המזרח התיכון בראיה גלובלית

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Love Is Red, ‏24/10/14.

1. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

לסין יש עוד בעיה חמורה ביותר והיא הדמוגרפיה.
    החוק של ילד אחד בלבד לכל משפחה, הביא למצב של אוכלוסיה יותר מזדקנת (ובגלל שהילודה ממשיכה לרדת, המגמה הזו כנראה רק תחריף יותר ויותר), מה שיגרום בשלב מסוים לצעירים שבאוכלוסיה להחזיק את ההורים שלהם על הכתפיים מבחינה כלכלית. כמו כן, יש יותר גברים מנשים, כי משפחות שהיו יכולות להוליד רק ילד אחד, רצו בן זכר ובמקרים רבים הפילו את הבת שנולדה להם.

יש לכך לא מעט השלכות. הנה מאמר לא רע על העניין. גם רוסיה, אגב, במשבר דמוגרפי חריף ביותר. לא מאמין שאף אחת מהן תוכל להחליף את ארה"ב כמעצמה כלכלית.

2. Eric Cantona Member

כבר החליפו את ארה"ב, זה כבר קרה.
    אומנם לסין יש אוכלוסיה מזדקנת אבל גם עם ילד אחד למשפחה באוכלוסיה של 1.4 מיליארד, זה אומר 300-400 מיליון צעירים עובדים וזה בערך יותר מפי 4 מכמות הצעירים שיש לאמרקאים שעובדים כרגע (שתקועים בעיקר באבטלה הולכת ועולה, אבל בוא נכנה אותם כוח עבודה פוטנציאלי כי גם לא כל הסינים הצעירים עובדים).
    יכול להיות שסין לא תוכל להחזיק יותר מ 20-30 שנה בכוח הזה וביציבות הזאת, אבל מה שקרה כבר קרה והיא הכוח המוביל בעולם שמוביל את המהלכים וכולם מצטרפים ברצון ולא מכפייה. בנתיים הם פועלים כדי שכולם יפעלו בדרכי שלום ומנסים לפתור סיכסוכים. בעצם מה שהאמרקאים עושים רק הפוך :D

נערך לאחרונה ב: ‏13/4/15
  3. אלי מתחן Member

כנראה שלא הבנת נכון. מה כל הדברים האלה אומרים? מאחורי כל שטר בהגדרה יש ערכים אמיתיים כי זה מה שעושים איתו. קונים דברים. הערך של דברים משתנה, פעם חבית נפט שווה 70 דולר, פעם 100 דולר. איך תדע כמה דולרים אמורים להיות ביחס לנפט שלך?
    סין לא משאירה את היואן נמוך כדי לקנות דולרים, הדולרים זה תוצר לוואי של היואן הנמוך. אם הסינים היו נפטרים מכל הדולרים שלהם הדולר לא היה מטפס בצורה כזאת ביחס למטבעות אחרים בתקופה האחרונה.
    אתה לא תשיג יציבות על ידי הסתמכות על דיקטטורות שינהיגו את העולם. משטרים כאלה הם בהגדרה לא יציבים. ואני לא יודע באיזה סרט אתה חי שסין היא איזה שומרת שלום עולמית ופרגמטית. עדיין מדובר על מדינה שקוצרת איברים ממיליוני אזרחים שלה.

Mellow29 ו-Lebron אוהבים את זה.
  4. Mellow29 Kopite

5. Eric Cantona Member

אלי, תגדיר יציבות. כזאת גם כיום אין בעולם כיביכול דמוקרטי. האימפריה הרומית שלטה מאות שנים, זו יציבות?
    אני לא חוגג מזה שהסינים עכשיו מקבלי ההחלטות, אבל זה לא נראה כבעיה לשיתוף פעולה איתם עלידי רוב מדינות העולם שהצטרפו אליהם לשיתוף פעולה מלא. מדיניות החוץ האגרסיבית של האמרקאים בעניינים של מדינות אחרות כנראה מטרידה יותר את גרמניה, אנגליה וצרפת יותר מאשר מדיניות הפנים של הסינים כלפי תושביהם. אחרת אין לי הסבר אחר.

6. אלי מתחן Member

במה האמפריה הרומית דומה למדינה הריכוזית של ימינו? כיצד אתה מגדיר שלטון של מאות שנים?
    שלטון שזקוק לצנזורה קפדנית, השתקת מבקרים וחסימת אתרי אינטרנט על בסיס יומי הוא שלטון שתלוי על בלימה. בארה"ב ברור שלא משנה מי ישלוט עוד 20 שנה, הFBI, הCIA ומערך המשפט יהיו שם. בסין אין לאף אחד מושג איך תיראה המערכת עוד 20 שנה.המערכת שיש היום שונה לגמריי מזאת שהייתה ב69 כשמאו מת וב90 אחרי טיאן-אן-מן.

7. Eric Cantona Member

לכן שאלתי למה הכוונה יציבות, כי יציבות מבחינתי אף פעם לא הייתה ולא לגמרי תיהיה. אם את ה 70 שנה האחרונות אתה מגדיר כיציבות אז אני לא רואה הרבה סיבות שלא תשאר סוג של יציבות כזו למרות שאני לא סומך על הסינים (לא סומך על אף אחד בעיקרון). יהיה פחות יציב אפילו לפי ההגדרה הזו? אפשרות שאכן קיימת. כלכלית אני מקבל את זה אולי, אבל צבאית (קונפליקטים) אני מאוד משוכנע שהעולם יהיה שקט יותר אחרי שהאמרקאים יצאו מהתמונה. הם מעורבים כמעט בכל סיכסוך קיים בעולם כרגע, ולא במובן הטוב של מפשר, אלא בתפקיד המחרחר.

אני חוזר לגבי המצב האקטואלי באזור הפסיפיק המערבי שהתחלתי לעדכן לפני כמה הודעות. האמרקאים מעבירים כוחות ומקיפים את סין ב 4 השנים האחרונות. זה הדבר המדאיג באמת ביחס לכל השאר במזרח התיכון ואוקראינה:

http://1.bp.blogspot.com/-GYpTYJ2xcxM/VSiC7ku8EWI/AAAAAAAAEk0/uq1x27PMnsE/s1600/military-west-pacific.Xxx

8. אלי מתחן Member

ליפנים אין צבא ויש הסכם הגנה בינם ובין ארה"ב בתמורה להיעדרו, כחלק מהסכם הפסקת האש בקוריאה יש שם נוכחות צבאית אמריקאית. אותו דבר לגביי טאיוואן שהאמריקאים הם הדבר היחיד שמונע מסין לפלוש לשם.
    וזה בלי להזכיר את התוקפות הנוכחית של הסינים בים הצהוב ובים סין.

9. Eric Cantona Member

בגלל זה יפן היחידה ביחד עם קנדה שלא הצטרפו לבנק המרכזי של סין. לגבי טאיוואן זה כבר לא רלוונטי והיום הם מפחדים בעיקר מהאגרסיביות האמרקאית והצטרפו כמייסדים לבנק הסיני כנגד הדרישה האמרקאית. היום האמרקאים עבור מדינות העולם תוקפן גדול יותר.

נערך לאחרונה ב: ‏14/4/15
  10. מזגן Member

המפה כאן בת 4 שנים... האם זה עד כדי כך רלבנטי?

11. Eric Cantona Member

כנראה החמיר אבל בלי מקור מוסמך אני לא רוצה להתחייב.

12. אלי מתחן Member

ביום שארה"ב תוריד את החסות שלה מטאיוואן, היא תהפוך לחלק מסין ותחדל להתקיים כמדינה עצמאית. הטאיוואנים בטוח לא מפחדים מארה"ב.

Igi אוהב/ת את זה.
  13. Eric Cantona Member

ביבי הוא לא בדיוק הדמות המחוברת לעם והשרים שלו הם לא בדיוק הצוות הכי מוצלח שראינו עד היום, אבל הוא בעת הזאת שהעולם משתנה לגמרי, קורא נכון את המפה ועושה בדיוק מה שצריך לעשות. אני רציני לגמרי, מזל שנבחר.

US alienation leading to Israeli-Chinese renaissance - Israel Opinion, Ynetnews

14. Eric Cantona Member

15. Eric Cantona Member