בקרה תקציבית באירופה

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Rosner, ‏12/6/09.

1. REAL MADRID Member

אתה מושפע יותר מידי מברצלונה 2009 שהיא מקרה יוצא דופן. מבט מהיר על ההרכבים של הזוכות האחרונות בליגה האלופות (מלבד ברצלונה 2009) בגמר מראה את המציאות,

מנצ'סטר יונייטד 2008: בראון וסקולס.
    מילאן 2007: אודו ומאלדיני.
    ברצלונה 2006: ולדאס ופויול.
    ליברפול 2005: קארגר וג'רארד.
    פורטו 2004: באיה וקוסטה.
    מילאן 2003: קוסטקורטה ומאלדיני.

2. A. Arshavin Member

אולי כתבו את זה כבר (לא היה לי כח לעבור על 2 העמודים) אבל גם עם תקרת שכר ובקרת תקציבים, אני לא חושב שהחוק יעזור כ"כ.

הבעיה היא שנגיד אתה מנהיג תקרת שכר של 30 מיליון יורו משכורות לכל קבוצה, זה מגביל קבוצות מליגות גדולות ותורם שם לשיוויון, בתנאי שיש קבוצות עם פוטנציאל, ניהול נכון וכמובן עם יכולת לשלם משכורות בהיקף הזה (טוטנהאם, סביליה של השנים האחרונות לדוגמא). אבל נניח בליגת העל שלנו, מישהו כמו ארקדי יכול להסתפק בשליש מהסכום הזה בשביל להנחית כוכבים כמו בואטנג או לרואה, שלא רואים את הליגה ממטר, ולבנות קבוצה שדורסת את הליגה, בעוד שלבני יהודה נניח אין את הגב הכלכלי לממן תשלום כזה לכוכבים, וכך נוצר מצב שבית"ר דורסת את הליגה ואין שיוויון ואין בטיח.
    לבעיה כזאת אני לא רואה פתרון מתאים באופק, גם בעוד 100 שנים.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏14/6/09
  3. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

REAL MADRID - קודם כל, השמטת לא מעט שחקנים אצל כל אחת מהזוכות, אבל זו לא הנקודה. אני מדבר על חוסר היכולת של ריאל מדריד לבנות את עצמה להצלחות, אלא רק לנסות לקנות אותן. אין לי בעיה עם שחקן כמו סרחיו ראמוס, שריאל מדריד הביאה אותו מסביליה והפכה אותו מפונציאל לשחקן מוכח. יש לי בעיה עם רכישה כמו של דוד וייה, שהולך לתפוס את המקום של גונזאלו היגוואין, חלוץ שהגיע על תקן סרחיו ראמוד בהתקפה ויראה את הגב של רכש נוצץ ושחקן גדול יותר על הנייר. אין לריאל מדריד מספיק שחקנים בית טובים במאגר? מקובל. קורה שיש שנים כאלה שבהן לא צומחים כשרונות ולפעמים זו לא אשמתה של מחלקת הנוער. מה שבלאנקוס עושים זה כמו אונס ואני מקווה שלא תהיה שם אורגזמה.

נערך לאחרונה ב: ‏22/7/09
  4. REAL MADRID Member

רכישה של דויד ויאה לא אמורה לבוא לפגוע בהיגוואין, ההפך הוא הנכון. היגוואין זקוק כיום לחלוץ מהשורה הראשונה באירופה לידו על מנת לבצע את קפיצת המדרגה ולהצטרף גם הוא לשורה הראשונה. ההצטרפות של ויאה (שכבר לא כ"כ בטוחה) לא בהכרח תפגע בהיגוואין, זה תלוי במאמן.

5. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

הנה רעיון מצויין לכל האחוד האירופאי:
    http://www.one.co.il/Msites/Biz/InsideArti...?id=138829&bz=9
    אולי פלטיני יתחיל לחשוב בדרך הזאת? הגבלת זרים כבר לא עוזרת כי בית המשפט האירופאי יהדוף כל ניסיון הנוגד את חופש התנועה. אז אולי שהכוכבים הגדולים יתחילו בכל האחוד האירופאי לשלם קצת יותר מס? ככל שמרוויחים יותר כך משלמים יותר מסים. אולי בליבי אני קצת קומוניסט...לא ברצינות, לדעתי גם לקומוניזם וגם לקפיטליזם יש דברים טובים ושליליים. העניין הוא שיותר מדי שלטונות מדכאים ומנצלים לרעה את הדברים הטובים. אבל זה כבר סיפור אחר.

6. 亚历山大帕托 Member

פלאטיני הודיע היום שתוך שנתיים-שלוש תוקם מערכת בקרה של תקציבי כל הקבוצות המשתתפות בגביעי אירופה. אופ"א אישרה את יישום התכנית שעקרונותיה הם: תקרת שכר לשחקנים והוצאות רכש חייבים להיות פרופורציונליים להכנסות של אותו המועדון.

7. Rosner VFB 1893 מנהל כללי

מה זה אומר באופן קונקרטי?

עד כמה יגבילו אותם? זה יכול סוף לעצור את עידני הגלקטיקוס למינהם.

נקווה שלא סתם מדברים באוויר.

8. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

בנתיים אילו איומי סרק. מי יחליט כמה ריאל מדריד יכולה להשקיע? מי יחליט כמה אייאקס יכולה להשקיע?
    מה שנחוץ זה פשוט תקרת גג ברורה לכולם. לא מעבירים יותר בין קבוצות לקבוצות עם סכומים מעל לחמישים מיליון אירו. לא מרוויחים בשום קבוצה יותר מסכום מסויים של מיליון בעונה (לא יודע כמה רונאלדו וקאקא עומדים להרוויח בריאל)

הגיע הזמן להפסיק את הטרוף לאלתר כי לדעתי פרז מכניס את ריאל בחזרה לחובות (ומאיפה הכסף של מחלקת הכדורסל של ריאל שמשקיעה גם ללא הבחנה?) ואז מה? מרחיקים את ריאל מהמפעלים האירופאיים או משהו?

ברור שתוך שנה שנתיים אנחנו נראה שחקן עובר לקבוצה בשביל שכר העברה בשביל יותר ממיליון אירו. ולמה זה ייפסק אז? זה יעלה עד שמישהו יפסיק את הטמטום הזה. אני חושב שלפני פלטיני המדינה בעצמה צריכה למנוע מקבוצות להכנס לחובות רציניים שאנחנו רואים עכשיו בספרד. נדמה לי שמפלגות השמאל בספרד כבר התחילו לדבר על מה שקורה בריאל...ברגע שחברה/קבוצה יכולה לעמוד מיליונים באדום הדבר לבטח לא מועיל לכלכלה. אני לא מומחה לעניינים האלה, אבל מה שקורה במדינות הים התיכון פשוט מדהים. שום קבוצה או חברה בהולנד יכולה להתקיים עם כאלו חובות. לא בכדורגל ולא בחיים הרגילים. אולי גם זה דבר שהאחוד האירופאי צריך פעם להסתכל עליו. לא סתם הולנד הצביעה נגד 'אירופה אחת' כי אנחנו פה צריכים לדאוג לצרות הכלכליות של מדינות אחרות. מה שקרה עם היורו פשוט ביזיון. היורו היה מצויין למדינות כמו איטליה וספרד ואנחנו סובלים מאז.

בקיצור, תקרת השכר אולי מועילה גם בתחומים אחרים. (אבל שוב אני לא מומחה גדול בעניין)

9. דנידין Member

פלטיני לא שולט בנעשה בשטח, אלא המועדונים העשירים, ולכן לא תראו שינויים קיצוניים, לפחות לא כאלו שיפגעו באותם מועדונים. פלטיני לא יכול לעשות מה שהוא רוצה, זה צריך לבוא בהסכמה, הוא בסך הכל היושב ראש, אבל החלטות מעבירים כשהדבר מקובל בעיקר על הליגות הגדולות וזה אומר שהמדינות הקטנות שוב יסבלו קיפוח. עצוב וזה כך בשטח מאז ומתמיד. לצערי לא רואים שינוי אמיתי באופק.

צריך לחכות לזעזוע רציני וקריסות של מועדונים כדי שיבינו שהמצב הזה לא יכול להמשך. עד שזה לא יקרה, ימשיכו בעסקים כרגיל.

נערך לאחרונה ב: ‏4/7/09
  10. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

רק עכשיו אני רואה את זה, ו...

מה?! איטליה היא אחת מששת המדינות המייסדות של האיחוד האירופי - על מה אתה מדבר?

הכלכלה של איטליה היא בערך בגודל של הכלכלה ההולנדית והספרדית ביחד. כלכלות כמו של איטליה, בריטניה, צרפת וגרמניה הן אלו שמחזיקות את הכלכלות הקטנות יותר של האיחוד.

אני לא רואה שום לגיטימציה להתנשאות שלך, כהולנדי, על הכלכלה של איטליה.

11. REAL MADRID Member

ההכנסות של ריאל מדריד (ושל ברצלונה) עולות על ההוצאות, החוק הזה לא מונע מריאל מדריד לשפוך רבע מיליאד יורו בקיץ אחד (והספירה נמשכת..).

אני מסוגל להבין את הרעיון של ה-50 מיליון יורו (למרות שהסיכוי שהוא יעבור נראה לי קלוש עד לא קיים), לגבי תקרת שכר - מה עם חוזים קיימים?

פרז לא מכניס את ריאל לחובות מהסיבה הפשוטה שהיא תמיד הייתה שם. הלוואות מהנקים תמיד היו ותמיד יהיו וכל עוד ריאל מדריד מסוגלת להחזיר את הכסף אז אין פה כל בעיה. זה תקף גם לברצלונה אשר נמצאת למיטב ידיעתי בחובות הנעים סביב ה-200 מיליון יורו.

למה לחכות? תראה את ולנסיה עם חובות של מעל ל-500 מיליון יורו. ריאל מדריד כריאל מדריד הוא המועדון מספיק חזק על מנת להמשיך ולהוציא את הכספים האלה. הרי ברור לכולנו שאם ריאל מדריד תגיע למצב שהחובות חונקים אותה אז עיריית מדריד/ממשלת ספרד תדאג לקנות איזה קרקע השייכת לריאל מדריד במחיר מופקע. כל עוד הבנקים והממשלה הספרדית יעמדו על הרגליים - ככה גם ריאל מדריד.

12. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/icon_thumright.Xxx
    חוק כזה ידפוק קבוצות כמו מנצ'סטר סיטי, לא את ריאל מדריד.

אף אחד לא יכול להחליט עבור הקבוצות כמה להוציא על משכורות בצורה ישירה. מה שכן אפשר לעשות זה משהו שדומה לשיטה בליגות המקצועניות של ארה"ב: לקבוע תקרת שכר. אתה יכול לעבור את תקרת השכר, אבל אתה תשלם מס מטורף (100%, אפשר גם יותר) על כל יורו תוספת.

13. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני מדבר על עניין מטבע היורו. החילדן ההולנדי היה שווה פי כמה יותר מהלירה האיטלקי, על זה מדבר. האיטלקים מאד שמחו להחליף את הלירה המקומי שלהם, ההולנדים? כוס קפה היה בעבר למשל 2 חילדן והנה היום הוא פתאום 2 יורו. רק מה, השווי של החולדן היה פי שתיים יותר מהיורו...ביום רגיל הייתי צריך לשלם עכשיו הרבה פחות על כוס הקפה שלי. ברגע שאני לא מקבל יותר משכורת מה קיבלנו?

כלכלות כמו של איטליה, בריטניה, צרפת וגרמניה הן אלו שמחזיקות את הכלכלות הקטנות יותר של האיחוד.
    אנא הסבר לי איך זה נעשה. בגלל זה הולנד מובילה בהכי הרבה כסף שאנחנו משלמים לאחוד? אין מדינה יותר נדיבה בהולנד. היא משלמת הכי הרבה לאחוד!?! מצטער, אני דואג קודם כל למדינה שלי וסביר להניח שבאיטליה רוצים לעשות את אותו דבר. יש מספיק בעיות בהולנד ואני לא רוצה להיות הנדיב הידוע לאירופה או לעולם השלישי (גם שם הולנד תורמת יותר מדי).

אני חושב שיש אנשים שרוצים 'לאחד את אירופה' בגלל שליבשת אין הרבה מה להגיד בעולם, לא כלכלית ולא פוליטית. המזרח הרחוק בעזרת יפן וסין משתלטת על העולם, לרוסים יש גז בשפע וארצות הברית עדיין מעצמה. אירופה? אם היבשת לא מאוחדת אז אין לנו מה להגיד...

עוד עניין שלבטח קשור לכלכלה. מה ההפרש למשל באיטליה בין העשירים לעניים? עוד נושא שמדאיג אותי. בהולנד יש ניסיון אדיר לא לתת לפער לצמוח. מה קורה במדינות כמו איטליה וספרד? לדעתי ברלוסקוני לא בדיוק מקטין את הפער הזה, נכון?

העניין הזה מסובך לאללה ואני לא חושב שאני מומחה גדול מדי בעניינים האלה. אני גם חושב שנצטרך לעבור לפורום הכלכלה של אייסוקר http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/cool.Xxx

14. ג'ורדן לאב אגדה משתמשים של כבוד היכל התהילה

הכלכלה היפנית אוכלת את זאת של הולנד, איטליה ספרד ועוד כמה מדינות ביחד. בו זמנית, דולר אחד שווה משהו כמו 100 ין יפני. אז מה זה אומר על החוזק של המטבע היפני והכלכלה שלהם? כלום.

כלכלות גדולות מתחזקות כלכלות קטנות יותר. העולם הקפיטליסטי מתבסס על הלוואות שהערבויות להן הן הכנסות עתידיות. כשאתה עושה את זה, אתה חייב גב של מישהו גדול ממך. ארה"ב היא אימפריה כלכלית הרבה יותר גדולה מאשר שהיא אימפריה צבאית. הרוב רוצים להיות חברים שלה בגלל התאגידים שלה והגב שהיא יכולה לספק מבחינה כלכלית, לא רק בגלל נושאות המטוסים שלה.
    אתה הצלחת לענות לעצמך כשהתלוננת על זה שהולנד משלמת הכי הרבה לאיחוד. כנראה שזה בגלל נדיבות כלשהי של הממשלות שכיהנו בזמני החתימה על ההסכמים השונים שפירטו מי תשלם כמה ולמה. הולנד לא מובילה אף טבלה כלכלית באיחוד ולכן ברור שהסכום שהיא משלמת לא מעיד דבר על החוזק הכלכלי שלה.

עוד פעם - אין שום מקום להתנשאות הולנדית על איטליה כשזה נוגע לכלכלה. לא חוכמה להשוויץ בהתנהלות הכלכלית של מדינה כשמדובר באחת שכוללת מיליונים ספורים של תושבים שגרים בשטח של 2X2 מטר.

15. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני חושב שנכנסתי לויכוח עם מישהו שמכיר את המשחק הרבה יותר טוב ממני http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/wink.Xxx
    אני גם מודה שוב שבעניין הזה אני ממש לא חזק.

אז הולנד פראיירים? את האמת? זה לא מפתיע אותי. המדינה לעולם לא היתה פטריוטית היא תמיד רוצה לעזור ל'מסכנים ולמדוכאים' בעולם. העניין הוא שכרגע יש בהולנד מספיק בעיות בטח בעקבות המשבר הכלכלי בעולם והתחזיות מדברות על ירידה באיכות החיים. אם זה בגלל השפעה עולמית אז אני מבין, אבל ברגע שאני קורא שהממשלה מבזבזת מיליונים על עזרה לאפריקה ולעולם השלישי אני חושב שאנחנו השתגענו פה בטח אם הולנד עוזרת לשלטונות אכזריים להשאר בחיים (כמו זה של מוגאבה בזימבאבווה)

בקיצור, אפשר לסכם את הדיון כי לדעתי אנחנו נמצאים בפורום/נושא הלא נכון http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/cool.Xxx