הזרים הכי טובים

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י יוגב אסולין, ‏17/6/04.

1. אלי מתחן Member

אני מבין שעברת לקטילות אישיות, אז חביבי, אנחנו הקבוצה הכי גרועה בליגה אבל עדיין הפסדתם לנו
    והייתם קרובים להפסיד עוד הפעם אלמלא חוסר מזל שלנו.
    מה הקשר? קאלדיירה ואינדיו לא הזרים הטובים בארץ ואני יודע את זה, מה שבטוח שזבאדיל הוא כן.
    תשאל כל אחד שמבין כדורגל וגם ראה משחקים שהיו לפני שנת 2000 והוא יגיד לך שאין מה להשוות בין טרטיאק למגאמדוב, פישונט וקנדאורוב, או שאלוי וכל חלוץ זר אחר. שאנדור היה גאון כדורגל, אבל מי אתה שתוכל להבדיל בין גאון כדורגל לשחקן ברמה של זבאדיל.
    איגביני אולי השחקן הכי טוב שעבר בארץ, אבל במרבית העונות שלו פה הוא לא הציג את אותו כדורגל שהוא הראה בליגת האלופות או השנה.

2. dsvetoy Member

אני חושב שמגאנה הם הביאו את:ישמעאל אדו אימורו לוקמן גון פנטסיל בוטריי שנבחן במכבי וגנב כסף וחזר לארצו!

3. Yaak#Berko Member

יצא לי לראות את קלשצ'נקו שתי עונות בחיפה כל משחק, ועוד פה ושם בתל אביב. מיקום סביר , טכניקה בינונית, יכולת סיום בינונית, משחק ראש טוב, מפתיע ביחס לגובה. ובכל זאת, לימה, אדו, טוטואנה, 3 חלוצים זרים שמשחקים היום בארץ ואני לוקח אותם לקבוצה לפני קלשצ'נקו בשיאו.

4. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

הונגריה וקרואטיה מה גם שרוב הזרים משם, וגם רובם הצליחו...

5. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

אז ככה, הבאת זרים תלויה במצב הכלכלי של הקבוצות ומחיר הזרים.
    בתחילה, הזרים שהובאו לארץ היו מארצות הבלקן(קרואטיה, בוסניה, סרביה ומונטגרו) ומברית המועצות(מרוסיה, אוקראינה וכדומה).
    הסיבה שהלכו על זרים מהבלאקן הייתה העובדה שיגוסלביה חדלה להתקיים ואזורים ביגוסלביה כמו בוסניה וקרואטיה קיבל עצמאות.
    בעקבות העצמאות שקיבלו אותם מדינות פרצה המלחמה בבלאקן, מחירי אותם שחקנים קרואטים, בוסנים ירדו באופן משמעותי, וגם אותם שחקנים, שאפילו כיכבו בקרואטיה ובוסניה, היו מוכנים לבוא לישראל בסכומי כסף נכומים כדי להתרחק מהמלחמה ומהבלאגן.
    דבר דומה מאוד קרה בברית המועצות.
    עם פירוק ברית המועצות, וקבלת העצמאות של אוקראינה, גרוזיה וכדומה, הייתה בריחה המונית מברית המועצות של שחקנים רוסים אוקראינים וכדומה.
    זה יצר מצב בליגה בארץ, שהשחקנים הבולטים היו מארצות הבלאקן, כמו רוסו הקרואטי וסיעד חלילוביץ הבוסני מצד אחד, ומצד שני שחקנים מברית המועצות שהתפרקה כמו קאנדורוב, אובראוב ואחרים.
    לאחר מס' שנים, המצב בבלאקן נרגע יחסית(כמובן שגם היום יש מתיחות רבה בין הקרואטים לבוסנים למשל) והמחירים של השחקנים מאותם מדינות עלו, ולכן גם הבאתם לארץ נעשתה עניין יקר יותר.
    הצלחת קרואטיה במונדיאל 98(מקום 3) גם תרמה לעניין והעלתה את המחירים של הקרואטים.
    אותו הדבר לגבי השחקנים הרוסים, בסופו של דבר אוקראינה, רוסיה ושאר המדינות התרגלו לעובדה שאין יותר ברית המועצות, ובנוסף, היום הכסף ברוסיה גבוהה כמו בליגות הגבוהות מאירופה, ושחקנים ברמה גבוהה לא יבואו לישראל.

ולכן, לאחר שהמחירים של השחקנים הרוסים/אוקראינים/גרוזים עלו, ואותו הדבר לגבי השחקנים הקרואטים/בוסנים/סארבים התחילו להביא זרים מארצות ממזרח אירופה.
    ארצות כמו הונגריה, פולין וסלובקיה היו המוקד העיקרי להבאת שחקנים.
    מזרח אירופה באותם ימים היה הדבר הזול ביותר מבחינת זרים.
    השחקנים מאותם ארצות, שקיבלו משכורות לא גבוהות במיוחד בליגות שלהם, באו לישראל, שם הם קיבלו, לפי דברי האמר "בוחטות של כסף".
    וזה יצר את אותו גל של שחקנים מעולים, שחקנים כמו פישונט, האמר ושאנדור.
    אך, גם הגל הזה נפסק כשמזרח אירופה נעשה עסק יקר(ועם ההצטרפות לאו"ם הוא יעשה הרבה יותר יקר).

מאז, הזרים שבאים לארץ הם הזרים הזולים ביותר.
    ולצערי, המחיר אכן משפיע על האיכות.
    כרגע מסתמנים שני סממנים בהבאת הזרים:
    1. הבאת זרים צעירים מאפריקה(ניגריה וכדומה) - בעקבות ההצלחה של יעקובו בחיפה, של קאקו בלאסינג בבאר שבע, של אדו בנתניה ושל הקונוגלזים של הפועל חיפה , הרבה קבוצות הולכים היום על זרים מגאנה/ניגריה וכדומה.
    הרבה מחפשים את היעקובו הבא או לפחות את האדו הבא.
    המחירים של אותם שחקנים צעירים היא, אם הם עדיין לא התגלו נמוכה.
    במידה והם התגלו ויש להם שם באפריקה, מדובר בדרך כלל על זרים שעברו פציעה ובאו לשקם את הקרירה בארץ(אדו, קאקו) או שהם מוכשרים וצעירים ורוצים לצבור נסיון בארץ ולהגיע דרך הארץ לאירופה(יעקובו, הקונגולזים של חיפה).
    2. החלק השני של הזרים הם הזרים מדרום אמריקה.
    המצב הכלכלי בארצות כמו ארגנטינה וברזיל הוא קשה היום, וישנם הרבה שחקנים בליגה הראשונה שמקבלים שכר מועט.
    אז הכוכבים הגדולים של אותם ארצות לא יבואו לארץ.
    אבל בהחלט אפשר למצוא בוקולי או לימה בין הזרים.
    בדרך כלל מדובר על שחקנים שלא בולטים בליגות הראשונות באותם ארצות, שאין להם סיכוי להגיע לאחת מהליגות הבכירות באירופה, ובאים לישראל בשביל הכסף.

אז מאיזה ארץ הזרים האיכותים ביותר?
    לדעתי הזרים הטובים ביותר באים מארצות הבלאקן, שחקנים כמו ג'ובאני רוסו וסיעד חלילוביץ'.
    הבעיה באותם זרים, שמבחינה איכותית, הם במיעוט.
    כלומר מבחינת השחקנים שבאים ממדינות הבלאקן, רק מעט בולטים.
    אבל כשהם בולטים, מדובר על הזרים הכי טובים שנראו כאן.
    מבחינת כמות, האיזור שמספק את המס' הרב ביותר של הזרים האיכותים(למרות שהם לא האיכותים ביותר) הוא מזרח אירופה(הונגריה) וברית המועצות(רוסיה).
    שחקנים רבים כמו פישונט, האמר, שאנדור, אובראוב וקנאדורב באו משם ובלטו.
    וגם כאלה שבלטו פחות כמו גחוקיזה היו מעלים.

הזר הטוב ביותר שהיה אי פעם בישראל?
    הרוב כאן אומרים ג'ובאני רוסו.
    אז רק שתדעו, הזר שאני מציג עכשיו, היה בעונת 97(עונת הגביע של באר שבע) הרבה יותר דומיננטי מרוסו.
    רוסו היה כינור שני לאותו שחקן, שלדעתי, אלמלא הפציעה שהוא עבר בבשיקטאש בטורקיה, היה היום בקבוצה גדולה באירופה.
    מדובר על סיעד חלילוביץ', "החליל", שהראל הזכיר כאן קודם.
    שחקן אדיר, מהיר, שליטה בשתי רגלים, טכני, חכם, השחקן הכי טוב שראיתי אי פעם בכדורגל הישראלי(ואני הייתי בתקופת האמר/שאלוי/ פישונט).
    הוא עבר מבאר שבע לבשיקטאש בטורקיה, היה הכוכב של הנבחרת הבוסנית, אבל פציעה מנעה ממנו לעבור לאירופה.
    פריס ס.ז מצרפת הייתה מעונינת בו(באותה שנה היה נחשבה לקבוצה הטובה בצרפת ואחת מהטובות באירופה, בתקופת הזוהר).
    אבל פציעה וניתוח שהשבית אותו לתקופה רבה, מנעו מהשחקן הענק הזה להצליח ובגדול.

6. crespo123 Member

המזרח אירופאים הם הכי איכותיים
    יש אנשים שחושבים שהברזילאים הם הכי טובים אבל זה לא נכון זה שיש שחקנים טובים בליגה הברזילאית לא עושה כל שחקן שם לפלה פעם ב- נופל לך שחקן טוב עם כישרון