הורדות - בעד או נגד?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Nesta, ‏5/9/06.

1. Alan Smith Member

המטרה של החברות הגדולות הם להרוויח על חשבון הצרכן. שאתה הולך לפאב אתה בורח בלי לשלם? כי גם בפאב המחירים גדלים ותאמין לי הם עושים עליך שם אחלה כסף. וגם אם לא תשלם להם הם ימשיכו להרוויח.
    אם המחיר של הדיסק לא בסדר לא קונים אותו. חוץ מזה על דיסקים טובים חברות התקליטים מרוויחות טוב על דיסקים פחות טובים הם יכולים גם לצאת בהפסד.

נערך לאחרונה ב: ‏12/9/06
  2. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

ההשוואה הזאת לא רצינית,אם אתה משווה ככה אז אני משווה את הפאב לחנויות ואת האינטרנט לזה
    שאני אלך לסופר ואקנה שישיה במחיר של בירה אחת בפאב.

ואל תתחסדו,כולכם מורידים משהו מהאינטרנט,אז אם אתם חושבים שזה כל כך לא חוקי אז אל תעשו את זה.

3. John Barnes Member

אני בעד ההורדות מכיוון שאני יודע שרוב הזמרים שאת השירים שלהם אני מוריד, לא ממש חיים בעוני...

ובקשר למשחקי המחשב, גם פה בעד. 300 שקל על משחק לפלייסטיישן זה מחיר לא הגיוני בעליל.

4. Alan Smith Member

קיצר לא אסביר להביא עוד דוגמאות לגניבות. הורדה = גניבה. זה לא עניינו כמה כסף מרוויחות חברות התלקיטים או משחקים. אם אנחנו לא אוהבים את השירים או את המשחקים פשוט לא נקנה ולא נשלם עליהם. אין שום לגיטמציה להורדה. המחיר יקר לא קונים!!
    אני בעצמי גם מוריד את כל המשחקים והשירים שאני שומע. וזה לא מפריע לי בכלל.אבל אני יודע שבתכלס זה גניבה רק בגלל שאין אכיפה ואני נהנה פה מחוסר אכיפה מוחלט. אני לא מנסה לתרץ את זה שזה מותר או שזה לגיטמי בגלל שהם מרוויחים כסף זה שטויות. חברות המשחקים לא שמות עלי וגם הזמרים אז אני לא שם עליהם גם. אבל הם לא גונבים ממני כלום אני גונב מהם בכך שאני מוריד. והאמת זה לא מפריע בכלל אבל זה שלהגיד שזה לא גניבה וזה בסדר זה באמת לא.

5. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

אז כמו שאמרתי לפני 2-3 תגובות:
    אתה בעצם באותה דיעה כמונו.

6. בית"רי מלידה Member

7. raanana4ever Member

זכותם לגבות כמה שהם רוצים!
    מחר תחליט שמכוניות יקרות ותגנוב מכונית?

8. רוני שטנאי Member

יש לי כמה שאלות מאוד פשוטות -

מהו העונש על גניבת רכב ?

מהו העונש על פריצה לחנות וגניבת מוצרי חשמל ממנה ?

מהו העונש על שוד מזויין של בנק ?

מהם העונשים למשתפי הפעולה של אותם פושעים ?

מדוע קרוז\די קפריו\רוברטס... צריכים להרוויח עשרות מיליוני דולארים על סרט(זו שאלה קצת יותר קשה) ?

כמה משקיעה חברת תקליטים בהוצאת דיסק של זמר זניח? זמר מצליח?

כמה אנחנו משלמים בחודש עבור גלישה באינטרנט בפס הרחב ?

כיצד עדיין ניתן להמר בישראל בקלות דרך האינטרנט למרות שההימורים לא חוקיים ?

האם יאסרו אותי על הורדה של דיסק ? הורדה של סרט ?

מדוע ניתן לקנות צורבי די.וי.די בעלויות מגוחכות ? כנ"ל מכשירי MP3 ?

לאחר שנענה על כל השאלות הללו נוכל להגיע למסקנה הפשוטה:
    כולם מרוויחים ולאף אחד לא אכפת:

לא לחברות המוסיקה, הסרטים, ומשחקי המחשב למינהן שמגלגלות מיליארדים. ורק בוכות על ההפסדים העצומים שנגרמים להם וגם הן יודעות שהמחירים שהן דורשות פשוט מופרזים- כי מישהו צריך לשלם לטום קרוז איכשהו.

לא לענקיות האינטרנט שיודעות כי בלעדי ההורדות הללו אין זכות קיום למחיריהן(עם כל הכבוד לכך שאני רוצה להוריד מאמרים מדעיים, או לכתוב כאן במהירות)- הרי הן יכולות ברגע להפסיק את התופעה אבל אז הן גם יסגרו בעצמן.

לא לחברות האלקטרוניקה שמספקות לנו את כל התנאים כדי להוריד שירים משחקים וסרטים וגם להנות מהם, ואגב כך הן גם מספקות את אותם הדברים לחברות המדיה ולפעמים הן פשוט אותה חברה.

לא למערכת המשפט והאכיפה שלא יודעת ולא רוצה לדעת כיצד להתמודד עם כל התופעות החדשות הללו.

לא לחברות האשראי שיכולות למנוע בקלות גם הן הרבה מהתופעות הללו, אבל אז הן יאבדו הרבה מהקרדיט שלהן.

ויותר מכולם לנו זה לא מעניין, מי שרוצה להיות מוסרי ולהצטדק שיהיה לו לבריאות, כשכל כך הרבה גורמים לא מונעים את הדברים הלכאורה לא חוקיים הללו(בתי הכלא מלאים במורידים לא חוקיים כמובן), אז מדוע שאנחנו בעצמנו נחליט שזהו אנחנו לא מורידים כי זה אסור.
    ואני לא אומר את הדברים כי כולם עושים או משהו, אלא כי זו דעתי האישית. אם אף אחד מלמעלה שיכול למנוע את התופעה וניתן למנוע אותה אותה פשוט יהיו יותר מדי הפסדים ליותר מדי גורמים כמו בכל סוגייה מוסרית ואידיאולוגית עולמית, אז אני לא חושב שצריך להיות יותר מדי צדקניים ולא להוריד.

מי שרוצה שיהיה לו את הדיסק\משחק\סרט \תוכנה וכו'.. זכותו והא יכול לקנות, מי שרוצה שיוריד , עד שלא תהיה אכיפה אמיתית זה לא ממש אסור.

9. Alan Smith Member

זה אחד המשפטים הכי מטומטמים ששמעתי בחיים שלי. כל עוד אין אכיפה מותר לבצע פשעים. בן כמה אתה?

10. רוני שטנאי Member

אוי כמה שאני אוהב הודעות כמו שלך, קורא את כל ההודעה שמעליו מחפש איזה משהו קטן שאפשר להתנפל עליו ואז במקום לענות תשובה רצינית ומנומקת שואל על גילי.
    אז קודם כל אני קצת יותר מבוגר ממך אם כבר שאלת אז נענה. ולגבי הדברים זה מה שיש לך להגיד בתור אחד שמתנגד לתופעה אבל ממשיך להוריד דברים כי בעצמך כתבת שאין אכיפה ?- האם לא יוצא מכך שאם אין אכיפה מותר לבצע פשעים כלשונך... אז איך אתה מסביר את הפרדוקס אם אתה עושה בדיוק את מה שכתבתי, העיקר אבל שאתה מבין שזה אסור באמת כל כבוד.

ואני עוד טעיתי בדברים ולא כתבתי במדוייק. הכוונה שלי היא שכיום והדגש הוא על כיום, אף אחד לא ממש מעוניין לעצור את התופעה הזו. אין חוקים רציניים ועונשים , ואתה יכול לנפנף עד מחר שזה אסור וזה גניבה אבל אני עדיין לא רואה בארץ את החוק שעושה את זה. רק לפני כמה שבועות הועלתה בכנסת הצעת חוק בנושא, אבל כרגע עדיין אין למעשה חוק כך שמן הסתם אין גם אכיפה. כשיהיה חוק רק אז באמת גם נוכל לדבר יותר על האכיפה והאם אנחנו באמת עוברים על החוק.

אפשר גם להשוות את ההורדות להעתקה של קלטת כמו שעשינו בעבר, אלא שכעת זה נעשה בקנה מידה אסטרונומי, אבל כפי שאז הזה נחשב לשימוש עצמי כל עוד זה לא נמכר , אז גם כיום לא מענישים ולא מעמידים לדין אדם שמוריד דיסק לשימושו העצמי ואינו מוכר ומפיץ אותו לאחרים תמורת תשלום.
    אגב באותו עניין, אף אחד לא בא בטענות אל החברות להשכרת סרטים ומשחקים, למרות שגם כאן אנחנו יודעים שרבים שוכרים דבר ולאחר מכן משכפלים אותו וההפצה כאן גם היא בסדרי גודל נרחבים.

כולנו יודעים שיש כאן יותר מדי גורמים שמעורבים בעניין ומרוויחים יפה מאוד, את הטכנולוגיה קשה מאוד יהיה להחזיר אחורה ופשוט יהיה צריך להשלים ולהתקדם איתה. בעבר גם רצו לחסל את מכשיר הוידאו הפשוט, המצאת הטיבו גם היא הוציאה את אנשי הטלויזיה משלוותם , אבל גם הם מבינים שאת הקידמה קשה להחזיר אחורה , אלא פשוט לנסות ולהרויח מהדברים ולא לעמוד על הרגליים האחוריות ולהתבכיין.
    יכולים לסגור עוד אתרי שיתוף קבצים, אבל תמיד יצוצו אחרים. עד שלא ימצאו הסדרים נוחים יותר להורדות, וזה הכיוון כעת, התופעה תמשיך.
    כפי שבטלויזיה ידעו להתקדם עם הV.O.D והוספת תכנים שמשלמים עליהם, כך קורה גם בשוק הזה והצרכן יסכים לשלם על תוכן איכותי מחיר מסויים וזה יצבור תאוצה. לעצור לחלוטין את התופעה יהיה קשה למרות שזה כמובן אפשרי אלא שאז כפי שכתבתי יותר מדי גורמים יפסידו.

ברגע שיהיה חוק אמיתי, ברגע שתהיה אכיפה אמיתית , ברגע שכל אחד יבין כאן את כל הצדדים והיכן מצוי הצדק, רק אז נוכל אולי באמת לענות על השאלה האם מותר או אסור להוריד קבצים, לעת עתה וגם על פי הסקר הקטנטן שיש כאן כולנו יודעים האם מותר או אסור להוריד קבצים.

11. פלג Member

אני בעד ההורדות. בשירים לדוגמה: אני בטוח שרבים מפה מורידים שירים חדשים מכל מיני דיסקים כמעט כל שבוע, כל יום אפילו. זה לא הגיוני שכל שיר שאנחנו אוהבים, נקנה בשבילו דיסק שלם. חברות התקליטים עדיין מרוויחות וצריכות להגיד תודה גם על זה. נינט לדוגמה מכרה 20 אלף עותקים ביום אחד. עדיין יש את אלו שקונים. המצב שיש עכשיו עוד סביר.

12. George Best Member

אני גומר, סרט מושלם.
    כמובן שיש לי אותו באריזה מיוחדת, ככה זה שמתים לקנות יצירת מופת.

נערך לאחרונה ב: ‏20/6/07
  13. George Best Member

אני מניח שהפנת את השאלה הזו אלי.אם לא, אז סתם הגבתי לך http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/biggrin.Xxx
    יש סרטים שלא ראוי להוריד אותם.
    סרטים קלאסיים וסרטים שאני ממש אוהב אני קונה, אני תמיד מוצא מציאות, כמו 3 סרטים ב20$ למשל בנתב"ג, יש סרטים שאין בארץ כמו קזינו, צייד הצבאים, החבר'ה הטובים(או שיש והם ממש יקרים) שקניתי/הביאו לי מחו"ל.
    תענוג.

14. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני בדיעה של אריאל. יש סרטים שאני מעדיף אצלי בספריה, בעטיפה נחמדה, זמינים לעת מוצא. אוסף ה-DVDים שלי אמנם לא מדגדג את אוסף הדיסק, אבל יש איפשהו בסביבות ה-20+.
    מובן שסרטים כמו המסור 3, בפרט כאלה שלוקח להם שנים אם בכלל להגיע לארץ אני מרשה לעצמי מוריד, אבל אני ממש לא מוריד סרטים כפייתי, מעדיף את חווית הקולנוע ואפילו את חווית ההשכרה. שלא יעבדו עליכם, DIVX לא באמת תחליף לכלום. שוב, קראו לי חננה או מוסרי בשקל, יש עקרונות שאני מעדיף לא לזנוח.

15. SeRgInHo Member

כולה סרט, מי ישמע...בשביל מה צריך את כל הדי וי די האלה...
    מילא זה היה דבר שאין לו תחליף, כמו הספרים לדוגמה, כי לקרוא ספרים באינטרנט זה עינוי הכי גדול שיש.
    אף פעם לא הבנתי את הקטע הזה,אבל שכל אחד יעשה את מה שנוח לו. גם אחי מעדיף לקנות דיסקים מקוריים, מאשר לצרוב MP3.

נערך לאחרונה ב: ‏20/6/07