המחאה החברתית

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Nesta, ‏18/7/11.

1. Lazarobbie Member

בעלי הדירות אזרחים אבל הם צריכים לדעת שיש עליהם פיקוח.

אני לא מסכים עם הדבר השני שאמרת- תמיד קורים דברים בלתי צפויים, אבל אם נוקטים במדיניות שבעיקר מכוונת כלפי רווחת בעלי ההון, אז זה מאוד עוזר להיווצרות המצב שהשכבות התחתונות מתקשות מאוד לקיים חיים סבירים.

נערך לאחרונה ב: ‏19/7/11
  2. אלי מתחן Member

בעלי הדירות קנו את הדירות שלהם גם בהסתמך על מחירי השכירות, אתה לא יכול פתאום להגיד להם, אתם צריכים לתת במתנה אלף שקלים בחודש לדייר (זה בעצם מה אתה אומר פה).
    העובדה שאחוז מאוד גדול מהאנשים במדינה לא עובדים גם יוצרת לך מצב כזה, יש אלף גורמים שיוצרים את המצב הזה, העובדה שהמיסים פה עצומים, העובדה שאנחנו במצב מלחמה תמידי. בפועל, המצב של העשירונים התחתונים שלא מולידים הרבה ילדים וגרים בקיבינימט טוב בהרבה משל העניים באמריקה.
    תמיד קל להאשים את העשירים אבל בסופו של דבר, תוציא כמה מפעלי הייטק, אין שום סיבה לאנשים להחזיק פה מפעלים. תתחיל להכנס בהם ותאמין לי שהרווח המיידי לא שווה את הנזק לטווח ארוך.
    יש מיליון דוגמאות מהעולם שכל מני פעולות של ממשלות גרמו לתוצאות לוואי הפוכות לגמריי מהכוונה. לא סתם יושב בראש בנק ישראל קליבר בקנה מידה של פישר שאפילו הוא לא יכול לצפות תוצאות של הפעולות שהוא עושה.

3. Lazarobbie Member

אני לא מאשים את העשירים בכך שהם מתעשרים, אף אחד לא בחר אותם ואין לי שום זכות להגיד להם מה לעשות, אני מבקר את המדיניות של הממשלה ואת סדר העדיפויות שלה, במקום לעשות שינויים אמיתיים שישפרו את המצב של העשירונים התחתונים כאן, הם מעדיפים לאפשר לבעלי ההון לעשות מה שבא להם פחות או יותר. אני לא סתם אומר את זה- אמא שלי מרוויחה משכורת רעב ואין אף אחד שיכול לגרום לבוס שלה לשלם לעובדת שלו שכר נורמלי. עכשיו קל להגיד- שתתפטר ותמצא מקום אחר, אבל הסיטואציה הזו היא סיטואציה שחוזרת על עצמה בהמון מקומות עבודה, שהבוס פשוט עושה מה שבא לו ואין אף גורם ממשלתי שהתפקיד שלו הוא לדאוג שזה לא יקרה (זה לא קשור רק לשכר זה קשור גם לזיהום וכדומה). ואפילו ההפך, גורמים ממשלתיים קופצים מהר מאוד להגן או לעזור לבעלי הון כשמטיחים בהם האשמות או שהם נמצאים במשבר (ולראייה- כשאפריקה ישראל של לב לבייב קרסה בעקבות המשבר הכלכלי, הממשלה הסכימה לעזור לו. לו היא עוזרת, אבל אם יש פה אנשים שבקושי יש להם איפה לגור או מה לאכול זה פחות משנה לה, וזה לא בגלל שהם עצלנים).

זה שהמצב של העשירונים התחתונים יותר טוב מזה של האמריקאיים זה לא אומר שהמצב פה תקין.

4. אלי מתחן Member

זה אומר שזה לא כזה פשוט. תעלה שכר מינימום, המעסיקים יצטרכו להעלות מחירים, לא עשית בזה כלום מלבד ליקר את המדינה.
    לא מתכוון לזה בצורה אישית, אבל לב לבייב יותר חשוב לכלכלה הישראלית מאמא שלך. קריסה של בנק כמו ליהמן בראדרס, שאפילו לא היה אחד מהבנקים הכי גדולים בעולם כמעט והרסה את הכלכלה העולמית. אתה רוצה לדמיין מה קריסה של מישהו כמו לב לבייב תעשה לשוק הישראלי? כמות האנשים שיאבדו את הבתים והכסף שלהם, מקומות עבודה שירדו לטמיון

5. Lazarobbie Member

הקריסה הזו באה בעקבות חוסר הפיקוח! הם חילקו משכנתאות לכל מי שביקש בערך, לא היתה להם שום אחריות על המעשים שלהם ולכן הם קרסו.

וסליחה, כשדיברתי על אמא שלי לא דיברתי רק עליה, היא הייתה דוגמא אחת מיני רבים (כל כך רבים, כמה עובדים היום בחברות קבלן שמחליפות כל יומיים את העובדים שלהן? כמה עובדים במפעלים שמשלמים מינימום בזמן שהמנהלים שלהם מרוויחים משכורות כפולות ומכופלות?) לניצול שקורה בשוק העבודה.

לב לבייב הוא אולי כח כלכלי חזק, אבל עובדה היא שעצם זה שבעל הון 'משקיע' במדינה לא עוזר בשיט לציבור הרחב, שלו הממשלה צריכה לדאוג, הציבור שבסופו של דבר נתן לה את השלטון.

אני לא מבין למה אנשים ממהרים כל כך להתייצב מאחורי אנשים שבסופו של דבר גורמים לכך שהחיים שלהם יהיו מלאים יותר במחסור בזמן שהם גורפים על חשבוננו כספים.

6. אלי מתחן Member

אני לא מסכים שלב לבייב ושאר הטייקונים הם הגורמים למחסור שלי. לדעתך זה ככה, לדעתי יש עוד אלף גורמים שאחראים לזה.
    אל תערבב פה בין נושאים, לא דיברתי על למה ליהמן בראדרס קרס אלא על ההשפעה של זה.
    נפילה של טייקון במדינה הזאת תגרור תגובת שרשרת שתשפיע על הרבה יותר אנשים בצורה הרבה יותר חמורה משכר המינימום.
    אז נכון היה יכול לעזור לכולם עוד כמה שקלים במיוחד לנוכח המחיה היקרה, אבל תיקח בחשבון שהשקלים האלה לא ילכו רק מכיסים של אנשים עשירים, אלא גם מבעלי עסקים שבקושי גומרים את החודש גם ככה.
    שכר המינימום נמוך רק יחסית ליוקר המחיה, ב4000 ש"ח בחודש אתה יכול לחיות מצויין בהרבה מאוד מדינות בכדור ולגווע ברעב במדינות אחרות. כשהמדינה תוריד את המיסים המטורפים מכל דבר שנמצא פה בארץ, יהיה אפשר לעשות הרבה יותר עם אותם הסכומים.

7. ADP משתמשים של כבוד היכל התהילה

מגניב. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/cool.Xxx אנחנו בטח יותר קרובים ממה שחשבת - אתה בטח גר על לוי אשכול בגלל הקרבה לבאר, גם הבית שלי ממש על הרחוב הזה רק מהצד של שקמה, סמוך מאוד לפארק הזיכרון.

האבסורד הוא שכשיורידו מיסים על כל דבר אז יעלו לך את המס הכנסה. בכל מקרה ייצא מהכיס שלך מה שיוצא עכשיו. לדעתי הפיתרון הוא מיסים כבדים על מפעלי ים המלח והגז הטבעי (מה נסגר אם זה אגב?) על השימוש במשאבי הטבע ששייכים לכל התושבים. וכמובן שהמונופול שיש פה לטייקונים לא תורם למעמד הבינוני.

8. סטפן שאלוי Member

לקוטג' יש תחליף לקורת גג אין.

המחאה הזו לא תפתור כלום.

9. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4097542,00.html

בושה שהחוק הזה עובר, מסוכן לא רק למעמד הביניים אלא לסביבה שלנו. לא ברור באמת למה הוא חושב ראש הממשלה שלנו שהצפת השוק בהיכרח תפתור הכל. אם כל אירגוני הסביבה שהתראיינו לכתבה מדברים כך זה נשמע מפחיד ומדאיג.

10. StevieG Member

למה? כי ראש הממשלה שלך הוא נאו ליברל. הוא תוצר של החינוך הכלכלי שהוליד למשבר הסאב פריים. לכל אלה שטוענים שמדובר בשוק חופשי, ושהממשלה לא צריכה להתערב ברמת המחירים. א. המדינה, בטווח הקצר, יכולה לפצות את בעלי הדירות, ותוך כדי להתחיל לחוקק חוקים של הגבלת שכר הדירה, או הגבלת ייקור שכר הדירה. באירופה זה עובד, אז אני לא מבין למה פה זה לא יעבוד. זה משבר בקנה מידה לאומי והמצב בשוק קטסטרופלי.

מה קורה עכשיו? בונים עוד בניינים לעשירים. שלא לדבר עלז ה שחלק מאותן דירות יגיעו לתושבי חוץ. במילים אחרות, זורקים את התושבים המקומיים מהערים שלהם, על מנת שיפנו את הבתים שלהם לאנשים עשירים יותר. זו ממשלה מתנשאת שרואה באינטרסים של הטייקונים ושל בני העשירון העליון כחשיבות העליונה בעוד העם נאנק עם אינפלציה משתוללת.

11. Engel Del Madrid Member

אני חייב לציין עובדה אחת קטנה...
    בשיא הרצינות, מרגש אותי לראות איך בזכות מצוקה שנוגעת לכל רבדי האוכלוסייה, שמאלנים וימנים, דתיים וחילוניים, כולם מאוחדים למען אותה מטרה.
    לראות את התל אביבים האלו בשדרות רוטשילד שרים יחד עם תושבי שכונת התקווה "שבת אחים גם יחד " זו נקודת האור היחידה שלי פה.

תמיד היה ידוע שהממשלה הזו תיפול על מצוקה חברתית ולא ביטחונית.

12. cazzo Il Capocuoco

רק אני מדמיין את "תל אביב תחתית"? עיר תת קרקעית כמו בטורונטו, מרושתת בעשרות תחנות רכבת תחתית, חניונים למכוניות פרטיים מתחת לאדמה, מרכזי קניות מתחת לאדמה, טוב בחורף, עם מיזוג בקיץ.

תארו לכם רכבת תחתית שתשרת את מיליון וחצי התושבים שגרים מנתניה עד ראשון לציון.

זה לא יקרה לעולם....

13. אלי מתחן Member

מזמן כבר יש יותר ממיליון וחצי אנשים בין נתניה לראשל"צ, יותר בכיוון של 2.5 מיליון.
    בעולם כבר עשו רכבות תחתיות לאוכלוסיות קטנות יותר, אבל מצד שני אם לקח 10 שנים לרכבת עילית, תנחש כמה יקח לתחתית.

14. Engel Del Madrid Member

כמה זה עצוב שהיהודים בשאר מדינות העולם הם משפיעים גדולים לטובה ורק אצלנו, אין אחד לרפואה..

15. סטפן שאלוי Member

כרגיל, העורבים הגיעו:

כל פוליטיקאי זב חוטם תוחב את אפו למחאה הזו, מנסה לתפוס עליה טרמפ, לקבל פוטו-אופ.

וגם אנשי עסקים שכבר מנסים לעשות קופה מהמצוקה. מעניין כמה דירות להשכרה בבעלותם. מוצצי דם, ותו-לא.

אומנם המחאה הזו מאורגנת ע"י ארגוני שמאל, שמסונפים לרשת הענפה של "הקרן החדשה לישראל", אבל כאן לפחות המטרה צודקת, ואני תומך במרד הדירות הזה.