אנחנו על המפה ..וזה כבר שנים

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י Rosner, ‏25/8/08.

 1. Rosner

  Rosner VFB 1893 מנהל מנהל כללי

  הצטרף ב:
  ‏29/5/05
  הודעות:
  21,635
  לייקים שהתקבלו:
  300
  מין:
  זכר
  קודם כל את הרעיון לדיון ואת כל הזכויות למידע קיבלתי מ SPORT5

  http://www.sport5.co.il/articles.aspx?fold...d=43661&lang=HE

  אומנם נושא הדיון הוא נבחרת ליטא, אבל המטרה שלי היא אף למשוך את הדיון למגמה גלובאלית יותר, אפילו לנבחרת ישראל. ליטא מדינה שמבחינה כלכלית נופלת מישראל, אף קבוצה ליטאית לא מצליחה ביורו ליג יותר מדי ולמרות זאת ליטא היא אימפריה עולמית בכדורסל.

  השאלות שמעניינות אותי:
  1. מה דעתכם על הפנומן נבחרת ליטא בכדורסל?
  2. האם באמת אבי ההצלחה סבוניס ושות הם האחראים על היציבות של הכדורסל הליטאי?
  3. האם גם נבחרת ישראל ( הפונטצייאל קיים) תוכל בעתיד להשתוות לחברייה מהבלקן?
  4. איך יכולה מדינה של 3.3 מיליון תושבים ( שחולים על כדורסל וזה אני אומר מניסיון אישי) להרזיק שנים גל גבי שנים בטופ של הטופ ולהמשיך ולייצר שחקנים יוצאים מגדר הרגיל?

  מקווה שהדיון הזה ירוץ [​IMG]
   
 2. samoel

  samoel Member

  הצטרף ב:
  ‏11/3/07
  הודעות:
  2,517
  לייקים שהתקבלו:
  0
  זה מזכיר לי גם את הדיונים האחרונים, או יותר נכון הפרשנויות.
  במשטרים שהיו קומיניסטים בעבר ניתן לראות את הגאווה הלאומית הרבה יותר מאשר אצלנו לדוגמא. נתנה הדוגמא של אלכס שתילוב שספק אם מישה ויזהה אותו היום ברחוב. אבל בליטא או בכל ברה"מ לשעבר כל אדם המייצג את המדינה נחשב לגיבור לאומי כי זה העצמת הכוח של המדינה. כפי שנאמר בכתבה : "...למדינה הזערעורית שפתחה באותם שנים הזדהות מוחלטת עם המשחק שהביא לה תהילה בינלאומית".

  לגבי נבחרת ישראל - אילולא כוח הרצון של השחקנים מצב הכדורסל היה דומה לזה של הכדורגל. כמו הכדורגל גם הכדורסל נשלט ע"י עסקנים דר ז, שחושבים בעיקר על טובתם האישית. אמנם הכנסת הפיינל פור יצרה "מעין" תחרותיות אבל בעיני הוציאה את הכיף מהכדורסל. שכל אחד יחשוב על אילו סדרות נפלאות היינו מקבלים השנה אם היה פלייאוף.
  כמו כן, ראוי לציין שאנחנו לא מטפחים את הספורט בו אנחנו מצטיינים, נבחרת שהגיע למקום שני באירופה, ונבחרות עתודה שעשו הישגים דומים מעולם לא הגיעו מהכדורגל ובכל זאת הוא ממשיך להיות הספורט המוביל על כל תחלואיו ורמתו הירודה. מנגד עומדים לנו ענפים(ולאו דווקא כדורסל אבל אין ספק שבספורט הקבוצתי הכדורסל הוא שליט) שבקושי מתוקצבים וסובלים קשות ממצב האפלייה הבלתי נסבלת הזאת. במקום להשקיע משאבים היכן שאנחו טובים ולטפח את דור העתיד(כמה פעמים מוזכרים שמות של שחקנים שעתידים להיכנס לאן בי איי?) באמצעות מתקני נוער, העלאת השכר למאמנים(ולא להתייחס אליהם כמו אל זבל) חיזוק מעמד הכדורסל ותיקצובו בצורה משמעותית יותר.
   
 3. Selby

  Selby Member

  הצטרף ב:
  ‏11/1/08
  הודעות:
  4,859
  לייקים שהתקבלו:
  4
  גם קרואטיה מוכיחה שזה לא הכמות אלא האיכות.
  הכל תלוי אם יש במדינה מסויימת תרבות ספורט, כמובן שרק כשזה משתלב עם אוכלוסייה ענקית כמו של ארה"ב או סין הופכים למעצמת על בספורט, אבל מה שמבדיל בין רוב המדינות מבחינת ההישגים בספורט זה לא האוכלוסייה.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏25/8/08
 4. Der Kaiser

  Der Kaiser Manuel Neuer מנהל מנהל ראשי

  הצטרף ב:
  ‏7/9/04
  הודעות:
  24,804
  לייקים שהתקבלו:
  335
  קודם כל, סחטיין רוזנר, דיון שדורש מחשבה ומאוד מעניין [​IMG]

  דווקא בישראל בכל הנוגע לכדורסל יש תרבות ספורט מאוד מפותחת מהילדים דרך הנוער והנערים ועד הבוגרים. כל אלו מלאים בשחקנים צעירים ששואפים להיות מקצונענים ומקבלים אימונים דווקא די מרשימים, אז מה בכל זאת הבעיה? לטעמי 2 סיבות:

  1. הטבע - מה לעשות שרוזנר טייל בליטא לפני שבוע ואמר שכולם, אבל כולם שם גבוהים. מנגד, בישראל יש בודדים שהם גבוהים. זה כבר משפר את הסיכויים של הליטאים שהכישרונות שלהם בניגוד לכישרונות שלנו, יצליחו. אם אתה נמוך אז האפשרויות שלך מוגבלות בהרבה. אנחנו עם נמוך עם כל הצער שבדבר, ולכן לרוב אנחנו מייצרים רכזים טובים.

  2. מנטאליות - כמו גם בכדורגל (ששם הגובה לא משחק תפקיד) כך גם בכדורסל, הישראלי הוא חלש מנטאלית. גם אם נצליח להרכיב את הנבחרת המתאימה לרוץ כמה שלבים באליפות אירופה, איפשהו ניפול על שטויות ופחד של השחקנים. בדיוק כמו בכדורגל שבו משקיעים במחלקות הנוער עוד יותר בכדורסל ואין הבדלים פיזיים טבעיים כמו שדרוש בכדורסל. בכדורגל, טניס וכו' אין שום תירוץ שישראל לא יצליחו לפחות מידי פעם (כמו כל מדינה מערבית קטנה) לזכות במשהו או להיות בטופ. אבל הישראלים לרוב מאוד חלשים מנטאלית.


  בליטא חולים על כדורסל מינוס פלוס כמו בארץ ואולי קצת יותר, וכן הם מדינה קטנה מישראל בערך בחצי ואני לא מאמין שיש להם יותר משאבים להשקיע ולגדל שחקנים מישראל, אבל בשל הסיבות האלו (הטבעיות והמנטאליות) הם עומדים לפנינו. האם יום אחד ניהיה כמו ליטא? לא בזמן הקרוב.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏26/8/08
 5. Rosner

  Rosner VFB 1893 מנהל מנהל כללי

  הצטרף ב:
  ‏29/5/05
  הודעות:
  21,635
  לייקים שהתקבלו:
  300
  מין:
  זכר
  הדיון הזה קצת סטה מהמטרה שלו, בראש ובראשונה המטרה שלי היתה לדבר על ההצלחה של הכדורסל הליטאי שלא בנוייה בניגוד לנבחרות הרוסית\גרמנית\ישראלית \כמעט כל נבחרת באירופה על שחקנים מתאזרחים.
  מעבר לזה הטבע אכן עושה את שלו, והליטאים האסלים אכן ברובם גבוהים, אבל רק משחקנים גבוהים אי אפשר לבנות נבחרת טובה.

  מנטליות? כיום כמעט חצי מנבחרת ישארל זה מתאזרחים ( או לפחות היה), מעבר לזה אנשים אוהבים לטעות ולעשות הכללה בעניין, אני מבקש להפריד בין הכדורגל לכדורסל בישראל. הבעיה המנטלית בכדורסל פחות חמורה מאשר בכדורגל.
  עובדה שראינו המון הצלחות מהקבוצות שלנו כמו גם הצלחה יחסית עם הנבחרת.

  המטרה של הדיון היתה גם לראות איך אפשר ללמוד מהליטאים, האם העובדה ששחקני עבר כמו סבוניס שהשקיע בליגה המקומית ובשחקנים היא הסיבה ליציבות?
  לא! גם לפני זה ליטא עוד משנות ה 90 הציגה תמיד נבחרת טובה, מה שמוביל אולי לשיטות האימון, או לכל פקטור אחר שמשפיע בצורה כזאת או אחרת על הכדורסל הליטאי. אולי גם העובדה שבליטא משתדלים בליגה המקומית להתבסס רק על שחקנים ליטאים לדוגמא?
  אולי בגלל שהקבוצות הישראליות ממלאות את שורותיהם בשחקנים מתאזרחים ובזרים יוצרת את הבעיה ( מספיק להסתכל על העולה החדשה מכבי חיפה שכבר עכשיו חצי מהסגל שלה לא כולל ישראלים בכלל), איפה הנוער שלנו?
  תמיד באליפויות הנוער הנבחרת הצעירה שלנו מראה יכולת לא רעה, אפילו בקדטים, איפה זה נעצר ולמה?
  בעוד בליטא ( שם הליגה בטוח חלשה יותר מאשר הליגה הישראלית) השחקנים הצעירים מצליחים להגיע לקבוצות הבוגרות בישראל זכור לי הרבה מקרים ששחקנים או שבכלל לא הגיעו או שאיכזבו בגדול ( מספיק מבחינתי לחשוב על יוסי דדון ככוכב נבחרת הנוער שלא מצא את עצמו אחרי זה לא בקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה ולא בגליל ולא בקבוצה אחרת). מההיבט הזה שחושבים על זה אין ספק שגם המנטליות פוגעת, ועדיין זה לא סיבה מבחינתי. שחקנים כמו עומר כספי או יניב גרין יכלו בקלות להיכלל בכל קבוצה אירופאית ואולי אפילו ב NBA אבל משום מה נראה לי שבמיוחד גרין ודומים לו די עומדים במקום, אחת הסיבות כמו שאמרתי המתאזרחים והזרים ( שבד"כ לא טובים יותר מהשחקנים הישראלים), ככה שלא הכל מנטלי, למרות שבישראל אוהבים את ההסבר הזה.
   
  נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏27/8/08

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!