חבל שנולדתי איטלקי?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל איטלקי' פורסם ע"י Nesta, ‏15/9/09.

1. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

http://www.tuttosport.com/images/72/C_3_Media_615572_immagine_l.Xxx

" אם הייתי זר, נאמר מברזיל או ארגנטינה, אני בטוח שהייתי משחק לעיתים תכופות. לפעמים אני מתחרט על העובדה שאני איטלקי"

מאחורי 9 הנקודות השמחות של יובנטוס בפסגת הסריה A מסתתר לו ילד אחד עצוב מאוד שמתקשה לפרוץ ובעצם מספר סיפור ארוך וקשה. קשייו של ג'ובינקו להיכנס לאחד עשר הפותחים של הגברת הזקנה הם לא חדשים אבל הדברים הגלויים בהם בחר לבטא את תיסכולו הבליטו מחדש את העניין העצוב של הקלאצ'ו, חוסר האמון בצעירים.

הנבחרת האיטלקית הצעירה זכתה בעשור האחרון בשתי אליפויות אירופה, העפילה למשחקי האולימפיאדה וגם זכתה במדלייה אחת וכמוהה גם הנבחרות הצעירות יותר זכו באליפויות והניפו גביעים אך הם בעת הגיעם לבגרות ומעבר לסף הפרימברה הם נתקלים בחומות הבטון מארגנטינה, ברזיל ושאר זרי העולם כאשר מאמני הקבוצות ומנהליהן מעדיפים את ההצלחה המיידית, ההישרדות והכסף על פני גידול והשקעה בדור הבא.

ג'ובינקו ודה צ'ילייה ביובנטוס, אבאטה, פאלוסקי, דרמיאן ואלברטאצי במילאן, סאנטון, באלוטלי באינטר הם רק השמות שמתקשים לפרוץ בשלושת הגדולות אבל דוגמאות לא חסרות גם אם נרד לרומא, לאציו ששלחה את טויה המוכשר לעוד צבירת דקות משחק, סמפדוריה שלא ממהרת להפקיד אמונה בפיורילו או בפולי ועוד, ועוד.

מול המגמה הנוכחית ישנה מגמה הפוכה והיא "החטיפות האנגליות" של ילדים ממחלקות הנוער של פיורנטינה, רומא, פארמה, אמפולי ואחרות שם דווקא הם זוכים לאמון (חלקם כמובן, הדוגמאות הבולטות במיוחד הם ג'וזפה רוסי או מאקדה) המאמנים ולפריצת הדרך המיוחלת. מאמן הנבחרת הצעירה הלא אהוד כאן קאזירגי גם הציע לילדים לעזוב אל מחוץ למגף על מנת לקבל דקות משחק.

האם באמת מדובר במגמה או סתם בעיות נקודתיות? אילו פתרונות צריכה לתת ההתאחדות ומה יהיה בעתיד? לדיונכם. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

2. Bianconeri משתמשים של כבוד היכל התהילה

האמת העצובה היא שסבה צודק,אבל הוא לא צודק ב100 אחוז.הוא אומנם מאוד מוכשר אבל יש לו בעיות בגרות,כשהכדור אצלו הוא נפלא,נהדר אבל יש לו כמה בעיות רציניות במשחק שמונעות ממנו לפתוח.

הראשונה שבהם היא העובדה שהוא לפעמים קצת עדיין הילד הקטן מהפרימברה,הוא מפחד לקחת כדורים נותן נגיעה ובורח שמאלה,או מחכה שהכדור יגיע עליו,העניין הוא ואם רוצים להשוות אותו לדייגו הוא שדייגו בדיוק הפוך וכמוהו כל כוכב אמיתי,בא לקבל כדורים יורד מהעמדה שלו כדי להתחיל את המשחק ולא נעלם,לא רק דייגו גם אלכס עושה את זה כבר כמה שנים.
    השניה היא שהוא לא סיכון אמיתי על השער,כשג'יובינקו עם הכדור הוא תמיד מחפש למסור גם כשאתה יודע שעם הוא בועט הוא שם את זה בחיבור של החיבור.. שוב הבטחון העצמי שלו או הכבוד לבוגרים יותר מונע ממנו לאיים על השער.
    השלישית היא שהוא נורא נורא נורא רוצה לשחק רק כטרקוורטיסטה,ויותר מדי מדבר על זה שזו העמדה המקורית שלו והוא רוצה לשחק בעמדה הזאת,אם הוא היה מקבל קצת ביצים ובועט יותר לשער,בא לקלב כדורים ומוכיח יכולות כיבוש הוא היה היום משחק לצד דייגו ולא רק על חשבונו.

העניין הוא שכן,האיטלקיות לא נותנות אמון בצעירים אבל יש להם עוד בעיות,השחצנות של באלוטלי היכולת ההגנתית החלשה של דה-צ'לייה כולם בעיות שהצעירים צריכים לעבוד עליהפ

ומצד שני זה באמת חבל,כי עם ג'יובינקו לא היה מבזבז שנה באמפולי ומתאמן ביובנטוס לפני יכול להיות שהוא כבר היה צובר בטחון מספיק כדי לתקן את כל השגיאות האלה,עם היה יודע שעומד מאחוריו מועדון שרוצה בהצלחתו ויחכה לו ויעניק לו שקט יכול להיות שכבר הוא היה שחקן שלם יותר...

חוץ מזה שקלאודיו מרקיזיו למשל,אומנם משחק היום בהרכב הראשון אחרי שקיבל הזדמנויות רק בגלל פציעות או כל מיני אבל כל פעם שמרקיזיו נכנס,החל מהסריה בי ועד היום הוא לוקח את ההזדמנות בשתי ידיים,שתי רגליים שמונה אוזנים וחמש עשרה עניים.

3. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

מדובר בסוגיה מעניינת שתופסת לא מעט מקום בשיחות הקאלצ'ו היום יומיות שנערכות באיטליה.

אני לא אוהב להתייחס יותר מדי למגמות, ואני תמיד מעדיף לקיים התייחסות ספציפית למקרים בודדים, אבל איכשהו אני מאמין שהאמת היא איפשהו באמצע כשזה נוגע לתחום הזה.
    מאמנים איטלקים מעדיפים ניסיון. זה בדם של הכדורגל האיטלקי, ולמען האמת, לא רק שאני לא חושב שזה אי פעם ישתנה, אני לא רוצה שזה אי פעם ישתנה. ההעדפה הזאת של השחקנים המבוגרים הגיונית מאוד. בקאלצ'ו להגנה תמיד יש עדיפות והפילוסופיה האיטלקית טוענת שצריך קודם כל לדאוג להגנה ורק אחר-כך לאפשרויות ההתקפיות. מכיוון ששתיים מהתכונות המרכזיות והמשמעותיות ביותר לשחקני הגנה הן תיאום וניסיון, לא קשה להבין מאיפה באה ה"גזענות" הזאת כלפי שחקנים צעירים. כידוע, משחק הגנה לא נובע אך ורק משחקני ההגנה עצמם, אלא גם משאר השחקנים, שאמורים לדעת איך לחפות אחד על השני ואיך לסגור ולהפעיל לחץ ראוי. ההגיון אומר שלשחקן בן 30 יש יותר ידע ומודעות למיקום שלו על המגרש לעומת שחקן בן 21 ולכן ההעדפה היא כלפיו. שחקן מבוגר יותר הוא גם מנוסה יותר מבחינה נפשית ויהיה הרבה יותר עמיד למצבים קשים מאשר שחקן צעיר שהוא עדיין מעט רגיש.

אישית, אני מאמין שאין צורך לתת לצעירים לשחק רק בשם הגימיק של שיתוף הצעירים. מבחינתי לשחקן וותיק ומנוסה תמיד צריכה להיות עדיפות, וששחקן צעיר צריך לקבל את הבמה רק במקרה שהוא מהווה עילוי מקצועי ו/או מנטלי שיחפה על חוסר הניסיון היחסי שלו. ולמרות זאת, אני מסכים שיש לפעמים הגזמה במקרים מסוימים, כי על אותו משקל, אני חושב שאסור להעדיף שחקן מבוגר רק לשם הניסיון. אם הוא פחות טוב משמעותית מהשחקן הצעיר המקביל, אז מה עשינו בזה? לא בטוח שהניסיון יחפה על המחסור בכישרון או יכולת נוכחית.

השיטה הנוכחית די סבירה בעיניי. הקבוצות הגדולות מריצות שחקנים מנוסים יותר (מי יותר ומי פחות, אני לא מתייחס למקרים נקודתיים), כשהשחקנים הצעירים היותר מוכשרים מושאלים לקבוצות קטנות יותר בהן יוכלו לצבור את הניסיון הדרוש. מי שמוכיח שהוא עילוי, חוזר הביתה ומקבל התייחסות זהה לאלו של הכוכבים הותיקים. מי שלא, ממשיך להסתובב בקבוצות דרג ב' ו-ג' עד שיוכיח שהוא שווה חזרה.

מקרה ג'ובינקו: הבחור מזיין את השכל. המשפט הזה של "אם הייתי ברזילאי" הוא ממש שטותי ולא נכון. אני יכול להבין אותו ומאיפה זה בא, אבל הוא מדבר שטויות.

4. Bianconeri משתמשים של כבוד היכל התהילה

ובכל זאת העובדה שבספרד ואנגליה צעירים מקבלים דקות ומוכיחים את עצמם בכל זאת עדיין כואבת.. לא כל אחד מסי אבל ג'יובינקו בהחלט היה יכול לשפר את יובנטוס בשנה האחרונה...
    הוא ממש לא מזיין את השכל..למה קאבני הצעיר טוב מאיטלקי ברמתו?
    האיטלקים בוחרים לחפש כשרונות בדרום אמריקה ומתלוננים שגונבים להם את שלהם.. אומנם לקבוצות כמו אמופלי זה באמת לא פייר(שהרי אין להם דבר אחר מלבד הנוער) אבל לקבוצה כמו לאציו שמחפש כשרונות בארגנטינה זה מגיע בעבוע בוע.

5. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

מי הם אותם שחקנים צעירים שקיבלו את הבמה בספרד ואנגליה? כמה מאותם שחקנים באמת הצדיקו את זה, ומתוכם, כמה שחקנים ברמה מקבילה אתה חושב שמסתובבים באיטליה? אחרי שתעשה את הסינון הנוסף הזה, תגיד לי כמה מתוכם יכולים גם לתת את הערך המוסף מבחינה הגנתית ששחקנים ותיקים יכולים לתת.

קבאני כרגע הוא עילוי. בדיוק כמו שחקן בשם אקוופרסקה שהוא בערך באותו גיל ומקבל הזדמנות שווה בליגה. לשניהם אין עדיין מקום בהרכב של אחת הענקיות ולכן שניהם פותחים בקבוצת מרכז טבלה. כמה איטלקים יש בגיל של קבאני שמשחקים ברמה שלו ולא מקבלים דקות בקבוצה שלהם?

גם ג'ובינקו - אתה יכול לתת לי שם של ברזילאי/ארגנטינאי בגילו שהוא פחות טוב ממנו (או שווה לו) שמקבל יותר דקות ממנו בקבוצה בכירה בליגה? אני אישית לא מכיר שחקן זר בגודל הפיזי של ג'ובינקו שמקבל דקות בקביעות במועדון בסדר הגודל של יובנטוס.

לאציו קונה את השחקנים שלה מדרום אמריקה, היא לא חוטפת אותם. בן כמה טויה?
    מה עם דרמיאן שהיללו אותו בתור מאלדיני הבא, כשבינתיים כל מה שהוא הראה זה שהוא לא שווה מקום אפילו באזוריני.

מי שעילוי, משחק. סאנטון, באלוטלי, פאטו - זה לא משנה אם מדובר באיטלקי, ברזילאי או אוסטרי. מי שיוכיח שהוא יכול לחפות על חוסר הניסיון עם יכולת מקצועית מעולה, יקבל הזדמנות שווה לותיקים. ג'ובינקו, טויה, דרמיאן - אלו שמות שנשמעים סקסיים על הנייר ואין יותר מרגש מלראות שחקנים צעירים מקבלים את המושכות ומככבים, אבל זאת בעיקר פנטזיה שלרוב לא מקבלת אישור במציאות. זה נחמד למנג'ר, אבל זה לא כל-כך נחמד לקבוצה שרצה לאליפות ומתמודדת בליגת האלופות, כשכל טעות שנובעת מחוסר ניסיון יכולה לגמור לה את העונה.

עובדה - למה מרקיזיו מקבל כל-כך הרבה דקות? הוא ברזילאי? לא, הוא שחקן שהראה שיש לו את היכולת ההגנתית להתמודד ברמות הכי גבוהות. ג'ובינקו לא. סוף הסיפור.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏15/9/09