המהפכות בעולם הערבי

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י דנידין, ‏30/1/11.

1. Gass12 Member

2. דנידין Member

אין מה לעשות. הדילמה של ארה"ב ושל כל המערב היה לא פשוט. העם המצרי מדבר על זכויות אדם, דמוקרטיה, בחירות ורעב ללחם. ארה"ב שמובילה מדינות לכיוון הדמוקרטיה ותומכת בהם, לא יכולה פתאום לסתור את עצמה ולומר לא לקינון בחירות וכן להמשך הדיקטטורה.

כמובן שמהצד שלנו זה נראה אחרת, כי לנו טוב עם מובארק, אבל אין מה לעשות. ארה"ב והמערב כולו בעד העם המצרי.

נערך לאחרונה ב: ‏2/2/11
  3. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

אחד העמים העתיקים בעולם הם לא. הערבים שבמצרים המודרנית קשורים למצרים העתיקים בערך כמו שאני ואתה קשורים ליבוסים.

לגבי העתיד - ברור שלא משתלם משום בחינה לטרפד את הקשרים עם ישראל לרמה שתבטל את הסכם השלום. זה גם לא המצב הכי מסוכן לנו כי אז הברז האמריקאי ייסגר ומצרים תיכנס לקשיים כלכליים גדולים פי כמה מאלו בהם היא נמצאת היום. הבעיה האמיתית היא אם ייבחר מישהו שיישב על הגדר בצורה מתוחכמת יותר בסגנון יאסר ערפאת. ביד אחת ינופף לנו בהסכמים ובשנייה יזרים כספים לטרור.

אולי אל ברדעי, חלוץ הגרעין האיראני, יהיה עוד הרוע במיעוטו.

ארה"ב לא בעד כלום. לא הפריע להם 30 שנה לממן את המשטר של מובארק (ושל דיקטטורים רבים אחרים, אפלים הרבה יותר) כל עוד זה לא הפריע לעולם. אובמה עשה את החישוב הנכון פוליטית, כי הבין לאן נושבת הרוח ושלארה"ב אסור להיתפס בצד המתנגד כמו שקרה באיראן. זה שזה מסריח מצביעות ופתטיות, ובכן, מתי זה לא.

4. spurs Member

מובראק בצד וישראל והאינטרסים שלה בצד.
    באמת שכבן אדם אין לי מה לומר יותר מאשר לאחל לעם המצרי הצלחה בהפיכה שלהם. המשטר של מובראק אומנם מסביר פנים כלפי זרים אבל היה אחד המשטרים היותר אפלים במזה"ת.
    ראיתי את הסרטונים של המוחאבראת מתעללים בעצירים פשוט מזעזע

5. פול סקולס Member

המורה שלי לערבית- ערבי-ישראלי, מגדיר עצמו כפלסטיני מן הסתם- אמר לי שלאחים המוסלמים במצריים יש "כ 30% מהרחוב. בערך מה שיש לליברמן בישראל".

כך לדבריו. אני לא אומר שהוא גאון הדור וחוזה עתידות,
    אבל אני מניח שהוא יודע יותר מאיתנו באופן כללי (יש לו חברים שם והוא מרבה להופיע שם עם הלהקה שלו).

סתם כדי לסבר את האוזן של משתתפי הדיון.
    זה לא מצביע על שום דבר...

6. spurs Member

ההבדל הגדול בין האחים המוסלמים לחיזבאללה למרות מה שמנסים להציג הוא שלאחים המוסלמים אין זרוע צבאית. אין להם צבא קטן וגם נשק אין שם יותר מדי מדובר על תנועה יותר אידאולוגית ואחת שגם לא מנוהלת ע"י טיפשים אני גם בספק שאם האחים המוסלמים ייקחו את השלטון (מה שהוא קלוש מאוד) הם בהכרח יפנו את מרצם למלחמה בישראל או אפילו יבטלו את הסכם השלום.
    במצרים יש מספיק אנשים שפויים שיניעו את המדינה הזאת בכיוון הנכון. מה גם שהצבא שברובו חילוני וברובו תומך בהסכם השלום לא ישוש לצאת למלחמה מול ישראל ולנתק את מצרים מארה"ב כל כך מהר

7. alexshw Member

אם יגיעו לשלטון, תהיה להם זרוע צבאית בת מליון חיילים סדירים, כמה מאות מטוסים אמריקאים וכמה אלפי טנקים.
    חמאס וחיזבאללה לא יכולים לחלום על זה אפילו בצחוק.

נערך לאחרונה ב: ‏3/2/11
  8. דנידין Member

אם אכן הם 30% מהאוכלוסיה, אז הם לא ליברמן, אלא יותר בסדר גודל של קדימה. 30% זה המון, זה אפילו יותר גדול מקדימה. אם תתפתח במצרים תשתית דמוקרטית רב מפלגתית כמו אצלנו, אז הם עם סיכוי יפה להיות מפלגת שליטון ואם לא, אז מפלגת קואליציה משמעותית ומובילה.

רצינו לדבר על התסריטים הכי רעים שיש? זה כנראה זה.

נערך לאחרונה ב: ‏3/2/11
  9. Engel Del Madrid Member

לא נראה לי שזה הדבר הראשון שהם יעשו , אבל אם כן .. מה כבר אפשר לעשות חוץ מלזיין אותם בתחת ?

10. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

בתוכנית "השביעיה" היום ניתחו את המצב בצורה נכונה כשדנו בשאלה למה המחאה הישראלית שהתחילה נגד עליית מחירי הדלק לא התרוממה למחאה אמיתית וגדולה. נאמר, ואני מסכים עם כך, שהאזרח הישראלי יצא לרחובות רק שלא תהיה לו ברירה והמצב יהיה קטסטרופלי בצורה מיוחדת כמו המצב במצרים (בתקווה שלא נגיע לכך). כל עוד המצב סביר, גם אם לא קל, המחאה תשאר בעיקר בפייסבוק ובאינטרנט ופחות בכיכרות.
    מי שרוצה הוכחה לכך יכול לראות זאת בחרם הצרכנים הישראלי על טורקיה שמצליח מעבר למצופה בגל אירועי המשט שהיו חציית קו אדום -
    http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml...0110123_1211011

בקשר למצב במצרים, הלוואי והיינו חיים בעולם אוטופי שבו כולם היו חיים בדמוקרטיות מודרניות עם פלורליזם, בחירות ושיווין זכויות. לצערי, חייבים להתייחס למציאות הנוכחית והיא שאם מובראק ילך רוב הסיכוים שיבוא במקומו דיקטטור אחר, ככל הנראה קיצוני מוסלמי (זהאת האופנה היום במדינות הערביות) שיביא לשינוי לרעת ישראל. לכן, גם אני מקווה שמובראק או מישהו מטעמו ימשיך לשלוט במצרים.

11. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

מסכים עם משה. המזרח התיכון (מלבד ישראל) דומה לאפריקה במובן הזה. כל עם ועם צריך להגיע לבשלות ובגרות מסויימת על מנת לכונן דמוקרטיה בארצו. וזה בראש ובראשונה מגיע מהחינוך. אין שום סיכוי להחזיק משטר יציב לאורך הזמן כשחצי מהמדינה אנאלפבתים והחצי השני שטופי מוח.

12. alexshw Member

אין בכלל שום בסיס להשוואה בין ישראל למצרים. נתחיל מזה שבישראל הבחירות חופשיות לחלוטין. כן השיטה הפוליטית כאן, לטמי ולא רק לטעמי היא דפוקה מהיסוד, אבל עדיין כל אזרח יכול לבחור בכל מי שירצה באופן דמוקרטי. עניין אחר הוא שכל הרכב של קואליציה לא יתנהל אחרת בעניינים כלכליים. כולם יעשקו את הציבור.
    בכל אופן רמת החיים בארץ עדיין גבוהה לאין שיעור מרמת החיים במצרים.
    קל מאוד לצאת בהשוואות פופוליסטיות. אין בארץ אנשים שרעבים לאוכל. יש בהחלט הרבה אנשים עם רמת הכנסה לא מספקת.

נערך לאחרונה ב: ‏4/2/11
  13. THE STRETFORD END Member

14. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

טל, אי אפשר להשוות עלייה במחירי הדלק למדינה שיש בה כ-70% אבטלה ואנשים עומדים בתור לקבל לחם.

15. Rudess Member

הסיבה היא שלחצי מדינה יש דלקן ופזומט אז ממש מעניין להם את הסבתא אם הדלק עלה ב-20 אגורות.

הבחירות חופשיות אבל המדינה הופכת ליותר ויותר פאשיסטית מיום ליום, המשטרה מופעלת על ידי הממשלה כנגד יריבים פוליטים, אין פלורליזם כמו שצריך להיות במדינה דמוקרטית והבון טון הוא לאומנות. רמת החיים בארץ גבוהה יותר ממצרים זה ברור, אבל הפערים בין עשירים לעניים רק מתרחבים, מעמד הביניים מתפורר ואנחנו בדרך הבטוחה להיות כמו ארה"ב (כי הרי אנחנו אוהבים לחקות אותם בכל דבר).

אני אחדש לך שיש בארץ מאות אלפי אנשים רעבים ללחם, אולי אפילו מעל למיליון. מחירי המוצרים רק עולים ועולים, המשכורות תקועות, ומה שקורה זה שלאנשים יש פחות ופחות כסף וחוסר אפשרות לחיות בצורה מכובדת.

זה לא רק מחירי הדלק שהם בעיה במדינה, זה בכלל כל עליות המחירים, נושא הדיור שיצא מחוסר שליטה ואין אפשרות לצעירים לרכוש דירות, חוסר חופש הביטוי, ועוד הרבה סיבות אחרות שמצדיקות מרד עממי.