המחאה החברתית

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Nesta, ‏18/7/11.

1. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

2. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

כתבה מדהימה וכל כך מדויקת.

3. cazzo Il Capocuoco

איזה מגילה מדכאת....מנחם לדעת שאנחנו לא לבד.

4. סטפן שאלוי Member

זוהי אכן מהדורה ב' של המהפכה התעשייתית: פחות אנשים נדרשים כדי לייצר ולנהל. מי שבפנים הופך להיות יותר עשיר, ומי שלא מצליח ונשאר בחוץ, הופך להיות עני מרוד.

5. xavi6 Member

6. Bensh Member

7. Mellow29 Kopite

באמת כתבה מדהימה, תודה שפירסמת פה.

8. Ice Cream חסה

מה עם מעונות האוניברסיטאות של הסטונדטים?
    השכרת דירה זה ממני והלאה עוד 5 שנים לפחות, בכלכלה אני גם לא מבין גדול, אבל ממה שדיברתי עם סטודנטית מהעבודה, בפקולטה לחקלאות למשל יש לא מעט מעונות פנויים והמחירים שלהם מאוד נוחים. לא איכות חיים מזהירה (חדר אמבטיות ושירותים לקומה, מטבח לקומה...) אבל עבור אותם סטודנטים שחיים לבד, זה די מספיק. התחבורה הציבורית נחוצה לפעמיים בשבוע מקסימום, חיים בעיר המרכזית וכל התעסוקה, בתרבות והבידור נמצאים ליד- ולא מנצלים אותם עד תום בגלל התעקשות לא ברורה (דירה עם עוד 3 שותפים עם רהיטים מהרחוב...)

אני לא מבין בכל הנושא הזה אפילו ברמה השטחית ביותר והייתי כן רוצה להבין, תהיו עדינים...

9. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

עקב התעוררות המאבק של הרופאים החלטתי לצרף את המאבק לדיון הזה שיכלול כמובן דיון על שלל המחאות האזרחיות שמתעוררות כאן.

המשך דיון מעניין http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx

נערך לאחרונה ב: ‏22/7/11
  10. Mellow29 Kopite

במעונות יש כמה בעיות שציינת אבל באופן כללי הפתרון הזה הוא פתרון סביר ולא מעט סטודנטים כן מיישמים אותו. אני לא יודע נתונים מדויקים אבל אני חושב שחלק מאוד גדול מאוכלוסיית הסטודנטים, בעיקר בגילאים הצעירים יותר גרים במעונות או גרים עם ההורים. אני לא חושב שיש הרבה סטודנטים לתואר ראשון שבגיל 21-22 שוכרים דירה, זה בהחלט מעמסה כלכלית. יש כאלה שבוחרים באופציה הזאת משיקולי נוחות או כי האופציות האחרות לא מתאימות להם מסיבות שונות, אבל הם מיעוט.

אבל צריך להסתכל על המחאה הזאת כשעוברים את שלב הסטודנטים. עשית תואר ראשון בשקר כלשהו, אתה רוצה להתחתן ולהקים משפחה והמעונות זה כבר לא אופציה. המצב כיום במדינת ישראל הוא שזוג צעיר - שאין לו הון התחלתי יוצא דופן ומקור הכנסה די גבוה שיכול לסדר משכנתא סבירה - לא יכול לקנות דירה. ולא תגיד דירה במרכז תל-אביב, גם בישובי פריפריה (עם כל הבעיתיות בלגור בפריפריה) המחירים גבוהים מאוד יחסית למה שהיו בעבר.

11. Ice Cream חסה

מגורים אצל ההורים היו יכולים להיות אופציה ריאלית לסטודנטים (למרות שמבחינה מנטלית לא כל כך) ואני בטוח שיש פה סטונדטים שעדיין חיים עם ההורים, אבל התחבורה הציבורית עושה את זה לסיוט. מעונות הסטודנטים למי שחי בלי בן זוג מתאימים גם מבחינת המחיר, גם מבחינת הנגישות להכל וחוץ מתנאים לא הכי אידיאליים של מגורים (שאפשר להחליק את זה, לא חייבים להיות מפונקים) זה יכול להתאים לאורח חיים של סטודנט.

כשהם סיימו תואר ראשון אוניברסיטאי (שאני מאמין שהוא מוערך בדוק העבודה כל עוד הוא בנושא רציני, יותר מתואר במכללה במדעי רעידת האדמה או משהו בסגנון הזה) ורוצים להקים משפחה כבר, אז לא צצות פתאום אפשרויות עבודה בתחום שמאפשרות לכסות תחילה את ההוצאות של שכר הדירה ואז לקחת משכנתא על דירה במטרופולינים של תל אביב ולהתקדם מזה?
    אם לחשוב זה המסלול שההורים שלי עשו, ואנחנו משפחה ממוצעת שם שכר טיפה מעל הממוצע...

12. Mellow29 Kopite

כפי שעולה מהכתבה המצוינת שהעלה Nereo Beretta-Rocco, לא כ"כ פשוט לדור של היום לעשות את אותו מסלול שעשו ההורים. המיסים עלו, הריבית על המשכנתאות עלו, מחירי הדירות עלו והמשכורות עלו אבל לא מספיק כדי לכסות את העלייה בשאר המדדים. וזה בהנחה שמצאת עבודה ראויה שבאמת אפשר לפרנס ממנה משפחה ולהחזיר את המשכנתא - לא לכולם יש מזל לעשות גם את זה.

אני ממליץ לך לקרוא את הכתבה הזאת כי היא באמת מתייחסת לסוגייה שלמרות שמנסים לעשות את אותו מסלול שההורים עשו ו/או המליצו - ללמוד באוניברסיטה, לסיים תואר, להתחיל לעבוד - העתיד לא נראה ורוד.

נערך לאחרונה ב: ‏22/7/11
  13. Ice Cream חסה

קראתי את הכתבה, נחמד לראות שבישראל שיעור האבטלה נמוך יותר, ותחשבו עוד שאנחנו במצב של מלחמה תמידי ויש לנו הוצאות ביטחוניות ענקיות, יש לנו חרדים וערבים לממן (לא ניכנס בסדר או לא). לפי הכתבה הבנתי שהזקנים אשמים שהם חיו טוב, ועכשיו הצעירים הם אלה שנדפקים, אממה- גם לזקנים יש לא מעט טענות שמזניחים אותם, שהפנסיה שלהם לא מספיקה להם לסגור את החודש, שהמדינה לא דואגת לרווחתם ולארגן להם מה לעשות אחרי הפרישה ושאנשים בני 40-50 מפוטרים על ימין ועל שמאל לטובת צעירים בתחום ההיי טק למשל כך שהם מוצאים את עצמם בלי עבודה, כולם צודקים כנראה, אף אחד לא מוכן להיות חכם.

במדינת ישראל יש לא מעט אפשרויות- עתודה שגם בן דוד שלי שעושה רפואה וגם מדריך באיזו תכנית שאני עושה, עושה מדעי מחשב- עכשיו מתחייבים ל-3 שנות קבע, עם שכר של 6000 שקל במקצוע שלהם, בן דוד שלי שהתעקש להיות קרבי ובחר להיות רופא יכול להתחיל קריירה בגיל 31, המדריך בכלל בגיל 24. שכר הלימוד באוניברסיטאות הוא 9,000-10,000 שקל אם הבנתי נכון, וזה לא משהו שאי אפשר לחסוך (האם ישר אחרי הצבא כולם עוזבים את הבית?) ויש לא מעט מלגות. לימודים באוניברסיטה (לא מכללה פרטית...) יכולים לכלול בו זמנית גם עבודה, כך שכמו שאני מבין משיחות עם סטודנטים ומנתונים גם זה לא שאחרי הלימודים אי אפשר כבר לקחת משכנתא ולהתחיל לעבוד. הלוואי הייתי יודע כמה משרות יש ביחס לבוגרי אוניברסיטאות, בישראל אני יודע שלא חסרה יזמות וסטארט-אפים שונים, אבל יסלחו לי הסטודנטים פה ששותפים למחאה ואני מנסה להזכיר לעצמי שאני עדיין בן 16 ואני לא יודע איך זה באמת מתנהל, בחיי שהכל נראה הרבה יותר פשוט!

14. Gass12 Member

ראשית דבר.התגובה שלי מחולקת לשלושה חלקים ולכן אחלק אותה ל3 הודעות נפרדות.הגדרת המאבק
    ומטרותיו. איך הגענו למצב הזה ולמה? .פתרונות אפשריים.
    חלק מספר 1

נושא הדיון בדרך לאן.=הגדרת המאבק זה אולי התחיל ואפילו אצל ראשוני מקימי המאהל כמחאה על מחירי הדיור בתל אביב.אבל לדברים כמו כל דבר בחיים יש דינמיקה משלהם.אני משוכנע שהמאבק הזה יתפח ויצמח.אני בטוח שהוא לא ישאר תקוע בנושא הדיור.לאט ובהדרגה יצטרפו עוד ועוד מוחים בנושאים שונים כשלכולם הכותרת "מחאה חברתית".המחאה הזו חוצה מגדרים תרבויות דת ופוליטיקה. כפי שקרה במצרים ובספרד. ישנה בעיה עם מאבק כל עוד לא מגדירים את מטרותיו.זה בדיוק כמו לנסוע 2000 קילומטר כשהבוס אומר לך."צא לדרך במהלך הדרך אודיע לך את הכיוון הסופי".זה טוב.זה יפה.רק שהבוס לא התקשר
    אז מה הוא הכיוון בכל זאת?

לרבים מבני הדור הזה יש את התחושה של "אני טוחן מים".כמה שלא אקרע את התחת.כמה שאשביח את עצמי ואת התארים האקדמאים שלי. לא אצליח להגיע לשום מקום ממשי.כי אני לא מצליח לחסוך סכום משמעותי.שיעניק לי את ההזדמנות לרכוש דירה משלי.כמובן שאסור לי לחלום כ"כ גבוה כי על החלום הקטן
    הזה אני צריך להוסיף אזיקים,שלשלאות ברזל ו אבן ריחיים על צווארי בדמות משכנתה עצומה בהחזרים דרקונים...
    מכאן הגיעה ועוד תגיע תחושת ה.. "די עד כאן נמאס.אני מתוסכל אי אפשר לחיות ככה.אני לא יודע להגדיר בדיוק מה ואיך וכיצד יראו הפתרונות אנחנו ממש רגע לפני פיצוץ. אז אתם שם למעלה.תעשו משהו"ישנו סכוי אחד בלבד שהמאבק הזה יצליח.אם ימין ושמאל פוליטי ישארו מאוגדים ומחוברים יחדיו סביב הנושא החברתי ורק החברתי כלכלי בלבד.יזוזו דברים. ברגע שישבר הקונצזוס הזה.המאבק יקרוס.
    ...

נערך לאחרונה ב: ‏23/7/11
  15. Gass12 Member

חלק מספר 2 איך הגענו למצב הזה ולמה:
    במדינת ישראל שולטים 20 משפחות וגרורותיהם (ואני בכוונה משתמש במילה מעולם הרפואה והאונקולוגיה
    כי הם בפירוש גידול סרטני הכי ממאיר שיש)
    הכוח המניע את העולם היה ויהיה מקדמה דנא כסף ומה שכסף יכול לקנות.
    את הסיסמה הזו יודע כל ילד ומן הסתם גם כל מי שיש לו כסף והרבה.
    מאז ומתמיד כסף התחבר לפוליטיקה אבל גם פוליטיקה לכסף.או במילים אחרות הקשר בין הון לשלטון.
    זהו קשר סמביוטי חזק בלתי ניתן לשבירה. הוא מאוגד בברית הנישואין הכי טובה בעולם.קוראים לה
    ברית האינטרסים.או במילים אחרות.אתה נותן לי כסף בכל צורה כשרה(ולפעמים והרבה פעמים גם לא כשרה)
    למען ההתמודדות שלי.ואני בתמורה אדאג לאינטרסים שלך.יו כסתח"ינג מי איי'ל כסתחי"נג יו

פקידון קטנצ'יק במנהל מקרקעי ישראל יכול לתקוע לך את פרוייקט הבניה שלך לשנים רבות.בדרישות שונות ומשונות לעוד מסמך ועוד הגבלה ועוד אישור.בעוד שלמתחרה שלך "גמרו את הניירת והטופסולוגיה" בהליך מזורז.רוצה לומר בכל פעם כשיש ניגוד אינטרסים בין זה של הציבור לזה של העשיר המקורב. הציבור יפסיד
    חד וחלק וחד משמעי!
    כבר עלו אינספור הצעות לפתרון.חלקם אפילו יצאו אל הפועל מתוך כוונה טובה.אלא שבדרך התלבש עליהם
    טייקון שהריח הזדמנות עסקית נוספת וחיסל את הכוונות הטהורות.
    איך זה שבשני בניינים סמוכים הנבנים על אותה הקרקע וע"י שתי חברות בניה שונות.שניהם התחילו בוועדה לבנין ערים כשני מבנים בני 4 קומות למגורים.לאחד אישרו פתאום להרים עוד 4 קומות ולשני לא?
    ההיפך לא רק שלא אישרו לו. הוציאו לו את המעיים.תשובה? כסף! מישהו שימן את המערכת.
    זהו המודל! הוא עובד בקטן אבל גם בגדול.החל מפקידון ועד לראש המושחת.
    כמובן תאמרו שזה הכל אשמת ביבי וממשלתו.אני אענה מנגד שהתשובה היא לא בהכרח נכונה.
    השחיתות בתקופת שלטון מפלגת העבודה הייתה פי כמה וכמה.
    לא כל הפוליטיקאים מושחתים.ישנם הרבה שדווקא מגיעים לתפקיד עם המון רצון טוב וכוונות טובות
    אלא שאז נבתקים בתוליהם והם מבינים שני דברים
    1.כולם מסביבי מושחתים אני הדון קישוט היחיד כאן (מה אני כזה פראייר?ומה יקרה אחרי שאסיים?
    ואם לא אבחר שנית?וגם אם לא אקח כסף למה שלא אדאג לעתידי עם הבטחה מראש לאיזה יו"ר הדירקטריון
    לאחר תקופת צינון קצרה (במדינה הזו מספיקים חודשיים בכדי שתוכל לומר הכל בתום לב כמובן)
    2.אוקיי נניח שאתן הוראה ממש עכשיו להתחיל לתכנן את ה "אנדר גראונד" הכי גדול במזרח התיכון
    מן עיר תחתית.כמו בהמון ערים אחרות בעולם. שלוקחות אותך בזמן -0- מצד אחד לצד השני.
    כמה שנים יקח לתכנן?נניח 4.אוקיי פרסום,הסרת תביעות.קבלת אישורים וסגירת התנגדויות? עוד 2?
    השגת תקציב? עוד 3? ביצוע עוד 10 שנים לפחות? בואנ'ה זה פאקינג 17 שנה!
    מי יזכור אותי בכלל? מי יקח על זה קרדיט? ואז הוא מריץ סרטים בראש את הפוליטיקאי הכי שנוא עליו
    גוזר את הסרט בפתיחה החגיגית של העיר התחתית. זין בעין של הכושלאמאשלו אני אתן לו את הפרוייקט הזה?שהוא יחגוג לי על התחת? מה פתאום. הבה ואתעסק בהוצאה פופוליסטית יותר.אחת כזו שאקצור את פירותיה בתוך הקדנציה.נו קרוב לוודאי שכמו שהמדינה שלנו נראית זה שוב יראה כמו טלאי מכוער
    שבא לידי בטוי כטלאי כי החליטו והוציאו לפועל באפס מחשבה תכנונית ארוכת טווח.

נערך לאחרונה ב: ‏23/7/11