצלונה ומנצ'סטר יונייטד עוד היו קבוצות גדולות שתי הקבוצות בבעלות רוסי ושייח ערבי לא היו למעשה בכלל קיימות. לעולם אי אפשר להשוות את השגי אייאקס מול שתי הקבוצות הנ"ל. בכלל, כבר ציינו את זה, היום הרבה יותר קל להרכיב קבוצה אלופה כשאתה יכול לבזבז מאות מיליוני דולרים כשגם יש לך אפשרות לעמוד באדום רציני ביותר...

טוב שמנהלים פה את הויכוח הזה, אבל את שלי כבר אמרתי הרבה פעמים. כולכם יודעים איזו קבוצה אני אוהד והרבה יודעים שאני אומר בגלוי היום שאייאקס לא תזכה יותר בליגת האלופות. בשיטה הנוכחית אין לאייאקס שום סיכוי. אני בהחלט מסכים שפורטו היא דוגמא מצויינת ואני בהחלט מסכים שבלי שרשת אליפויות אין בכלל על מה לדבר. העניין הוא שגם ליון, לה לדעתי כלים כלכליים יותר רציניים, אפילו לא הגיעה בכל העשור האחרון לחצי הגמר.

לדעתי כל אפשרות של שינוי חוק יהרס במוקדם או במאוחר. שחקן אלמוני בשם ז'אן מרק בוסמן עשה שירות נהדר לקבוצות העשירות והן עכשיו שולטות במשחק. האידיוט הקטן הזה כנראה לא הבין איזה נזק הוא עשה. בכל מקרה ברגע שהיום מישהו ינסה לשנות משהו ה'בוסמן' הבא כבר ירוץ לבית הדין בבריסל...

הויכוח הזה יכול להיות ארוך, ואני יכול לנסות להסביר למה איש כמו בלאטר רק ממשיך בעבודתו של בוסמן, אבל את המציאות אני לא אשנה. אני רק יכול להגיד שאני נורא גאה בקבוצה שלי ואני שמח שחוויתי את הזכייה הנהדרת ב-1995. בכדורגל הישן לאייאקס כמו למשל לבנפיקה היו עוד הרבה מה להציע, היום המועדונים האלה חיים רק בשביל הקבוצות העשירות. בשבילי ליגת האלופות נקראת כבר הרבה זמן 'ליגת העשירות'...אייאקס הפכה למעשה למעין מחלקת נוער של ברצלונה...(לאו דווקא רק שלה, אבל לכל הקבוצות עם הכסף הגדול).

נערך לאחרונה ב: ‏16/12/10