סוגיית השוערים הזרים המגיעים לארץ

הנושא בפורום 'אוהד לויטה מתארח באייסוקר' פורסם ע"י שי, ‏14/5/12.

1. שי מנהל ראשי מנהל ראשי

שלום אוהד ותודה שהסכמת להתארח בפורום.

אנחנו רואים שלהרבה מאוד קבוצות בארץ יש שוערים זרים. אולי מלבד בודדים, איינוגבה ואיינמה בעבר, יש התחושה כי הם ברמה די זהה לישראלים אך בכל זאת מועדפים על פני השוער הישראלי.
    מה דעתכם על רמת השוערים בארץ? האם באמת יש הצדקה להבאת שוערים זרים? הם ברמה גבוהה יותר מזו של הישראלים?
    מה לדעתך צריך לעשות כדי שנראה יותר ויותר שוערים צעירים שמקבלים את האמון בקבוצותיהם?

שאלה אחרונה. בתור מי שנמצא כבר לא מעט זמן במקצוע. מה דעתך נקודת החולשה הגדולה ביותר של השוער הישראלי?

תודה. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

נערך לאחרונה ב: ‏14/5/12
  2. אוהד לויטה Member

אהלן שי.
    התבטאתי בנושא בעבר ובתור אחד שקיבל את ההזדמנות כבר בגיל צעיר, אני יכול לומר שאני שותף ברוב המקרים להרגשה הכללית כמוך. אני מכיר המון שוערים ישראלים טובים שלא זכו להזדמנות שלהם והיום משחקים בליגות הנמוכות, פשוט פספסו אותם.
    מצד אחד, נראה "ברור" שצריך לתת לשוערים צעירים צ'אנס ולטפח אותם – שהרי אין תחליף לדקות משחק עבור שוער. מצד שני, אני מסוגל במקרים מסוימים להבין את המאמנים – שוער הוא חצי קבוצה, ולתת לשוער צעיר את המפתחות מתפרש הרבה פעמים כ"הימור", שמאמנים לא רוצים לקחת כי הם רוצים תוצאות מיידיות.
    הפתרון לדעתי הוא אחד משניים:
    או להחליט על מדיניות של מועדון ששוער צעיר משחק, בידיעה שהרווח הוא לטווח הארוך יותר וייתכן ובדרך יסבלו מחוסר הניסיון (קורה בכל העולם), ובמקרה כזה צריך לתת גב וביטחון לשוער, גם מול שחקנים ותיקים יותר שעשויים להיות ביקורתיים כלפיו.
    דרך שנייה היא להכניס שוער במקביל לשוער ותיק יותר. כלומר, לקבוע יעדים עבור השוער הצעיר ולהעביר אותו מעין "חפיפה". משחקי גביע הטוטו, גביע, ומשחקי ליגה בהם חושבים שהוא מסוגל להתמודד בצורה טובה.
    הבחירה בדרכים האלה תלויה בהרבה גורמים, במאמן, בראייה שלו, במצב הקבוצה בטבלה (לקבוצות אמצע טבלה הכי נוח וקל לעשות מהלך שכזה), ולדעתי בעיקר במה מתאים לשוער. לא כל אחד מסוגל להתמודד עם הדרך הראשונה.
    אני לא חושב שאפשר לשים את האצבע על בעיה כזו או אחרת של השוער הישראלי, יש לנו שוערים טובים וגם מאמני שוערים טובים מאוד.
    מקווה שעניתי על השאלה.