הבעלות הפרטית- "תודה, אבל יש סיכוי שזה לא יגמר רע?"

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י עידן444, ‏3/12/14.

1. עידן444 Member

כן, בין אמצע טבלה לחלק תחתון עם 8 אליפויות ולא יודע כמה גביעים. המועדון הכי מעוטר בכדורגל הישראלי אחרי מכבי ת"א.
    ואני לא מבין למה אתה לוקח את זה למקומות האלה? מי אמר שזה היה עדיף?
    אבל למה לקנות יונדאי ב 300,000 ש"ח כשאפשר להשיג אותה ב 120,000?

2. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

את מרבית האליפויות הפועל לקחו כשכולם נוהלו באופן לא מקצועני. מאז שנכנס עניין הבעלות הפרטית הם דעכו, לעומת מכבי חיפה, זו שאצלה הכל התחיל, שגורפת תארים מאז בקצב גבוה מאוד.
    ויש להפועל 13 אליפויות, לא 8. לא רוצה להיכנס לויכוח הטיפשי הזה, אבל זה מגוחך.

3. alexshw Member

להפועל יש 2 אליפויות מאז תחילת עידן הבעלות הפרטית, אחת מהן הושגה באופן לא ספורטיבי.
    היא יותר פעמים נאבקה בחלק התחתון של הטבלה מאשר לקחה אליפויות בתקופה המדוברת.

4. עידן444 Member

התכוונתי ל- 8 לפני עידן הבעלות הפרטית, וטעיתי, מדובר ב 11. התבלבלתי בגלל דיון אחר שמישהו ציין שיש להם 5 מאז שנות ה 70.
    זה שיש להם רק 2 מאז הבעלות הפרטית מחזק את הטיעון שלי עוד יותר ולא הבנתי למה אלכס התכוון כשאמר שלפני הבעלות הפרטית הם היו מועדון שנע בין תחתית למרכז טבלה.
    מה היתה הנקודה לגבי הפועל אלכס?

5. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

אני אסכם את זה מבחינתי בקצרה - לא צריך לקרוא לזה "עידן הבעלות הפרטית", צריך לקרוא לזה "מעבר לספורט מקצועני".
    ספורט מקצועני שמנוהל גרוע, אבל מקצועני.

6. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתה נותן באופן כללי הרבה יותר חשיבות לקמפיינים באירופה, בסופו של דבר מדובר בטורנירי גביע עם הרבה אלמנטים של מזל. אני יכול להביא לך אינספור דוגמאות על קבוצות שרשמו הצלחות באירופה ובשנים שלאחר מכן התרסקו(במיוחד בספרד). גם לא ראיתי שההצלחה של אפואל ניקוסיה לפני 3 שנים סחפה את הכדורגל הקפריסאי קדימה, עוד דוגמא טובה היא הליגה בפורטוגל שהקבוצות שם מצליחות באופן קבוע באירופה ואם נלך לדירוג הליגות נחשוב שיש שם ליגה ברמה של איטליה, גרמניה וצרפת אבל בתאכלס כל הקבוצות שם מתחת לשלושת הגדולות בינוניות מאוד והליגה שם מאוד לא שיוויונית מבחינת הרמה והכסף.

נכון שהבעלות הפרטית איפשרה לקבוצות הישראליות להביא זרים יקרים וטובים ובעזרתם להצליח באירופה, אבל אם למשל מכבי ת"א הנוכחית תעפיל כל שנה לשלב הבתים של הצ'מפיונס זה לא ישפר כאן את הרמה, אם כבר רק יגדיל את ההפרש בין מכבי לכל השאר. ואפרופו מכבי וקמפיינים באירופה, בעונה עם סוסה היה להם הרבה מזל והם ניצלו השעייה של קבוצה אחרת כדי להעפיל אוטומטית לשלב הבתים, העונה נפלה להם מלחמה בקיץ אז התחרבן להם כל הקמפיין, שוב זה עניין של מזל והגרלות לא משהו שאפשר להסיק ממנו על רמת הליגה.

ועוד בעניין הבעלות הפרטית. כל עוד הכדורגל שלנו מנוהל ע"י לוזון, שחר, חלובה, דמאיו ושות' אין סיכוי ליצור כאן סביבה בריאה שתבטיח בעלי קבוצות יציבים ואחראיים. מדובר בחבורה של אינטרסנטים ששומרים אחד לשני על התחת ויבריחו כל אדם עשיר שירצה לבוא ולהשקיע בקבוצות. כשגאידמק היה כאן הגיעו למצב שהמציאו את שיטת הקיזוז רק כדי למנוע ממנו לקחת אליפויות(ובסוף פגע דווקא במכבי חיפה), עכשיו כשגולדהאר כאן עדיין לא מצאו דרך להבריח אותו אז בינתיים הפכו אותו לספונסר של ההתאחדות לכדורגל כשבאופן קבוע הוא נקנס שבוע אחר שבוע על שטויות כאלה ואחרות. כל עוד לא יפרקו את החבורה הזאת שמנהלת בפועל את הכדורגל שלנו ולא יקימו גוף שיהיה אחראי ויתן את האישור לכל מי שירצה לרכוש קבוצה בליגת העל ואני לא מתכוון לליצנים חסרי שיניים כמו הבקרה התקציבית ו-ועדת האתיקה של ההתאחדות, אלא בגוף שיכול להעניק ולשלול רישיון לבעלים וכמו כן לחייב כל בעלים להשקיע ולהחזיק קבוצה 5 שנים לפחות. לא רוצה? אל תיקח. אולי ככה ניפטר מכל מיני רודפי פירסום שיברחו אחרי המשבר הראשון.

חייל שוקולד אוהב/ת את זה.
  7. gilad16 Member

המועדונים בבנפיקה בבעלות פרטית?
    לדעתי בנפיקה לא.

8. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא יודע אם בבעלות פרטית או לא.
    הנקודה שלי הייתה שהצלחות באירופה הם לא ערובה לעלייה ברמת הליגה.

9. alexshw Member

אבל אתה בעצם מציין מה מונע מהליגה שלנו להפוך ליותר אטרקטיבית לכניסת משקיעים רציניים. אני מסכים איתך בהרבה מהדברים האלה, אבל הדיון אם עצם הבעלות הפרטית עושה טוב לכדורגל שלנו או לא.
    אם כתבת את זה אז כנראה אתה כן מעוניין שיכנסו יותר אנשי עסקים רציניים לכדורגל.

שוב בעלות פרטית נותנת אפשרות להביא זרים שיקדמו את הקבוצה ואף מאמנים או מנהלים. זה הרעיון. אז נכון שרוב הבעלים לא עושים את זה, אבל חלק קטן כן ובסוף זה מקדם את הכדורגל.
    שורה תחתונה עידן הבעלות הפרטית יצר תנאים הרבה יותר מקצוענים בכדורגל שלנו, נכון עם אלף ואחד ליקויים.

נערך לאחרונה ב: ‏4/12/14
  10. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

אין כאן אפילו שאלה לגבי הבעלות הפרטית, אנחנו בשנת 2014 במדינה כמו ישראל וזה דבר הכרחי שבלעדיו הכדורגל יהפוך לחצי חובבני.

השאלה כאן צריכה להיות איזה סוג בעלים אנחנו רוצים? גולדהאר, אלונה ברקת, יעקב שחר ואיזי שרצקי שבאו להשקיע? ג'קי, הלוזונים, טביב, דמאיו ויואב כץ שהקבוצות שלהם מסתמכות בעיקר על הכנסות ולא שואפות להתקדם? או רודפי פירסום/אינטרסנטים שימהרו לברוח כמו גאידמק, שגב, חיים רמון, גד זאבי וכו'? צריך להציב סטנדרטים מסוימים, לא יתכן שאנשים כמו פרוספר אזגי, חננאל עדני, אבו סובחי והרשימה עוד ארוכה ו(לא) מכובדת יעמדו בראש מועדוני כדורגל בישראל.

11. alexshw Member

צריך למצוא את האיזון הנכון בין דרישות לתקינות המנהל לבין האינטרס בכל זאת למשוך משקיעים.
    אנחנו צריכים שהבקרה התקציבית באמת תעשה את עבודתה, בהחלט צריך לבדוק את עברם של המשקיעים הפוטנציאליים, זה כבר נעשה(היו כבר רכישות שנפלו בגלל זה) וכנראה בהחלט צריך לשפר את התהליך הזה.
    אני לא רואה בעיה בהמצאותו של יואב כץ בכדורגל מבחינת הניהול התקין.
    מן הסתם שכל בעלים צריך לקיים את חוקי המדינה קודם כל ואת התקנון של המנהלת או ההתאחדות. אין פה שאלה בכלל.
    אבל צריך להזהר מלהציב תנאים דרקוניים מדי. בכל זאת זה רק הליגה הישראלית.

ד"א יש ליגות בהן אין בכלל בקרה תקציבית - ליגה רוסית או אוקראינית למשל ואולי עוד. יש שם קבוצות שמתפרקות באמצע עונה או לא משלמות כלל. עדיין אלה ליגות עדיפות על שלנו.

12. עידן444 Member

אלכס, אני חושב שאני חוזר על זה כבר בפעם הרביעית- אני לא נגד הבעלות הפרטית. אין דרך אחרת. אני נגד זה שקבוצות הכדורגל בישראל יתבססו באופן מוחלט על משקיעים ששמים הרבה כסף, ושמה שקורה בסוף הוא שביום שנמאס להם(והיום הזה מגיע במוקדם או במאוחר) המועדונים מתרסקים.

עוד דבר שטענתי, שממנו בכלל נולד הדיון, והוא זה שהקפיץ כאן את כולם- כשטענתי שהבעלים הפרטיים, גם אלה שהשקיעו כאן עשרות מיליונים- לא קידמו את הכדורגל הישראלי בכלום! ועברו כאן עשרות בעלי בית בעשרות קבוצות וכמעט כל המועדונים בארץ חולים!
    הכדורגל בארץ כבר 20 שנה לא התקדם בכלום.
    ומלבד ססמאות אף אחד עוד לא נתן לי סיבה אחת במה התקדמנו. נתנו לי דוגמה הצלחות נקודתיות באירופה, כשגם ההשגים הגדולים ביותר באירופה היו בעידן של בעלות פרטית שפויה- כזו שאני מייחל לה, שמסוגלת לתת למעדונים יציבות כלכלית, יכולת לייצר כישרונות צעירים, ולמנוע את המצב שבו יש 2-3 קבוצות עשירות וכל השאר במלחמה קיומית. וגם ה 2-3 קבוצות עשירות הן לא באמת עשירות- הן פיקציה של בעלים עשיר שיוצר אשליה, וביום שנמאס לו המועדון שלו הופך ממועדון עשיר למועדון שנמצא בסכנה קיומית. מועדון בריא, וכך גם עפ״י חוקי הפייר פלי באירופה, הוא מועדון שמתבסס על ההכנסות שלו. אין כמעט כאלה בבעלות פרטית, והבודדות שהן כאלה הן לא במקרה הקבוצות עם מחלקות הנוער מהטובות ביותר בארץ(אשדוד ומכבי פ״ת) שגם מצליחות לשלב הרבה שחקני בית וגם מצליחות לייצר הכנסות ממכירת שחקנים, שבזכות הגב בכלכלי של בעלים פרטי- מחליטה על הזמן והמחיר, ולא מוכרת כשהחבל על הצוואר.
    ושוב, כמו בורוסיה דורטמונד, שגם היא עברה משבר כלכלי עמוק- על הבעלים הפרטיים בכדורגל הישראלי לעשות סוויץ בראש ואז באמת הכסף שלהם יוכל להצעיד את הכדורגל הישראלי קדימה, יתן להם כיף, סיפוק, וכוח להמשיך לאורך שנים, ולא ילך לפח ויגרום להם להרגיש פראיירים ולמאוס בכדורגל הישראלי!

13. סמואל אטו Member

אי אפשר להתייחס לעובדות שתשעים אחוז מהם הקשר בינם למציאות לא קיים.

אם אתה מאשים את גאידמק בפירוק של בית״ר זה רק מראה שאין לך מושג מה היה שם לפניו.
    אם אתה טוען ששחר היה שונה ממנו, אז אין לך מושג.
    אם אתה טוען ששחר העלה את התקציב בגלל גאידמק, אז שוב אין לך מושג.

אי אפשר לנהל דיון כשאתה מציג את המציאות כפי שהיא לא הייתה.

14. עידן444 Member

אתה יודע למה אין טעם בדיון איתך? כי או שאתה לא קורא, או שיש לך בעיה בהבנת הנקרא.
    אמרתי שהמצב בבית"ר היה לא טוב לפני גאידמק, אבל זה בגלל בעלים אחר שהיה שם לפניו והביא אותה לפרוק. גד זאבי, מכיר? במקרה עוד בעלים שהשתולל ונעלם...
    וגאידמק עוד הכניס אותה לבור עוד יותר עמוק ממה שהיה קודם.
    ולגבי מכבי חיפה- בהחלט כן- יעקב שחר ניהל ניהול הרבה יותר שקול מבחינה כלכלית לפני שהגיע גאידמק שהביא אותו למצב שאם לא יפרוץ את תקרת המשכורות שלו- אין לו סיכוי להחזיק בסגל איכותי.

15. סמואל אטו Member

בסדר חמוד.
    גד זאבי פירק את בית״ר, יענקל׳ה היה הבעלים המושלם שבקושי הוציא כסף על שחקנים.
    שיהיה לך בהצלחה.