דיון הספרדיות באירופה 2018/19:: מדינת הכדורגל; הגרלות קשות לברצלונה ו-ולנסיה

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Raulito, ‏31/8/18.

1. גלצ Member

לא הצלחתי להסביר את זה טוב יותר מהתגובה הזו.
    אגב, גם אם ליברפול קבוצה טובה יותר היא לא הוכיחה לי את זה בצמד המשחקים האלה.

סמואל אטו, על פי מה אתה קובע שהעונה האירופית הזו של הספרדיות היא טובה? כי אוהדי הליגה התרגלו להרבה יותר טוב מיזה.

נערך לאחרונה ב: ‏10/5/19
  2. סמואל אטו Member

מה שקרה במשחק הגומלין של בארסה-ליברפול לא רלוונטי לטענה שלי.

איפה טענתי שהעונה האירופית של הספרדיות טובה?

3. גלצ Member

@סמואל אטו

4. סמואל אטו Member

שים לב לכל ההודעה.
    השורה הספציפית הזו נכתבה לגבי ברצלונה(באותה פסקה שבה דיברתי עליה), בהמשך יש עוד שורה על שאר הקבוצות(למרות שתכלס זה בעיקר על סביליה וריאל).

גלצ אוהב/ת את זה.
  5. RubberSoul Member

בנוגע לעניינים הכלכליים - קבוצות קטנות כמו לגאנס יכולות בקלות לבנות את עצמן אחרי שאיבדו שחקנים חשובים כמו שזה קרה ללגאנס עצמה. השאיפות שלה לא גבוהות כל כך, יגיע שחקן צעיר במקום או השאלה \ רכש בזול שישלים את הפער.

עבור ולנסיה, אם תאבד שחקן כמו שמרסלינו הדגים - היא תצטרך להגיע לרמה גבוהה מאוד כדי לעמוד במשימה שלה - להעפיל לליגת האלופות ולהצליח באירופה. עומס המשחקים זה משהו שהאנגליות יכולות לעמוד בו עם הכסף שיש להן (ובגלל זה התירוץ של העומס בשנים שהן פחות הצליחו היה מגוכח עבור קבוצות שיכולות להעמיק את הסגל). פבלו מצ'ין הגיע לחודש מרץ עם ג'ירונה קרובה לאירופה, ומשם העומס הכריע את הקבוצה שסיימה בלי אירופה. בסביליה זה כבר עלה לו במשרה.

בשורה התחתונה, הספרדיות שמייצגות את הליגה באירופה יצטרכו לעבוד קשה יותר. הבטן והתחתית לטעמי הרבה יותר חזקות בספרד, שם לכסף יש פחות משמעות מאשר לניהול הנכון שידוע בטיבו בכדורגל הספרדי, בניגוד לניהול ה"מיובא" באנגליה.

6. Raulito Madridista

ולנסיה זה נושא מורכב, הטיעון של מרסליניו אולי נכון אבל לא ממש תופס, כלומר, ולנסיה פתחה את העונה כל כך גרוע עם ניצחון ליגה אחד בעשרה משחקים, כך שהיא הגיעה לשלבי ההכרעה שגם מספרים הזויים עשויים שלא להספיק לה, אין לה מקום לאף טעות. הרי בעשרת המשחקים הראשונים היא סיימה בתיקו עם לבאנטה, עם סלטה ויגו, עם לגאנס ועם אתלטיק בילבאו והפסידה לאספניול, והתקציב שלה גבוה גם משל בטיס ו-ויאריאל. העונה שלה באירופה הייתה בסדר למרות שלא הצליחה לנצל את החולשה של מנצ'סטר יונייטד, אבל בליגה היא לא עשתה מספיק. בסופו של דבר, דניס צ'רישב וגאמיירו כשחקני ספסל זה לא רע.

לגבי העונה האירופית עצמה, צריך לקחת בחשבון גם את התוצאות מהמשחק הראשון, הרי אתלטיקו מדריד למשל הרשימה ואחרי יתרון גדול 0:2 על יובנטוס - אני לא ממש חשבתי שהיא תודח, להיפך, אמרתי לחברים: "היא תוציא ליובה את החשק לשחק כדורגל ותחנה את האוטובוס". ככה שאתה מחבר אוסף של אכזבות קטנות ומגיע לאכזבה גדולה.

אנחנו לא נשתמש במשפטים האלה על ענייני תקציב :) מצפה מהקבוצות לעשות יותר. לסביליה יש כסף להביא את דג'נה מחטאפה או להציג הגנה קצת יותר טובה למשל במקום עוד ועוד שחקני התקפה.

7. RubberSoul Member

לדעתי תמיד הבעיה של הספרדיות היא במנטליות. תמיד מתחילים טוב וקורסים אחר כך. ולנסיה של העונה אמנם התאוששה, אבל שוב במחזורים האחרונים חוזרת להפסיד אחרי שהיה לה רצף של 17 משחקים בלי אחד כזה.

8. Jefecito Member

9. Raulito Madridista

בדיוק דיברנו על זה בעבודה עד כמה זה הזוי שמאז הגמר ב-2006/07 נגד סביליה (דרמה אדירה של 2:2 בתום 120 דקות, ואז אספניול הפסידה בפנדלים) - אספניול לא שיחקה אף משחק באירופה, וזה חתיכת זמן.

https://est.zetaestaticos.com/diariolagrada/img/noticias/0/028/28811_1.Xxx

שימו לב לשמות האלה: אלברט ריירה, ראול טאמודו, איבן דה לה פנייה, לואיס גארסיה, פרננסיקו רופטה, דניאל חארקה (ז"ל), גורקה איראיסוס, פאבלו זאבלטה. מעניין עוד כמה זמן ייקח לאספניול עד שתהיה לה קבוצה בסדר גודל דומה.

האמת שרציתי שהם יגיעו לארץ, תמיד כיף שקבוצות ספרדיות משחקות נגד הישראליות (עם כל הכבוד לויאריאל שהצליחה איכשהו להפסידה בביתה למכבי ת"א). אם אספניול תגיע איכשהו לשלב הבתים היא עלולה להיאבק נגד הירידה בליגה לדעתי, לא מזלזל בכך שאיבדו את מריו הרמוסו ואולי בהמשך גם את בורחה איגלסיאס.

10. גלצ Member

ב2007 בשמינית הגמר הם עשו 0:0 נגד מכבי חיפה בקרית אליעזר והדיחו אותה עם 4 שערים במחצית השניה במשחק בספרד.

אגב חוץ מהמשחק הזה לא היה מקרה שקבוצה ישראלית הובסה בספרד: תיקו בבילבאו, ניצחון בויאריאל, ניצחון בחטאפה, הפסד 1:0 באתלטיקו, הפסד 2:0 בולנסיה, 0:0 בולנסיה.

נערך לאחרונה ב: ‏26/7/19
  11. Jefecito Member

אספניול כבר עם רגל וחצי בפלייאוף הליגה אירופית אחרית ניצחון 3-0 בחוץ על לוצרן.
    בשלב הבא הם יפגשו את צסקא סופיה או זוריה לוהנסק

12. Raulito Madridista

מקפיץ את הדיון ממעמקים, ויש סיבה טובה:

ויאריאל - ארסנל

קוראים לזה "הדרבי של אונאי אמרי". המאמן הספרדי שנחשב מומחה לליגה האירופית פוגש את האקסית שכבר הדיחה את ויאריאל פעמיים מאירופה - בחצי גמר ליגת האלופות ב-2006 אחרי החמצת הפנדל הטראגית של ריקלמה, וגם כעבור שלוש שנים ברבע הגמר. לצוללת אין ניצחון על היריבה מלונדון. ג'רארד מורנו, עם 26 שערים העונה - שיא קריירה (שישה מהם באירופה) יפתח בחוד ונראה שגם פאקו. "הוא החלוץ הספרדי הטוב ביותר", החמיא אספס. הצוללת מגיעה למשחק לאחר ההפסד המאכזב 2:1 לברצלונה והעונה טרם הצליחה לנצח את אחת הגדולות בספרד. "ארסנל היא שלב סגור בקריירה שלי ויש לי רק הכרת תודה כלפיה", הבהיר אמרי. על המשחק: "האשליה שלנו גדלה ממשחק למשחק. אנחנו רוצים לחצות את המחסום עם ויאריאל. הפסדנו לברצלונה אבל הצגנו משחק טוב. אני מקווה שכולם יהיו זמינים. ארסנל קבוצה עם זהות ברורה". פדרצה נמצא בספק למשחק אך שאר הסגל בריא פרט לאיבורה. ארסנל מציגה יכולת טובה יותר באירופה ומדשדשת בליגה כשהיא במקום העשירי לאחר ההפסד הביתי 1:0 לאברטון. הקפטן פייר-אמריק אובמיאנג שחלה במלרייה וספג ביקורת על יכולתו, אמור להוליך את החוד במקום אלכסנדר לקאזט. ההערכה היא שגם מרטין אודגור שתרם לקבוצה מאז הגיע מינואר - ישחק. "אמרי אדם נחמד מאוד, שוחחתי איתו מספר פעמים לפני שקיבלתי את התפקיד. יש לו ניסיון רב והצלחות במפעל הזה. ויאריאל עשתה התקדמות נהדרת בשנים האחרונות. אובמיאנג ולקאזט יכולים עשות את ההבדל, כמובן", הבהיר ארטטה.. הרכבים משוערים:

https://e00-marca.uecdn.es/assets/multimedia/imagenes/2021/04/28/16196323036843.Xxx

13. Ever Banega Member

נראה שלא היה פנדל. ארסנל מקבלת מתנה שאולי תעלה אותה לגמר.

14. Raulito Madridista

גמר הליגה האירופית: ויאריאל - מנצ'סטר יונייטד | 21:50, שידור ישיר בספורט1

"המסע אל עבר התהילה" נכתב בשער המארקה בבוקר המשחק. גם נשיא המועדון פרננדו רויג שהחלים מקורונה בתזמון מושלם - נסע עם הקבוצה לגמר בפולין, המשחק המרגש והגדול בתולדותיה. כמובן שזה גמר ראשון ומשחק על הרבה כסף מעבר ליוקרה. מדובר במשחק על 34 מיליון יורו עבורה – לא פחות. הצוללת הצהובה, שעברה בדרך את ארסנל בין היתר, סיימה רק שביעית בספרד וחולמת לא רק לזכות בתואר גדול ראשון (עם כל הכבוד לאינטרטוטו) אלא גם להגיע לליגת האלופות.

בעוד הצוללת הצהובה הודחה עד העונה ארבע פעמים בחצי הגמר – שלוש פעמים במפעל זה וכן נגד ארסנל בליגת האלופות ב-2006, המאמן אונאי אמרי נחשב ל"מומחה" בליגה האירופית כשזכה שלוש פעמים ברציפות בתואר כמאמן סביליה והגיע לגמר גם עם ארסנל. הוא נשאל האם ויאריאל החתימה אותו בגלל זה וענה: "בהתחלה לא הצבנו יעדים. המטרה הייתה לשחק קבוע באירופה, גם בליגת האלופות. ואז לשבור את מחסום חצי הגמר. האמינו בי בגלל הניסיון כנראה. הצלחנו לשבור מחסום של שנים רבות וליצור אמונה. נכון שיש לנו שחקנים חסרי ניסיון אבל יש גם כאלה שזכו בתארים כמו דני פארחו. ג'רארד מורנו שיחק בחצי גמר. עוד אמר:"אני גאה מאוד בכך שהגענו לגמר וריגשנו את כל העיר. זה אתגר גדול. יונייטד פייבוריטית וקבוצה מפחידה, זה נכון, אך לא תמיד הפייבוריטית זוכה בגביע ו-ויאריאל לא תרעד. אנחנו יודעים שיהיו לנו סיכויים משלנו. עלינו להציג את הגרסה הטובה ביותר. המפעל הזה התקדם משמעותית בשנים האחרונות ויש לו ערך רב. למשל בגמר שלי כמאמן סביליה נגד ליברפול – הם הפסידו לנו ונותרו בלי האפשרות לשחק באירופה. כל הקבוצות רוצות לזכות בתואר הזה".
    קשר העבר של הקבוצה, מרקוס סנה, טען שלאמרי יש מעין "כוכב". המאמן טוען: "לא, זו פשוטי עבודה קשה, שוב ושוב ושוב. לאחר שהיינו מפסידים פשוט הייתי מתנתק, אני מופנעם ולא שומע מה אחרים אומרים אלא מנתח את המשחק בעצמי ומסיק מסקנות". הוא נשאל האם למד יותר בזכיות או בגמר במהלכו הפסיד ואמר: "הגמר מול צ'לסי הוא המשחק היחיד שלא ניצחתי. הייתי מרוצה מאיך ששיחקנו, אבל במחצית השנייה הם היו טובים יותר".
    ב-14 משחקים במפעל, הצוללת רשמו 12 ניצחונות, לא הפסידו וסיימו פעמיים בתיקו – אחד מהם נגד מכבי תל אביב כך שאסור לזלזל בהם. הם כבשו לא פחות מ-30 שערים. אמנם ויאריאל מתקשה נגד האנגליות אך היא פגשה את יונייטד ארבע פעמים, פעמיים בשלב הבתים ב-2006 ו-2009 – וכל המשחקים הסתיימו בתיקו 0:0.
    לגבי ההרכב, אמרי שיחק בהרכב די חזק נגד ריאל מדריד ביום שבת והפסיד 2:1. המאמן מתלבט לגבי האיש בין הקורות שכן רולי שיחק בכל המשחקים באירופה למעט אחד, אך סרחיו אסנחו עשוי להיות מועדף על פניו. מקומו של ג'רארד מורנו מובטח והחלוץ יחפש את שערו ה-30. באירופה הוא כבש שישה, בדומה לפאקו אלקאסר, אך ייתכן שקרלוס באקה שסיים את העונה נהדר, יהיה החלוץ השני. פאו טורס המוזמן הטרי לסגל הנבחרת יפתח במרכז ההגנה כמובן. סמואל צ'וקווזה נמצא בספק קל למשחק.

ובצד השני, מנצ'סטר יונייטד, הפייבוריטית בעיני רבים, מחפשת תואר ראשון מזה ארבע שנים עברו מאז התואר האחרון שלה אז, עם ז'וזה מוריניו עם הקווים, השדים האדומים ניצחו 0:2 את אייאקס בגמר הליגה האירופית. המאמן אולה גונאר סולשיאר חולם על תואר ראשון בקבוצה כמנג'ר ובשל גודל השעה, גם המאמן המיתולוגי, סר אלכס פרגוסון, המריא עם הקבוצה לפולין. בעונה שעברה יונייטד הודחה על ידי סביליה בשלב חצי הגמר, אך השנה כבר התגברה על שתי קבוצות מספרד בדרך לגמר וכעת תנסה להיות הראשונה שמנצחת העונה את ויאריאל בזירה האירופית.
    יונייטד סיימה את העונה כסגניתה של מנצ'סטר סיטי ורשמה ניצחון 1:2 על וולבס ביום ראשון בהרכב משני לחלוטין. ברונו פרננדס, אדינסון קבאני, מרקוס ראשפורד, פול פוגבה ולוק שואו הם חלק מהשמות שישובו ל-11. מסתמן כי דויד דה חאה יפתח בין הקורות, בעוד הקפטן הארי מגווייר נכלל בסגל, אך טרם התאושש לחלוטין מפציעה וסיכוייו לשחק אינם גבוהים. אם ייעדר, אריק באיי צפוי לפתוח במרכז ההגנה ליד ויקטור לינדלוף.
    סולשיאר נשאל מה הוא למד מהטורניר: "בליגה האירופית אתה משחק נגד קבוצות שלרוב אתה לא פוגש. עד מהרה אתה רואה עד כמה הן מוכשרות ושהפערים בין הקבוצות הגדולות לאחרות הם לא גדולים. הריצה הזו הרגישה כמו בליגת האלופות. היו קבוצות ברמה גבוהה מספרד ואיטליה".
    הגמר ייערך מחר כאמור, ב-26 במאי, התאריך בו זכתה הקבוצה בליגת האלופות בגמר ההיסטורי בקאמפ נואו ב-1999, כאשר סולשיאר עלה מהספסל וכבש את שער הניצחון הדרמטי נגד באיירן מינכן. הנורבגי, שיום הולדתו חל ב-26 בפברואר, נשאל האם הוא מאמין בגורל וצחק: "יום ההולדת של אשתי הוא ב-26 וגם התחתנו בתאריך הזה. זה מספר מיוחד עבורנו. זה נראה כמו סימן טוב".
    על השינוי שעברה הקבוצה: "אתה צריך ליהנות מהמסע, אבל זה רק צעד בדרך להחזיר את יונייטד למקומה. אני מקווה שננצח ונהנה מהלילה הזה. עבדנו על הרבה דברים השנה – הסגל, השחקנים ואני. בסך הכל אני די רגוע, לפעמים אני אומר לבחורים ‘תיהנו ממה שאתם עושים כי זה מביא לנו תוצאת. המחצית השנייה נגד רומא (2:6 בסיום אחרי 2:1 בהפסקה) הייתה רגע ענק עבורנו".
    על קבאני: "הוא היה פצוע בהתחלה, סבל מכושר משחק לקוי, נעדר שבעה חודשים לפני שחתם. ראיתי אבל עד כמה הוא מקצוען ומרוכז. לפני מספר חודשים הייתה לי תחושה שהוא בדאון, לא רואה את משפחתו. אמרנו זה לזה: "בוא נתמקד בסיום חזק לליגה וזכייה בליגה האירופית. הוא פשוט השתפר ממשחק למשחק והיה סנסציוני. הוא לקח אותנו ביד אחת לגמר". החלוץ היה מעורב בשער במפעל כל 31 דקות בממוצע.
    אחד משחקני המפתח הוא כמובן ברונו פרננדס שכבש 40 שערים בעונה וחצי שלו בקבוצה וזכה ארבע פעמים בתואר שחקן החודש בפרמיירליג, בדומה לאגדות כמו תיירי הנרי, אלן שירר וכריסטיאנו רונאלדו. בריאיון ל-"BBC" אמר הקשר: "זה כבוד שמשווים אותי לאריק קאנטונה כי ההשפעה שלו הייתה נהדרת ומהירה והוא זכה בתארים רבים. זה אומר שעליי לעבוד קשה יותר בכל יום כדי לשמור על הדעה הזו". "אני יודע שעבדתי היטב מהמספרים שלי, הביצועים שלי והכל. אבל זה נובע מהעזרה והאמון של חבריי לקבוצה. הם עזרו לי להיות טובים יותר ואני עוזר להם כמה שאני יכול. הרי הכדורגל זה רק ההווה, אין לו עבר. אם אתה לא טוב – ישכחו מה שעשית". לסיום הוסיף הפורטוגלי: "הכי חשוב שבשנה הבאה נהיה כולם יחד – המועדון, השחקנים והאוהדים שיוכלו לדחוף אותנו. אני די בטוח שהעונה הבאה תהיה טובה יותר".
    סיבה לדאגה עבור יונייטד היא העובדה שב-61 משחקים נגד קבוצות מספרד, היא ניצחה רק 16 פעמים לעומת 22 הפסדים. המאזן במשחקי הגמר הוא גם כן שלילי: יונייטד גברה על ברצלונה בגמר גביע אירופה למחזיקות ב-1991, ומנגד הפסידה פעמיים לקטלונים בגמר ליגת האלופות ב-2009 (2:0) והן וב-2011 (3:1)

15. RubberSoul Member

אם מישהו פספס, ויאריאל זכתה בתואר. בעונה הבאה 5 ספרדיות בליגת האלופות. ויאריאל ואתלטיקו בדרג א', בארסה, ריאל וסביליה בדרג ב'.