שעת השין

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י בית"רי מלידה, ‏18/3/05.

1. בית"רי מלידה Member

שעת השין

איציק שניאור, שהוביל את ישראל להישג הטוב ביותר שלה ב-35 השנים האחרונות, שומר על כושר בגיל 79 ויורה לכל הכיוונים

יום חמישי, 17 במרץ 2005

http://wmh.walla.co.il/archive/146468-4.Xxx
    "אני קיבלתי תעודת יקיר העיר. יש היום מישהו בכדורגל שיקבל תעודה כזאת?"

מאת: עדי רובינשטיין, מערכת וואלה!

בימים שלפני משחקים חשובים של הנבחרת, איציק שניאור חוזר להיות איש חשוב. "צילצלו אליי גם מהטלוויזיה. רוצים שאני אתראיין יחד עם יוסל'ה מירמוביץ'", הוא מספר. הוא יחגוג בדצמבר הקרוב יום הולדת 80, והיום שלו עמוס עד מאד. בבוקר יש הליכה, בריכה וסאונה. בצהריים יש קפה עם חברים ובערב קונצרט. "לא רואים כדורגלנים בקונצרטים קלאסיים", הוא מתלונן. "פעם גיגי כהן היה בא וגם אמציה לבקוביץ'. אבל זו לא חוכמה, כי אישתו של אמציה הייתה מורה לפסנתר".

לאור סדר היום העמוס הזה, הוא לא יכול היה להתפנות ולצפות בתוכנית של עמנואל רוזן. הוא רק שמע שמדברים שם על המשחק מול אוסטריה כהמחשה לבעיות המנטליות של הכדורגלן הישראלי בשנים האחרונות. "איזו בעיה מנטלית? כל הבעיה של הכדורגל הישראלי מתחילה מהראש. הכדורגל הישראלי מסריח מהראש", הוא יורה לאוויר של בית הקפה האופנתי "שלי" בדיזנגוף סנטר. גם בגילו המופלג, שניאור עדיין כואב את מצוקות הענף.

"לי היה דור הרבה פחות מוכשר. אתה יודע מה? באותה רמה של הדור הנוכחי. אז מה? הכנסנו להם לראש שהם מייצגים את המדינה, ואם רוזנטל לא היה מחמיץ כל כך הרבה היינו עולים למונדיאל. צריכים לדעת איך לדבר לכדורגלן הישראלי, וכיום רק קשטן יודע איך לעשות את זה. אבל ברור שלא יתנו לו להיות מאמן הנבחרת. נתנו לגרנט מפתח תקוה".

-וגרנט לא עושה עבודה טובה?
    "גרנט עושה עבודה טובה, אבל תמיד יזכרו לו שהוא בא לתפקיד כי הוא מפתח תקוה. אבל אני מאמין שהוא יכול לקחת את הנבחרת למונדיאל. יש חומר טוב ואפשר לנצח את הקבוצות החזקות".

--------------------------------------------------------------------------------

יש גברי, יש חברים

--------------------------------------------------------------------------------

שניאור עבר את כל התחנות האפשריות בכדורגל הישראלי. הוא החל את דרכו כשחקן, ראה הרכב לראשונה בגיל 17, והגיע עד למשרת מאמן הנבחרת. שניאור הוביל את ישראל, בצוותא עם שותפו יעקב גרונדמן ז"ל, כמעט העד העפלה למונדיאל 90' - ההישג הטוב ביותר מאז מקסיקו 70'. צמד המשחקים מול קולומביה נכנס לפנתיאון ההחמצות הישראלי.

"היית צריך לראות אותם בחדר ההלבשה אחרי קולומביה", חוזר שניאור לרגע הטראומתי. "איך הם בכו עם דמעות. גם אנחנו בכינו עם דמעות. מי לא בכה? ואתה יודע למה הם בכו? כי הסברנו להם שכשהם עולים למגרש עם המדים, אז הם מייצגים מדינה שלמה".

זה היה הקמפיין האחרון של ישראל באוקיאניה. אחרי זה, הצמד שכונה ש.ג. פינה את מקומו, ואז הגיעו החוויות הלא נעימות מאירופה והקריסה הכוללת. לשניאור אין בעיה לסמן את הבעיה. קוראים לה גברי לוי, האיש שכניסתו לתפקיד יו"ר ההתאחדות סימנה למעשה את סוף הקריירה של שניאור.

"שים לב שמאז הוא מינה רק חברים שלו. משלמה שרף ועד אברהם גרנט. הוא לקח את החברים שלו מפתח תקווה והפך אותם לחזקים בהתאחדות. אני אומר לך שבעוד עשר שנים אבי לוזון יהיה יו"ר ההתאחדות". נראה ששניאור עדיין קצת נאיבי. כנראה שזה יקרה בשלב הרבה יותר מוקדם.

http://wmh.walla.co.il/archive/107898-4.Xxx
    "אנחנו הכנסנו בהם ציונות" שניאור וגרונדמן ז"ל

"כבר כשחקן אוחנה היה בעייתי"

שניאור כבר לא הולך לכדורגל."אני מקבל כרטיסים ליציע הכבוד ב' ואני צריך לנער אחרי המשחקים את הגרעינים מהחליפה. בגרמניה נותנים לי כבוד ואפילו מכריזים את שמי באיצטדיונים". הוא מעדיף לראות כדורגל בטלוויזיה. הוא ראה שם, למשל, את האצבע המשולשת של אוחנה. קשה לומר שזה הפתיע אותו.

"כבר בתור שחקן הוא היה בעייתי. באוסטרליה צעקו לו 'או, או, או' והוא עשה מה שהוא עשה. אז פלא שהוא עושה את זה כמאמן? כבר בתור בחור צעיר הייתה לו בעיית מנהיגות. היו לנו בעיות אז עם שחקנים. אני זוכר שמלמיליאן ואבי כהן איחרו פעם לאימון של הנבחרת, והעפנו אותם משם. אחרי זה כהן התנצל ואפילו הגיע להיות קפטן הנבחרת. הסברנו לשחקנים 100 פעמים את אותו הדבר ורק אחרי זה נתנו להם בראש. אמרנו להם איך צריך להתנהג והדגשנו כל הזמן כמה חשוב זה לייצג את הסמל ואת המדינה".

http://wmh.walla.co.il/archive/82369-4.Xxx
    "לקח את החברים שלו מפתח תקוה והפך אותם לחזקים בהתאחדות". שניאור על גברי (ספורט 5)

"אני כבר לא אזכה לראות את השינוי"

שניאור היה הקפטן של נבחרת ישראל ההיסטורית שהוציאה 2:1 ברמת גן מול ברית המועצות ב-56'. "לפני מספר שנים הזמינו אותי לרוסיה כקפטן המשחק ההוא, אבל הוא העדיף לשלוח את סטלמך ז"ל".

מי זה הוא?
    - "הוא זה גברי. אמרתי לו: 'אתה משנה את ההיסטוריה. אני הייתי הקפטן'. אז הוא אומר לי: 'מה פתאום, סטלמך היה'. אחרי חודש התקשרה אלי המזכירה שלו ואמרה לי שהזמינו אותי לבולגריה. הם רצו לפצות אותי, אתה מבין, אבל אני סרבתי".

שניאור מוציא מהארנק את תעודת יקיר העיר ת"א. "היום יש איזה שחקן או מאמן שיתנו להם תעודת יקיר העיר? הכל השתנה פה". ומסכם את המניפסט: "הבלגאן שיש בהתאחדות, ההתנהגות של המאמנים והשחקנים גורמים לי לחשוב שאני כבר לא אזכה בדורי לראות את השינוי הגדול בכדורגל הישראלי. עצוב לי על זה".

תגובתו של גברי לוי: "אני מעדיף שלא להגיב. בטח לא נתתי לו הזמנה לאיזה משחק והוא נעלב".

http://sports.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=...ath=7&id=686961

2. יוגב אסולין Guest

שמישהו יעתיק את האחורה של הספר או יכתוב בכמה שורות על מה הספר.. עד אז.. אני יגיב למשהו אחר
    וזה לנושאי ספרי ספורט.. לא קצת הגזימו עם אני סופר נכון יש מעל 7 שיצאו בשנה וחצי האחרונות... הספרות ספורט כל כך מרוויחה שאנשים פה משקעים ומוציאים אין סוף ספרים? באמת מעניין אותנו מה היה בכדורגל לפני 20-30 שנה.. על מה רבו? למעט כמה ספרים בודדים הרוב ניראים לי די מיותר.. די לא אקטואלים..

3. robson Member

עם כל הכבוד לשניאור הוא האחרון שיכול לבוא ולהרצות ולהטיף מוסר לאחרים אחרי שהוא היכה פעם עיתונאי {זאב גולדשמיט} אחרי
    ביקורת שהוא כתב עליו..
    מעניין איך כל הטיפוסים האלה שלא היית קונה מהם מכונית משומשת כמו שניאור, ברקוביץ' ועוד באים להטיף לאחרים מוסר...
    מה שהכי מצחיק זאת התגובה של גברי לוי לדברים.."בטח לא נתתי לו הזמנה לאיזה משחק אז הוא נעלב"...קרע אותי מצחוק,
    אבל כל כך נכון..כל כך מתאים לעסקני הכדורגל במדינת ישראל.

נערך לאחרונה ב: ‏19/3/05