בחירות 2020 (א'?)

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏16/1/20.

?

למי תצביע בבחירות?

1. הליכוד

14 הצבעות
    32.6%
  2. כחול לבן

13 הצבעות
    30.2%
  3. הרשימה המשותפת

6 הצבעות
    14.0%
  4. עבודה-מרצ

4 הצבעות
    9.3%
  5. ימינה

3 הצבעות
    7.0%
  6. ישראל ביתנו

0 הצבעות
    0.0%
  7. ש"ס

0 הצבעות
    0.0%
  8. יהדות התורה

0 הצבעות
    0.0%
  9. עוצמה יהודית

0 הצבעות
    0.0%
  10. אחר

3 הצבעות
    7.0%
מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

הבעיה היא פחות עם עצם זה שהוא מפר הסכם ולכולם זה עובר בגרון, ויותר עם המשפט הבגדול נכון הזה של @yonmu:
    עצוב שחלק כל כך גדול בעם מוכן לגרור את המדינה לטרללת שהיא הליכה לבחירות ואי העברת תקציב כשהרווח היחיד מבחינתם הוא סיוע לענייניו האישיים של המלך.

oranfu אוהב/ת את זה.
  2. Lebron Member

אני חייב להודות במשהו, למרות שבעיני זאת הממשלה הגרועה ביותר שיכולה להיות, בא לי לראות ממשלת ימין על מלא עם נתניהו בראש. בא לי שהוא יסחט על ידי החרדים והחרד"לים. שיחוקק פסקת התגברות של 61, שיעביר חוק צרפתי, שיספח את כל היישובים ביהודה ושומרון ואת בקעת הירדן, וכמובן שיטפל ב"תקשורת". מסקרן אותי לראות ממשלה כזאת, שהימין סוף סוף יפסיק להתבכיין ולמשול, שלא יהיו תירוצים יותר. אני מת לראות איך איש הסטטוס קוו מתמודד עם גורמים שמעוניינים בשינויים מרחיקי לכת ועם השלכות רציניות על עתיד המדינה.

בעיני זה לא תלוש בכלל שתקום ממשלת כזאת, אני לא מתרגש מההפגנות והירידה המתונה של הליכוד בסקרים, הבייס של נתניהו נשאר נאמן לו 3 מערכות בחירות רצופות והאלטרנטיבה השלטונית היחידה התנפצה לרסיסים, אם יהיו בחירות יהיה רק מועמד אחד לראש ממשלה. עם כל הכבוד ללפיד ועם כמה שאני רוצה לראות את נתניהו מוחלף, הוא לעולם לא היה ולא יהיה אלטרנטיבה, את הקול שלי ושל עוד רבים שמעוניינים להחליף את ביבי הוא לא יקבל.

לנתניהו יש הזדמנות מילוט מהממשלה הזאת לבחירות עם סוגיית התקציב. הוא כנראה היה מעדיף שכחול לבן יסכימו לתקציב ל-3 חודשים כדי לשפר עמדות ולהגיע בפורמה טובה יותר לבחירות, אבל אם גנץ לא יתפתל אני בהחלט רואה אותו לוקח את הסיכון.

3. סיונרה Member

נתניהו של 2020 בקלות יכול לדרדר את ישראל לרמה של ארגנטיננה או מדינה לטינו אמריקאית לבחירתך. זה כבר לא הפחד של השמאל מצעדים חד-צדדיים מול הפלסטינים שיתקעו אותנו איתם לנצח, אלא העובדה שמדיניות הפנים שלו וצורת ההתנהלות שלו הרסנית לחלוטין. זה הרבה יותר מפחיד אותי מסמוטריץ' או דרעי כקובעי מדיניות.

oranfu ו-Ajax Amsterdam אוהבים את זה.
  4. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

הדרך היחידה בה אפשר היה לקבל את זה כמחלוקת היא אם לצד ההסכם שמדבר על תקציב דו-שנתי היה מצב שבו חד-שנתי פשוט יהיה טוב יותר עבור המדינה. רק שכשאנחנו גם כך לקראת סיומה של שנה, ברור שאין בכך שום תועלת, מה שהופך את העניין לאבסורדי לחלוטין.

אבל מהו האבסורד הקטן הזה באבסורד הגדול שנקרא הניהול והשלטון במדינת ישראל.

5. yonmu Member

הניסיון להסתכל על פוליטיקה בעיניים של 'יושר' ו'הגינות' חמוד, אבל פשוט לא מציאותי. לא חושב שאי פעם הוא היה, אם להסתכל על שרון ורבין.
    זו רק שאלה של כוח.

הקואליציה הזו הוקמה עם שני צדדים -
    נתניהו בראשות 36 מנדטים בליכוד ו58 מנדטים בגוש,
    גנץ בראשות 33 מנדטים בכחול-לבן, 47 מנדטים בגוש, ו62 מנדטים באנטי-ביבי (לצורך התאורטי של החוק בזמנו).
    יתרון קל לנתניהו ולכן ממשלה פריטטית כשהוא ראשון.

המצב היום -
    נתניהו בראשות 38 מנדטים (ליכוד + ר.פרץ ואל"א) ו54 מנדטים בגוש עם 5 על הספסל (ימינה),
    גנץ בראשות 14 מנדטים (חוסן לישראל) ו18 מנדטים בגוש (הנדל, האוזר, ע.פרץ, שמולי), כשלא ברור מי בספסל יתמוך בו.
    יתרון גדול לנתניהו שעדיין לא מתבטא בפועל.

המצב בעתיד על פי הסקרים -
    נתניהו בראשות 30+ מנדטים בליכוד ו60+ מנדטים בגוש,
    גנץ בראשות 10+ מנדטים בכחול לבן ולא בראשות הגוש.
    יתרון עצום לנתניהו.

אלה יחסי כוחות שבהם מופרך לגמרי לצפות שגנץ יהיה ראש ממשלה ונתניהו תחתיו, ושום פיסת נייר או 'אבל חתמת!' לא ישנו את זה.
    אישית ברור לי שהפן המוסרי לא מעניין את נתניהו, אבל מעבר לזה - גם מבחינה מוסרית זה מוצדק כי זה פשוט לא ישים. אין שום סיכוי שממשלה וקואליציה יתנהלו בצורה מסודרת כשזה המצב. אני אפילו לא מאמין שלנתניהו יש את הכוח לגרום לליכוד ולחרדים לבלוע צפרדעים בשביל גנץ כשזה מאזן הכוחות. למה שמיקי זוהר יריב עם ישראל כץ כשבחירות יחזקו את שניהם? למה שדרעי וגפני יוותרו על תקציבים כשבבחירות הם יקבלו יותר?

בקיצור - וזה אירוני כי זה בדיוק כמו ביחס לפלסטינים - הסכמים זה נחמד, אבל השאלה הרלוונטית היא מאזן הכוחות ותו לא.

6. yonmu Member

אין כזה דבר 'ממשלת ימין על מלא עם נתניהו בראש'. זו סתירה פנימית:

בכנסת ה19: הליכוד-ביתנו 31 מנדטים, הבית היהודי 12, החרדים 18. סך הכל - 61 (קדימה של מופז עם 2 היתה מצטרפת גם, במקרה הצורך).
    נתניהו לא הלך לממשלה הזו כיוון שהוא רצה את הימין (בנט) בחוץ, ולהקים ממשלה של -
    נתניהו וליברמן (31), לפיד (19), לבני (6), חרדים (18). לבני כבר סגרה, החרדים ונתניהו תמיד מתואמים, אבל... לפיד לא רצה את החרדים.
    בשלב הזה נתניהו היה יכול לסגור או עם לפיד או עם בנט, ולמרות 'דילמת האסיר' הם הצליחו להישאר מתואמים ולהיכנס ביחד.

בכנסת ה18: ליכוד 27, ליברמן 15, חרדים 16, ימין-דתי 7. סך הכל - 65 (שאכן המליצו על נתניהו בפני הנשיא).
    נתניהו לא הלך לממשלה הזו כיוון שהוא רצה את הימין (האיחוד הלאומי) בחוץ, ובפועל הכניס את אהוד ברק במקום כצל'ה. 'ימין'.

בקיצור, לנתניהו היו לפחות 2 הזדמנויות קלילות ללכת על ממשלת ימין מלאה. הוא לא הלך עליה כי הוא לא איש ימין.
    נתניהו הבהיר שוב ושוב שהוא מתנגד לשינוי היחס בין הכנסת לבג"ץ (אם כי אני לא מבין מה 'ימין' בזה, אלא אם השמאל מתנגד לדמוקרטיה),
    נתניהו הקפיא בנייה בהתנחלויות ושיחרר מחבלים בכמות סיטונאית,
    ביחס לתקשורת אני לא מבין על מה אתה מדבר וגם חוק צרפתי - שלא רלוונטי כרגע - קודם דווקא על ידי לפיד בזמנו, אז זה לא קשור לימין.

המטרה העיקרית של נתניהו היא לראות את נתניהו ראש ממשלה, ואת זה הוא עושה בהצלחה.
    כל השאר - כלכלה קפיטליסטית, יחסי דת ומדינה, יחסי רשויות שלטון, יחס לגולן-יו"ש-בקעה, התמודדות עם עזה ולבנון - הכל ערכים ועמדות שיתקיימו ויקודמו אך ורק אם הם משרתים את המטרה העיקרית.
    אם הברירה תהיה או מדינת ישראל סוציאליסטית ומחזירת שטחים בראשות נתניהו או קפיטליסטית וריבונית בראשות אדם אחר - הוא יבחר באופציה הראשונה. המטרה שלי, לאור הפופולריות המדהימה שלו, היא לדאוג שהאינטרס שלו והאינטרס שלי ילכו ביחד.

Maccabi Diamond ו-שי אוהבים את זה.
  7. Clichy COYG

כמו שיונמו אמר בחוכמה - נתניהו לעולם לא ישאף לממשלת ימין מלא* מהסיבה שהוא חייב "שמאלני" תורן שיסנדל אותו ויעזור לו לבצע פעולות שיפגעו בו בבייס. אני מזכיר בפעם ה100 שבממשלה האחרונה לכחלון היה זכות וטו על כל שינוי במערכת המשפט שאח"כ התברר שביבי הפעיל אותו בכל פעם.

*אולי עכשיו שכבר יש נגדו כתב אישום זה ישתנה.

oranfu, Sturridge ו-Lebron אוהבים את זה.
  8. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

אם אחרי כל ההשפלות בנט יכריז: "רק לא ביבי" , זה יגמור את הסגול. זה כבר לא ייראה כזה חסר אחריות לא למהר להרכיב קואליציה אחרי 4 מערכות בחירות בשנתיים והסקרים נותנים לבנט דו ספרתי.

9. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

לדעתי אם יהיה עכשיו פריימריז בליכוד אולי ביבי ינצח אבל זה בטח שלא יהיה באותם האחוזים כמו בפעם הקודמת שהתמודד מול סער. כבר רואים הצבעות שמנחים את חברי הליכוד משהו אחד, ובפועל לא כולם מקשיבים לזה. משהו שלא קרה פעם. בנוסף, קשה מאוד לעמוד את זה במספרים, אבל לדעתי כן יהיה אפקט כלשהו לזה שהחל מינואר ביבי צריך להיות 3 פעמים בשבוע בבית המשפט. גם למשהו שהוא "כל יכול" לטענת מי שתומך בו, יש גבול.

לגבי בנט? הוא בכל מערכת בחירות אומר שלא צריך לקחת אותו כמובן מאליו, הוא לא ממליץ באופן אוטומטי וכו' וכו'. בפועל הוא פעם אחר פעם ממליץ על ביבי. במקרה ההכי נועז זה שהוא לא ימליץ על אף אחד. על המועמד מהשמאל/ מרכב הוא בחיים לא ימליץ.

10. Lebron Member

בדוגמאות שהבאת אתה מתפרץ לדלת פתוחה, תמיד טענתי שנתניהו העדיף עלה תאנה משמאל.

היום זה מצב שונה לחלוטין, נתניהו במצב שונה לחלוטין. אם הוא יפרק את הממשלה עכשיו על סוגיית התקציב הפעם אף אחד מגוש המרכז שמאל לא ירצה להיכנס איתו לממשלה, לכן הגיוני להעריך שהוא יסגור "עסקה" עם הימין, החרדים והחרדל"ים. חוקים שיעזרו לו עם המצב האישי בתמורה לקידום משמעותי של מה שחשוב להם.

אתה לא מדייק באיך שאתה מציג את התמיכה של לפיד בחוק הצרפתי.

אי דיוק ראשון - כפוליטיקטי הוא מעולם לא קידם או ניסה לקדם חוק צרפתי.

אי דיוק שני - כשהיה עיתונאי, הוא כתב טור שצריך לחוקק חוק צרפתי, אך הבהיר שלא צריך לחוקק אותו רטרואקטיבית, ושהוא לא צריך לחול על עבירות שנעשו בזמן הכהונה.

בליכוד לעומת זאת כן היה ניסיון אקטיבי לחוקק את החוק הצרפתי או חסינות. בכל מקרה, אם יהיו 61+ לגוש ילכו איתו בכל מה שערצה בנוגע לענייניו האידיים בתמורה לדברים שהם רוצים, הוא יוגל לחוקק את כל מה שעולה על רוחו, ולסנדל כל התערבות משפטית בהחלטות שלו.

נערך לאחרונה ב: ‏5/8/20
  11. רוברטו באגיו31 Member

לפני שנה וחצי - כשבנט חסר האחריות פירק את "הבית היהודי" והקים את " הימין החדש", הסקרים נתנו לו מספר דו ספרתי של מנדטים .
    איך זה נגמר כולנו זוכרים .

ב 3 המערכת הבחירות הציבור הישראלי הימני הראה לבנט שאין לו אמון בו .

בבחירות האחרונות הוא רץ ביחד עם סמוטריץ והבית היהודי - ונכשל כישלון חרוץ עם 6 מנדטים עלובים ביותר .

לבנט אין שום בייס ימני - הוא הצליח לפצל את הציונות הדתית ולסכסך בין החרדלים, הכהניסטים ואנשי גבעת שמואל,רעננה וכו' .

אם הייתה לו טיפה יושרה - היה מתפטר אחרי הכישלון המחפיר בבחירות אפריל 19.

12. yonmu Member

בנט יגיד 'רק לא ביבי' וירד בסקרים ל5 מנדטים.

@רוברטו באגיו31 אתה גם שאם לנתניהו היתה טיפה יושרה הוא היה מתפטר אחרי ה12 מנדטים לליכוד?
    זה כישלון הרבה יותר מחפיר.

13. Lebron Member

לא יקרה

Sent from my SM-A750F using Tapatalk

14. רוברטו באגיו31 Member

להבדיל מבנט, נתניהו לא פירק את " הליכוד" - הוא נמצא באותה מפלגה כבר 30 שנה.
    בנט מ 2013 - כבר היה ב 3 מפלגות שונות ( הוא ושקד נותנים תחרות רצינית לזגזגנית הבלתי נלאית ציפי ליבני ) .

חכה ותראה איך הוא שוב יתקע סכין בגב לסמוטריץ ויילך לבחירות הקרובות עם הטייטל המצחיק הזה של מפלגה " חילונית - דתית " .

מי שבגד פעם אחת - ימשיך לבגוד .

15. yonmu Member

@רוברטו באגיו31
    אני לא יודע אם כיוונת או שיצא לך אירוני, אבל לכתוב "מי שבגד פעם אחת ימשיך לבגוד" ולחשוב שנתניהו יצא טוב בתגובה כזו... לא הולך ביחד.

אתה דיברת על התפטרות בעקבות כישלון.
    נתניהו הוריד את הליכוד מ40 מנדטים ל12 ולא התפטר.
    בנט הוריד את הימין הדתי מ8 ל5 ולא התפטר.
    בקיצור חלאס עם הסטנדרט הכפול. אתה שונא את בנט - תשנא, בכיף. אל תמציא כלפיו סטנדרטים שאתה לא מחיל על אף אחד אחר.

מצב נושא:
הנושא נעול.