ארסנל אלופת הפרמייר ליג 2003/04

הנושא בפורום 'פורום כדורגל אנגלי' פורסם ע"י Dennis Bergkamp, ‏26/4/04.

1. ArsenalFan Member

עיקרון גאוותני, אבל זה מהות היריבות בספורט, וזה שווה את הכל עבור אוהדים.

איבדנו ניצחון יוקרתי בדרבי, עאלק. כאילו למישהו אכפת בכלל, השגנו את מה שהיינו צריכים כדי להבטיח את האליפות, היינו משיגים את מה שצריך גם אם צ'לסי הייתה מוציאה נקודה בסנט ג'יימס' פארק. והרי ברור לכל מי שצפה במשחק, שטוטנהאם חזרה רק בגלל שאנחנו הורדנו הילוך במחצית השנייה כשהיה ברור שהאליפות שלנו, וגם ככה היא לא ממש הבריקה לאורך כל המשחק. קשה לי להבין כיצד אתה חושב שהעובדה ששמטנו שתי נקודות בדרבי שחשובות בערך כמו השלג דאשתקד לאור המטרה, ועוד בזכות החלטת שיפוט מפוקפקת במיוחד, מעניינת מישהו או מורידה אפילו עשירית מההישג ההיסטורי הזה (פעם שנייה http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/eusa_dance.Xxx ) של זכייה בוויט הארט ליין על הראש של אוהדי טוטנהאם האומללים (חבל חבל חבל שלא ראיתם בסקיי ניוז ביום ראשון בערב איך שנייה אחרי שהם חוגגים את השוויון, אוהדי טוטנהאם בורחים כמו ילדים קטנים כשהתחילו החגיגות של ארסנל...). אבל אין בעייה, כמו שכבר אמרתי, זה מוכיח בעיקר את הבינוניות של ספרס...

השוואה נחמדה, רק שקיאון היה העונה ברירה מס' 4 בתור בלם, פירס היה השחקן הטוב ביותר השנה בפרמייר ליג והתרומה של דניס ברגקאמפ לארסנל הייתה אדירה העונה...

עוד השוואה נחמדה, אבל לנוחיותך אתה שוכח שוילטורד היה פצוע במשך ארבעה חודשים, או שהוא כבש 50 שערים במדי ארסנל והוא באופן כללי החתמה די מוצלחת. אוהד ספרס מדבר על כסף? שנזכיר שגם טוטנהאם לא עד כדי כך התקמצנה בשנים האחרונות? שנזכיר את הלדר פוסטיגה? או את סרגיי רברוב...?

נערך לאחרונה ב: ‏28/4/04
  2. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

מישהו זוכר (אבל ליתר ביטחון, יכול לבדוק) מה היה הפער בין מנצ'סטר לארסנל לפני ההשעיה של ריו?
    לא שאני מצביע על זה כגורם לאליפות של ארסנל, ממש לא עדי, אני הדגשתי שהייתה לארסנל עונה מדהימה (ואין לי כוח לצטט את עצמי מלמעלה) אבל אם מנצ'סטר היו מונעים שטויות שבדר"כ לא קורות להם הפער לא היה 12 נק' או 10 או מה שלא יהיה, אלא 3,4 נקודות כך שהאליפות לא הייתה נסגרת באופן חד צדדי כל כך חודש לפני תום העונה. ארסנל הייתה לוקחת את האליפות אבל מנצ'סטר יונייטד בעורף שלה תמיד מעניין לכל אוהד כדורגל (שלא אוהד קבוצה באנגליה) ולכן אני מאוכזב. קוויתי לאקשן בפוטופיניש.

3. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני מדבר איתך עובדות - לי ממש לא היה אכפת שלקחתם בליין את האליפות. העיקר שמקומנו בפרמיירשיפ בעונה הבאה כמעט מובטח.

טוטנהאם ממש לא שפכה כסף בשנים האחרונות. אלן שוגר היה ונותר קמצן, ולמזלנו אינו בהנהלה יותר, אבל דניאל לוי מראה אותו איפוק ברכש כמו שהוא עושה עם ריינג'רס. גם לארסנל היו בזבוזים לא קטנים (ואן ברונקהורסט, ריצ'רד רייט, פרנסיס ג'פרס), ההבדל הוא שגם הברקתם בחלק מהרכישות, מה שלא מפתיע כי לא מעט כסף נשפך בהייבורי, הרבה יותר מבליין זה בטוח.

בן דוד שלי חי בלונדון ואוהד ספרס מושבע, נכח במשחק ודווקא סיפר על חגיגות מאופקות משהו של ארסנל, לא יותר מ-1000 איש בקושי חוגגים בצפון לונדון, ועל ירידה די מהירה מהאיצטדיון אחרי אולי 20 דקות של חגיגות. הוא גם סיפר על פרובוקציות חוזרות ונשנות שזכו להתעלמות מזלזלת במיוחד של אוהדי הספרס, ושבכלל - היה ציון סולידי משהו של ההישג.

ודי ברור שאוהדי ספרס יירדו מהמגרש כששריקה מסתיימת. הם לא ניצחו ואין להם מה לחפש באצטדיון יותר.

4. ArsenalFan Member

אני לא הייתי שם, אבל באיצטדיון היו כ-3,000 אוהדי ארסנל והחגיגות של האוהדים בצפון לונדון בכלל התקיימו באזור אחר ולא ממש קרוב לוויט הארט ליין. רוב האוהדים מן הסתם התמקמו באיזור הייבורי כי זה היה משחק חוץ. שם אני יכול להגיד לך שהיו הרבה יותר מ-1,000 איש וסולידי שום דבר לא היה שם לפי התמונות בסקיי...

הרבה יותר כסף נשפך בארסנל? תוריד רק את ה"הרבה". השנה למשל טוטנהאם שפכו יותר כסף מאיתנו. אני רק רוצה לשוב ולהזכיר לך את השמות שקניתם בשנים האחרונות (נגיד מ-2001) שלא עלו ממש מעט כסף: דפו, קאנוטה, פוסטיגה וזאמורה- כולם הגיעו רק השנה, ועלו מעל 20 מיליון פאונד. תוסיף את רברוב, את רובי קין, את כריסטיאן ציגה, את בונייבסביץ' ואת גאס פוייט. קיבלנו עוד כ-25 מיליון, ולא נלך עוד יותר אחורה ונזכיר נשכחות כמו כמעט עשרת מיליוני הפאונדים שבוזבזו על כוכבי ווימבלדון כריס פרי ובן ת'אצ'ר.

פחות מארסנל- ודאי. רק תיקח בחשבון שארסנל קיבלה כל שנה כסף מאירופה וממיקום גבוה יותר בפרמיירשיפ, ובסה"כ המשאבים של הקבוצות די דומים בבסיסם. אלא שטוטנהאם לא ממש מסכנים והם בטח לא מי יודע מה צנועים ברכש ביחס לקבוצות ברמתן, או בכלל.

נערך לאחרונה ב: ‏28/4/04
  5. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

זאמורה עלה פחות משני מיליון פאונד. כסף קטן. גאס פוייט גם כסף קטן. רדנאפ ודינו עלו קצת.

אני מסכים שטוטנהאם סבלו, ואולי עדיין סובלים מבזבזת נפוצה. אגב, אני לא בטוח שהשחקנים לא היו בסדר - לא נעשה בהם שימוש נכון.
    אבל צודק, יש נקודה בדבריך. אמנם ארסנל קנו שחקנים מסויימים שעלו יותר מכל שחקן בטוטנהאם (הנרי, פירס ווילטורד, זה כנראה גם מה שגרם לי לחשוב שמדובר בהוצאות גבוהות יותר), אבל גם טוטנהאם לא טמנו ידם בכיס, למרות שעדיין חייבים להודות שלארסנל היה רכש הרבה יותר יקר.

העניין בטוטנהאם שהרכש לא היה מרוכז, וככה שחקנים פשוט נחתו משום מקום. אולי בגלל זה אני ממעיט בערכם. אם השנה יחזקו סוף סוף את המקומות הנכונים, לא יישאר מקום לתירוצים.

6. ArsenalFan Member

פרט סטטיסטי מעניין על האלופה הטרייה:

רובר פירס 10
    דניס ברגקאמפ 8
    תיירי הנרי 8
    פרדי ליונגברג 7.

זהו מספר הבישולים של ארבעת שחקני ההתקפה המשמעותיים בארסנל של 2003/2004. הם חולקים ביחד 33 בישולים. זה נתון פשוט מדהים שלא קיים מן הסתם באף קבוצה אחרת בפרמייר ליג, שמראה את הגיוון שיש בארסנל מבחינת יצירת מצבים, את היכולת הקבוצתית ומקעקע את התיאוריות שארסנל היא קבוצה של איש אחד (הנרי).

7. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

האליפות הוכרעה בניצחון של ארסנל בצ'לסי, עכשיו(לאחר טוטנהאם) זה רק רשמי.
    ארסנל השנה היו בכושר יותר טוב מהיוניטד, וזה הסיבה שהם לקחו את האליפות, בשנה הבאה זה יהיה שונה. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/mad.Xxx

8. KirkH Member

יופי - אולי תביא לנו גם נתונים שיספרו לאן בדיוק הולכים כל אותם בישולים... http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/tongue.Xxx

נכון, יונייטד יהיו בכושר יותר טוב מכל הליגה ובכל זאת יסיימו במקום השלישי. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/laugh.Xxx

9. Julian Joachim Member

בני, זה נתון שבאמת אומר הכל על ההתקפה של ארסנל השנה. חוסך הרבה הסברים. תיאום מושלם.

10. ArsenalFan Member

רוב מכריע של הבישולים הולכים לתיירי הנרי, אלו לא חדשות מפתיעות במיוחד, לא משהו שאינני יודע, וזה בכלל לא נתון לויכוח שבתחום של כיבוש שערים לתיירי הנרי אין תחרות מאף אחד (אם כי 14 שערי ליגה של פירס הם הישג מצוין כשלעצמו, ולא משהו שניתן להקל בו ראש). אלא שיש אינדיקטורים טובים יותר לראות בדיוק האם בכלל ארסנל היא One man team כמו שכל מיני מלעיזים טוענים, והנתון של הבישולים מראה זאת היטב. זו כמות בישולים גדולה ויפה, שמתחלקת באופן כמעט שווה בין ארבעת שחקני ההתקפה המובילים של הקבוצה, ואתה יודע- כדי שתיירי הנרי יכבוש 29 שערים בעונה בפרמייר ליג, מישהו צריך לבשל לו- שערים כמו הסלאלום שהוא כבש נגד ליברפול הוא לא עשה 29 פעמים... יצירת מצבים היא לא פחות ואולי יותר קריטית. בנתון הזה של בישולים, לארסנל פשוט אין תחרות ואמנם אין לי סטטיסטיקה מדויקת אבל אני יכול להעריך בוודאות מוחלטת שארסנל מוליכה גם את טבלת הבישולים הקבוצתית. ארסנל היא הקבוצה שכובשת הכי הרבה שערים ממהלכים קבוצתיים, אפילו שתיירי הנרי כבש כמות כ"כ גדולה של שערים.

אגב, אם כבר השנה ארסנל היא פחות One man team מאשר השנה שעברה, משום שכמות הבישולים של הנרי השנה ירדה בלמעלה ממחצית! בשנה שעברה הנרי בישל 17 שערים (שיא פרמייר ליג), השנה יש לו שמונה- הסטטיסטיקה מראה באופן ברור שהשנה המעמסה בתחום הכנת המצבים עברה יותר לשחקנים אחרים בקבוצה, אז איפה כאן חוסר הקבוצתיות?

ולשם השוואה, שים לב למצב במנצ'סטר יונייטד:
    ראיין גיגס 11
    כריסטיאנו רונאלדו 4
    פול סקולס 3
    לואיס סאהה 3
    רוד ואן ניסטלרוי 1

5 שחקני ההתקפה המרכזיים ביונייטד (לעומת 4 בארסנל...) סיפקו 22 בישולים- 11 פחות מאשר ארסנל, כשמחצית מהם תוצרת שחקן אחד, גיגס (קבוצה של איש אחד, או לא?). תראה את הפער בין התרומה של גיגס ביצירת השערים לבין החברים שלו. I rest my case.

11. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

עדי, אתה מתעלם מהעובדות.
    סקולס היה פצוע במשך חודשיים וחצי, וזה עוד בלי ההרחקות ושאר הפציעות שהיו לו.
    בשנה הבאה, כשסקולס יהיה כשיר כל השנה, נראה מה יהיו הנתונים שלו.
    בקשר לסאהה, להזכיר לך שהוא הגיע ליוניטד רק בסוף העונה, ושוב, בשנה הבאה, כשהוא יהיה מתחילת העונה, נראה את התרומה שלו.
    שכחת להזכיר ברשימה את סולשיאר עם 2 בישולים העונה.
    סולשיאר השנה היה אמור להחליף את בקהאם באגף ימין ובכך לאפשר לרונאלדו לשחק באמצע, אבל סולשיאר נפצע וגמר את רוב העונה.
    ושוב, עונה שסולשיאר בריא לכל אורכה, הוא משחק כקשר ימני, גם הוא מגיע לפחות ל8 בישולים וגם רונאלדו מבשל יותר.
    השנה הייתה מאוד בעיתית ביוניטד מבחינת פציעות והרחקות, לא צ'לסי ולא ארסנל התקרבו לכך.
    אתה מוזמן לקחת את עונת האליפות לפני שנה ולראות את ההבדלים, כשסקולס וסולשיאר עמדו לרשותנו במשך כל השנה.
    ועם כל הכבוד לאוהדי ארסנל ולשמחה שלהם, ארסנל השנה לקחה את האליפות כי היא הייתה בכושר יותר טוב, לא כי היא קבוצה יותר טובה.
    היוניטד הוכיחה לאורך העשור האחרון מי קבוצה יותר טובה.
    זה גם בא לידי ביטוי במפגשים הישירים בין שתי הקבוצות העונה, ארסנל לא ניצחה את יוניטד בשום מסגרת, בשום מגרש, לא בחוץ, לא בבית, ולא במגרש ניטרלי.

12. ArsenalFan Member

מתעלם מהעובדות? נתתי את חמשת שחקני ההתקפה המובילים ביונייטד והתפוקה שלהם, לעומת זו של ארסנל. נתון פשוט וחותך. העובדה היא שהסגל הרחב יותר של מנ' יונייטד הצליח להפיק מעצמו פחות מ-4 שחקנים בארסנל, למעט ראיין גיגס. סקולס, גם כשהוא לא היה פצוע (וזה ממש לא היה חודשיים וחצי אלא חודש במהלך נובמבר), היה רחוק מאוד מהיכולת שלו בעונה שעברה או בשנים שעברו. תגיד שזה בגלל שהוא היה בלי בקס, בגלל שהוא לא חזר מפציעה, בגלל סתם ירידה מקרית, לא משנה. העובדה היא כזו- סקולס סיפק השנה שלושה בישולים בלבד ב-22 משחקים. הוא כבש תשעה שערים, נכון, ואי אפשר לומר שהוא נתן עונה גרועה, אבל בתחום של הבישולים זו ירידה ברורה, ובכלל מדובר בתרומה פחותה של סקולס העונה, שגם סבל מירידה במשמעת שלו. רונאלדו לשחק באמצע?! הוא שחקן אגף, שהובא מלכתחילה בתור המחליף לעתיד של דיוויד בקהאם, ולא אמרתי מילה רעה על סאהה...

עזוב צ'לסי, עליהם פציעות לא משפיעות כמעט. ליונגברג היה פצוע לאורך כמה פרקים במהלך העונה, ויירה נעדר למעלה מחודשיים בתחילת העונה, וילטורד נעדר ארבעה חודשים מהמגרשים והרחקות בעקבות המשחק באולד טראפורד באמת שלא היו חסרות. יאללה יאללה, שמור את התירוצים למישהו אחר, פרגוסון בנה סגל רחב מספיק והוא נכשל להשתמש בו כמו שצריך השנה (איפה היה קלברסון? איפה היה דג'מבה דג'מבה?). מדברים על להתעלם מהעובדות...

תמשיך להתגאות בניצחון בבונקר ותודות לטעויות שיפוט, בבקשה, משמחת העניים של "לא ניצחתם אותנו העונה" אפשר לשאוב רק אופטימיות. העשור האחרון? מה הקשר למה היה לפני חמש שנים או שמונה שנים? הנה עוד קלישאה- היום הוא היום, העבר נשאר בעבר, ומה יהיה בעתיד- זה תלוי בעתיד. כן כושר, לא כושר, פער הנקודות כרגע מדבר בעד עצמו. מי קבוצה יותר טובה הטבלה מספרת- והטבלה לא משקרת. העונה ארסנל הייתה רמה אחת מעל יונייטד, כמעט לאורך כל העונה, וזכתה באליפות בצדק ובזכות, ללא צורך בחסדיה של האלופה לשעבר.

13. ScottishGunner Member

איזה עלוב זה לבוא ולהסתכל 10 שנים אחורה, כשאתה רק מחפש איך להוציא את מנצ'סטר יותר טובה בכל מחיר. אני עוד מסוגל לקבל את הטענה שעונה אחת לא טובה שבה קבוצה בכירה בליגה לא לוקחת את האליפות, מורידה את המעמד שלה ואת הרמה שלה. אבל זה לא מתאים למקרה שלנו. ארסנל כבר שלוש שנים יותר טובה ממנצ'סטר יונייטד, שנה שעברה רק משבר רציני של הרגע האחרון של ארסנל גרם לאובדן התואר בפעם השנייה ברציפות. או לחילופין, רק סיום עונה מוחץ של היונייטד אחרי תחילת עונה מקרטעת במיוחד הביא לה את האליפות.
    שלוש שנים זה כבר לא עונה אחת מקרית, זה כבר מראה מי היא הקבוצה הטובה באנגליה. לא כיום, בכלל.

ההבדל בין מנצ'סטר לארסנל הוא שתחת שני המנג'רים הנוכחיים של שתי הקבוצות, ארסנל נמצאת בשיא שלה ומנצ'סטר כבר כמה שנים טובות רחוקה ממנו. ואם מסתכל אל העתיד (גם הקרוב וגם הרחוק, זה בא ביחד במקרה הזה), הרי שהוא נראה אדום עם שרוולים לבנים ( http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/laugh.Xxx ) - פרגסון על סף פרישה מאימון, לונגר יש עוד המון שנים להציע לנו, ולכן לדעתי ארסנל עוד תספיק לעשות יותר. כמובן שלי זה ברור ששתי האנשים הללו הם מה שמחזיק את שתי הקבוצות, והמאמן שיעזוב תוך זמן ארוך יותר- הקבוצה שלו תשרוד יותר זמן בטופ. וכאן יש יתרון אדיר לארסנל על פני מנצ'סטר.

14. ArsenalFan Member

כאן אני חייב לחלוק עלייך- יונייטד בשנה שעברה נתנו חצי עונה שני יוצא מהכלל, והם זכו באליפות בצדק בלי קשר להידרדרות שלנו בחצי השני של העונה, הם היו הטובים יותר. בשנתיים הקודמות הפערים בין ארסנל ויונייטד היו די זניחים- אבל בשנתיים האלו לא היה פער של 11 נקודות בזמן הזכייה באליפות, 4 מחזורים לסיום. העונה ארסנל הייתה פשוט טובה יותר, לא יעזור בית דין, והפער מדבר בעד עצמו. כשיונייטד זכתה בפער כזה מארסנל ב-2000 או ב-2001, אף אחד לא היסס לומר שיונייטד הייתה מעל כל הליגה. הפעם זה בדיוק אותו דבר. אבל לך תדע מה יהיה בשנה הבאה, הכל יכול להשתנות, האליפות הזו רחוקה מלהיות השגת דומיננטיות מוחלטת, היא ממש לא כזו.

ולגבי ארסן ונגר, אנחנו לא יודעים עד מתי הוא ירצה להישאר, ונגר כבר הצהיר כמה פעמים שהוא לא מוכן לסכן את בריאותו, ולכן אני לא בטוח אם הוא ירצה להגיע לגילם של מאמנים כמו פרגוסון, שלא לדבר על בובי רובסון, ועדיין לאמן. קודם שיאריך את החוזה הקיים שלו (וזו אפשרות ריאלית עם ההתקדמות בנושא האיצטדיון), אח"כ נדבר על העתיד הרחוק. מה גם שכלכלית הפער בינינו לבין היריבות שלנו הוא עצום, ואנחנו לא ניפטר מצ'לסי או מיונייטד כל כך מהר, בלשון המעטה.

15. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

סול קמפבל, פטריק ויירה, לאורן, אשלי קול, מרטין קיאון וריי פארלור הם שחקנים שהורחקו בארסנל ליותר ממשחק אחד כמדומני. אתה יכול להביא רשימה דומה מיונייטד בקשר להרחקות?

אני לא אתייחס לטענה שלך על הפציעות. גם בגלל שעדי הרחיב כבר, וגם בגלל שזכור לי שאתה בכית בפורום על "מכת פציעות" כשרק סולשיאר ובראון היו פצועים. קודם תלמד בכלל מהי מכת פציעות ואז תחזור לדיון הזה.

אחד המשפטים האירונים ששמעתי בפורום בשנה האחרונה.