היחס לישראלים בספורט

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י אמיר ע, ‏27/6/09.

1. AW forever Member

STRETFORD,

בנוגע לאנגלים השיכורים בפראג- לא פוגרום, לא צריך להגזים, אבל אתה יכול לדמיין איך נראה יעד מועדף לתיירות אנגלית שחצי ליטר בירה מעולה נמכר בו ב70 סנט. ברור שנוכחות התיירים נותנת דחיפה לכלכלה, אין ספק, אבל הרי גם נוכחות הפועלים הפולנים באנגליה נותנת דחיפה לכלכלה.

בנוגע לבתי הזונות ומועדוני החשפנות- אז כן, הכוונה היא כתוצאה מתיירות ענפה, מזה שזיון או לאפ-דאנס מבחורה שנראית כמו הפצצות הצ'כיות באנגליה יעלה חצי משכורת, אבל בזכות הפערים הכלכליים בין שתי המדינות וחוזק המטבע הבריטי, התייר שבא למקומות האלה יכול להרשות לעצמו את זה.

ברור שהגאון לא תופס מקומות עבודה של אוכלוסיה רחבה. יותר מזה, בדוגמא שנתתי הוא גם מייצר מקומות עבודה נוספים. חוקי הגירה נוקשים יגרמו לחברה לפספס הזדמנויות להעשיר את עצמה בהון אנושי.

2. THE STRETFORD END Member

AW forever

אני בספק על נוכחות הפעולים הפולנים והדחיפה הכלכלית הגדולה שלהם לכלכלה האנגלית,
    הם משלמים מיסים אבל מצד שני הפערים באנגליה גדלים
    בין המעסיקים שמתעשרים לבין הפועל האנגלי שמוצא את עצמו מובטל,
    מעבר לזה,אתה מודע לתנאים שבו אותם פולנים עובדים?
    רובם חיים בתנאים לא אנושיים,דומה מאוד לרומנים או תאילנדים בישראל,
    זה נראה לך תקין?
    ולמה הם חיים ככה?כי זה מה שמשכורת הרעב שהם מקבלים מאפשרת להם
    לו הם היו מרוויחים יותר לא היה צורך בהם,המקומיים היו חוזרים לעבוד.

אני לא יודע מה מחיר זיון או לאפ דאנס באנגליה או בצ'כיה,
    אני יכול לשאול לגבי מה קורה באנגליה בכדי לדעת אם זה חצי משכורת,
    אני בספק וגם בנוגע לתחום העבודה הזה הרי יש מועדונים יותר ברמה וכאלה שפחות ובהתאם המחירים.

אגב,המטבע האנגלי כבר לא כזה חזק לעומת היורו,ממש לא,אפילו קרובים אחד לשני ואם אני לא טועה בצ'כיה עברו להשתמש ביורו גם כן
    ככה שהפערים שאתה מדבר עליהם בהקשר הזה כבר לא כל-כך קיימים.

שוב,חוקי ההגירה מעולם לא עצרו מגאונים כפי שאתה מציין מלהכנס ולעבוד,
    מעולם לא!
    אם אתה יכול לתרום בצורה גדולה למדינה,לכלכלה ויש מי שמציע לך עבודה אתה תמיד תתקבל בזרועות פתוחות.

3. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

דיון מעניין מאוד, אבל רק תיקון קל, צ'כיה עדיין לא עברו ליורו.

4. THE STRETFORD END Member

תודה על התיקון.

5. AW forever Member

STRETFORD,

אם אתה לא מבין איך הנוכחות של הפועלים הזרים עוזרת לדחוף את הכלכלה בבריטניה אז הויכוח הוא די עקר, אני הייתי בטוח שזו עובדה שעליה אין ויכוח ואני קצת מופתע שאתה לא מסכים לזה.
    בפשטנות- אם העלות של ביצוע עבודה ליזם היא נמוכה יותר, הרי שנשאר לו יותר כסף זמין ליוזמות ופרוייקטים נוספים.
    בנוגע לתנאים שבהם הם חיים, אני שמעתי סיפורים על ישראלים שחיים מבחירה גם בתנאים גרועים למשך שנה בשביל לעבוד ולעשות כסף, בחירה שלהם. ההבדל הוא שרוב הישראלים עושים את זה בצורה לא חוקית ולא משלמים אגורה למס הכנסה הבריטי, בעוד שהפועלים הפולנים עובדים באופן חוקי לגמריי.

לאפ דאנס וזיון בצ'כיה ובוורשה זולים הרבה יותר מאשר באנגליה, כמובן שיש פה עניין של איכות, לכן התייחסתי גם ליופיין של הבחורות אבל זו לא הנקודה אלא שוב, עקרון כוח שוק מאוד בסיסי של לענות על ביקוש בהיצע. בפראג יש כמות בלתי נתפסת של בתי זונות ומועדוני חשפנות, ככה גם בערים הגדולות בפולין. אם אתה בספק- אתה מוזמן לבדוק את זה.

עריכה: דר קייזר הזכיר לי כמובן עוד סוגייה- אנשים נוטים להתבלבל בין שער מטבע לחוזק מטבע, גם אם צ'כיה היו עוברים ליורו זה היה הבדל שולי, כיוון שחוזק המטבע של מדינה לא נמדד לפי שער החליפין שלו אלא לפי עוצמת הכלכלה של המדינה. הבירות בצ'כיה לא היו ייתייקרו בעשרות אחוזים אם נניח מחר הממשלה הצ'כית מחליטה על מעבר מקרונות ליורו.

בנוגע להון האנושי- אני חושב שאתה מסתכל על זה קצת בפשטנות יתר, לכן נתתי לך כדוגמא את המודל האמריקאי- מחפשי הזדמנויות שהגיעו ליבשת החדשה, חלקם חסרי השכלה ומקצוע- ובנו אימפריה. הגירה, במיוחד למקום מבוסס ורב הזדמנויות כמו אנגליה, יכולה להזרים המון הון אנושי אל תוך המדינה.

נערך לאחרונה ב: ‏29/6/09
  6. Der Kaiser Manuel Neuer מנהל ראשי

אני מרגיש שאני מקלקל את הדיון כל פעם שאני מתקן בקטנות, אך הצ'כים רוצים מאוד לעבור ליורו רק שהם עדיין לא הגיעו לתנאים הבסיסים לכך שמציבים באיחוד האירופי ולמשל סלובקיה השכנה כבר המירו את הקרונות ליורו. כנראה עד 2011, אבל אל תתפסו אותי במילה, כי זה תלוי בהם לא בי. מצטער שוב על הקטנוניות שלי http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx

7. THE STRETFORD END Member

AW forever

ענף הבנייה נמצא בשפל,
    הנדלן ירד פלאים,מאות ואלפי דירות ריקות מאדם רוכש ומשכיר נמצאים בכל מקום,במנצסטר ראיתי שלט ענק של פרוייקט דירות חדיש שעליו נכתב משהו כמו כנס היום תתחיל לשלם בעוד שנתיים או משהו דומה,בעלי דירות מוכנים לרדת לזנות והעיקר שמישהו ישלם שכר דירה מסויים בכדי שהם יוכלו לשלם את ההלוואות שלקחו מהבנקים עבור פרוייקטים כאלה כשהשוק פרח,
    כלומר המצב בשפה פשוטה נמצא בקנטים,לכן,כסף זמין ליוזמות ופרוייקטים נוספים כבר אין הרבה ואם יש הוא כבר לא מושקע בפרוייקטים דומים כמו בעבר.

ועדיין אתה מתעלם מהבעיה המקומית שפועלים זרים זולים גורמים לאבטלה מקומית גוברת,
    מה הפיתרון שלך לזה?
    אם אני לא טועה אתה מורה,נכון?
    מורים עד כמה שאני יודע לא מרוויחים מי יודע מה אבל חיים איכשהו,סוחבים,
    תאר לעצמך שיביאו מורים מפולין שיסכימו לעבוד בחצי מהשכר שאתה מרוויח,
    האם אתה תסכים לעבוד באותו השכר?
    האם תוכל להמשיך ברמת החיים שעליה אתה נלחם כיום?

שוב,אני לא יודע מה קורה בתעשיית המין אבל עד כמה שאני יודע
    גם לאנגליה מגיעות נערות זרות לעבוד,ככה שהאנגלי יכול למצוא איזו צ'כית מדהימה גם באיזה מועדון בבולטון.
    אבל אני אקח את עצתך ואני אשתדל לבדוק זאת בפעם הבאה שאני אטייל באירופה http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

ארה"ב ומה שקרה שם שונה לגמרי מהמצב באירופה,
    ארה"ב הרי מדינה צעירה הרבה יותר,חוקים שונים,גודל,עוצמה,אפשרויות שאין פה בכלל בסיס להשוואה.

עריכה:
    לגבי עניין המטבע,בוודאי ובוודאי שברגע שערך המטבע יהיה חזק יותר,כלומר צ'כיה תעבור ליורו זה ישנה סדרי עולם כלכלים גם שם ובשונה ממה שאנחנו מכירים היום,
    לייצר בירה מקומית יעלה יותר כסף ולכן היא תימכר ביותר כסף,לתייר ולמקומי.

8. AW forever Member

STRETFORD,

זה שיש כרגע משבר כלכלי זה נכון, המגמה הזו התחילה הרבה לפני המשבר הכלכלי ותמשיך גם הרבה אחריו, והסיבה שהיא תימשך זה כיוון שהיא מעודדת צמיחה בכלכלה הבריטית.

בנוגע לבעיית המובטלים שזה יוצר, ובכן בדומה להתהליך שעבר על תעשיית הטקסטיל בארץ, הפתרון הוא מעבר לעבודות שהן יותר עתירות ידע. דור הביניים שלא יכול או רוצה לעבור את ההסתגלות יפגע אבל שוב, ברמת המאקרו החברה יוצאת רק נשכרת מזה.

בנוגע אליי, ובכן לא, אני לא מורה אלא עובד בחברת תרופות.

עריכה: שוב בנוגע למטבע, זו טעות נפוצה אבל בכל זאת טעות. אולי יהיה תיקון מחירים קטן שנובע מהשינוי בשער החליפין אבל ה"שינוי בסדרי העולם" שאתה מתייחס אליו הוא שינוי שינבע מההתקדמות הכלכלית של המדינה ולא קשור לעובדה שלמטבע קוראים קרונה או יורו.
    מדינה כמו בולגריה למשל, עברה להשתמש ביורו אבל נשארה מדינה ענייה והמחירים שם עדיין נמוכים מאוד. אם הכלכלה שם תתחזק- יוקר המחייה יעלה. אם לא, אז לא. כל עוד יהיה פער בין הכלכלה הבריטית לכלכלה נניח של פולין- כוח הקנייה של הפאונד יהיה גדול יותר.

9. THE STRETFORD END Member

AW forever

לא ענית לי,אוקיי,אתה עובד בחברת תרופות,נניח ויגיעו עובדים פולנים
    וההמשך ידוע,מה תעשה?
    איך תפתור את הבעיה הזו?

לגבי עניין המטבע ועד כמה השינויים גדולים יותר או פחות נמשיך להישאר חלוקים גם בגלל הבדלי ייצוא למשל או תנאי הכניסה כפי שהאיחוד האירופאי מציב אבל נניח לזה כרגע.

10. AW forever Member

קשה להשוות בין העבודה הנוכחית שלי, שהיא עבודה עם דרישת סף של תואר אקדמי, לבין עבודות כמו בנייה או פועלים במפעל טקסטיל- ככל שהעבודה היא יותר עתירת ידע ככה האנשים העוסקים בה הם פחות ברי החלפה.
    היתרון בעבודות עתירות ידע הוא שלעוסקים בהם מתאפשרת ניידות גם כשהתנאים החיצוניים משתנים. למשל, עובדי התעשייה האווירית שפוטרו לאחר שנסגר פרוייקט הלביא- חלקם לא מצא את עצמם, אבל רובם המכריע (בוודאי המהנדסים שבהם) השתלב בחברות אחרות, תרם מהידע הרב שלו בתחום אחר.

11. THE STRETFORD END Member

לצורך העניין,לא ספציפית כרגע אתה והמקצוע שלך,
    מה היית עושה לו היתה לך את הבעיה הזו ואיך היית פותר זאת?

אני חייב לזוז,הולך לשחק כדורגל ככה שאני אראה את התשובה רק כשאחזור,
    כל טוב.

12. AW forever Member

רשמתי את זה בצורה מפורשת:

יותר בפירוט? המדינה צריכה לעזור לאנשים האלה לרכוש השכלה או מקצוע, הם בתורם צריכים לחנך את הילדים שלהם לכיוון של השכלה וחינוך, להשקיע בזה את הכסף והמשאבים. ברור לי שכמו שרשמתי, שחלק מהאנשים שלא מסוגל או לא רוצה לעבור את השינוי הזה ייפגע, בבריטניה יש (עדיין) מדיניות רווחה מפותחת שתעזור לאנשים האלה ובכלליות החברה יוצאת מורווחת מהתהליך.

13. Rudess Member

סטרטפורד אתה מדבר מחוסר ידע. אתה יודע כמה אנגלים עובדים בשאר מדינות האיחוד האירופי וטוב להם והם מרוויחים נהדר. מה יש לך להגיד לגביהם? האם היית רוצה שלא יתנו להם לעבוד במדינות באיחוד כי הם לוקחים לאחרים עבודות?

מזכיר לי את הפופוליזם הזול שעשו כתבה על איזה אסדת קידוח מול סקוטלנד בגלל איזה 30 איטלקים שהביאו לעבוד שם, אבל בא פתאום מישהו וחשף שבאיטליה עובדת כמו פי 10 של אנגלים, אז אותם פופוליסטיים חזרו מייד למחילות שלהם.

אתה ממשיך להטעות את כולם, כי רוב האוכלוסיה באירופה לא חושבת כמוך, רוב האוכלוסיה סובלנית ולא לאומנית (אני יודע שכשישראלי קשה לך לחשוב על קונספט כזה כי כשגרים בארץ אז כמו שאמרתי המוח נשטף בלאומנות). אני ממש לא זר, אני מקומי לכל דבר, אני מדבר וכותב אנגלית טובה יותר מלא מעט אנשים שנולדו וגרו פה יותר שנים ממני, אני לא מנסה להתבדל תרבותית או מנטאלית אלא שייך. אני ממש לא אכלתי כמו תוכי, יש לי יכולת אנליטית להסתכל על הדברים בצורה מפוקחת, ואני שמח שהצלחתי להתנקות מכל הרעל שמכניסים לנו בארץ במערכת החינוך ובצבא שמשחית אותנו מוסרית.

מי שילדותי ואטום ומתנשא זה בוודאי לא אני.

14. THE STRETFORD END Member

AW forever

את האנשים בטקסטיל החליפו בעיקר מכונות,לא פועלים זרים שבאו מבחוץ.

לא כל אחד בגיל שהוא יכול להתחיל לרכוש מקצוע חדש או השכלה
    ומדובר בלא מעט אנשים מקצועיים שעבדו ועבדו קשה במשך החיים שלהם,
    כתבת מדיניות רווחה מפותחת. לגביהם...פה הבעיה,למה ליצור עומס נוסף על מערכת הרווחה שגם ככה עובדת שעות נוספות אם אפשר למנוע את כל זה?

גם לא התייחסת לתנאים שבהם אותם פועלים זרים עובדים וחיים
    מה עם הבעיה הזו?האם זה אנושי?האם זה ראוי?
    וצורת החיים הזו היא תוצאה ישירה של משכורות הרעב שהם מקבלים,
    מה תעשה לגבי הבעיה הזו?

רודס,
    אנחנו מדברים בעיקר על פועלים פשוטים ששברו את שוק העבודה ושינו אותו כליל ולא אנשי מחשבים או אנשי עסקים וכדומה שפועלים גם מחוץ לאנגליה גם כן.

זה נחמד מאוד שאתה מדבר בקול של רוב אירופה,איך?אני לא יודע,
    בשטח אנחנו רואים התעוררות של מפלגות הימין.

אירופה בהחלט סובלנית,
    העבר הראה שגם בוינה בירת התרבות האירופאית בשנות ה 30 היו מאוד "סובלנים" כלפי מיעוטים.

תמשיך להתכחש להיותך מזוהה כזר,ישראלי,למרות האנגלית המצויינת ונסיון להיות מקומי,בסופו של יום עבור המקומי אתה תמיד תהיה זר,ישראלי אם תרצה או לא תרצה,יכבדו אותך אם תהיה בן אדם,יתיחסו אליך בחברות אם תהיה חבר ועדיין...ישראלי.
    הכי חבל בשבילי שאתה מצטער שאתה יהודי,לא מבין מאיפה רגש הנחיתות הזה מגיע?

15. Rudess Member

שוק העבודה השתנה בכל העולם בגלל הגלובליזציה ולא רק באיחוד האירופי. מה עם חברות מחשוב בארה"ב שעשו OUTSOURCING להודו? על זה אתה לא מדבר?

הקול של רוב אירופה הוא קול של סובלנות, קול של שוק חופשי ובעיקר קול שמטשטש את הלאום, כמו שאמרתי, האירופאים "שבעו" מספיק הרוגים ומלחמות כדי להבין שהם לא רוצים את זה יותר. אתה מדבר לי על שנות ה-30 בוינה (האמת שגם כיום המצב באוסטריה לא מזהיר, אבל אין מה לעשות זאת מדינה שהנאציזם מושרש בה), אבל מה עם המאה ה-21 בישראל, עם "הסובלנות" למיעוטים? גם בבחירות הקודמות הגוש העיקרי בפרלמנט האירופי היה הגוש של ה-EPP (מרכז-ימין), זה כמובן לא קשור לימין ההזוי דוגמת הליכוד והאיחוד הלאומי. הלוואי היו לנו בישראל מנהיגים אמיצים ובעלי חזון כמו סרקוזי ומרקל (שכאמור נמנים על גוש הימין-מרכז באירופה).

אם מפלגות דוגמת המפלגה של תי'או וילדרס הייתה הרוב בכל מדינות אירופה אז המצב היה מדאיג מאד, אבל כל עוד מפלגות כמו ה- CDU ו- UMP הן אלו שנותנות את הטון, אין מה לחשוש.

מה שהכי חשוב לי שיתייחסו אליי ויכבדו אותי כמו בן אדם (מה שלא קיים בישראל, כי בישראל הכל נקבע לפי עדות,מוצא ודת ובצורה פרימיטיבית).
    אין רגש נחיתות לגבי היותי יהודי, פשוט אני לא חושב שצריך להיות רגש עליונות כלפי עמים או דתות אחרים, זה כנראה ההבדל בינינו.