"הנוער של היום זה לא הנוער של פעם.."

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Dimitar Berbatov, ‏8/8/09.

1. Cup of Tea Liverpool, UK

אין גורם אחד, ישנם מספר גורמים כאשר אחד מוביל לשני. החינוך שהילד מקבל בבית תשפיע כמובן על התנהגותו בחוץ אך זה תלוי גם באופי שלו וגם בדברים שבהם הוא מחקה את אחד ההורים. גם החום והאהבה שהוא מקבל במשך הילדות שלו תעזור להתפתחות מנטלית גדולה יותר עם תהליך ההתבגרות שלו והוא לא ישאר ילדותי, עושה דווקא או סתם מתנהג בטיפשות כי הוא לא מרגיש בחסר של חום ואהבה שקיבל מהבית בו הוא גדל ומה שהוא מקבל זה בגדול גם מה שהוא מקרין החוצה.
    כאן נכנסת הטלוויזיה. אין ספק שהתכנים בטלוויזיה נהיו רדודים יותר ויותר עם השנים, אבל גם שעות הצפייה של ילדים בגיל צעיר (בערך כתה א' עד ח') עלו ועלו ויש ילדים צעירים שמקום לרוץ ולשחק בחוץ יושבים כל יום כל היום מול הטלוויזיה וצופים בתוכניות. אבל זה לא הנזק היחיד של הטלוויזיה, צפייה ממושכת בה גורמת לבעיות ריכוז קשות אצל ילדים כבר בגיל צעיר וגם הups and downs שזה עושה לילד הצעיר גורמת להיסטריה רצינית והמון ילדים לוקחים רטלין בגלל חוסר יציבות נפשית ונטייה להתפרצויות והתקפי זעם אחרי צפייה ממושכת בטלוויזיה ואכילת ממתקים מכל הסוגים שמכילים חומרים מסוכנים וצבעי מאכל בכמויות גדולות כמו ממתקי הגומי.
    נמשיך במצב בבתי הספר. המורים לא משקיעים בתלמידים שכל הזמן מפריעים בגלל בעיות ריכוז מהצפייה בטלוויזיה והממתקים וגם ההורמונים המשתוללים של בני נוער שראו יותר מדי טלוויזיה במקום לקבל חום ואהבה וערכים מהמשפחה וחלק מהמורים גם טיפשים מדי והתלמידים מרגישים שהם יכולים ללמד אותם דבר או שניים על המקצוע שלהם. יש מורים שאין להם כריסמה ולכן הם אף פעם לא משתלטים לגמרי על הכתה וזה מפריע לכתה להספיק את החומר שצריך ללמד.

ואז בגיל 15-16 כל מה שמעניין אותם זה אלכוהול, סמים, זיונים וכד' בלי לדעת יותר מדי על העולם בחוץ.

2. REAL MADRID Member

אמנם זה קשור לנושא רק בעקיפין, אבל ממליץ בחום על Zeitgeist - סרט שמסוגל לשנות משהו בצורת החשיבה או לפחות לנסות להסביר לנו כמה דברים.

3. M_T_A Member

אני חושב שזה מאוד פשוט, כל דור מסתכל על הדור הצעיר יותר ממנו ובטוח שבתקופה שלו היה יותר טוב. אני מעריך שרוב הפורום פה בסביבות גיל 18-20.
    בטח רובכם(וגם אני), מסתכלים על ילדים בני 10-15 וחושבים "איזה חבורה של מפגרים" והמבוגרים יותר חשבו\חושבים בדיוק ככה עלינו וככה זה ממשיך..

זה סה"כ טבעי, ככל שהבן אדם מתבגר הוא מסתכל על דברים בצורה שונה ומתנהג בצורה שונה. הנוער בארץ לא שונה מכל נוער אחר בעולם.
    בארץ לפחות לרובם נכנס קצת שכל בשלב כלשהו.
    לחבר שלי יש אח גדול שיצא לו להכיר כמה סטודנטים אמריקאים בקולג', חברה בני 20-25, והוא אומר שהוא פשוט לא האמין איזה חבורה של מטומטמים הם. בארץ יש את הצבא שבהחלט מבגר ומשנה אנשים.

מה שכן, זה מעצבן שהתכנים בטלוויזיה נהיו כ"כ רדודים. ואני מדבר לאו דווקא על מה שיש בפריים טיים בערוץ 2, יותר על תוכניות הילדים לגיל היותר צעיר. כשהייתי ילד בשנות ה90 המוקדמות אני זוכר שראיתי כל מיני תוכניות כמו היה היה, החיים ותוכניות אחרות על מדע והיה לי בבית ספר שנקרא "איך דברים פועלים" או משהו כזה, דברים שמלמדים אותך קצת על העולם שאתה חי בו, מה יכול להיות יותר טוב בשביל בן אדם שרק הגיע לעולם הזה לפני שנים בודדות?
    היום אני רואה מה האחיינים שלי רואים וזה פשוט זבל..

נערך לאחרונה ב: ‏9/8/09
  4. wolf89 Member

נו מה שמייקל קאריק אמר בדיון הקודם הזה,
    The children now love luxury; they have bad manners, contempt for authority; they show disrespect for elders and love chatter in place of exercise. Children are now tyrants, not the servants of their households. They no longer rise when elders enter the room. They contradict their parents, chatter before company, gobble up dainties at the table, cross their legs, and tyrannize their teachers.
    -סוקרטס

5. RubberSoul Member

בהנחה שהנושא הזה עוסק בנוער בכלל,ולא רק בהדרדרות הנוער בארץ,אני רוצה לספר לכם על משהו.

אני הייתי כל השבוע הקודם בקורס מד"מים של בני המושבים(מדריכים מתקדמים).
    היה לנו לעשות פרוייקט.
    עכשיו רב החניכים(אנחנו המדריכים הינו בתור חניכים) היו רוצים לעשות איזה משהו מגניב לקבוצה שלהם שיתן להם דברים כיפים.
    אנחנו,הקבוצה שלנו,רצינו לעשות משהו שימשיך לעבוד גם אחרי הקורס.

החתמנו בפחות מ48 שעות 452 אנשים מתוך כ500!
    העצומה למען גלעד שליט הלכה לבסוף לנועם שליט.

קבוצה אחרת עשתה פרוייקט שיאסוף חטיפים שנשארו בתיקים לאנשים נזקקים.

אז כן,אפשר עם נוער לא מדרדר.

6. FaN_MU Member

wolf89

אני הבאתי את זה. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/tongue.Xxx

Dimitar Berbatov

אתה מדבר כמו זקן בן 80. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

7. בועז Member

כמו באגדה ההיא(נו,הספר הישן הזה) בה מסופר על עץ הדעת. כנראה שכבר אז ידעו שזה עדיף על השעמום והבנאליות.
    כך גם היום, בעידן האינטרנט בו הכל זמין(אונליין, או סתם בפיצוציה השכונתית). כשהחטאים פרוסים בפניך ואתה רק צריך לבחור , קשה לשים את האצבע על הספר היסטוריה ולהגיד "זה הכי מעניין אותי".

רק אנשים תמימים מאוד מאמינים שככה צריך לחיות.

8. wolf89 Member

מצטער, הקרדיט לך! http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

9. Soya Member

שמעתם על קבוצת הילדים בני ה-14 ש"ניפחו" ילד בן 11?
    S:

10. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

הנוער של היום זה לא מה שהיה פעם, כי החינוך של היום זה לא מה שהיה פעם. אני לומד על בשרי יום אחרי יום על השוני בין החינוך שאני עברתי לבין החינוך שאחותי הקטנה (10 שנים בפרש) מעבירה את הוריי.
    אני זוכר שכילד קטן, אם הייתי מקלל את אחד מההורים, אבא שלי ישר היה אומר לי "תסתכל טוב על הסלון, הפעם הבאה שתראה אותו תהיה בעוד המון זמן". היום אחותי יורה עליהם קללות שבגיל שלה אפילו לא ידעתי עליהן וזה עובר לידם. לא פעם קורה שהקללות דווקא דווקא עוזרות לה להשיג את מה שהיא רוצה, כי אז "אולי יהיה ממנה קצת שקט".

כשאני הייתי ביסודי, אז ילד שהיה מתפרע, היה נענש על ידי הוריו. היום כשהילד מתפרע, ההורים מתפרעים על המחנכת והמנהלת. הרוב נעולים בחשיבה של 'הילד אך פעם לא אשם, כי הוא רק ילד. הוא עוד יתבגר' ולא מבינים שאין דבר כזה 'הוא עוד יתבגר'. הוא לא ילמד אם לא ילמדו אותו וזה בדיוק התפקיד של ההורים, שבשנים האחרונות נכשלים בו.

11. spurs Member

כבוגר ריאלי שייתכן וגדל בחממה אין לי הרבה זכות דיבור

אבל לדעתי רוב העניין נובע מהשתרשרות של תרבו תערבית מזרח תיכונית בבני נוער...עם גיבורים כמו משה פרץ או קובי פרץ או איך שקוראים לו והמכור לקראק כגיבורים מה הציפיות?

לדעתי הפתרון הוא הוצאה של בני נוער מאזור נכשלים ובני נוער בעייתים ממערכת החינוך הממלכתית והעברתם לפנימיות (חלקן בעלות אופי צבאי חלקן בעלות סממנים רגילים). בנוסף להחזרת התיכונים המקצועיים

וכמובן הטיפול בפשיעת בני נוער...כמו במדינת פנסילבניה עם חבורת נערים מגיעה ורק אחד מן החבורה מכה מישהו כל החבורה אשמה וצפויה למאסרים כבדים...תנסו את זה בארץ ותראו איך חבורות הערסים (היהודים והערבים) יתדלדלו במהירות

נערך לאחרונה ב: ‏18/8/09
  12. cazzo Il Capocuoco

מזרח תיכונית?!

13. דנידין Member

בוזוקה יוונית. ניגנת על דבר כזה פעם?

14. cazzo Il Capocuoco

אני מאמין שאני שומע מוזיקה יוונית יותר מכל חברי הפורום ביחד, וסליחה על השחצנות, אני חושב שזה בכלל לא קשור לתרבות מזרח תיכונית או מערבית.

15. דנידין Member

אל תיהיה כזה כבד. קצת הומור http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx