אולימפיאדת ריו 2016 - מתקנים ואולמות

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י צ. שיף, ‏3/8/16.

 1. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428
  [​IMG]


  אם יש משהו שריו דה ז'ניירו למדה בשנים האחרונות, זה שהחיים הם לא קרנבל. ארבע שנים לאחר שכובתה אש הלפיד האולימפי בלונדון, היא תוצת מחדש בריו דה ז'ניירו. אז לאחר שנים של הכנות עם חור בכיס, מונדיאל "על הדרך" (מדינה שלישית שבהפרש של שנתיים מארחת אולימפיאדה ומונדיאל לאחר מקסיקו 70-68 וגרמניה המערבית 74-72), יתושי ה"זיקה", זיהום ימי, מכירת כרטיסים מדשדשת, חרם אח"מים וספורטאים שמפחדים ממחלות העולם השלישי, בעיות תחבורה פנימית, כשלי לוגיסטיקה, ליקויי בנייה בכפר האולימפי, בעיות אינטרנט במרכז התקשורת, נפילות חשמל ומחסור במים חמים, מחסור אדיר במלונות, משברים פוליטיים ומחאה אזרחית ואף שביתות עובדי ציבור, וגם "קצת" פשיעה ועוני ופחד מטרור לאומי, סופסוף מגיעה ריו דה ז'ניירו לרגע האמת, אירוח האולימפיאדה הראשונה בדרום אמריקה. ולכמה שבועות היא מקווה שהעולם ייהנה בכל זאת מקרנבל ברזילאי ססגוני וממשחקים מאורגנים היטב (נו בהיטב הכוונה מאורגנים ככל האפשר) ובלי שום "פלצנות אדריכלית" סטייל זאהה חדיד ובזבזנות יתר (סוצ'י, התכוונו אלייך) ובלי בנייני "פילים לבנים" (וברזיל יודעת מה זה "פילים לבנים" כשהיא רואה כמה מהאצטדיונים המפוארים שנבנו למונדיאל ועומדים מאז שוממים). למזלה חלק נכבד מהמתקנים נבנה מראש לאירועים קודמים כמו המשחקים הפאן אמריקאיים שאירחה העיר ב2007 ומונדיאל 2014 שסיפק את אצטדיוני הכדורגל המשודרגים ולא פלא שההצעה המקורית שקיבל הוועד האולימפי העריכה את עלות האירוח ב4.6 מיליארד דולר אמריקאי בלבד. מאז התקציב התנפח לכ12 מיליארד דולר לאחר ירידת ערך המטבע המקומי והתייקרות עבודות התשתית והתחבורה (דווקא במתקנים ההתייקרות לא היתה משמעותית כי קוזזה בשל פשרות תכנון מוזלות, שעל פי הטענה של ראש העיר הוזילה כ35% מהעלות הראשונית שצפו למתקנים, ואגב לפי הפרסומים חלק מכל המתקנים הזמניים הועבר מאולימפיאדת לונדון לברזילאים וסך ההשקעה במתקני הספורט הוא 5.6 מיליארד ריאל ברזילאי, הרבה יותר זול מעלות המתקנים באולימפיאדות קודמות. לשם השוואה ההשקעות בשדרוג כבישים, רכבות תחתית וקלות, הרחבת שדה התעופה והקמת מסופי נוסעים בכפר האולימפי ומקומות נוספים עלתה 24 מיליארד ריאל ועוד לא דיברנו על תקציבי הטקסים, מסע הלפיד, עלויות מימון כוחות האבטחה וציודם ועוד ואפילו מיליוני ריאל שהלכו על "הדברת יתושי הזיקה"). אבל למרות הקשיים ריו מוכנה להראות לעולם את פניה היפות של מעצמת הספורט ועיר התיירות והנופש האהובה של ברזיל. אז ל11,239 (פחות או יותר) הספורטאים (ומתוכם 47 "משלנו") ומאות אלפי התיירים מצפה למרות הכל "קרנבל". (ולא נשכח שאחרי האולימפיאדה תתקיים גם אולימפיאדת הנכים בהשתתפות למעלה מ4,300 ספורטאים ומתוכם 33 "משלנו").

  אז בואו וניקח אתכם דרך הרחובות, הפארקים והחופים של ריו, ונראה לכם את כל המתקנים ואתרי התחרויות שאולי יגרמו לכם לשנות את דעתכם ויראה שלמרות הכל ריו דה ז'ניירו תהיה מארחת מוצלחת...  (הבהרה: הסיקור המצולם מתייחס רק לאולימפיאדה ולא למשחקים הפאראלימפיים שייערכו באותם מתקנים).

  בארה אולימפיק פארק:

  עלות הקמה כוללת של הפארק האולימפי והמתקנים שבו 1.685 מיליארד ריאל ברזילאי. הפארק כולל מלבד המתקנים עצמם גם טיילת רחבה ואתר בילוי (קצת כמו "נמל תל אביב" שלנו) המסתיימת בכיכר עירונית עגולה גדולה על החוף שיכולה לשמש כאתר הופעות ענק לאלפי איש.

  ואגב לאחר המשחקים האולימפיים בין המתקנים העתידיים שצפויים לקום במתחם, לאחר פירוק מבני הבריכה האולימפית ואולם הכדוריד, יהיו מלון לספורטאים (כמו "בית הנבחרות" בוינגייט), מרכז לרפואת ספורט, אצטדיון אתלטיקה לאימונים לצד אולם לאתלטיקה באולמות (הולודרום האולימפי שיוסב) והסבת אולמות המשחקים למתקן אימונים גדול לספורטאים האולימפיים בברזיל (כמו וינגייט והדר יוסף אצלנו).


  מרכז המים האולימפי (ובקיצור הבריכה האולימפית) - מספר מקומות: 15,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: שחייה, שלבי גמר כדורמים (פולו מים).
  עלות: כ-217.1 מיליון ריאל ברזילאי.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אנדי מורז, גל נבו, זוהר שיקלר, זיו קלונטרוב, יעקב טומרקין, עמית עברי, קרן זיבנר.

  מבנה הבריכה המרשים למדיי הוא גם מבנה זמני כפי שאפשר לראות מהגימור החיצוני שלו (במקור תוכנה בריכה של 18,000 לשימוש קבוע) שהוקם במיוחד לאולימפיאדה. לאחר האולימפיאדה המבנה ייעלם וחלקים ממנו ישולבו ב2 פארקי מים שיוקמו בערים אחרות בברזיל.


  מרכז ספורט המים מריה לנק - מספר מקומות: 8,000

  [​IMG]

  ענפי ספורט: שחייה צורנית, קפיצה למים, שלבים ראשונים בכדורמים.
  עלות: 21.4 מיליון ריאל (עלות שיפוץ המבנה ובריכת החימום שמצולמת מימינה).
  ישראלים שיתחרו במתקן: אנסטסיה גלושקוב, ייבגניה טטלבאום.

  מבנה הבריכה הוא מבנה קבע שהוקם ב2007 למשחקים הפאן אמריקאיים. נועד לשמש את הברזילאים לאימון השחיינים המקומיים לטורנירים בינלאומיים שונים. עם זאת המבנה לא ממש מילא את ייעודו לאחר 2007.


  הולודרום האולימפי - מספר מקומות: 5,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: רכיבת אופני מסלול.
  עלות: כ-137.7 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  מבנה קבע שהוקם במיוחד לאולימפיאדה על שטחו של הולודרום הקודם שהוקם למשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 והכיל 1,500 צופים בלבד ולכן למעשה נבנה מחדש לאולימפיאדה והושלם רק לאחרונה. המסלול בולודרום יפורק אחרי האולימפיאדה ויוחלף במסלול אתלטיקה לאולמות שכנראה שימושי יותר.


  ההיכל האולימפי של ריו (HBSC ארנה) - מספר מקומות: 12,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: התעמלות קרקע ומכשירים, התעמלות אמנותית, טרמפולינה.
  עלות: ככל הידוע לי קרובה לאפס. המבנה חדש ולא דרש שיפוץ.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אידה מיירין, אלונה קושבצקי, יובל פילו, קטי לבינה, קרינה ליחבר, נטע ריבקין, אלכס שטילוב.

  היכל הספורט הוא מבנה קבע שהוקם למשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 ומאז כבר הספיק לארח כמה תחרויות נחשבות. מאז הוקם הפך למעשה להיכל הספורט העירוני הרב תכליתי המרכזי שמארח משחקי כדוריד, כדורסל ועוד וגם הופעות (שבעבר התקיימו רק באולם המרקנזיניו). כך ב2007 נבחרת ישראל בג'ודו התארחה באליפות העולם בג'ודו וב2014 מכבי תל אביב בכדורסל שיחקה בו (כאלופת אירופה) 2 משחקים במסגרת הגביע הבין יבשתי (והפסידה את הגביע לקבוצה המקומית). הקיבולת באולימפיאדה הופחתה מעט מ15,430 מושבים ע"י הסרת טבעת המושבים התחתונה באולם סביב הפרקט במטרה להגדיל את המשטח.


  ארנה דו פוטורו (ארנת העתיד) - מספר מקומות: 12,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: כדוריד.
  עלות: 133.4 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  מבנה זמני שהוקם במיוחד לאולימפיאדה, בתחילה נועד להיות חלק מקומפלקס האולמות קריוקה (אולם 4) אבל הוחלט להפרידו. האולם המרשים ומחופה העץ יפורק לאחר המשחקים וחלקי המבנה ישמשו להקמת 4 בתי ספר בריו דה ז'ניירו.


  קומפלקס קריוקה ארנה

  [​IMG]


  עלות: כמיליארד ו150 מיליון ריאל. המתקן הכי יקר בפארק האולימפי.

  מבנה קבע של 3 אולמות שנבנו במיוחד לאולימפיאדה ולאחר מכן יוסבו למרכז אימונים לספורטאים (תחשבו על מכון וינגייט או הדר יוסף ותשוו). בנוסף יפעל מהמתקן בית ספר לספורטאים, מתקן לרפואת ספורט ומלון נבחרות לספורטאים.


  קריוקה ארנה 1 - מספר מקומות: 16,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: כדורסל גברים ושלבי גמר כדורסל נשים.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  היכל הספורט הגדול באולימפיאדה. המבנה עצמו קבוע אך לאחר המשחקים יוקטן האולם לכ5,800 צופים.


  קריוקה ארנה 2 - מספר מקומות: 10,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: ג'ודו וטאקוונדו.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אורי ששון, גולן פולק, גילי כהן, ירדן ג'רבי, לינדה בולדר, שגיא מוקי, שירה ראשוני, ורון אטיאס (היחידי בטאקוודו, השאר ג'ודואיסטים).

  המבנה עצמו קבוע אך לאחר האולימפיאדה יחולק האולם לחדרי אימונים לספורטאים.


  קריוקה ארנה 3 - מספר מקומות: 10,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: סיף והיאבקות.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אילנה קרטיש (מתאבקת).

  המבנה עצמו קבוע, אך לאחר המשחקים יחולק האולם שישמש בית ספר לספורטאים ופונקציות אחרות במתקן האימונים.


  מרכז הטניס האולימפי - מספר מקומות: 10,000 (באצטדיון הראשי), 5,000 (אצטדיון משני), 3,000 (בשלישי) ועוד מספר מגרשים קטנים

  [​IMG]


  ענפי ספורט: טניס.
  עלות: 191.1 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: דודי סלע.

  המתחם חדש ונבנה במיוחד לאולימפיאדה. מלבד 3 המגרשים הראשיים (שמתוכם רק האצטדיון הראשי הוא מתקן קבע והאחרים בעלי יציעים זמניים) יש עוד 7 מגרשים שמכילים כל אחד 250 מקומות זמניים ועוד 6 מגרשים ללא יציעים לאימונים בלבד. המתקן יהפוך למרכז הטניס החשוב בריו וברזיל כולה וצפוי להבא לארח את אליפות ריו הפתוחה בטניס שבשנים האחרונות התקיימה במגרש חימר בשכונת גאביה המכיל 6,200 צופים בלבד.


  פארק הגולף האולימפי - מספר מקומות: 2,500 מושבים ביציע הזמני ועוד 17,500 בעמידה סביב המסלול.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  עלות: 60 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: לטיסיה בק.

  הפארק הוא אתר קבע חדש בשטח 1200 דונם שנבנה במיוחד למשחקים וישמש להבא כאתר גולף קבוע. האתר מרוחק כ5 ק"מ מערבה מדירות הכפר האולימפי (בעוד ששאר המתקנים הסמוכים אליו נמצאים ממזרח). היציע זמני ויפורק אחרי המשחקים.


  חוף פונטאל - מספר מקומות: 5,000 ביציע זמני, ועוד מקומות עמידה לכל המעוניינים סביב המסלולים.

  [​IMG]
  [​IMG]

  ענפי ספורט: הליכה תחרותית, מרוץ אופני כביש בספרינט.
  ישראלים שיתחרו במתחם: אין.

  החוף והאזורים סביבו נמצאים כמה קילומטרים ממערב לפארק הגולף האולימפי וכבישי האזור יארחו את התחרויות. היציע הזמני שיוקם יהיה נקודת הזינוק והסיום של התחרויות.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏17/9/16
  Die Werkself, adirda ו-shlomydavid אוהבים את זה.
 2. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428

  מרכז התקשורת האולימפי ומטה הועד האולימפי הבינ"ל בזמן המשחקים

  [​IMG]


  "מרכז התקשורת האולימפי" שכולל גם מלון לעיתונאים פועל ממתחם "בארה אולימפיק פארק" ליד מרכז הטניס האולימפי ולא הרחק ממרכז הכנסים "ריוסנטרו" ממקבץ מבנים בגובה 24 קומות שחלקם הוקם כבר למשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 והמתחם הורחב לקראת האולימפיאדה ולאחריה יהפוך לקניון ומעליו משרדים.


  הכפר האולימפי

  [​IMG]


  עלות: 2 מיליארד ו909 מיליון ריאל.

  31 בניינים. 17 קומות. 3,604 דירות לכ17,950 ספורטאים ומלווים אישיים. הכפר נבנה במרחק הליכה (משהו כמו קילומטר) מצפון מערב לאתר מתקני הספורט של "בארה אולימפיק פארק" ורק כמה עשרות מטרים ממתחם אולמות התערוכה "ריוסנטרו" במיוחד לאולימפיאדה ובעתיד ישמש כשכונת מגורים (שכל דירה בה תעלה כ700,000 דולר אמריקאי). לצידו גם הוקמה תחנת אוטובוסים ורכבת תחתית והוא כולל גם ספורטק פנימי, שבילי אופניים באורך של כמעט 4 ק"מ, טיילת נוף ירוקה המחברת בינו לריוסנטרו ומשם לבארה אולימפיק פארק ויש בו גם תעלות נוי ומעליהם גשרי עץ להולכי רגל ורוכבי אופניים. בנוסף בשולי האתר נבנו מחסני ציוד ואוהלי ענק לשימושים שונים כגון מרפאות וחדרי אוכל ענקיים ותשתית לחנויות ומסעדות שכונתיות.

  בכפר האולימפי הוצבה (לראשונה במשחקים האולימפיים) מטעם הועד האולימפי הבינלאומי אנדרטת "אבן הזיכרון" לי"א חללי טבח אולימפיאדת מינכן ב1972 (שכזכור התחילה במתקפה על חדרי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי במינכן) לצד עוד מספר הרוגים באולימיפאדות אחרות (2 באטלנטה ו1 בונקובר). האנדרטה אמורה להיות מוצבת בעתיד כל פעם מחדש עם טקס נלווה בכל כפר אולימפי ככה שבעוד 4 שנים תוצב בטוקיו ולאחר מכן בערים הבאות שיארחו. אומנם זה לא אזכור הטבח בטקס הפתיחה (דרישה ישראלית בעבר שלא נענתה) אבל עצם העובדה שזאת תהיה רוטינה קבועה וחלק מכל כפר אולימפי גם נחשבת לשינוי יחס מטעם הועד האולימפי הבינלאומי.

  [​IMG]


  ריוסנטרו (מתחם כנסים שצמוד מצד אחד לבארה אולימפיק פארק ומצידו השני לדירות הכפר האולימפי)

  [​IMG]


  מרכז כנסים ותיק סטייל גני התערוכה שכלל 5 ביתנים וקיבל ביתן קבע נוסף לקראת האולימפיאדה. המתחם ממוקם באמצע הדרך בין "בארה אולימפיק פארק" ובתי "הכפר האולימפי".


  ריוסנטרו ביתן 2 - מספר מקומות: 6,500

  [​IMG]


  ענפי ספורט: הרמת משקולות.
  ישראלים שיתחרו במתקן: איגור אולשנצקי.


  ריוסנטרו ביתן 3 - מספר מקומות: 7,000

  [​IMG]

  ענפי ספורט: טניס שולחן.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  ריוסנטרו ביתן 4 - מספר מקומות: 6,500

  [​IMG]

  ענפי ספורט: בדמינטון (כדור נוצית)
  ישראלים שיתחרו במתקן: מישה זילברמן.


  ריוסנטרו ביתן 6 - מספר מקומות: 9,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: איגרוף
  עלות: 50 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  המבנה נבנה במיוחד לאולימפיאדה והוא מבנה קבוע אבל היציעים זמניים ולאחר המשחקים ישמש בשגרה כאולם אודיטוריום המכיל 5,500 מקומות מתניידים ויכולת לארח עד 10,000 איש (בקיצור דומה לביתן 2 של גני התערוכה).


  הפארק האולימפי בדאודורו:

  עלות הקמת המתקנים הללו שהוקמו בדאודורו (וחלקם זמניים) מתומחר בעלות של 626.5 מיליון ריאל ברזילאי.


  המרכז האולימפי לרכיבה וההיפודרום - מספר מקומות: 14,000 בהיפודרום ו20,000 בעמידה סביב מסלול מירוץ השטח

  [​IMG]
  [​IMG]

  ענפי ספורט: תחרויות הרכיבה בתנאי שטח, רכיבה אמנותית, קפיצות ראווה.
  עלות: 153.4 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  ההיפודרום נבנה כמתקן קבע במתחם אימוני הרכיבה של העיר למשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 והכיל 3,200 מקומות (החלק שמקורה בגג בהיפודרום), כל שאר היציעים הם תוספת זמנית לאולימפיאדה שיפורקו אחריה. בנוסף 20,000 צופים בעמידה יוכלו לצפות בתחרות הרכיבה בתנאי שטח במתחם שמופיע בתמונה התחתונה כשטח ירוק משמאל להיפודרום ששטחו כ6 דונם.


  המטווח האולימפי - מספר מקומות: 2,000 (במטווח המרכזי)


  [​IMG]


  ענפי ספורט: קליעה למטרה.
  ישראלים שיתחרו במתקן: סרגיי ריכטר.

  המטווח נבנה ב2007 למשחקים הפאן אמריקאיים כמתקן קבע ומשמש מאז את הצבא והאזרחים לאימונים. הוא כולל 6 מטווחים לאקדחים ורובים שונים עם מספר מקומות משתנה מ500 במטווחי אקדחים קטנים ועד 2,000 במטווח הקליעה המרכזי ברובים שיהיה המטווח האולימפי. מכיוון שמדובר במתקן חדיש שיפוצו לא היה יקר ועיקר השיפוץ היה הנגשתו לנכים. בכל המטווחים יחד יכולים לצפות 7,250 צופים


  מרכז ההוקי האולימפי - מספר מקומות: 7,800 (במגרש הראשי) ו4,100 (במגרש המשני)

  [​IMG]

  ענפי ספורט: הוקי שדה.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין

  המתקן נועד תחילה לקום בפארק האולימפי של בארה ולהכיל 10,000 במגרש הראשי ו5,000 במשני. הקיבולת עברה דיאטה והוא ומכיל 7,200 במגרש המרכזי, 4,100 במשני ולצידם מגרש אימונים קטן. גם המיקום שונה לדאודורו. המתקן במיקומו הנוכחי היה בעבר מתקן זמני של המשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 והושמש מחדש לאולימפיאדה. לאחר האולימפיאדה ישמש כמתקן קבע לאימונים הלאומי בהוקי ובמגרש המרכזי יותירו לשם כך יציע קבוע של 2,500 מקומות. שאר היציעים זמניים.


  אצטדיון דאודורו - מספר מקומות: 15,000

  [​IMG]

  ענפי ספורט: רוגבי שביעיות, קרב חמש מודרני (תחרויות בקפיצות ראווה על סוסים, ריצה וירי בתנועה).
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  האצטדיון הוא מתקן זמני שהוקם במיוחד לאולימפיאדה ויפורק אחריה. במקור נועד להכיל 20,000 צופים והוקטן. בתוכנית האירוח המקורית את טורניר הרוגבי שביעיות בכלל חפצו לקיים באצטדיון הכדורגל סאו ז'נואריו שנמצא לא הרחק מאצטדיון המרקנה ויכל לארח עד 25,000 צופים. אולם הליך אישור השיפוץ שלו הקשה לממש את התוכנית וטורניר הרוגבי הועבר לדאודורו.


  בריכת דאודורו -
  מספר מקומות: 2,000

  [​IMG]

  ענפי ספורט: המשחה בסגנון חופשי בקרב חמש מודרני.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  הבריכה הוקמה לראשונה עבור המשחקים הפאן אמריקאים ב2007 ומאז משמשת כבריכה ציבורית לתושבי האזור ומחנה הצבא הסמוך (קצת כמו בריכות יד לבנים) כחלק מקומפלקס ספורט מקומי. היציע בה זמני ויפורק אחרי המשחקים והיא תשוב לשמש כ"בריכה שכונתית".


  ארנת הצעירים - מספר מקומות: 5,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: שלבים ראשונים בכדורסל נשים ותחרות הסיף של הקרב חמש מודרני.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  זהו היכל ספורט חדש שהוקם במיוחד לאולימפיאדה ויהפוך לאולם ספורט שכונתי. האולם מכיל 5,000 בכדורסל, נשים ו4,000 בסיף בקרב חמש ומספר המקומות בו יופחת אחר המשחקים ל2,000 בלבד.


  מסלול לאופני BMX - מספר מקומות: 7,500

  [​IMG]


  ענפי ספורט: אופני BMX.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  המתקן נבנה במיוחד לאולימפיאדה וצפוי להישאר מתקן קבוע (למרות שהצבא דרש תחילה לקבל אותו חזרה מכיוון שהשטח היה שטח צבאי) הכולל מסלול שבילים באורך 400 מטרים. היציעים זמניים ותחילה נועדו להכיל 5,000 צופים אך הקיבולת הוגדלה.


  מסלול לאופני הרים - מספר מקומות: 5,000 (ביציע זמני) ועוד 25,000 שיעודדו מסביב למסלול

  [​IMG]

  ענפי ספורט: אופני הרים
  ישראלים שמתחרים באתר: שלומי חיימי.

  זהו מסלול רכיבה חדש שנסלל במיוחד לאולימפיאדה על שטח צבאי פתוח ליד דאודורו. אורך המסלול 4,850 מטרים. לאחר מאבק בין הצבא לאזרחים נראה שהמתקן ישאר אתר רכיבה גם בעתיד אם כי ייסגר מידי פעם לאימונים צבאיים. היציע הזמני מוקם בנקודת הזינוק/סיום של התחרות.


  סלאלום לקייאקים -
  מספר מקומות: 8,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: חתירת קייאקים במסלול.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  המתקן נבנה במיוחד לאולימפיאדה וישרת את תושבי האזור כפארק מים ואקסטרים. היציעים בו זמניים ויפורקו אחרי האולימפיאדה.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/8/16
  Die Werkself, adirda ו-shlomydavid אוהבים את זה.
 3. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428

  אזור קופקבנה (החוף המזרחי לאורך מפרץ גואנברה):  ארנה קופקבנה - מספר מקומות: 12,000

  [​IMG]


  ענפי ספורט: כדורעף חופים.
  עלות: לא ידועה (אומדנים בעבר מ2010 היו שזה יעלה כ21 מיליון ריאל, אבל עם האינפלציה זה בערך 25 מיליון ריאל או אף יותר.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  המבנה כולו זמני ויפורק אחרי האולימפיאדה, אבל הלוקיישן שימש גם בעבר לבניית אצטדיונים זמניים לכדורעף חופים בגדלים שונים. ליד האצטדיון 2 מגרשי חימום משניים ו5 מגרשי אימונים. השלמת האצטדיון התעכבה בגלל בעיות באישור הקונסטרוקציה ההנדסית של המבנה שגובהו עם הזרקורים 21 מטרים ושבעונת החורף (בחצי הכדור הדרומי העונות הפוכות ועכשיו חורף בברזיל) יש גלים גבוהים שנשברים על החוף. רק בימים האחרונים עטפו אותו במעטפת המצוירת שנועדה להסתיר את השלד.


  אצטדיון הלגונה (באגם רודריגו דה פרייטס) - מספר מקומות: 14,000

  [​IMG]

  ענפי ספורט: חתירה בסירות בקטגוריות שונות אישיות וקבוצתיות.
  עלות: 7.6 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  המתקן כולל יציע זמני שהוקם לאולימפיאדה ויפורק אחריה. באגם אגב התגלה זיהום רציני במים בשל זרימת שפכים שטופל באופן חלקי ביותר. בתוכנית המקורית אגב תכננו להקים מזח צף במים מול המזח על החוף ועליו עוד מושבים אבל ויתרו על הרעיון שהיה מכפיל עלויות לפחות ל14 מיליון ריאל.


  מרינה דה גלוריה -
  מספר מקומות: 10,000

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: שיט מפרשיות וגלשני רוח.
  עלות: 60 מיליון ריאל.
  ישראלים שיתחרו במתקן: שחר צוברי, מעיין דוידוביץ', אייל לוין, דן פרויליך, גיל כהן, נינה אמיר.

  זאת מרינה ותיקה שחודשה ושודרגה לקראת המשחקים עם מזחים צפים והגדלת קיבולת המרינה וגם מבנה האנגר חדש שמשמש לפעילויות ירידים ומופעים סטייל מתחם התחנה הירושלמי. החידוש הגדול לברזילאים הוא שהמרינה שהיתה סגורה לקהל נפתחה כעת וחוברה לטיילת החוף של פארק פלמנגו הסמוך. המרינה סובלת מזיהום המים במפרץ גואנברה ובנוסף הרמפה הכחולה שניתן לראות בתמונה ליד ההאנגר החדש של המרינה התפרקה חלקית בשל גלים חזקים ממש לפני כמה ימים.

  בפארק פלמנגו הסמוך למרינה יעברו חלק ממסלולי תחרויות ריצת המרתון ומסלול מרתון הרכיבה על אופני כביש, 2 ענפים שיהיו בהם גם מתחרים ישראליים. זהו פארק ותיק על רצועת החוף ששטחו 296 דונם.

  פארק פלמנגו

  [​IMG]


  חוף קופקבנה (אזור פורט קופקבנה) - מספר מקומות: 5,000 (ביציע זמני) ומאות אלפים בעמידה לאורך המסלול ללא הגבלה

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: טריאתלון, נקודת זינוק וסיום ל"מרתון אופני הכביש", שחייה במים פתוחים ועוד.
  ישראלים שיתחרו במתקן: רון דרמון (טריאתלון), שני בלוך (מרתון אופני הכביש).

  על החוף במתחם בדרום חוף קופקבנה ליד מבצר קופקבנה הוקמה טריבונה זמנית ל5,000 צופים לקראת האולימפיאדה המשקיפה לים ומאפשרת צפייה בשחייה במים הפתוחים וכן תהיה נקודת הזינוק והסיום לתחרויות הטריאתלון ומרתן הרכיבה על אופני כביש. בנוסף לאורך המסלול המגודר יתאפשר למאות אלפי צופים לעמוד ולעודד.


  אזור המרקנה (מרכז העיר):


  סמבודרומו - מספר מקומות: 30,000 (במתחם המרתון שהרחבה שלו שימשה גם לשלב במוקדמות בטורניר החץ וקשת שנערך ללא קהל) ו6,000 (במתחם הגמרים לחץ וקשת)

  [​IMG]

  ענפי ספורט: נקודת זינוק וסיום למרתון האולימפי (בחלק הרחב יותר), טורניר החץ וקשת האולימפי (בחלק הצר יותר).
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין בחץ וקשת. דניאל גואדי, טמסה מוגס, לונה צ'מטאי, מאור טיורי, מארו טפרי (מרתוניסטים).

  היציעים בכיכר אפוטאיזה הם חלק מיציעי הבטון הקבועים בשדרת המבנה המפורסם "סמבודרומו" המארח את תהלוכת בתי הספר לסמבה בקרנבל המפורסם של ריו שרק לאחרונה קיבולתה גדלה לכ88,500 צופים בימי הקרנבל והם גודרו זמנית לצורכי אירוח באולימפיאדה. מלבד טורניר החץ וקשת שמתקיים בחלק מהשדרה, השדרה היא גם נקודת הזינוק והסיום של המרתון האולימפי.

  מרקנזיניו - מספר מקומות: כ12,000

  [​IMG]
  [​IMG]

  ענפי ספורט: כדורעף
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין.

  זהו היכל ספורט ותיק (הוקם כבר ב1954) שאירח הרבה טורנירים היסטוריים למשל אליפויות עולם בכדורסל, כדורעף וג'ודו ועבר שיפוץ מקיף לקראת המשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 (גם אז אירח משחקי כדורעף).


  אצטדיון מרקנה - מספר מקומות: 78,840

  [​IMG]
  [​IMG]


  ענפי ספורט: גמרי טורנירי הכדורגל האולימפי אבל גם טקסי פתיחת וסיום האולימפיאדה.
  ישראלים שיתחרו במתקן: אין נציגים בכדורגל, אבל כ15 ספורטאים ועוד כמה מלווים מהמשלחת ישתתף בטקס הפתיחה (על פי הפרסומים הספורטאים הישראלים שיסיימו את התחרויות יתבקשו לעזוב מיידית את הכפר האולימפי כדי לא להפריע לספורטאים האחרים שעדיין יתחרו, ככה שלא כולם יישארו לטקסי הסיום).

  מרקנה הוא אצטדיון היסטורי שאירח לא מעט משחקי כדורגל היסטוריים ושתמיד ייזכר בפרט הטריוויה שכמעט 200,000 צופים ישבו בו ב1950 בגמר המונדיאל אבל אחרי השיפוץ המקיף שעבר לקראת מונדיאל 2014 והאולימפיאדה שהרחיב את הגג וקירב את הטריבונות אל המגרש מספר המקומות בו קטן בהרבה, אבל כעת המראה שלו יחסית עכשווי, לפחות מבפנים. וכדי להיכנס לאווירה..

  [​IMG]

  על פי פרסומים (שגויים) נאמר שהלפיד האולימפי לא יוצב באצטדיון עצמו שתכלס לא מארח תחרויות "אולימפיות" באתלטיקה אלא יוצב במיקום מרכזי אי שם במרכז העיר קרוב לנמל. אגב בעבר הוצגו קונספטים למגדלים יצירתיים ביותר שחלק נועד לשמש כמגדלי תצפית ותקשורת ואחרים כנקודת ציון בולטת על קו החוף של העיר וגם לשאת את הלפיד האולימפי אבל לא הוקם מגדל שכזה בפועל ככה שאין לדעת איפה יוצב הלפיד ויש לחכות ולראות. גם תקציב טקס הפתיחה צנוע בהרבה מאולימפיאדות קודמות ומשוער בכ4 מיליון דולר בלבד.


  האצטדיון האולימפי (אנז'ניאו) - מספר מקומות: 60,000

  [​IMG]
  (לפני ההרחבה)
  [​IMG]
  (אחרי ההרחבה: שימו לב ליציע הזמני העליון שנוסף מימין ויציע זהה הוקם גם בצד השני)
  [​IMG]

  ענפי ספורט: תחרויות האתלטיקה הקלה וחלק מטורניר הכדורגל האולימפי.
  עלות: 52 מיליון ריאל לשיפוץ.
  ישראלים שיתחרו במתקן: דונלד סנפורד, דמיטרי קרויטר, חנה מיננקו.

  האצטדיון הוקם כאצטדיון אתלטיקה עבור המשחקים הפאן אמריקאיים ב2007 ומכיל בשגרה כ46,930 צופים כשלרוב הוא משמש אצטדיון כדורגל וגם אתר מופעים עירוני. הוא הורחב זמנית לאולימפיאדה ל60,000 לדרישת הועד האולימפי הבינלאומי (זאת קיבולת המינימום הדרושה לאצטדיון אתלטיקה "אולימפי"). בתוכנית המקורית אגב דובר על הרחבה קבועה אבל עלותה היתה פי 4 (במקום טריבונה קלה על מתכת, יציקת טריבונת בטון) ולכן בוטלה אם כי ייתכן ויורחב בקביעות בעתיד עבור צורכי קבוצת הכדורגל המקומית בוטפוגו. במהלך ההכנות להרחבתו התגלה כי הגג מעט רעוע ואף בסכנת קריסה מה שהפך את התוכנית לתוספת יציעים זמניים בתהליך מהיר לתוכנית שיפוצים ממושכת ואיטית שנמשכה יותר משנתיים שכללה תמוכות זמניים לגג וטיפול זהיר בחלקיו ובמהלך העבודות גם קיבולת היציעים במשחקי קבוצות הכדורגל המקומיות הוקטנה משמעותית מטעמי בטיחות וחלק מהזמן אף נסגר לשימוש בכלל.

  (עבודות החיזוק בשנה שעברה)
  [​IMG]

  (אגב סתם בתור קוריוז ניתן יהיה להגדיל בעתיד את האצטדיון עד ל80,000 צופים על חשבון מסלולי האתלטיקה, דבר שנבחן גם עבור המונדיאל בטרם הוחלט שרק אצטדיון אחד בריו, המרקנה, יארח בטורניר).
   
  נערך לאחרונה ב: ‏19/9/16
  adirda ו-shlomydavid אוהבים את זה.
 4. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428
  אצטדיוני טורניר הכדורגל האולימפי בערים אחרות: (כולם אגב אירחו במונדיאל 2014 וחלקם זוכים לגאולה אחרי שנתיים ללא שימוש)


  האצטדיון הלאומי מאנה גארינצ'ה, ברזיליה - מספר מקומות: 69,394

  [​IMG]


  ארנה פונטה נובה, סלבדור - מספר מקומות: 51,700

  [​IMG]  ארנה אמזוניה, מנאוס - מספר מקומות: 40,549

  [​IMG]  אצטדיון מינייראו, בלו הוריזונטה - מספר מקומות: 58,170

  [​IMG]  ארנה קורינתיאנס, סאו פאולו - מספר מקומות: 48,234

  [​IMG]


  וזהו. אלו 32 מתקני הספורט והלוקיישנים האולימפיים. בהצלחה לישראל ותביאו כבר מדליות אמן.

  מפת פריסת התחרויות בעיר

  [​IMG]


  ולמי שרוצה להשוות למתקני האולימפיאדות הקודמות:
  אצטדיונים ואולמות | Asoccer.co.il - לאנשים שאוהבים כדורגל

  איצטדיונים ואולמות - בייג'ינג 2008 | Asoccer.co.il - לאנשים שאוהבים כדורגל
   
  נערך לאחרונה ב: ‏25/8/16
  de Middenweg, golding, adirda ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
 5. shlomydavid

  shlomydavid מנהלים מנהל

  הצטרף ב:
  ‏11/6/04
  הודעות:
  14,827
  לייקים שהתקבלו:
  455
  וואו יצא לך מדהים ! שאפו אדיר !

  באמת יופי של מתקנים עשו בברזיל, סחתיין עליהם.
   
  צ. שיף אוהב/ת את זה.
 6. adirda

  adirda Member

  הצטרף ב:
  ‏6/8/07
  הודעות:
  322
  לייקים שהתקבלו:
  46
  השקעה מטורפת, כל הכבוד גבר !
   
  shlomydavid ו-צ. שיף אוהבים את זה.
 7. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428
  ולמי שלא יצא לראות. ברזיליה (בירת ברזיל) היתה אחת משלוש המועמדות (האחרות היו באקו ובודפשט) לאירוח הטורניר (הרב ענפי) השני בגודלו אחרי האולימפיאדה (במספר המשתתפים), ואני מתכוון לאוניברסיאדה. ברזיליה זכתה באירוח ב2019 אבל בעקבות הקשיים שהתעוררו בהכנות לאולימפיאדה יחד עם הבלגן הכללי במדינה (משבר פוליטי ומיתון כלכלי) היא נאלצה בתחילת ינואר 2015 לוותר על האירוח שהיה עולה לה לפחות 880 מיליון דולר (ושבהמשך הועבר לנאפולי). זה לא אומר שבעתיד היא לא תתמודד שוב על האירוח נניח ב2023. בכל אופן ככה היו אמורים להיראות המתקנים באותה אוניברסיאדה (שעל פי הפרסומים כ60% כבר קיימים ובהם אצטדיון הכדורגל הלאומי שמכיל 70,000 והיכל הספורט נלסון נילסון הסמוך אליו שמכיל 16,600 צופים). כמובן שמבחינה פרקטית אין ציפיות שמתקני אוניברסיאדה יתקרבו בגודלם למתקני אולימפיאדה וגם כמות התיירים מצומצמת (למרות שכמות הספורטאים דווקא דומה לאולימפיאדה), אבל גם ברזיליה היא לא סאו פאולו או ריו מבחינה ספורטיבית ככה שבאמת יש חשש שהאירוח שם היה מתבזבז על מתקנים שיישארו מיותרים לאחר האירוע ובמיוחד אצטדיון האתלטיקה האוניברסיטאי שמיועד להכיל 70,000. בכל אופן מדובר באירוע שהולך ומתנפח בעשור האחרון ולמי שלא מאמין כדאי לחפש ביוטיוב את טקסי הפתיחה והסיום של האוניברסיאדות מ2011 (שנג'ן) 2013 (קאזאן) ו2015 (קוואנגג'ו) כדי להבין את סדר גודל האירוע שלפחות טקס הפתיחה שלו ממש ברמה של טקס אולימפי .  אגב קשיים מתגלים גם בארגון האוניברסיאדה הקרובה בטאיפיי (טייוואן) כשלמשל התקבלה החלטה די דרמטית להעביר את טקסי האירוע מהאצטדיון המקורה טאיפיי דום המכיל 40,000 מקומות לאצטדיון טאיפיי העירוני הכולל מסלולי אתלטיקה ומכיל 20,000 מקומות בלבד. ולמי שמתעניין כעת כבר פתחו את המועמדות למארחות ב2021 ובין המועמדות שאוזכרו יש את בוקרשט (רומניה), קייפטאון (דרא"פ) וקאלי (קולומביה). זה רק ממחיש שבשונה מאולימפיאדה גם מדינות יותר קטנות ועניות לא מפחדות להתעסק עם האירוע.

  ובכל אופן לברזילאים עדיין יהיה אירוע אטרקטיבי באותה שנה. היא מארחת את הקופה אמריקה ב2019 וזה ללא ספק הרבה יותר מעניין את הברזילאים מאירוע איזוטרי כמו אוניברסיאדה (שבשונה מאולימפיאדה משם לא יוצאים שיאי עולם ולא באים מאות אלפי תיירים) ולכן גם יזכה לסיקור נרחב יותר וגם התשתיות לקופה אמריקה כולן מוכנות (אצטדיוני המונדיאל ושאר התשתיות ששודרגו לקראתו) ולכן יותר משתלמות לאירוח.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/8/16
  shlomydavid אוהב/ת את זה.
 8. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428
  בכל אופן לאחר "הבלגנים" שנוצרו באירוח האולימפיאדה בריו בתשתיות ועוד שייקרו את העלויות, אני בספק אם הועד האולימפי יהמר שוב על הצעות אירוח מ"מדינות מתפתחות" (אלא אם קוראים למדינה למשל סין או רוסיה), מדינות שיש בהם משברים פוליטיים, מדינות בעלות תשתיות לקויות וכדומה. למשל ההצעה ההונגרית לאולימפיאדת 2024 בבודפשט, הצעת גאבורון בירת בוצואנה לאירוח אולימפידת הנוער ב2023, הצעות אפשריות מלבוב (אוקראינה) אושואיה (ארגנטינה) סנטיאגו (צ'ילה) לאולימפיאדת חורף 2026, ושלל הצעות לאולימפיאדות ממקומות שהתעניינו כמו קזבלנקה (מרוקו), קהיר או אלכסנדריה (מצרים), גוודלחרה (מקסיקו), דרום אפריקה (דרבן או יוהנסבורג או קייפטאון), ניירובי (קניה), קואלה לומפור (מלזיה), קייב (אוקראינה), דלהי (הודו) ואחרות (כמו כמה מבירות אמירויות המפרץ). גם ערים שפעם אולי היו אופציה מוצלחת יחסית כמו איסטנבול, הפכו לפחות ראויות בשל הממשל.

  אבל זה לא אומר שאירועים קטנים יותר לא יתקיימו בהם כמו אוניברסיאדות, משחקים יבשתיים סטייל משחקי אסיה ופאן אמריקה, משחקי חבר העמים (הבריטי) ועוד. למשל דרבן תארח את משחקי חבר העמים ב2022 ומתמודדת על אירוח אוניברסיאדה ב2021 בקייפטאון.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏7/8/16
 9. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,231
  לייקים שהתקבלו:
  428
  למי שאי פעם שמע את השמועה כי תל אביב הוצעה כעיר מארחת לאולימפיאדה ולא ידע במה מדובר. ובכן בסוף הניינטיז סטודנטים לאדריכלות יצרו בתור פרוייקט גמר הצעה לאירוח אולימפיאדה בתל אביב. הקונספט מצא חן בעיני ראש העיר דאז ונציגי הועד האולימפי הישראלי והם הפכו זאת למעין "הצעה רשמית" אם כי זאתי מעולם לא הוגשה לועד האולימפי הבינלאומי ולא התחרתה על האירוח (אולי בשל האינתיפאדה שפרצה אז ואולי פשוט מתוך ריאליות שישראל לא באמת יכולה לעמוד בזה). "הצעה" התייחסה אגב לאולימפיאדת 2012 ומאז עברה אי אלו עדכונים קלים. אז למי שתוהה מה היתה מהות ההצעה על כך מתייחס הציטוט מהעיתון בשנת 2000 בקטע הבא.


  איתי אשר
  04/04/00  אחת לכמה זמן מייצרים פרנסי תלאביב חלום חדש. פעם זו רכבת תחתית ועכשיו זו אולימפיאדה. לא פחות. אתמול החלום הזה פרץ ממסגרתו ההזויה משהו וקיבל חותמת רשמית, כאשר ראש העיריה רון חולדאי הודיע כי תלאביב שוקלת ברצינות להצטרף לוושינגטון, דבלין, דאלס, ורשה וערים אחרות בעולם, שיציגו בעוד ארבע שנים את מועמדותן לאירוח האולימפיאדה בשנת 2012. במסיבת העיתונאים שקיים אתמול אף הוצג דגם של הכפר האולימפי, שתוכנן כפרויקט גמר עלידי שלושה סטודנטים מבית הספר לאדרכילות באוניברסיטת תלאביב. הכפר הזה, שבו יתארחו 12 אלף ספורטאים ו8,000 מלווים, ישתרע ממקורות הירקון בראש העין, ועד שפך הנחל ליד נמל תלאביב."אירוח המשחקים האולימפיים הוא אתגר עצום שסייע בעבר לערים ומדינות לצמצם פער של עשרות שנים בפיתוח תשתיות", אמר חולדאי ברצינות ואף נתלה באילן גבוה: "גם הרצל אמר 'אם תרצו אין זו אגדה' ואני מאמין שתלאביב מסוגלת לעמוד באתגר הזה".בדרך להגשמת האתגר הזה צריך להקים מתקני ספורט ברמה גבוהה ביותר, שאפילו איצטדיון בלומפילד יחוש ברגשי נחיתות לידם. אבל על הנייר, כפי שהוצג בדגם, זה נראה הרבה יות ר קל:* אצטדיון הכדוררגל ברמת גן ישופץ, מספר המושבים בו יוגדל ל80 אלף והוא יהפוף לאצטדיון האולימפי הישראלי הראשון, שבו יערכו גם טקסי הפתיחה והסיום של המשחקים האולמפים וכן תחרויות האתלטיקה.* ההיכל האולימפי שבו יערכו משחקי הכדורעף, הכדורסל ותחרויות ההתעמלות, ייבנה צפונית לבניברק, מה שמעורר את השאלה האם בפעם הראשונה לא ייערכו משחקים אולימפיים בשבת. אחרי האולימפיאדה, יועמד ההיכל לרשות עירית בניברק וישמש את ההאוכלוסיה החרדית.* בגני התערוכה ייבנה אצטדיון למירוצי האופניים, שיוכל להכיל לא פחות מ10,000 צופים, ומרכז ספורט ענק שבו ייערכו תחרויות האבקות, הרמת המשקולות, הסייף והטניס שולחן.* בשכנת הדר יוסף יבנו בריכה אולימפית.* באזור שפך הירקון יוקם גם מרכז התקשורת שיארח את 20 אלף העיתונאים שגיעו עם המשלחות הממשתתפות.בנוסף לאלה המרכז האולימפי לרכיבת סוסים יוקם ברמת השרון ואילו תחרויות החתירה יערכו דווקא בכנרת שלחופה יבנה אצטדיון מיוחד עם 5,000 מקומות.מתכנני המודל לא התעלמו ממתקני הספורט הקיימים כבר בתלאביב, ועלפי התוכנית תחרויות כדורסל יערכו, בין השאר ב אולם אוסישקין. באצטדיון בלומפילד ביפו, ייערך טורניר הכדוררגל.אם האולימפיאדה אכן תתקיים בתלאביב והסיכוי לכך פחות מקלוש יוכל הוגה הרעיון, יובל ארד לחייך בהנאה. ארד, אחיה של הג'ודאית יעל ארד ובעל חברה לייעוץ תקשורתי, סיפר: "אחרי הזכייה של יעל במדליית הכסף בברצלונה, נסענו שנינו במכונית ושאלתי אותה, למה שלא נערוך את האולמפיאדה בתלאביב? להפתעתי היא אמרה לי בוא נלך על זה. מאוחר יותר נפגשנו עם אלכס גלעדי, חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, הצגנו לו את הפרויקט והוא אמר לנו שהוא לא פוסל את זה על הסף'. הוא גם זה שנפגש עם הסטודנטים שהפכו את הרעיון הראשוני למציאות".חולדאי סיפר אתמול התוכנית קיבלה גם את ברכתם של ראש הממשלה ושר האוצר. מעניין אם הם גם יתנו את ברכתם, כאשר ישמעו שמחיר המועמדות בלבד הוא 30 מיליון דולר. אם בדרך נס, בהתחשב בעובדה שעיר כמו בואנוסאיירס בה קיימת כבר כל התשתית לארוח אולמפידה הגישה מומעדות שש פעמים ונכשלה, תזכה דווקא תלאביב יצרכו פרנסי העיר לגייס יותר מעשרה מיליארד דולר, ולכך גם דוחות חנייה מופקעים לא יספיקו.

  אולימפיאדה? מכביה בלי אסונות לא הצלחנו להרים. אבל איך היו חיינו נראים בלי חלומותהאמת היא שאין כמו לחלום. הרי איך היו חיינו נראים אם לא היו לנו חלומות. והחלום על אירוח אולימפיאדה בתלאביב הוא פנטזיה מרוממתרוח ביותר.גם אם אותה פנטזיה נראית בלי אפשרית להגשמה, עדיין לא מזיק להחליט שלמרות הכל ננסה להפוך אותה למוחשית. עם זאת, גם הרומנטיקן הכי גדול צריך לדעת להשאיר לפחות רגל אחת על האדמה. ובמקרה שלפנינו, כדאי להשאיר אפילו שתיים. בקיצור, לא תהיה אולימפיאדהבתלאביב ב2012, וספק אם תהיה איפעם. אתונה, העיר שהיא ערש האולימפיאדות, ירקה דם ובוץ וטונות של דולרים במשך שנים, עד שזכתה לקבל את אירוח אולימפיאדת 2004. סידני, בה תיערך האולימפיאדהבחודש ספטמבר הקרוב, בנתה למעשה עיר אולימפית שלמה כדי לעמוד בסטנדרטים הנדרשים. אבל אנחנו, שחיים 52 שנה בארץ הזו כמדינה עצמאית, והתפתחנו וגדלנו והתרחבנו במהירות חסרתתקדים, רחוקים עשרות שנים מהיכולת להרים אולימפיאדה כאן. המתקנים, התחבורה, כוח האדם, המשאבים הכלכליים, היכולת לקלוט עשרות אלפי אנשים. איפה אנחנו ואיפה זה. הרי לא הצלחנ ו להרים מכביה בלי שספורטאים ימצאו את עצמם משתכשכים ממש לא להנאתם במימי הירקון.ראיתם את האיצטדיון האולימפי באטלנטה? איפה בדיוק יתקיימו תחרויות האתלטיקה כאן? בהדריוסף? והשחייה? באוניברסיטת תלאביב? ואיפה יחנו הצופים בלי לקבל דו"ח? ואיך הם יגיעו ממקום למקום, למשל בחמש אחרהצהריים בנתיבי איילון? ונניח שאפשר יהיה להתגבר על המכשולים האלה. נניח שהמדינה תחליט להעמיד את אירוח אולימפיאדהבתלאביב בראש סדרי העדיפויות, תקצה את מיליארדי הדולרים הנדרשים ופתאום יהיו פה תשתיות מושלמות, איצטדיון אולימפי של 100 אלף מקומות, ובריכה מצוחצחת וכפר אולימפי רחב ידיים, ואפילו רכבת תחתית תקום לה פתאום. גם אז עדיין תישאר בעיה אחת, שספק אם כסף יכול לפתור. המזרחהתיכון. מישהו באמת חושב שאפשר להביא לכאן את הספורטאים הכי טובים בעולם, ואיתם עוד עשרות אלפי תיירים, במציאות שאנחנו חיים בה? הרי באמצע ריצת ה100 מטר יכול, חס וחלילה, להתפוצץ היציע המערבי באיצטדיון האולימפי החדש בפלורנטין. אלוהים ישמור. שלא נדע. אם להיות טיפה אירוניים, אפשר להגיד שהענף שכנראה ערוך כבר עכשיו לארח אולימפיאדה, הוא הקלי עה ברובה. מטווחים לא חסרים כאן, ובזה אנחנו ממש טובים. הבעיה היא שכל עוד זו המציאות, אף אחד לא יתן לנו לארח את שאר הענפים. האולימפיאדה הפכה את ברצלונה לאחת הערים המשגעות והמשגשגות באירופה, ואיאפשר לתאר מה היא יכולה לעשות לתלאביב, כך שמי שמחפש עוד סיבה להביא לכאן את השלום כמה שיותר מהר, אז הנה.


  מה יש להוסיף.... אוי התמימות.
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!