שלום לך, סמל

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Barcik, ‏17/5/04.

1. Barcik Member

הטור האחרון שלי מבלאוגרנה ישראל, מתאים נהדר גם לפרשת השבוע. תבלו.

לכאורה, קשה להבין את מעמד הסמל. במה שחקן אחד שונה ממשנהו? כולם רצים, תורמים את חלקם לנצחון, מתבטאים באופן דומה לתקשורת ומשקיעים מאמץ רב. כיצד זה שיש שחקנים שנתפסים על ידי האוהדים ככאלו שמשקיעים יותר מהאחרים, שרצים יותר מהאחרים ושרוצים יותר מהאחרים? פה, נכנס לפעולה המימד הדרמטי של הכדורגל. זהו אותו המימד שמוסיף לכדורגל את הטובים ואת הרעים, את הגיבורים ואת הנבלים. כדורגל, כפי שכולנו יודעים הוא יותר מסתם משחק. ולכן, לכל קבוצה צריך להיות שחקן שמזוהה איתה באופן סנטימנטלי. לוצ'ו היה הסמל של בארסה.

מעטים שיערו בקיץ 1996, כאשר סרב לואיס אנריקה להאריך את חוזהו בריאל מדריד ועבר ליריבה המושבעת ברצלונה, שהאסטורי יגיע למעמד שבו הוא היה אתמול. אז, הייתה תקופתו של פפ גווארידיאולה, הסמל המסורתי – שחקן ששיחק במועדון מאז נעוריו וגדל בתוך הקבוצה. פפ, מאלדיני, פראן הם כולם שחקנים שצמחו במועדון, הכירו את המערכת, אהדו את הקבוצה בילדותם, והפכו לסמל של המועדון. הסוג השני של סמלים הוא שחקני רכש שהגיעו לקבוצה והתאהבו בה. לואיס אנריקה אמנם משתייך לקטגוריה השנייה, אך גם בה הוא ייחודי. לעבור בין ריאל מדריד וברצלונה זה אבסורד. לעשות את המעבר הזה ולהפוך לשחקן המזוהה ביותר עם המועדון החדש זה גובל בבלתי אפשרי.

לוצ'ו שיחק במשך 5 עונות בריאל מדריד. אמנם הוא היה שחקן מקצועני, אך בתקופה כזו הדרמה שבסביבת הכדורגלן משפיעה על כל אחד. התקשורת העויינת לבארסה, הקהל השונא, שחקני הבית המתעבים, ושאר הגורמים שהרכיבו את סביבתו של לואיס אנריקה במדריד השפיעו עליו. איני טוען שהוא למד לשנוא ברצלונה – הוא היה ונשאר מקצוען רציונלי. אך קשה לתאר איך אחרי 5 שנים שהאסטורי חי במדריד הוא הצליח לקבל וללמוד לאהוב את הערכים של ברצלונה.

http://www.iespana.es/fotosluisenrique21/enaccion/rmadrid_barsa_03/celebracion.Xxx

זוהי התכונה שהפכה אותו לכה פופולרי בקרב הקהל. למרות שהוא בא ממדריד, האנטי-תזה של ברצלונה, לוצ'ו גילה את ברצלונה והתאהב בה. פרט למחוייבות שלו לקבוצה על המגרש, הוא הפגין זאת גם מחוץ למגרש. הוא למד קטלונית. הוא התחתן לקטלונית אוהדת בארסה. "ברצלונה או מדריד? אני בוחר בברצלונה, אני מעדיף אותה בגלל האקלים, הנקיון ובעיקר החוף, שכן באתי מגיחון [השוכנת על חוף הים-התיכון]. אני מרגיש כמו בבית", הוא אמר פעם. "דמיון בין קטלונית למדרילנים? שום דבר, לגמרי שום דבר", היא עוד אמירה מפורסמת שלו. מפיו של שחקן אחר, הערות אלו היו נתפסות כצביעות טיפוסית שמאפיינת את הכדורגל המקצועני. אך לוצ'ו, בעל האופי הכן וחסר הפשרות, אמר את מה שהיה בליבו. הקהל קיבל אותו כאדם שחוזר בתשובה, מגלה את האמת לאחר שהלך עיוור בחשיכה. לוצ'ו הפך לאחד משלנו.

בנוסף לכך, היה תמיד את האופי שלו על המגרש. הקהל אוהב שחקנים לוחמים, ולוצ'ו בהחלט היה כזה. בכל משחק, ניתן היה לראות את ההשקעה האינדיבידואלית שלו, את המאמץ. האסטורי חי את המשחק כל רגע, בלי מנוחות. ברוח זו הוא דרבן את חבריו סביבו. כאשר הקבוצה הייתה במצב קשה, ידע המאמן שצריך לבנות על לואיס אנריקה שיחזיר את רוח הלחימה לחבריו ויחפש את השער. בעונות האחרונות, נוסף לכל זה גם קור-רוח. כאשר הפעולה הראשונה של אנריקה במשחק הנצחון בברנבאו הייתה ליפול על התחת לקול צחוקם של האוהדים, הוא קם בשקט בלי לשנות את הבעת פניו והמשיך לשחק. להבדיל משחקנים כמו גאטוסו, הלוחמה של לואיס אנריקה לא מעוורת אותו, והוא לא הולך עם הראש בקיר. השילוב המנצח של יכולת, אופי, קור-רוח ואהבת קטלוניה קנה ללוצ'ו את לב האוהדים.

http://www.facetasdeportivastv.com/uploads/barcelona_racing.Xxx

אך הדבר המרשים באמת בביוגרפיה של לואיס אנריקה הוא לא כיצד הוא הפך לסמל, אלא האופן המצויין שבו הוא ביצע תפקיד זה. ואל תטעו, סמל זה בהחלט תפקיד. הוא צריך להנהיג את הקבוצה, לשמש כפה של קולקטיב השחקנים לתקשורת, לחנך את דור העתיד, להשרות אווירה טובה בקבוצה ולקשר בין הקבוצה לקהל. בנוסף לכך, זה תפקיד שמוטל על שחקן, בין אם הוא רוצה בו או לא. מסיבה זו, לא תמיד נבחרים השחקנים הנכונים. אם נביט מדרידה, נראה שפרננדו היירו כשל בתפקיד זה – האישיות התובענית-דיקטטורית שלו יצרה ריחוק בין השחקנים הצעירים לשער הסגל. העונה, ראול לא הצריך להרים את ריאל מדריד בגלל האופי השקט שלו. יש צורך בכלל להזכיר את אבי נמני?

לוצ'ו, לעומתם, הצליח. הוא השרה אווירה מצויינת בקבוצה. החיוך שלא יורד מפניו באימונים עזר לו לרכוש ידידים רבים בקבוצה, ודרכו היא התגבשה. לואיס אנריקה טוב במיוחד בסביבת צעירים, שמכבדים אותו ובו-זמנית מרגישים קרובים אליו. חברו הטוב ביותר הוא קרלס פויול (כאשר ארע אסון התאומים הוא שיחק איתו בפלייסטיישן), שהחל את העלייה שלו בברצלונה בתקופת לוצ'ו. יש לו יחסים מצויינים גם עם שאבי, סביולה, רונלדיניו וצעירים אחרים. לאחר שהוחלף על ידי אוברמארס, השחקן הראשון שבא מהספסל לחבק את לואיס אנריקה היה אינייסטה. לוצ'ו משמש דוגמא לשחקנים סביבו, אך אינו נהייה מרוחק מהם. בקאמבק הנפלא של בארסה, רייקארד רצה בעיקר לשנות את הגישה. המנהיגות של לוצ'ו והשמחה של רונלדיניו היו אלה אשר ליכדו את הקבוצה וגיבשו אותה.

http://wwwi.reuters.com/images/2004-05-16T195842Z_01_BAR07D_RTRIDSP_2_SPORT-SOCCER.Xxx

פרט ליחסים בתוך הקבוצה, לוצ'ו ידע גם להיות הפנים של השחקנים: בשיא התקופה הרעה, הופיע לוצ'ו מול התקשורת ואמר "אנחנו נצא מזה". הוא דיבר לעניין, בלי קלישאות של כדורגלנים. בתחילת העונה, בטקס הצגת השחקנים, לוצ'ו דיבר לקהל בקטלונית שוטפת. גם בתקופה הטובה, הוא ידע בדיוק מה לאמר כדי לגרום לקהל להיות מאושר. זוהי הגדולה של לוצ'ו – הוא תמיד מודע למצבו, ויודע איך לשלב את הלהט שלו עם אינטיליגנציה.

מעניין לראות מה יהיה הצעד הבא של לואיס אנריקה. לפי דעתי, הוא יחזור לספורטינג גיחון. לואיס אנריקה מאוהב בעיר הולדתו, ואני חושב שהוא ייקח בעיניים עצומות הזדמנות להוביל את מועדון נעוריו בליגה הראשונה (אם הם יעפילו אליה). הוא לא טיפוס של הליגה הקאטארית, והלהט למשחק עוד קיים בו, מה שימנע פרישה מוקדמת. לוצ'ו אולי לא ישחק עוד בקאמפ במדי בארסה, אך אני מקווה מאוד שהוא עוד יחזור לשם במדים אדומים-לבנים.

2. Julian Joachim Member

בעבר לוצ'ו היה אחד השחקנים השנואים עליי (ולא בגלל שאני אוהד קבוצה מסויימת בספרד, סתם בגלל שאני לא אוהב את הסגנון שלו), אבל עם השנים התבגרתי ולמדתי להעריך אותו גם כשחקן וגם כסמל של מועדון.

היו שחקנים יותר גדולים מבחינת טכניקה, אבל לא היו מבחינת המנהיגות וההקרבה שהוא הביא למגרש ואת זה גם שונאיו הגדולים יגידו.

יום עצוב בשביל בארסה, ולדעתי בכלל בשביל הכדורגל, תמיד עצוב כשסמל עוזב.

3. Barcik Member

4. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

שמעתי שגם קמינרו פורש.