אתה כבר לא מס' 1

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י David De Gea, ‏11/7/07.

1. David De Gea Rade Prica היכל התהילה

יעקב חודורוב ז"ל, יצחק ויסוקר, יוסי מזרחי, אבי רן ז"ל, בוני גינצבורג, איציק קורנפיין, רפי כהן, שביט אלימלך, ניר דוידוביץ', דודו אוואט.
    זאת רק רשימה רנדומלית של שוערים ישראליים שעלתה לי לראש. כל אחד מהם ברגע שקיבל את אפודת ההרכב לא יצא מבין הקורות: אם זה יוסי מזרחי עם קריירה מפוארת בבית"ר, אם זה בוני גינצבורג שעבר גם בריינג'רס במהלך הקריירה, אולי אפילו דוידוביץ' שנמצא בין הקורות של חיפה מאז 1995, או אוואט שעושה חיל בספרד.

למרות תמונת המצב שנתתי למעלה, וכל אחד מהשוערים הללו היה/עדיין שוער נפלא, התפתחה אצלנו בליגה תופעה מעניינת מצד אחד, ומדאיגה מעט מצד שני: 6 קבוצות (חצי ליגה!) החליטו השנה לייבא שוער זר, ולא לסמוך על השוער הישראלי שיעשה את העבודה:
    אם זו מכבי ת"א עם יבריץ', הפועל ת"א עם אניימה, או בית"ר עם קאלה. ואלו רק דוגמאות.
    עכשיו, אני שואל את עצמי, איפה התפספס פה השוער הישראלי? כאילו, אמנם כפ"ס פגעה בול עם אוהד לויטה, אבל למה הוא היה צריך לקבל את אפודת ההרכב כברירת מחדל?
    למה ניל אברבנל, אחרי שלקח את ההזדמנות שניתנה לו בשער הפועל ת"א בשתי ידיים, צריך ללכת להשאלה בבני יהודה, ולחזור שם להיות שוער שני לשוער זר? למה לעצור את ההתקדמות שלו?

עכשיו, הייתי רוצה שתנסו אתם לענות על השאלות הבאות:
    - מה השתנה ביחס לשוערים הישראליים? למה מחצית הליגה מעדיפה לייבא שוער מחו"ל מאשר לתת את הצ'אנס לצעירים שגדלים לנו פה?
    - למה שוערים כמו ניל אברבנל או תום אלמדון צריכים להתייבש על הספסל במקום לשחק ולצבור דקות למען ההתפתחות שלהם?

2. איגור .פ. Member

כי יש לנו מדינה שחושבת רק הצלחות הקבוצה ולא על ההצלחות השחקנים,למה יש הרבה שחקנים שמתבזבים כי המאמנים יודעים שאם הם לא יצליחו בגלל שהם שיחקו עם צעירים ,אז הם יפוטרו,מה שבעצם אני אומר שזה נובע מפחד של המאמנים לתת אמון בצעירים שלנו ובפרט בשוערים.

3. מכבי או מוות!!! Member

ניר אברבנל היה גרוע בשער לטעמי והוא צעיר ואין שום סיבה שהילד חסר הניסיון הזה יפתח בשער של הפועל,אניימה חוץ מזה שוער מצוין שכבר מספר שנים בארץ וסוף סוף עזב את בני יהודה לקבוצה יותר מתקדמת.
    אברבנל צריך ללכת לשחק בקבוצה כמו אשדוד,הרצליה או אפילו לרדת ליגה לליגה הלאומית אי אפשר לעלות ישר לבוגרים ולהתחיל בהפועל.

4. תומר22 Member

כדי להיכנס לשער ולתפוס מקום בהרכב לאורך שנים, צריך הרבה מזל. רוב השוערים שמוזכרים כאן ניצלו פציעות של שוערים או מצבים מיוחדים בקבוצות שלהם כדי לתפוס את המקום. השוער הצעיר האחרון שתפס מקום של קבע הוא אוהד לויטה, וגם זה רק בזכות פרשת אושרי לוי(הרי תיכננו להביא את אלמדון ופתאום גילו שיש להם יהלום). כמו שצוין, קשה למאמנים לתת אמון בשחקנים צעירים, ועל אחת כמה וכמה בשוערים צעירים וחסרי ניסיון, כי כל גול קובע וכל תוצאה קריטית להמשך דרכם.

אצל דוידוביץ' המקרה שונה. מגיל 14 הוא סומן כשוער הבא של הנבחרת וגם גיורא שפיגל לא יכל לעמוד מולו, התעקש לא להשאילו ובסוף נתן לו את הצ'אנס בעונה בה חיפה נלחמה על אליפות. במשחק הבכורה הוא לקח פנדל(של אוחנה כמדומני) ומאז עשה רוטציה בשער עם רפי כהן, שהסכים לעזוב בסופו של דבר בצורה טובה ואצילית כדי לתת את ההזדמנות לדוידוביץ'. אחר כך הביאו את בוני וגם על זה ניר התגבר, למרות שהחל שוב כשוער שני. על פי הדוגמא של דויודביץ' - מי שטוב משחק, אבל שוב פעם, מדובר במקרה שונה. אצל רוב השוערים מדובר בעניין של תזמון ומקריות - מקבלים צ'אנס חד פעמי(הרחקה, פציעה או מכירת משחק...) וחייבים לנצל אותו, אחרת היאוש על הספסל נעשה יותר נוח.

5. Thierry 14 Henry Member

תשובה פשוטה למדי: במדינתנו הנחמדה והיפה, לא דואגים לעתיד, אלא רק להווה.
    העתיד פחות חשוב לדעתם.

6. Maor321 Member

אני חושב שצריך להסתכל על חולייה אחת קדימה - ההגנה.
    קבוצות חוששות מאוד מתפקיד השוער, וראינו שכמעט תמיד קבוצות הלכו בשער רק על שוערים מנוסים או על זרים.
    השוער זו עמדה שצריך רק אדם אחד שיהיה טוב, לעומת ההגנות בארץ שברוב הקבוצות הן די חלשות וזקוקות למכוון מאחורה עם נסיון, עם בטחון עצמי ועם יכולת גבוהה.

בשאלה הספציפית של ניל אברבנל, אני גם חושב שהוא לא היה צריך לקבל את חולצה ההרכב הראשון העונה. הוא עזר להפועל קצת כשהוא בא משומקום, אבל עדיין הוא לא היה בכזאת יכולת וכזה בטחון כדי לעמוד בשער של הפועל.
    אין מה לעשות, הוא יצטרך להתמיד ואולי הוא ישוב להפועל.

מלבד זאת, אחרי עידן אלימלך, קורנפיין, דוידוביץ', אוואט ועוד כאלה ואחרים, אם נסתכל על הדור הצעיר יותר ונחפש שוערים סביב גיל ה-20 בוא נגיד, לא נמצא כאלה מציאות, לא נמצא שוערים עם יכולות מדהימות שמסוגלים לקחת על עצמם לעמוד בשער של קבוצת ליגת על.

7. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

הנקודה היא שגם דוידוביץ, אלימלך וקורנפיין התחילו כאשר הם היו צעירים בני 20, שנחשבים לכישרונות גדולים, אך ההבדל הוא שהם קיבלו את ההזדמנויות שלהם וכאן הרבה מאוד מאמנים מעדיפים לחפש שוער זר במקום לתת את ההזדמנות לשוער הישראלי הצעיר.

ההחתמה של אנמייה בשער הפועל או קאלה בבית"ר, אני עוד בהחלט יכול להבין מכיוון שהשוערים האלו (הזרים) ברמה גבוהה יותר מהשוערים הישראלים שיש כרגע, וקבוצות שרוצות להצליח במסגרת האירופאית מחפשות שוער עם ניסיון רב. מה שיותר מפריע לי הוא ששוערים כמו אדג'י באשדוד שממה שאני התרשמתי ממנו משהותו כאן בארץ, היא שהוא לא יותר טוב מוערים צעירים אחרים שיש לנו כדוגמאת אלמדון, אברבאנל וכו'.
    כאן לדעתי שורש הבעיה. יש שוערים שהם באמת ברמה גבוהה כמו קאלה ואנמייה ואני לא רואה שוער ישראלי טוב מהם כרגע לפחות, אבל שוערים שמגיעים לקבוצות אמצע טבלה שמחתימות שוער שבפירוש לא יותר ממוצע ביכולותו, כאן הבעיה.

8. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

מישהו נכנס לוואלה לאחרונה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/biggrin.Xxx

בכל מקרה כמו שאמרו בכתבה בוואלה-אף אחד לא שם על על תפקיד מאמן השוערים,אף אחד לא חושב
    על איך לקדם את השוער וכולם חיים מהרגע להרגע,שוער זה תפקיד הכי קשה,אין עוד אחד כמוך,פאשלה
    שלך ואתה חוטף גול,אתה צריך המון ביטחון ובגלל זה הוא צריך מישהו שידריך אותו נכון הוא צריך פירגון
    הוא צריך יחס והשקעה וכן..גם שיקריבו בשבילו כמה גולים.
    בליגה שכל הקבוצות רוב השנה מתחרות על משהו[אליפות,הישארות,וואפ"א] וכל גול חשוב אתה לא יכול
    לתת פתאום לשוער כמה משחקים בשביל להתפתח ו-2 משחקים בסוף העונה זה ממש לא נחשב,בליגה
    הלאומית מן הסתם התנאים פחות רציניים וככה הולכים לנו הרבה שוערים טובים.

ד"א אם כבר אפשר להוסיף שאלה קטנה לדיון-מי לדעתם השוער עם הפוטנציאל הכי גדול עד עכשיו שלא
    מומש-לדעתי שגיא שטראוס,אם הוא היה ממצא את הפוטנציאל היום היינו רואים אותו בשידורים
    באחת הליגות הבכירות.

9. תומר22 Member

שגיא שטראוס היה פוטנציאל אדיר. בבית"ר ת"א(הייתה קבוצה כזו, לפני האיחוד) הוא היה מצוין למרות שספג שערים בכמויות והייתה לו הגנה זוועתית. התאונה הקשה פגעה לו בהתקדמות ולמעשה קטעה לו את הקריירה בזמנו. גם כשקיבל את הצ'אנס לחזור לחיפה(כשניר נפצע) הוא איבד את המקום בהרכב מיד לאבי פרץ. גם כששטראוס כבר היה בסגל הבוגר, כשעלה מהנוער ושימש כמחליף של רפי כהן, כל הזמן דיברו על כך שדוידוביץ' תיכף מגיע לקבוצה הבוגרת וכדאי לשגיא לעזוב. כשוער צעיר במכבי חיפה הוא מעולם לא קיבל את ההזדמנות והעדיף לצאת ולשחק כמושאל בקבוצות קטנות.

10. Gaudi Member

אי אפשר לדאוג לעתיד כשתקופת האימון הממוצעת בארץ היא 3 חודשים.

11. אלסנדרו דל פיירו Member

עד ליפני כמה זמן היו שוערים שעתידם היה מזהיר,כגון: שלומי בן חמו,שחר שמש,יהב יולזרי,יוסי שקל,אלמדון,גיא סולמון,ותתפלאו גם יניב והבה..אחרי שנה שנתיים הם נעלמו, תום אלמדון לא שוער כזה מבטיח גם רק השם של מכבי חיפה מחזיק אותו בכותרות.(לפי דעתי ואם אתם שואלים אותי?הוא לא שוער כזה טוב..) וגם ניל אברבנל לא כזה טוב..
    אוהד לויטה היחידי מבין כל השוערים ''הצעירים'' עושה רושם שרק הוא יחזיק מעמד.
    קיבל את הצ'אנס ולקח אותו בשתי ידיים..וכבר ראה תוצאות-אפודת השוער הראשון.
    רק הוא מבין כל השוערים הזוטרים הצליח וכנראה גם בעתיד צפוי לו הצלחה.

12. spiderman18 Member

יש מעט מאוד שוערים ישראלים שמתאימים להתמודדות על אליפות:
    אוואט (לא רלוונטי)
    דווידוביץ' (תפוס)
    שטראובר (תפוס)
    נשארו אלימלך וקורנפיין שמשום מה הקבוצות שלהם וויתרו עליהם ועל זה בהחלט יש מה לבקר אותן.
    חוץ מהשוערים האלה אין שוערים מספיק טובים, לכן הביקורות צריכות להיות מכוונות לקבוצות כמו הרצליה ואשדוד שיכלו בכיף לקלוט שוערים ישראלים ולתרום משהו לכדורגל.

13. אלסנדרו דל פיירו Member

אני חשוב שגם אוהד כהן צריך להתווסף לרשימה שלך.
    אחד השוערים הישראלים הטובים בארץ.

14. Thierry 14 Henry Member

זו גם אחת הבעיות הגדולות של הכדורגל הישראלי, צריכה להיות המשכיות, נכון.
    אבל זה לא הנושא!

15. spiderman18 Member

אתה צודק, מכבי או הפועל באמת יכלו לקלוט אותו.
    את בית"ר אני מאשים רק בזה שלא השאירו את קורנפיין, ברגע שזה נעשה לא נותר להם אלא להביא שוער זר, אין אף שוער ישראלי רלוונטי שמתאים לסטנדרטים שבית"ר שואפת אליהם.