הישראליות במפעלים האירופיים - עונת 2020/21

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י alexshw, ‏25/7/20.

מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. Ajax Amsterdam Member

אני לא אובייקטיבי אבל אני חושב ששלב בתים 3 פעמים ב-5 שנים זה יפה מאוד.

Sir Alex Ferguson אוהב/ת את זה.
  2. Telkiyski Member

אם "אלונה" הייתה נשארת והכל היה ממשיך כרגיל הייתם צריכים לשאוף ללפחות 4, כי גם יש לכם דירוג לעבוד איתו.
    בהינתן העזיבה שלה ההעפלה שלכם השנה היא הישג נהדר, בטח בהתחשב בזה שלהגיע דרך המוקדמות זה קשה בהרבה מאשר דרך נפילה ממוקדמות הצ'מפיונס.

3. danielone Member

תשכחו משיטת פלאטיני, אמנם על הנייר עדין יש אלופות ולא אלופות אבל זה כבר נגמר. בעבר כל שנה נכנסה לצ'מפיונס קבוצה שלא מגיע לה להשתתף במפעל, והיא נכנסה בגלל השיטה הזאת... זה היה בעבר. אבל בשיטה החדשה רק 4 קבוצות נכנסות לצ'מפיונס מליגה המדורגת 12 עד האחרונה 55 (למעט ליכטנשטיין) ו-3 קבוצות מליגות 12-14 נכנסו השנה רק בפלייאוף! הליגות הגדולות שולחות רובם כמעט המוחלט ישירות לבתים בלי מוקדמות. ורוב מוחלט של האלופות מתחילות מהסיבוב הראשון..

סמואל אטו ו-yakar אוהבים את זה.
  4. Telkiyski Member

גם כשנכנסות 4 בשיטת פלטיני יש הזדמנות אמיתית לאלופות של הליגות הבינוניות ומטה.

EuropeGuy ו-עומר אוהבים את זה.
  5. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

ובאר שבע לא שמים כסף? 80-110 מיליון שקל תקציב בשנים האחרונות כבדרך קבע
    זה נע בין 18 ל-30 מיליון אירו גרוסו מודו. זה המון כסף גם ברף התחתון וגם ברף העליון. באר שבע לא נתקלה ביריבות קלות בתקופה הזאת, בכל זאת פיינורד, וגם דינאמו זאגרב, אבל נגד אפואל ניקוסיה זה הרגיש כמו מכבי עם סודובה - הירידת מתח הבלתי מוסברת הזאת והזריקת זין כאילו מדובר בקבוצת חובבים. שוב אין לי גם טענות להפועל באר שבע, כמו שאמרתם, 3 בתים ב-5 שנים זה יפה, אני מסכים ממש, אבל חוץ ממכבי ובאר שבע, אין שום הבלחה אפילו.

כמו שזה נראה, הקבוצות היחידות שיכולות להמשיך במסורת קדימה ולעשות משהו שמתקרב למה שקרבאח עושה זה רק מכבי ת"א, הפועל ב"ש, ומכבי חיפה כל עוד ברק בכר שם. כל השאר פשוט חבל על ההשתתפות.

6. danielone Member

היה את השיטה עד 2009 שכל הקבוצות היו משחקות במוקדמות. קבוצות ישראליות נדרשו בדרך כלל לשחק שני סיבובים. ברוב המקרים מול קבוצות מאוד גדולות בסיבוב השלישי.
    מ-2009 שיטת פלטיני 5 אלופות מליגה 13. רוב הליגות מתחילות מסיבוב שני, 3 אלופות מליגת 13-15 מתחילות בסיבוב השלישי.
    מ-2018-19 השיטה החדשה 4 קבוצות בלבד מליגה 12. רוב הליגות מתחילות מסיבוב ראשון, 4 אלופות מליגות 12-15, 2 מתוכן מתחילות בסיבוב שלישי ו-2 בפלייאוף בהתאמה.

השיטה החדשה נועדה לכך שקבוצות מליגות חלשות כמעט ולא יגיעו לשלב הבתים. נדרשים לעבור 4 סיבובים, סיבוב פלייאוף מול קבוצות חזקות מאוד.

סמואל אטו אוהב/ת את זה.
  7. Telkiyski Member

הכישלון של בש לפני שנתיים היה באיך שהם הנראו במשחק אחד נגד דינמו עם ה5-0.
    מעבר לזה לעוף לדינמו זאגרב (בטח עם העונה שהם נתנו אחר כך) ואז לאפואל זה לא איזה כישלון כזה מדהים לאלופת ישראל.
    מאכזב אבל זה לא שהם הודחו לטאלין או אפילו להונבד.
    עפו לשתי קבוצות רציניות.

הם היו פשוט קבוצה לא טובה בעונה הזו ככה שההדחות האלה באמת היו מפתיעות.
    ברגע שישימו כסף בקבוצות אחרות גם הן יוכלו לפתח מסורת אבל זה חייב לעבור דרך לפחות סנסציה אחת או שתיים שאתה עושה קודם (בש עם אולימפיאקוס ואז הבתים באירופית, שנה אחרי זה לודוגורץ).

8. Telkiyski Member

תשמע בסוף אלופת צ'כיה או אוסטריה זה לא בדיוק נחשב "ליגות חזקות".
    אני מסכים שבמצב של 4 עולות, כשתמיד נכנסות לך בפליאוף איזה 2-3 זלצבורג, באזל וכאלה אז כן בסוף אמורה להיכנס אלופה אחת או גג 2 מהליגות בסדר גודל של ישראל, הונגריה ואלה.

השנה ה-4 שנכנסו הן זלצבורג, אולימפיאקוס, מידטיילנד ופרנצווארוש.
    פרנצווארוש בדרך העיפו את סלטיק, הדנים בדרך העיפו את יאנג בויז וסלביה פראג.
    זה קשה מאוד על הנייר לעשות דברים כאלה אבל זה הרבה פחות מפחיד מכל מיני בנפיקה שחיכו שם לפני שיטת פלטיני.

בשורה התחתונה זה 20 אלופות שנאבקות על 4 כרטיסים. חלק חזקות יותר על הנייר והן גם מתחילו בפליאוף או בסיבוב השלישי.
    בסוף זה 4 כרטיסים שהולכים לאלופות של:
    סרביה, קרואטיה, סלובניה, סקוטלנד, דנמרק, נורבגיה, שבדיה, פולין, סלובקיה, הונגריה, רומניה, בולגריה, קפריסין, בלארוס, אזרבייג'אן, קזחסטן, ישראל, יוון, צ'כיה, שוויץ, אוסטריה.

סה"כ 21 מדינות.
    אני מחשיב את כל הליטא, לטביה, אלבניה ואלה כלא רלוונטיות למאבק על הכרטיס הסופי לצ'מפיונס.

כל ה-21 מדינות האלה ניצלו לפחות פעם את את שיטת פלטיני מאז החלה.
    ישראל למשל נצלה אותה 3 פעמים (חיפה, הפועל, מכבי).
    סלובקיה פעם אחת (ז'ילינה).
    הונגריה פעמיים (דברצן עם חיפה ועכשיו פרנצווארוש).

בסוף בטווח של איזה 12-14 שנה, הליגות האלה מצליחות לשלוח לפחות פעם פעמיים קבוצה לצ'מפיונס.

פעם אגב הייתי בעד השיטה הזו, היום אני חושב שהיא יכולה לחסל ליגות עם הכסף שנכנס לקבוצות שמעפילות, שהוא עצום ביחס לאותן ליגות ויכול לעשות הבדל עצום.
    כשאיזה אפואל או דינמו זאגרב נכנסות לשם זה יכול לשים חותמת סופית על מוות לליגות המקומיות שלהם.

נערך לאחרונה ב: ‏6/10/20
  9. danielone Member

בהחלט מסכים איתך בנושא הזה. (לגבי 21 המדינות)

לא יודע למה זכור לי במיוחד מקרה ז'לינה. ואני זוכר שהיו עוד לא מעט מקרים כאלה.

אבל בכל מקרה מהליגות שהזכרת נכנסו הרבה אלופות בעשור של שיטת פלטיני. בשיטה המעודכנת הסיכוי שלהם יורד מאוד. ברוב המקרים לפחות שני כרטיסים יקבלו ליגות 12-13 כמעט בוודאות. מה שמשאיר לכל שאר הליגות שציינת (18 מתוך 20) בערך 2 כרטיסים בלבד.

10. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

איך זה עובד בשנה הבאה עם המפעל החדש?
    אפשר לצפות שתהיה לנו קבוצה אחת בשלב הבתים של האירופאית - במסלול שמכבי עשתה השנה, להגיע לפחות לפלייאוף האלופות וליפול לבתים של האירופאית. ועוד 2 לפחות בבתים של המפעל השני או שגם שם ההעפלה לא תהיה קלה.

11. Telkiyski Member

אולי ז'ילינה זכור לך כי הם קיבלו 7-0 בבית ממארסיי, ואז היו הדיונים הרגילים של שיטת פלטיני קצת.
    לדעתי במציאות שבה אפילו קבוצות כמו טוטנהאם וארסנל יכולות בכיף לאכול שביעיות אז הדיבורים על "איזה מבאס זה שפרנצווארוש עלו" וכאלה הם לא רלוונטים. אפשר לחשוב שהפערים לא מספיק גדולים גם ככה בכדורגל הדי מת של היום.

12. danielone Member

לליגה האירופית אפשר להגיע רק אם האלופה נושרת, אפשר אחרי הסיבוב השני ממוקדמות הצ'מפיונס, ואם האלופה תגיע לפלייאוף אז כמובן היא תכנס ישירות לבתים של האירופית.

לגבי המפעל השני ליגת הקונפרנס אני חושב שישראליות יפתיעו שם לטובה. רוב הליגות שיתחרו שם אמורות להיות ברמה שלנו וחלשות מאתנו. כמובן שהעפלה תהייה יותר קלה מלהגיע כיום לליגה לאירופית.

13. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני כבר מת לגלות איזה קבוצת אמצע טבלה ממקדוניה תעיף אותנו בדרך.

https://media1.tenor.com/images/5c90bc443c6af11e5d9c57244fa661be/tenor.Xxx

14. danielone Member

דווקא בתקופה של טביב הייתם קרובים מאוד. בסופו של דבר אחד הדברים הכי חשובים בשביל להצליח באירופה זה המשכיות. ברגע שיש לקבוצת מסורת וניקוד באירופה, הולך לה יותר בקלות. ולפי דעתי יהיה יותר קל לעשות את זה בליגת הקונפרנס..

15. בוצר Member

לגבי ליגת הקונפרנס, זה מאוד לא מדויק.
    הקבוצות שהולכות להשתתף במוקדמות של הקונפרנס הן כמעט בדיוק אותן קבוצות שמשתתפות היום במסלול הלא אלופות בליגה האירופאית (כן, כולל טוטנהאם ומילאן שהשתתפו העונה במוקדמות של הליגה האירופאית).
    יש כמה קבוצות מליגות 13-15 שיתחילו לשחק בליגה האירופאית, ולא אלופות שיינשרו ממוקדמות האלופות יינשרו קודם לליגה האירופאית, אבל סך הכל זה לא הבדל מהותי.
    עד היום 13 קבוצות העפילו דרך המסלול הזה, מעכשיו זה יהיה 17. זה יותר, אבל לא באופן דרמטי.
    לצורך הדוגמא באר שבע כנראה הייתה מדורגת העונה גם בסיבוב הפלייאוף של ליגת הקונפרנס, מכבי חיפה עדיין לא הייתה מדורגת ובדיוק באותו אופן הייתה יכולה לקבל את טוטנהאם.

לגבי האלופה, בשיטה הזאת האלופה הישראלית חייבת להגיע לאיזשהו שלב בתים.
    ברגע שמגיעים לסיבוב ה2 במוקדמות האלופות במסלול האלופות מקבלים אפשרות לנשירה כפולה (לאירופאית ואז לקונפרנס). הגעה לסיבוב ה3 של המוקדמות מבטיחה שלב בתים אירופאי.

מצב נושא:
הנושא נעול.