אולימפיאדת החורף - פיונגצ'אנג 2018

הנושא בפורום 'פורום ספורט כללי' פורסם ע"י shlomydavid, ‏9/2/18.

 1. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  יש כל כך הרבה ענפים שאני יכול להגיד שישראל לא בנויה אליהם. מה הקשר בין ישראל לרוגבי? ללקרוס (ואנחנו עוד מארחים את אליפות העולם בענף)? לבייסבול? לפוטבול? ועובדה שיש לנו נבחרות בענפים הללו. ואפילו ענפים בולטים כמו כדורגל למשל אפשר להגיד מה ישראל שייכת (עובדה, העפילה רק פעם אחת למונדיאל בדרך קיצור דרך פלייאוף מדומה ומעולם לא השתתפה באליפות אירופה). ומצד שני גם ענפים ששייכים לאקלים הישראלי כמו למשל כדורעף חופים אנחנו לא מתבלטים. אז מה הסוד האמיתי? מתבססים לא מעט על עליה מחו"ל כמו ילידי ארה"ב שכן משחקים פוטבול ורוגבי ולקרוס ובייסבול ומשם זה מגיע גם לישראלים.

  דווקא בהשקעה בענף ההחלקה על הקרח (שיחסית קל יותר לטפח מלמשל סקי שפשוט אין תנאי קור ושלג להפעיל אתר סקי מקצועי לכמה חודשים בשנה) יש בעיה של חוסר תשתיות. יש פשוט מעט מדי משטחי קרח פעילים ורק שניים בממדים אולימפיים במקומות מרוחקים במטולה ואילת (ועוד בתוך קניון) ולא פלא שתמיד יש תורות צפופים על משטחים קיימים כמו חולון. אז ספורטאים רבים חיים בכלל בחו"ל ומתאמנים שם והאחרים מתאמנים בתנאי חסר. לפני כעשור (בערך 2006 נראה לי) היה למשל הצעה להקים לפחות אולם ייעודי אחד להוקי קרח וכולי בעיר במרכז הארץ (שבין שלושת הערים המתמודדות היו בת ים וערים בשרון כמדומני רמת השרון ורעננה) במימון יהודי אמריקה אבל המיזם התמוסס. מיזם נוסף של עיריית הוד השרון להקמת היכל רב תכליתי המתאים גם להוקי קרח ל5000 צופים הומר בתוכנית זולה יותר לאולם למשחקי כדור לכ2000 עד 2500 צופים בלבד שלא יתאים להוקי קרח (שגם הוא עדיין לא הוקם). מיזם של עיריית נתניה להקים במכרז BOT אולם מתאים להוקי קרח (ל3400 צופים) ומשחקי כדורסל (ל5000 צופים) נכשל כשאף אחד לא התמודד על הקמתו (בלי קשר לאולם הכדורסל שתוכנן ליד מגרשי האימונים לא הרחק מהאצטדיון החדש). מיזם של עמותת זמן קרח להקים אולם של כ2000 צופים במרכז הארץ התפוגג ובהמשך העמותה פורקה. אפילו מיזם צנוע של עיריית חולון להקים אולם הוקי קרח תיקני בבנייה קלה דמוית אוהל ליד האולם החצי אולימפי שיכיל 1200 צופים גם הוא לא הוקם עדיין ונשאר כתוכנית לעתיד. ואפילו תוכניות למגרשים חצי אולימפיים נוספים כמו שהציעו להקים בתוך הארנה בירושלים בחלק מהחללים הגדולים שיש תחת ליציעי ההיכל לא הוקמו. אפילו לא מדובר באולם צמוד לכל קבוצת הוקי קרח שיש בארץ אלא סתם זירות החלקה לבילוי בכמה אזורים מרכזיים כמו אחד בצפון לחיפה והקריות, אחד בירושלים ואחד בבאר שבע אף אחד לא מקדם אז בשורה התחתונה ממש אין מספיק השקעה כי השקעה זה לא רק מימון ספורטאים לאימונים בחו"ל אלא גם השקעה בתשתיות. בכ20 מיליון אפשר להקים ביתן הוקי קרח עם משטח אולימפי שאולי לא יתאים לתחרויות אבל יספיק לאימונים. ורק שיהיה ברור, ראינו שירושלים יכולה לארח משחקי הוקי קרח בארנה ליותר מ5000 צופים במכביה (קיבולת מירבית ל10,000 בשימוש בהוקי קרח) ובתיאוריה היכל הארנה שמתוכנן בראשל"צ יוכל לארח משחקי הוקי קרח מול כ4000 צופים כי גם שם מתוכננים יציעים מתקפלים כמו בארנה בירושלים. אבל כיום עדיין אין רמה מספקת של מתקנים. ונזכיר שגם אם ניתן להסב זמנית אולמות כמו הארנה בירושלים להוקי קרח והחלקה על קרח, צריך אולמות קבועים לאימונים כי אי אפשר כל הזמן לפרק ולהרכיב את משטחי הקרח באולמות הכדורסל. בארנה בירושלים למשל משטח הקרח הוצב בכלל בפגרת הקיץ ופורק לפני עונת הכדורסל. ועונת תחרויות הקרח השונות היא בכלל בחודשי החורף.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏25/2/18
  shlomydavid אוהב/ת את זה.
 2. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  נערך לאחרונה ב: ‏26/2/18
  shlomydavid אוהב/ת את זה.
 3. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
 4. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  ביקורות על רמת הנגישות לנכים במשחקים הפראלימפיים בפיונגצ'אנג, לא במתקנים עצמם אלא חוויית הנגישות הכללית לאורחים נכים שרצו לטייל בעיר המארחת ובסביבה. בין התלונות, חדרי שירותים שלא מותאמים לנכים, תחנות אוטובוס מרוחקות, דרכים בעלי מהמורות וליקויים נוספים.
  בעיות נגישות הן נפוצות, אבל דווקא במשחקים הפראלימפיים? - ענפים נוספים - הארץ
   
 5. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  האמפי שהוקם לטקסי הפתיחה והסיום שהכיל 35,000 מקומות לאחר שפורקו ממנו הטריבונות ובוצעו שם עבודות פיתוח נופי ותוספות אחרות (כמו מגרש כדורגל ומרכז אתלטיקה היכן שקודם לכן היו אוהלים). נותר לצידו הלפיד האולימפי למזכרת ובניין שאמור לשמש להבנתי מוזיאון למשחקים וכנסים מקומיים

  [​IMG]

  [​IMG]

  תזכורת למראהו בעת המשחקים והמשחקים הפראלימפיים
  [​IMG]

  [​IMG]


  ומגלשת המזחלות האולימפית עם המסלול שאורכו כ2 ק"מ שאפשר צפייה ל7000 צופים סביבו.
  [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ב: ‏18/2/19
 6. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  ועדיין עובדים על מציאת שימושי קבע רווחיים לחלק ממתקני הספורט שהוקמו בפיונגצ'אנג שיהפכו בין השאר למרכז ספורט וכנסים רב תכליתי, ארכיון הספרייה הלאומית ועוד שימושים.
  Legacy plans finally established for three outstanding Pyeongchang 2018 venues

  אגב מחוז גאנגנאונג בו הוקמו אולמות הספורט וחלק מתחרויות הסקי באולימפיאדת פיונגצ'אנג, שוקל גם להתמודד על אירוח אולימפיאדת החורף לנוער ב2024 באותם המתקנים, וזאת אחרי שבפברואר 2018 פורסם שהמחוז יבחן התמודדות על אירוח משחקי החורף של אסיה ב2021, כולל אפילו רעיון לשלב את המשחקים יחד עם אירוח חלק מהענפים מעבר לגבול בצפון קוריאה. נזכיר שבין הצעות אירוח נוספות לאירועי ספורט שמנסים לגבש לדרום וצפון קוריאה, נכללו גם מועמדות לאירוח משותף של מונדיאל הנשים ב2023, ולאירוח משותף של אולימפיאדת 2032, כנראה ב2 ערי הבירות, סיאול ופיונגיאנג.
  South Korea considering bid for 2024 Winter Youth Olympic Games

  אבל מצד שני אפילו שנשברה בצורת ארוכת שנים כשצפון קוריאה אירחה את דרום קוריאה למשחק מוקדמות מונדיאל בפיונגיאנג, היא עדיין העדיפה לקיים אותו בלי קהל ובלי שידור מקומי אז קשה לראות איך המדינות יארחו אירוע ספורט משותף לאחר התנהלות כזאת
  https://www.haaretz.co.il/sport/world-soccer/1.7989798

  [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ב: ‏15/10/19
 7. צ. שיף

  צ. שיף Member

  הצטרף ב:
  ‏9/9/09
  הודעות:
  5,755
  לייקים שהתקבלו:
  446
  נראה שאכן דרום קוריאה תמחזר את מתקני אולימפיאדת החורף מ2018 ותארח את אולימפיאדת החורף לנוער ב2024 באותם מתקנים. בינתיים לא ברור האם צפון קוריאה תשותף במעט מהאירוח או לא. בעצם זאת תהיה אולימפיאדת החורף לנוער הראשונה מחוץ לאירופה אחרי שלאירוח הקודמות לה נבחרו אינסברוק, לילהאמר ולוזאן. (אגב אינסברוק ולילהאמר אף אירחו בעבר את אולימפיאדת החורף בטרם אירחו את אולימפיאדת החורף לנוער וכמו כן לאינסברוק יצא גם לארח את אוניברסיאדת החורף בעבר בדומה לפיונגצ'אנג שעוד שוקלת להתמודד גם על אירוח אוניברסיאדת החורף במתקניה האולימפיים).
  South Korea set to host 2024 Winter Youth Olympic Games

  Gangwon Province awarded 2024 Winter Youth Olympic Games
  רשמית המארחת היא קאנגוואן (היכן שהוקמו אולמות ההוקי-קרלינג-החלקה על הקרח באולימפיאדת פיונגצ'אנג) ולכן זה נקרא אולימפיאדת החורף לנוער קאנגוואן 2024. עדיין לא הוחלט באלו אתרי סקי יתקיימו התחרויות כשיש מצב שייבחרו באתרי סקי מעבר לגבול בצפון קוריאה אם יחליטו על אירוח משותף, אך גם ייתכנו מתקני הסקי בפיונגצ'אנג.

  אגב פיונגצ'אנג תארח ב2021 את משחקי החורף של international children's games - משחקי הילדים העולמיים המתקיימים כל שנתיים. המארחת לפניה ב2019 היתה לייק פלאסיד בארה"ב שבעבר אירחה את אולימפיאדת החורף וב2023 תארח את אוניברסיאדת החורף ולא אתפלא אם גם פיונגצ'אנג/קאנגוואן תארח את אוניברסיאדת החורף ב2025 או 2027 כדי להמשיך את אירוח טורנירי החורף הגדולים שאחרי אולימפיאדת החורף, משחקי החורף לילדים ואולימפיאדת החורף לנוער אירוח אוניברסיאדת חורף משלים את הרצף ולפניו או אחריו גם יבואו כנראה משחקי החורף של אסיה (פיונגצ'אנג שקלה להתמודד על אירוח משחקי החורף האסייתים כבר של 2021).
  International Children's Games - Wikipedia

  מקבץ האולמות בקאנגוואן באולימפיאדת 2018
  [​IMG]
   
  נערך לאחרונה ב: ‏22/1/20

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!