איצטדיונים בישראל: האצטדיון החדש בב"ש בדרך

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י עומר, ‏14/7/08.

מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. tapuzo Member

למה רק שזרוע? כל קונצרט או הופעה או ארוע אחר שידרוש הכנה באצטדיון החדש בחיפה, יאלץ את הקבוצות של חיפה לנדוד לעיר אחרת. בגלל זה אמרנו שהריסת אצטדיון קרית אליעזר היא משגה חמור ותחזיר את הספורט בחיפה אחורה במקום לקדם אותו קדימה. את אצטדיון קרית אליעזר היה צריך להשאיר כאצטדיון עירוני שישמש לספורט עירוני, טקסים, ארועים, אתלטיקה ויוכל לשמש חלופה לכל מקרה שהאצטדיון החדש לא יוכל לארח משחקי כדורגל. זה עוד אחד מהמשגים הגדולים בכל הניהול של חיפה. אם היו מרחיבים את אצטדיון נשר ל-5000 מושבים אולי הייתי אומר, טוב יש שלושה אצטדיונים, אין בעיה תהרסו. אבל הורסים גם את זה שבקרית חיים וגם את זה שבקרית אליעזר. זאת טעות.

לגבי הנתונים שאתה מבסס על אוכלוסיה תבדיל בין גודל העיר לכמות אוהדי הכדורגל והיכולת שלה למלא אצטדיונים. אני מסתכל על מדינה קטנה מאיתנו כמו אירלנד שיש לה אצטדיונים של 50 ו-60 אלף מקומות. אז למה אנחנו חושבים בקטן? אם נחשוב בקטן הספורט ישאר קטן.. אם בונים מתקנים במחשבה להגדיל קהלים ולתת ריגוש מהגעה למשחקים אז הקהלים יגדלו ויבואו. אם הולכים לפי גודלה של דבלין וכמות האוהדים שלה, אז בתל אביב צריך לבנות אצטדיון של 50 אלף מושבים ולהשאיר גם את בלומפילד כאצטדיון שני. ואתה יודע מה? יש לזה הצדקה. זה מרכז מטרופולין של 2 מליון תושבים ומגיע לו אצטדיון מפואר אחד לפחות ברמה בינלאומית.
    ואתה יודע מה גם בירושלים אם מסתכלים בראייה רחבה של הצמחת קרית ספורט לאומית וחיזוק הקהלים בירושלים שיבואו גם להיכל הפיס וגם לטדי רצוי בהחלט להגדיל את טדי ל-50 אלף מושבים עם גג יפה ומכובד, ולבנות תוך כמה שנים גם אצטדיון שני של 10-15 אלף שיכלול עוד ענפי ספורט אפשריים וגם מסלול אתלטיקה. מספיק לחשוב בקטן ולבנות חצי מתקנים ושני יציעים במקום 4 וכל הזמן להגיד שאין קהל ואין הצדקה. ההצדקה תבוא גם מאיכות המתקנים שתמשוך קהלים. מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? שתל אביב תבנה אצטדיון מפואר של 50 אלף ותמכור רק 20 אלף מנויים? נו אז, השמיים יפלו?

אולי חלק מהבעיה של הכדורגל ובכלל מועדוני הספורט בארץ זה כל הזמן חשיבה בקטן, בנייה בקטן ובשלבים ובהססנות, אז גם הקהל אומר: טוב אולי כן נבוא, אולי לא נבוא, אולי כן נקנה מנוי, אולי לא.. האוירה שנותנים זה של "לבנתיים, זה מספיק" או "לא צריך כרגע יותר". אם כל החשיבה זה רק על המינימום שצריך והמינימום שאפשר להוציא והמינימום של השקעה כדי שימשיך אז באמת התחושה באצטדיון היא המינימום של החוויה שאפשר לתת שם ואז גם בא המינימום של קהל האוהדים הקבוע כשאין משחקים מעניינים

נערך לאחרונה ב: ‏25/9/13
  2. ~Omri~ Member

הוויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית, וכל אחד יכול לערוך אותה. אתה יכול לערוך את הדף ולעדכן אותו כרצונך. העריכה די פשוטה.

3. צ. שיף Member

tapuzo יצא לי לפני כמה זמן לבחון קצת באינטרנט את מתקני הספורט מגדולים באירלנד ובעצם בדבלין אבל בשונה ממך יצא לי להבין שיחסית להם המצב הנוכחי שלנו אולי לא משהו אבל גם לא כזה גרוע ובעתיד אפילו ישתפר.

קודם כל אנחנו בתהליך פיזור מרשים של אצטדיונים גדולים כי בעוד הם ממוקדים רק בדבלין אנחנו לשם השוואה יוצאים מהדבלין שלנו, גוש דן. אנחנו ניצור אצטדיון של 50,000 בירושלים, 55,000 ברמת גן, 32,000 בחיפה ו30,000 בתל אביב וזה לא כולל אל כל פוטנציאל ההרחבות של אצטדיונים פריפריאלים יותר (תוכניות הרחבה ל22,000 לפתח תקוה, 24,000 לנתניה, 16,000 לעפולה, 15,000 לסכנין, 16,000 לראשון לציון, 20,000 תוכנית האצטדיון העתידי באשדוד, 16,000 בשלב א' בבאר שבע ועוד). זה אומר שאם שמים אותנו אחת נגד השנייה במועמדות לאירוח יורו למשל לנו יש פוטנציאל לזכות "בלי כוחות".

דבר שני שם יש 2 ענפי ספורט חזקים לאצטדיונים. רוגבי וכדורגל. אצלנו רק ענף אחד, כדורגל, שגם מצליח לנו פחות ברמת הנבחרת אז בכלל יפה שיהיה לנו כזה פיזור.

דבר שלישי לנו יש מתקנים אחרים שאין להם כמו היכלי כדורסל. בעוד שלנו יש 2 אולמות שמכילים 11,600 (נוקיה וארנה ירושלים) ועוד כמה שיכילו יותר מ5000 (חיפה חולון ראשל"צ אשדוד) ומטה (אולמות של יותר מ3000 שקמים בהדרגה בת"א, באר שבע, נתניה, אילת, אשקלון ועוד) נבחרת אירלנד בכדורסל משחקת באולם של 2500 מקומות והיכל הספורט הגדול ובעצם היחיד באירלנד שנמצא בעיירה מילסטריט מכיל 8,000 מקומות בלבד. אז אל תסתכל רק בצורה שלילית על ישראל. למרות הצלחות בינלאומיות קלושות ברוב הענפים וברוב הנבחרות הלאומיות יש לנו מתקני ספורט לא רעים בהקמה ורשימת אירוח תחרויות אירופאיות שרק הולכת ומתארכת שלא לדבר על אירוח קבוע של אירוע כמו המכביה. אירלנד אולי יכולה לארח דברים מסויימים כמו גמר ליגה אירופאית והשתתפה עם בריטניה באירוח אליפות רוגבי ויכולה אולי לארח ענפים נוספים כמו תחרויות שיט למשל אבל בשורה התחתונה פה גרים פי 2 תושבים ובעתיד הלא רחוק יהיו גם פי כמה וכמה מתקנים.

4. צ. שיף Member

חוץ מעפולה (בינתיים) תמצא בויקיפדיה מידע על כל האצטדיונים שמשמשים את 2 הליגות העליונות (על ולאומית) וחלק גם מהליגות הנמוכות יותר (ואגב קבל טיפ: לא פעם בעמודים של קבוצות מליגות נמוכות כותבים בכמה מילים על האצטדיון הביתי שלהם ומספר המקומות שבו כשאין עליו די מידע או שמדובר באצטדיון קטנטן שלא שווה לכתוב על ה1000 מקומות שלו), 4 אצטדיוני האתלטיקה בארץ ושתי המגרשים בוינגייט שמארחים את משתחקי נבחרות הרוגבי והפוטבול. גם לכל אולמות הכדורסל בליגת העל נכתבו עמודי מידע. אני מצטרף לעומרי וקורא לך לא להתלונן אלא פשוט לכתוב ערכים נוספים בעצמך. מוכן לעשות איתך דיל. תכתוב אתה על כל מיני קבוצות איזוטריות בכדורגל וגם בליגות נמוכות בכדורסל כדוריד כדורעף וליגות נשים וכולי ואני ואחרים נשתדל לכתוב לפחות כמה מילים על מגרש הבית שלהם ומספר מקומות בעמודים שלהם או בעמוד נפרד אם יש הרבה מידע. רק קח בחשבון שגם להרבה קבוצות קטנות מערים קטנות הבטיחו לבנות אולמות חדשים בשנים הקרובות ככה שחבל לבזבז אנרגיה כדי לכתוב איזה אולמות יש למשל בגדרה, קרית גת, כפר סבא, הוד השרון, יבנה, חדרה ואחרים שהבטיחו לבנות בהם אולמות חדשים בעשור הקרוב.

נערך לאחרונה ב: ‏27/9/13
  5. EuropeGuy Member

מה דעתכם על המסך הזה שעשו באיצטדיון החדש של בילבאו,
    יכול להתאים לצדדים שמאחורי השער בנתניה ובמושבה?

מבפנים:

http://www.fastup.co.il/images/4257118.Xxx

ומהטלוויזיה:

http://www.fastup.co.il/images/47565377.Xxx

ו... חזרה לארץ:

http://www.fastup.co.il/images/87406187.Xxx

6. tapuzo Member

צריך להיות עורך רשום שם ולקבל סמכויות עריכה אחרת כל הזמן מוחקים את מה שנערך על ידי אנשים לא רשומים, ככה שצריך עורכים ישראלים שיש שם במילא לא מעט שיטפלו בזה, הבעיה שרובם גיקים כאלה שהספורט רחוק מהם והם מעדיפים ללכת על נושאים אחרים.

7. tapuzo Member

לגבי פיזור, דבלין מרכזת שם חצי מהאוכלוסיה אז כנראה יש הצקה לכמה מתקנים גדולים ואני לא נכנס לשיקולים שלהם הנושא הוא גודל המתקנים שנכון להקים אצלנו.
    אני לא מסתכל בצורה שלילית על המתקנים פה אבל כשאתה אומר 50 אלף בירושלים.. שנינו יודעים שכרגע זה לא בתכנון ובביצוע ואם יתחילו להזיז את זה מהיום בבוקר יקח 5-7 שנים לדבר הזה להתממש, למה כי זה הקצב של המכרזים ואיסוף הכסף והחתימות וההתארגנות וכד'.
    על האצטדיון ברמת גן של 55-60 אלף מקומות שמענו ב-2005 שהוא יהיה מוכן ב-2012 ואתה רואה איך הוא מוכן, גם ב-20' אני בספק אם נראה אותו עומד שם.
    ולכן אני אומר שאם בונים בתל אביב אצטדיון שיהיה כבר 50 אלף מקומות כי יש לזה הצדקה וההצדקה היא שזה הסטנדרט העולמי לאצטדיונים חדשים בערים גדולות ותל אביב כגוש דן מצדיקה אצטדיון כזה. וגם ירושלים מצדיקה שדרוג טדי ל-50 אלף. זה מה שניסיתי לומר.
    נכון, הנבחרת שלנו פחות מצליחה, הקבוצות פחות אטרקטיביות, הליגה פחות חזקה הכל נכון אבל צריך לחשוב קדימה ולא על הנקודה הנוכחית אלא לאן אנחנו רוצים לשאוף ומה שאמרתי שאם חושבים בגדול אז צומחים וגודלים ואם חושבים רק 'טוב מה שיש' אז דורכים במקום.

8. Abu George כותרת משתמש מותאמת אישית

זה כיסוי זמני עד שיסיימו לבנות את היציע. באופן קבוע זה מחניק וסגור מדי.

9. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

לגבי אירלנד שכתבו פה:

א. כשלנו יהיה אביבה סטאדום נדבר, בינתיים לא סמי עופר ולא שום מגרש יהיה ברמה שלו.
    ב. נוקיה מכיל 11,700 והארינה יכיל 11,000 יותר 700 פחות 700 זה לא משנה - משנה העובדה שבאירלנד אין כדורסל.
    ג. רוגבי הוא ספורט נהדר, אבל הוא ממש לא מספר 2 שם. הוא מספר 1, מה שמותיר את המקום למספר 2. והוא ממש לא כדורגל. נכון האירים חולים על כדורגל, אבל תסתכל על הליגה? חובבנית. אני לא רואה שם איצטדיונים גדולים, אני לא רואה כעט התקדמות של המועדונים האיריים באירופה למעט ההבלחה של שמרוק רוברס פעמיים. הספורט מספר 2 באירלנד הוא כדורגל גאלי. שמעת על הספורט הזה? יצא לי לראות אותו פעם בארץ, תאמינו או לא הוא שודר בערוץ הספורט. זה הכלאה בין כדורגל ופוטול אמריקאי. אתה רץ עם הידיים, בועט אותו קדימה כמו בראגבי ולהבקיע? אתה חייב להבקיע לשער כדורגל או למוטות עם הרגל. זה ספורט שמושך עשרות אלפים מדי שבוע, יותר מראגבי לפעמים אבל בטח שיותר מכדורגל. ויש שם איצטדיונים גדולים. יודעים מה? אני בטוח שאם נחפש נמצא גם שבכדורגל שם הממוצע יותר גדול משלנו.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gaeli...outside_Ireland
    רשימת מועדונים של כדורגל גאלי מחוץ לאירלנד.
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gaeli...lubs_in_Ireland
    ובתוכה
    ואיצטדיוני הגאלי שם לא משמשים לכדורגל תפשפשו תמצאו כמה טובים הרבה יותר מאצלנו.
    ולגבי מה שכתבת - כל ההרחבות האלה - חול ואין מה לאכול, לצערי בישראל למדנו שכל ההרחבות זה בולשיט והמצאה, והדבר היחידי שקיים זה מה שרואים בעין, לכן אל תגיד ראשון ועפולה ובלה בלה בלה זה שטויות זה חרטה. בישראל רק מה שיש זה מה שקיים.
    ואתה יודע מתי באמת יום יבוא ונחשב לאומה יפה של איצודיונים?
    כשגלדהאר יבנה למכבי איצטדיון
    כשלבני יהודה יהיה מגרש קומפקטי משלה
    כשלמכבי יפו יהיה איצטדיון משלה/תשחק בבלומפילד
    כשיהיה מגרש באשדוד
    כשיהיה מגרש נוסף בירושלים להפועל קטמון ירושלים
    כשיהיה מגרש נוסף בחיפה להפועל חיפה
    כשיהיה מגרש נורמלי ברעננה
    כשיהיה גג נורמלי בטדי ויוחלפו כל הכיסאות
    ולא חסר.
    כשזה יושלם, ב-50 שנים הקרובות נוכל להגיד שהתקדמו, לא בגלל 2-3 איצטדיונים שהיו אמורים להיבנות בתחילת המילניופ והושלמו רק עכשיו.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gaeli...iation_stadiums
    בבקשה ועוד העזנו לדבר על כמות איצטדיונים...ועוד זה בלי AVIVA STADIUM

10. tapuzo Member

אירלנד ממש לא מעניינת אותי רק הבאתי אותה כדוגמה לגודל אוכלוסיה מול גודל אצטדיונים. כדורל גאלי או כדורגל אוסטרלי זה ספורט אלים בדיוק כמו הרוגבי וזה מתאים לאופי האירי, מדינה קרה ומעיקה עם האנגלית הכי מצחיקה, אפילו יותר משל ההודים. יחי הקולוניאליזם האנגלי.

הליגה פה צריכה לעבור שדרוג אדיר כדי למשוך קהל אבל חלק בלתי נפרד מזה זה אצטדיונים ברמה גבוהה. בשביל זה עיריות קטנות צריכות להפסיק את מאבקי האגו ביניהן ולהתאחד ולהקים מתקנים גדולים ומקצועיים יותר.
    השלב הנוסף צריך להיות החזרת מועדוני הספורט לערים, במקום אלפי עסקנים של הפועל מכבי ביתר ואליצור פשוט לייבש את מקורות התקציבים ולהקים אגודות ספורט לאומיות בערים בשיתוף עם בתי הספר שכל תלמיד בארץ במקום תעודת בגרות בספורט יהיה חייב להציג 4 שנים של פעילות בספורט מקצועני כלשהו באגודה בעיר שלו או אגודה אזורית. במצב כזה סך ההשתתפות בספורט מקצועני כספורטאים רשומים בארץ תוכפל פי 10, העיריות יתקצבו לא רק קבוצות מקצועניות אלא בעיקר מועדונים עירוניים ונקבל גם הישגים לא כהבלחות של מישהו שההורים יכלו לממן ולדחוף אותו פה או שם אלא שם עוד ענפים ושיפור בקיימים.

מתקנים טובים + מועדונים עירוניים חזקים ותחרות ביניהם + השתתפות חובה מגיל הגן
    = הסוד להישגים בכל ספורט.

11. tapuzo Member

ובשעה טובה נראה שמסיימים את שלד הגג של היכל הפיס בירושלים
    המקום פשוט הולך להיות חווית כדורסל עצומה!
    בדיוק הסיבה למה צריך לבנות מתקנים גדולים ומרשימים בלי שלבים.

http://www.youtube.com/watch?v=hbV5UckopkU

12. B.M06 Member

אני היחיד שממש נהנה לראות כדורגל גאלי? אומנם קשה להשיג שידורים חיים, אבל זה ספורט ממש ממש מגניב.
    באירלנד יש כמה אצטדיוני ענק לכדורגל הזה, בסגנון של האצטדיוני פוטבול בארה"ב.
    הנה קצת על המשחק:
    http://www.youtube.com/watch?v=TEAbWrdB9XU

באותם אצטדיונים אגב, משחקים גם הרלינג, שזה שילוב מוזר של הוקי שדה, בייסבול ולקרוס.. משחק נורא מהיר ומגניב לגמרי:
    http://www.youtube.com/watch?v=TmzivRetelE

13. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

אתה מודע לזה שספורט קהילתי של בתי ספר הוא לא מקצועני, נכון?

ואתה מדבר שטויות. בשום מקום, נורמלי לפחות, מועדוני ספורט לא שייכים לעירייה. גם לא למרכזים, אבל זה כבר סיפור אחר..

14. ~Omri~ Member

אתה לחלוטין טועה. אין דבר כזה "סמכויות עריכה". כל אחד יכול לערוך, בין אם הוא משתמש רשום או בין אם הוא כותב דרך כתובת IP. אני מבטיח לך שלא ימחקו לך כלום אם העריכה שלך תהיה טובה. כמו כן, אף אחד לא מונע ממך לפתוח חשבון ולערוך כמשתמש רשום (אף שאין בכך חובה, אך זה מומלץ).

לגבי הערך, מעיון בגרסאות הקודמות שלו, נראה שערך אותו בעיקר משתמש אחד. כנראה שהוא שכח לעדכן אותו או משהו כזה. כמו כן, קח בחשבון שמספר העורכים הישראלים שעורכים בגרסה האנגלית של הוויקיפדיה לא גדול כמו כמו מספר הגרמנים, צרפתים או הספרדים למשל, כך שזה לא מפתיע למצוא ערך כזה או אחר שהוא לא מושקע.

הגישה הנכונה לראייתי היא לקחת יוזמה ולא לחכות שיבואו גמדים ויעשו את העבודה (או במילים אחרות, אם אין אני לי מי לי). קח בחשבון שכל העורכים עושים את עבודתם בהתנדבות מלאה, כך שקשה גם לבוא בתלונות מהסוג שלך.

כפי שאתה יכול לנחש, יש לי ניסיון רב בעריכה בוויקיפדיה (אני עורך שם בעיקר בתחום הספורט והמוזיקה). אם תרצה, אתה יכול לפנות אלי בכל עת בפרטי, ואוכל לעזור לך בכל נושא (גם בשיפור הערך אודות האצטדיונים).

15. tapuzo Member

הכוונה שלי לחלוטין הייתה לליגות מקצועניות עם טורנירים ופרסים וספונסרים ולא ספורט חובבים. מבחינתי למשל ליגת העל לבתי ספר בכדורסל זאת ליגה מקצוענית והייתי רוצה מודל כזה בכל ענפי הספורט ועם השתתפות של כל תלמיד לפחות בענף כלשהו בליגה כזאת בין אם זה טניס שולחן, ריצה, כדורעף, כדורסל, כדורגל - או במסגרת קבוצת בית ספר בליגה מסודרת או במסגרת תחרותית בין מועדונים עירוניים.
    זה עובד ככה בכל העולם וגם אצלנו היו בעבר מועדונים רבים בערים שפשוט הלכו ונסגרו ככל שהאגודות הפכו יותר ויותר מוטות עסקנות ומוטות תמיכה רק בכמה כשרונות - עילוי שהן אוספות (ולאחרונה למרבה הבושה גם 'מייבאות' לפה..) אני מצטער אבל ככה לא בונים בסיס רחב של ספורטאים שמהם אפשר להבטיח רציפות.
    ההכנסה של כל תלמיד בארץ למסגרת אגודת ספורט או מועדון ספורט עירוני בענף כלשהו יביא כל כך הרבה יתרונות: נגד מגפת ההשמנה, פחות ונדליזם ואלימות שנובעים מ'שעמום', הקפדה על תזונה ובריאות דרך פעילות ספורטיבית מתמשכת ופחות המצאות של ארועי חוצות המבוססים על אלכוהול ויותר ארועי חוצות של תמיכה באגודות ספורט ומפגשי ספורט.

ברור שזאת מהפכה יקרה ולכן זה חייב לבוא מלמעלה מהמדינה ממשרד החינוך לשנות את כל האופן שבו חושפים ילדים לספורט מגיל הגן.

מצב נושא:
הנושא נעול.