בחירות 2020 (א'?)

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏16/1/20.

?

למי תצביע בבחירות?

1. הליכוד

14 הצבעות
    32.6%
  2. כחול לבן

13 הצבעות
    30.2%
  3. הרשימה המשותפת

6 הצבעות
    14.0%
  4. עבודה-מרצ

4 הצבעות
    9.3%
  5. ימינה

3 הצבעות
    7.0%
  6. ישראל ביתנו

0 הצבעות
    0.0%
  7. ש"ס

0 הצבעות
    0.0%
  8. יהדות התורה

0 הצבעות
    0.0%
  9. עוצמה יהודית

0 הצבעות
    0.0%
  10. אחר

3 הצבעות
    7.0%
מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. FelaKaT Member

רוצה לטעון טענה - תטען. אל תשחק בחידות.

רק לגבי זה:
    מה יהיה השכר שלהם ללא התואר?

Roma אוהב/ת את זה.
  2. סיונרה Member

גבוה ב34% מאשר בלי.

3. FelaKaT Member

זה קורלציה, לא סיבתיות.

(הממוצע הוא בערך 9 אלף לפי התרשים שלו; שליח וולט עושה יותר)

4. סיונרה Member

ומורה או עובד סוציאלי מרוויח פחות, מה הנקודה?
    ומה הקשר שזה קורלציה ולא סיבתיות? אנשים זהים מבחינת כל המאפיינים שנמצאו בעבר כמשפיעים של השכר בבגרות, מלבד תואר. מי שיש לו תואר מרוויח 34% יותר ממי שאין לו.
    הבעיה עם ישיבות זה לא העובדה שאנשים לומדים וממומנים על ידי הציבור. זה כל המערכת שבנויה על יצירה של אנשים מבוגרים לא יצרניים.
    סטודנטי למדעי הרוח, הכמה אלפים שעוד נשארו היום, מסיים 3 שנים של לימודים, והולך למצוא עבודה.

5. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

הנקודה של הדיון(למיטב הבנתי) היא לא אם בנט גורם להדתה אלא אם יש בכלל הדתה. אם בכל שנה שעוברת הנתח מתקציב החינוך שהולך לנושאים קשורי דת עולה ועולה(על חשבון תכנים חילוניים ותלמידים חילוניים מן הסתם) אז זה בהחלט קשור לדיון על הדתה, לא משנה אם זו דרישה של החרדים או של בנט.

כל מנהל יכול לבחור... נו אז מה? זה אומר שאין מקרים שבהם תלמיד חילוני נחשף לתכנים מטיפי דת בניגוד לרצון של ההורים או אפילו בניגוד לידיעתם? זה אומר שהתקציב שהולך לעמותות האלו וגדל בתקופת בנט הוא פחות גדול?

לא מבין איך דחפתם את עניין ההפרטה לדיון על הדתה. עזוב את זה שהקבוצה של אנשים שמתנגדים להדתה לא חופפת לקבוצת האנשים שמתנגדים להפרטה - המצב הנתון הוא שמערכת החינוך, הרפואה, התחבורה הציבורית וכו' הן לא מופרטות... אז מה הפואנטה שלכם? שלאזרח החילוני המתנגד להדתה אסור להתלונן על האופן שבו המדינה נותנת את השירותים האלו כי הוא לא הולך להפגין בעד הפרטה?

oranfu ו-LFC-Gerrard1 אוהבים את זה.
  6. avicii Member

איבדתם את זה לגמרי אני מבין.2 מדינות רוצים לעשות? מה תעשו בשכונות חרדיות בערים מעורבות? תעשו חומת ברלין בכל עיר שניה?

אה ויש פה עוד איזה עם שרוצה להקים מדינה, איפה הם יהיו בסצנריו ההזוי שלכם?

7. FelaKaT Member

שזה לא מצדיק את ההשקעה. עדיף להשקיע את הכסף הזה באופניים ומדים של וולט, התשואה תהיה גבוהה יותר.

לא ראיתי שם לינק למחקר ככה שאני לא יכול להתייחס למה שאמרת על אנשים זהים.
    לגבי קורלציה מול סיבתיות - תקרא את השרשור שאתה בעצמך הבאת ותבין.

מדעי הרוח זה סתם דוגמא. אין הרבה תארים שמצדיקים מימון ממשלתי.
    ב3 שנים האלה הוא יכל לעשות את אותה העבודה ולחסוך למדינה עשרות אלפי שקלים.

8. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

מיקי זוהר: "ברור שתקיעת התקציב היא גם משיקולים פוליטיים".
    אני בשוק. מי היה יכול לנחש..

oranfu אוהב/ת את זה.
  9. FelaKaT Member

איך קבעת שזה על חשבון החילוניים? על מה אתה מבסס את זה?

שניה, נראה לי שאתה עושה סלט: מה אתה מגדיר הדתה?
    האם מנהל של בית ספר חילוני, שהכניס את בנות השירות לבית הספר שלו על דעת כל ההורים, זה הדתה?

תתלונן על מה שאתה רוצה וכמה שאתה רוצה. השאלה אם אתה רוצה להתלונן לשם ההתלוננות או להתלונן כדי לפתור.

10. yonmu Member

@סיונרה
    התחבורה הציבורית בישראל לא מופרטת באופן מוחלט. יש סבסודים ומעורבות ממשלתית כבדה מאוד בתחום הזה.
    בכל מקרה, ברגע שהסכסוך החרדי-חילוני מפרנס פוליטיקאים (דרעי, ליברמן, ליצמן, לפיד) - הוא לא ייפטר. באלעל לדוגמא לא טסים בשבת, אבל יש להם חברת-בת (סאן דור) שכן טסה בשבת. אלה פתרונות שאין שום בעיה לקדם וקשה לי להאמין שמפלגה שבנט בראשה תתנגד להם.

ביחס לבתי חולים אני לא מדבר על הפרט אלא על העקרון. ברגע שבית חולים נמצא בבעלות המדינה - לגיטימי שיהיו לה דרישות כלפיו ואי אפשר לקרוא לזה כפייה. אפשר לדון על האיסור ועל הפתרון (אני לא תומך בזה, אגב), אבל כפייה לא רלוונטית כאן.

@חייל שוקולד
    להמציא מונח בשם 'הדתה' לא מסביר את הבעיה. אני התרעמתי על השימוש במושג 'כפייה' כי הוא שגוי.
    בעיית מינונים תמיד יהיה - המוזיקאי יחשוב שמשקיעים פה רק במתמטיקה ואנגלית, המהנדס יחשוב שזורקים כסף על ציונות ומסורת, הרב יחשוב שזורקים כסף על הבימה וליגת-העל. יש עוגה תקציבית ומחלקים אותה. השאלה היא האם לנפח את העוגה (קולקטיב חזק ואינדיוידואל חלש) או לצמצם אותה למינימום הנדרש.
    להתלונן אפשר בכיף, ולדעתי הציבור הלא-חרדי באמת אמור להתלונן - הפוליטיקאים הלא-חרדים מובסים פעם אחר פעם מול הפוליטיקאים החרדים (בעיקר כי ההתעקשות היא על 'לתקצב עוד X' במקום פשוט לקחת מהאזרח פחות).

בכל מקרה - כפייה אין כאן למעט אנקדוטות ספורות. הדתה זה ביטוי מומצא וחסר משמעות.

ביחס לתקציב הישיבות - כתבת שבנט העביר אותו ולכן שיערתי שמדובר בתקציב של משרד החינוך לישיבות תיכוניות, אבל השורה התחתונה בלינק שלך מבהירה את הסיפור - "בכך נמחקו כל הישגי יש עתיד בתחום תקציב הישיבות. סביר להניח שהאוצר היה מכרסם בהסכם, אך התלות שלו ביו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה מונעת זאת". כלומר בפועל החזרה של שס-ג לממשלה על חשבון לפיד החזירה את המצב לקדמותו.

ביחס לתקציב החמ"ד - אני באמת לא בטוח מה העמדה שלי לגבי זה. בפועל מה שקורה זה שיום לימודים קצר מתוקצב על ידי המדינה, ובחמ"ד רוצים יום לימודים ארוך. כאן בהתחלה הפתרון היה פשוט - רוצים יותר שעות? תשלמו יותר, ואכן בישיבות תיכוניות ואולפנות ההורים משלמים סכומים משמעותיים מאוד. בהמשך טענו שבגלל שגם השעות האלה הן שעות 'חינוך' אז חלקן אמור להיות מסובסד על ידי המדינה. לכן מה שקורה זה שתלמיד החינוך הממלכתי מקבל סבסוד עבור X שעות שהוא לומד, בעוד תלמיד החמ"ד מקבל את אותו סבסוד עבור הX שעות ועוד חלק עבור הX שעות הנוספות שהוא לומד (שממומנות חלקית על ידי הסבסוד הנ"ל וחלקית על ידי ההורים).
    אין לי עמדה ברורה ביחס לזה. אני חושב שלגיטימי לגמרי שהמדינה מציעה סבסוד למי שלומד יותר, אבל זה שזה מחולק מגזרית זה בעיה. אולי אם יהיו (או שיש?) בתי ספר ממלכתיים שמלמדים יותר שעות ומקבלים תקציב בהתאם זה יהיה הוגן, כלומר שהפילוח התקציבי לא יהיה 'חמ"ד מסובסד יותר מחינוך ממלכתי' אלא 'יום לימודים ארוך מסובסד יותר מיום לימודים קצר'.

Roma אוהב/ת את זה.
  11. VAR Member

ממה שאני הבנתי, יש הורים של 2 תלמידים שהתלוננו. המדינה במקרה שייכת לאמא שלהם, ולכן זו הדתה.

12. סיונרה Member

אין כמעט תקדים בעולם לתחבורה ציבורית שאינה מסובסדת ברמה כלשהי. בשורה התחתונה, המעורבות היחידה של חברה ממשלתית בתחבורה יבשתית היא ברכבת הכבדה. הטיעון היה שדברים ממשלתיים לא אמורים לפעול בשבת, אין דברים ממשלתיים בתחבורה הציבורית.
    אלעל קיבלה החלטה עסקית, אין אף רגולטור שאוסר עליה לטוס בשבת. לא פלא שהיא חברה בקשיים כלכליים משמעותיים.

13. yonmu Member

@סיונרה
    ככל הידוע לי - אלעל בהתחלה טסה בשבתות ובגין קיבל את דרישת החרדים למנוע ממנה לטוס בשבת בזמן שהיה מדובר בחברה ממשלתית.
    אחרי ההפרטה היא שמרה על ההחלטה הזו מסיבות עסקיות, עם הקומבינה של סאן דור.

בכל מקרה בסך הכל אני די מסכים, פשוט לא חושב שזו 'כפייה'.
    אולי יש כפייה כנגד האפשרות לפתוח חברת אוטובוסים חדשה (בלי קשר ליחס שלה לשבת) כחלק מרוגלציות כאלה ואחרות. זה סיפור אחר.
    ברגע שיש סבסוד ממשלתי והוא מותנה בתנאים כלשהם - זו לא כפייה. לא משנה אם התנאי הוא להעסיק 30% נשים או לא לפעול בשבת.

בפועל אני מאמין שבהחלט יש פתרון, בדיוק כמו שיש אוטובוסים בחלק מהערים בארץ ובדיוק כמו שמוניות פועלות ובדיוק כמו מותגי פייק כמו סאן דור, ממש לא מדובר בבעיה שאי אפשר למצוא קרקע משותפת. יש המון אפשרויות שדה פקטו יאפשרו לאנשים לנסוע בשבת ודה יורה יאפשרו להגיד 'מדינת ישראל לא מחללת שבת'. הבעיה היא שמי שמציע לפתור את הבעיות האלה הוא מי שקיים מעצם קיומן, כלומר המאבק החילוני-חרדי בפוליטיקה.

14. סיונרה Member

אין בעיה לפתוח חברת אוטובוסים חדשה, יש מספיק חברות אוטובוסים שמפעילות קווים בישראל.
    הסבסוד לא תלוי באי נסיעה בשבת, משרד התחבורה לא יעניק רישיון קו לאוטובוס שנוסע בשבת, אין יותר כפייה מזה. בכל מקרה, תחבורה ציבורית אפקטיבית חייבת להיות מסובסדת כי כדי שאנשים יוכלו להסתמך עליה, יש הרבה מאוד נסיעות לא-רווחיות שחייבות להתבצע. אין שום מודל שאני מכיר, אולי מלבד יפן שאני לא מבין מספיק, שמעיד שאפשר בכלל לקיים תחבורה ציבורית פרטית ולא מסובסדת.

LFC-Gerrard1 אוהב/ת את זה.
  15. FelaKaT Member

כמה זה הרבה מאוד כסף? כמה שווים אותם הרבה מאוד?

אובר, גט, Via

מצב נושא:
הנושא נעול.