חג פסח שמח וכשר!

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Pele, ‏17/4/08.

1. JR-Riquelme Member

מחפש צומי, בשביל מה להגיב לו?

2. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

כי זה באמת מצחיק אותי. אני לא הייתי ציני. אני חולה על כל הפריקים אוכלי חתולים האלה. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/cool.Xxx

3. Mamadu משתמשים של כבוד היכל התהילה

חג שמח !!

4. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

היום בפסח הראשון שלי בארץ מזה כמה שנים הבנתי שזה הרבה יותר גרוע בכיפור. בכיפור הרבה יותר קל למצוא אוכל טוב!

5. Emil Member

דמוקרטיה?

לפי סקר שפורסם לפני כמה ימים בגלי צה"ל, מעל ל-70% מהיהודים בארץ הצהירו שישמרו על כשרות במהלך חג הפסח.
    אני אוכל שרצים וגם נהנה מזה, אבל אני יכול להבין לחלוטין למה אנשים לא רוצים לראות פיתות בחלונות ראווה במשך השבוע הזה. גם אני לא רוצה לראות את החמץ.

כשבן גוריון הכריז על הקמת המדינה הוא לא אמר "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינת כל-אזרחיה" אלא "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית". מגילת העצמאות נפתחת במילים "בארץ ישראל קם העם היהודי". זה לא שאוסרים על נוצרים ומוסלמים למכור ולצרוך חמץ במהלך החג, וגם לא על יהודים. אבל ביישובים יהודיים - אני לא חושב שצריך לראות לאפות ועוגות בכל פינה במהלך חג הפסח, והחוק אוסר רק על הצגתו בפומבי. כ"כ קשה לכבד את זה במהלך שבוע אחד?

אני מוכן לכבד את המיעוטים ואני חושב שחובה לכבד אותם. איש איש באמונתו יחיה.
    אבל לפעמים, רק לפעמים, בדמוקרטיה צריך לכבד גם את הרוב.

נערך לאחרונה ב: ‏19/4/08
  6. Gass12 Member

marduk .
    לי באופן אישי אין שום בעייה איתך או כל יהודי אחר שמחליט מה טוב לו לשמור ולקיים כיהודי ומה לא.
    לדעתי אתה מסתכל על העניין מנקודת מבט צרה מאוד. בעוד שלעניין שהעלית ישנה זווית רחבה הרבה הרבה יותר. שמגיעה עד לזכותך וזכותי לחיות כאן כעם יהודי.

אני מניח שאתה ואני נסכים שלמדינה הזו חייב וצריך צביון יהודי . אולי נתווכח על העוצמה. ועל המינון
    אבל על צביון כלשהו אני מניח שנסכים. ואם כך ? השאלה שלי היא נורא פשוטה .האם אתה מרגיש
    יהודי?והאם בכלל בא לך לחיות כיהודי במדינה יהודית? אם ענית בחיוב אז המשך לשאלות הבאות.

היכן לדעתך עובר הקו? אלו סממני זהות יהודית עליך לאמץ מתוך בחירה?
    ברית מילה? חגים? כיפור?חופה כדת משה?קידוש על היין בשבת? אכילת כשר?
    ואם נניח שבחרת -0- מתוך האפשרויות שהעליתי לעיל. הקדש רגע נוסף ושאל את עצמך סבבה.אני בחרתי ככה. מה הייתי רוצה להנחיל לבני במסגרת היותו יהודי.

אם ענית עד כאן על כל השאלות שהעליתי בלאו רבתי או בשלילה מוחלטת. אזיי אני רוצה לשאול אותך
    באיזה זכות אביך ואתה וקרוב לוודאי גם בנך נלחמים באוייבינו על קיומנו כמדינה .
    אם אתה רוצה שנהיה מדינה ככלל העמים אתה שומט את השטיח מתחת לרגליך על הזכות שלנו
    לחיות כאן בכלל.כי תאכלס מאז חורבן בית שני ועד אמצע המאה ה20 חיו כאן אנשים אחרים
    שהיו הרוב על חלקת האדמה הזו.

כל מה שנדרש ממך כאזרח שומר חוק (אני מניח שאתה לא שודד בנק,חוצה באור אדום וכו')
    זה לכבד את הצביון היהודי ב פ ר ה ס י ה. זה הכל!! בתוך ד' אמותיך תעשה מה בא לך.
    ישנם דברים שמאחדים את העם .ושומרים על קיומו כעם. צרות רחמנא ליצלן. מלחמות. אבל גם שמחות
    וגם חגים שבסה"כ תורמים להרגשת השייכות שלך ותחושת ההזדהות.

לכן בקשתי אליך נורא פשוטה. כפי שאותו דתי שומר מצוות לא מפריע לך לחיות את חייך. האם יש סיבה בעולם? שתפריע לו?.. וכן כן כן אדוני .מכירת חמץ בפרהסיה פוגעת בו.
    חג שמח!!!!

7. ריביירו Member

הבעיה היא לא לעבור שבוע בלי חמץ, הבעיה היא שמעבירים חוקים שמנסים להכריח אותנו לא לאכול חמץ, מה שגורם לכל הציבור החילוני באופן אוטמטי לא לשמור את האיסור. זה עיקרון מאוד פשוט: אם תנסה לכפות על מישהו משהו אז הוא יעשה בדיוק את ההפך. אפשר לקחת דוגמא מברית מילה שאין חוק לגבי זה, אבל רוב מוחץ מתושבי המדינה, חילונים או דתיים, עושים ברית מילה, אם תעביר חוק שיחייב את כולם לעשות את המנהג הברברי הזה, אז אחוז הבריתות בישראל ירד ב50% במקום. אותו דבר לגבי חמץ: אני משוכנע שאם לא היה חוק שאוסר על מכירת חמץ אז חמץ לא היה נמכר ברחובות והבעיה הזו לא היתה קיימת.

8. Pele Member

מכריחים? אף אחד לא מכריח אותך לאכול חמץ.
    בוא לא נעצום עיניים.. עד היום, כל בנאדם שרצה למצוא חמץ בפסח עשה זאת בקלות.
    הייתי בת"א שנה שעברה וראיתי מאפיות פתוחות כאילו כלום לא קרה, וזה עוד לפני התיקון לחוק שחל השנה.
    ידוע שאי אפשר לפקח על זה, ואם שמעתי נכון רק 2 ערים בארץ ביקשו פקחים בעירם. (כשבטוח אחת מהן זאת בני ברק).

אף אחד לא כופה על אף אחד כאן כלום. אני בטוח שאם מקימי המדינה היו יודעים שהצביון והמסורת היהודית בארץ תתבטא בעוד 60 שנה במצב של היום, הם היו מחמירים הרבה יותר עם כל נושא הדת.
    מדינת ישראל וארץ ישראל שייכת לעם היהודי, ולכן יש כאן מספר חוקים שמגינים על המסורת של העם היהודי.
    עם השנים זה הפך רק לדברים סמלים. אף אחד לא אומר לך לא לאכול צ'יזבורגר למשל, אבל כן יש חוק על חזיר רק בשביל הסמליות שבכך.

שמירת פסח זה אחד הדברים שרוב המדינה עושה. גם חילונים כפי שאתה מכנה אותם בהודעתך. כמה משפחות בארץ לא עושות ליל הסדר? בקושי כלום ואני מוכן להתערב על כך.

בקשר לברית מילה, לא שזה קשור, אבל "המנהג הברברי" שלך הוא ממש לא ברברי והוא מאוד בריא.
    אתה יכול ללכת לבדוק קצת ברחבי העולם, היום יותר ויותר גוים מחפשים רבנים יהודים שיעשו לבנם ברית מילה .. לא בגלל הברכה וכל זה, אלא רק בגלל שהם יודעים שזה בריא.

9. ריביירו Member

1' זה נכון, כל מי שרוצה למצוא חמץ בפסח יכול למצוא אותו בקלות. אבל עצם קיום החוק הופכת את טעמו של החמץ לטעים הרבה יותר, מנסיון אישי.

2' אתה באמת חושב שאפשר לקיים פה מדינה יהודית בעזרת חוקים בלבד? בשביל צביון יהודי, אתה צריך שיהיה קונצנזוס ברחבי העם. שבנאדם שמוכר חמץ בפסח או פותח את החנות שלו בשבת ירגיש כמו אחד שהולך בדיזינגוף בזמן הצפירה ביום השואה. חוקים לא יביאו אותך למצב הזה, להפך הם ירחיקו אותך ממנו (עיין ערך 1').

3' זה מרתק אותי: איך לקחת תינוק בן שבוע ולכרות איבר מגופו יכול להיות בריא? במה בדיוק זה עוזר לתינוק?

10. Pele Member

אני לא מצפה שהחוקים יחזירו את כולם בתשובה בכח, אלא הם ישמרו על אותם אנשים שהם כן - מסורתיים, דתיים, חרדים או סתם חילונים שאוהבים לעשות קידוש בשישי וללכת לבית כנסת ביום כיפור.
    ולכן חשוב שיהיו חוקים כאלה, שלא נאבד את הזהות שלנו לגמרי ונהפוך לעוד מדינה שלא משנה באמת מי יהיה פה.
    הרי מה שחשוב כאן זה ארץ ישראל, בשביל זה כולנו פה.. היינו בכיף יכולים להימרח על האיים הקרביים או משהו בסגנון. אבל לא, החלטנו ללכת כפי שכתוב בספרים ולהילחם על הארץ הזאת, אז בוא כן נמשיך לקיים את המסורת הזאת.

אני לא בדיוק רופא אבל זה הוכח שאין שום דבר רע בברית מילה והלפך זה רק עוזר ומועיל יותר. (כמו הרבה דברים אחרים בתורה, כמו למשל אכילת מזון כשר).
    מה שאני שמעתי, שזה לא ממה קשור לבריאות אבל זה גם טוב - ברית מרסנת במידה נכונה הרבה מהיצרים ומהחיתיות של אדם בנושא מין. שזה לא ממש קשור לבריאות, אבל זה גם דוגמא טובה

11. ריביירו Member

ישמרו עליהם ממה?

אתה עדיין לא הבנת שהחוקים האלו רק הורסים את הזהות היהודית?

חוץ מזיהומים ומחלות שעלולות להיגרם ומהאופציה של מוהל אידיוט שיחתוך עמוק מדי, אין שום דבר רע. ומה בדיוק מועיל בלשמור על כשרות?

12. Pele Member

1. ישמרו עליהם ממצב עתידי שבו בנאדם ששומר על כשרות בפסח למשל יצטרך להסתתר או להרגיש רע עם עצמו שהוא 'מפריע' לזרם החדש שלא רוצה זכר ליהדות במדינה הזאת.

2. החוקים לא הורסים את הזהות היהודית. הם רק עוזרים לאלו שכן ממשיכים בזהות היהודית.
    מי שדתי כבר דתי והחוקים רק עוזרים לו בדברים הקטנים, הרי במדינתנו כן מותר לנסוע בשבת, לאכול לא כשר, לעשות מסיבות בשבת ולראות סרטים ביום כיפור.

מה שאני בא להגיד שאנשים שקרובים לדת, עצם קיום החוקים האלה עוזר להם ונותן להם להרגיש שהם נמצאים ב'מקום הנכון'.

3. מוהל שחותך עמוק מדי או משהו בסגנון זה בדיוק כמו כל ניתוח והסיכונים שלו. גם רופא שנמצא במקצוע כבר 40 שנה עושה טעויות לפעמים, וכאלה גורליות.

בקשר לכשרות. אכילת דגים כשרים למשל - מה הופך דג לכשר? סניפרים וקשקשים. כשהחוקים האלה נכתבו לפני 5000 שנה בערך לא היה להם יותר מדי ערך, אבל היום יש להם ערך ענק.
    היום המחקרים הוכיחו שקשקשים אצל הדג נועדו להוות מחסום ומעצור לכל הזהמים בים, שהיום להבדיל מלפני 5000 שנה הרבה יותר ממשיים עם כל הספינות וההובולות של חומרים מסוכנים.
    דג עם קשקשים הוא דג הרבה יותר נקי והסיכוי שהוא יהיה מזוהם בחומר כלשהו נמוך בהרבה מזה של דג ללא קשקשים שחשוף לכל חרא שזורם בים.

עוד דוגמא זה הבשר והחלב ביחד. עוד הוכיחו כי שילוב של בשר עם חלב הוא גרוע ביותר כי בשר מפרק את החיידקים של החלב בצורה שמשפיעה על הגוף לרעה (שוב אני לא מדען ולא יודע להסביר את זה בדקויות), ולכן אכילת בשר ישר אחרי אכילת חלב היא מעשה לא טוב, או יותר מכך בישול שניהם ביחד.

13. אלי אוחנה ג'וניור Member

חג שמח וכשר לשומרים http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

14. JR-Riquelme Member

אולי תפסיק לנסות להיות גאון? יש דברים שהם מוכחים. אני לא יגיד שזה טוב כי אני לא יודע, אבל לא יודע מה אתה מתווכח על זה אם אתה לא יודע כלום.

15. sagigol Member

חג אביב שמח וכשר לכל בית ישראל