רבע גמר ליגת האלופות - איטליה או ספרד?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י AFC, ‏21/4/03.

1. AFC Member

לפני שאתחיל בתחזיות והניתוחים, אני מעדיף לראות את יובה ואינטר בחוץ. דגש על אינטר. קבוצה כל כך מעצבנת מבחינת רמת הכדורגל.. וגם יובה ממש לא קבוצה התקפית.

מובן שכל העיניים יינשאו למשחק של מנצ'סטר בבית מול ריאל. מבחינתי, אני מעדיף את ריאל, מטעמי חוסר אובייקטיביות. מה עוד שאם מנצ'סטר תיפגש עם בארסה, אני אקלע למצב איום ונורא, כשאין לי שום רצון שאף קבוצה תעלה...

מנצ'סטר יונייטד - ריאל מדריד - חואן ורון יוצא בהצהרה נועזה, על כך שמנצ'סטר תגיע לגמר הצ'מפיונז, בגלל הסיבה הידועה והמטופשת שהגמר יהיה באולד-טראפורד, במקום פשוט להגיד שהוא רוצה להיות שם כדי לזכות בגביע. אבל אם מסתכלים על המציאות, בניגוד לורון ("לדעתי גארי נוויל וחאבייר זאנטי טובים באותה המידה"), הסיכויים של מנצ'סטר בכלל לנצח את המשחק הזה הם קלושים ביותר.
    ככל הנראה המנצחת במפגש הזה תזכה בגביע, לאור הסטטיסטיקה המפוקפקת - המנצחת זוכה בגביע.

בצד של מנצ'סטר :

שחקן המפתח : רוי קין. אם נעזוב לרגע את העובדה שכל שחקני ריאל לא יתקרבו אליו, מהחשש הברור שהוא יגמור להם את הקריירה, נבין שבעצם רוי קין הוא שחקן חשוב ביותר אצל מנצ'סטר. במשחק בבירנבאו מנצ'סטר היתה מובסת אילולא קין, שהצליח איכשהו להחזיר את מנצ'סטר למשחק.

על הקווים : למרות השטויות שעושה פרגי, הוא מאמן הרבה יותר טוב מדל-בוסקה. סר לוזר אומנם כבר שיגע את כולם עם המלחמה הפסיכולוגית המפגרת שלו, והוא הדמות השנואה ביותר באנגליה, אבל באמת פרגי לפעמים מסוגל לעורר את שחקניו ברגעי האמת.

כיצד תשפיע הביתיות של מנצ'סטר : בצורה רצינית. אם היו בונים דגם מדויק של אולד-טראפורד באיטליה, והמשחק היה מתקיים שם, תהיו בטוחים שתחושת הביתיות של שחקני מנצ'סטר לא תיפגע. הבעיה היא חוסר העידוד מצד הקהל, מה שהופך את הביתיות להרבה פחות אפקטיבי מאשר המשחק במדריד.

מי יכול להרוס את הכל : כיוון שגארי נוויל לא ישחק, הבחירה פשוטה - פביאן בארטז. אומנם מדובר בשוער מצוין, אבל לפעמים הוא פשוט לא מרוכז (אחרת אין לי שום הסבר אחר למה שקורה לו באותן הופעות אומללות), וכולם ראו מה קרה לבחור האומלל בבירנבאו, כאשר התקשה לעצור כדורים פשוטים ביותר.

הימור אופטימי : מנצ'סטר מובילה 2:1 3 דקות לסיום, ריאל ב-10 שחקנים, לאחר שריאל ביצעה את כל חילופיה רוי קין כיסח את מקללה. סולשיאר שעלה מהספסל כובש וכופה הארכה, בסיומה שחקניה של ריאל התשושים מפסידים 5:1 לאחר צמד של, תאמינו או לא, דייגו פורלאן. יודעים מה, זה לא סרט מדע בדיוני, צמד של גיגס.

הימור פסימי : ריאל מגיעה לאולד-טראפורד, משחקת בנינוחות ומשיגה תיקו 2:2 לאחר שהובילה 2:0. רוי קין מקבל כרטיס אדום, רונאלדו מחטיא פנדל ומנצ'סטר מאבדת את האליפות בגלל ש"היא פשוט לא רצתה" (המבין יבין(http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx.

מהצד של ריאל :

שחקן המפתח : לצערי אין שום דרך שאני אוכל לבחור אחד מביניהם, אז יש שניים - זידאן וראול. השאלה היא כיצד שני השחקנים המדהימים האלה ישתפו פעולה - האם כמו בבירנבאו כשמנצ'סטר לקתה בשוק לאורח ההצגה של האורחים, או כמו במשחק האומלל מול הקטאלונים?

על הקווים - בואו נודה בזה - ויסנטה דל-בוסקה הוא לא מאמן ברמה עולמית. למרות הרקורד שלו, שהרבה מאמנים גדולים היו מתפללים לו - ההצלחה של ריאל היא לא בזכותו. שחקני ריאל לא זקוקים למאמן שיצעק עליהם ויעודד אותם, הם שחקנים מספיק גדולים ומנוסים כדי לדאוג לעצמם. כך שמהקווים יהיה למנצ'סטר יתרון גדול משל ריאל, אבל כאמור, שחקני ריאל לא זקוקים לזה.

כיצד תשפיע הביתיות של מנצ'סטר : לא ממש ברור. ריאל לפני מספר שנים ניצחה כאן 3:2 את מנצ'סטר לאחר שלא הצליחה לכבוש בבירנבאו. למרות שמנצ'סטר היא קבוצה ביתית מובהקת, היא לא כמעט בלתי מנוצחת כמו ריאל בבירנבאו. ריאל שיחקה העונה בצ'מפיונז 6 משחקי חוץ, באחד היא הפסידה (סן סירו), בשלושה היא יצאה בתיקו (דורטמונד, גנק וא.א.ק) ובשני משחקים היא ניצחה.

מי יכול להרוס את הכל : שאלה רטורית. רונאלדו, ללא ספק. החלוץ האיום והנורא הזה, שסובל מעודף משקל, ואפילו בריאל מדריד הוא בקושי מציג יכולת סבירה (שכמות השערים שלו לא תבלבל אתכם - שאר המשחק מלווה הבהחמצות נוראיות שלו). הוא מתעקש לבעוט מכל מצב, לכדרר ולעשות מהלכים שגדולים עליו. בהחלט כתם ענק בתוך כל השלמות של ריאל מדריד.

הימור אופטימי : ריאל מנצחת 3:0 באולד-טראפורד, לאחר שבארטז נפצע וריקארדו המזוויע נכנס במקומו לשער. במידה וריקארדו אכן ישחק בשער ומנצ'סטר תפסיד רק 3:0, אפשר לומר שזהו תסריט אופטימי גם למנצ'סטר.

הימור פסימי : אצל ריאל נפצעים שני שחקנים ומורחק אחד לאחר שרוי קין משתגע לחלוטין, ומפסידה 2:0, לאחר שתוקפת ללא הפסקה את מנצ'סטר שמסתפקת ביתרון. שנה לאחר מכן ריאל קונה את אדה אקינבי ב-40 מליון דולר.

http://eur.news1.yimg.com/eur.yimg.com/xp/reuters_ids/20030411/i/4103952422.Xxx
    קלוד מקללה נאבק בואן-ניסטלרוי

ברצלונה - יובנטוס : אנטיץ' שינה לחלוטין את בארסה העלובה של ואן-חאל, שרצה בצ'מפיונז, אבל עדיין בסכנת ירידה בליגה הספרדית. בארסה הציגה יכולת יותר טובה מיובה בדלה-אלפי, וקשה לי להאמין שהיא לא תכבוש בבית. הסיכויים לטובת בארסה. מצד שני, יובנטוס, שיחזור אליה דוד טרזגה, מסוגלת להפתיע כאשר היא משחקת כדורגל התקפי.

מהצד הקטאלוני :

שחקן המפתח : חאבייר סביולה, אלא מי? אולי השחקן הכי מעצבן מבחינה ספורטיבית באירופה - בלי רעש, בלי מאמץ, פשוט מסתננן מאחור, מכרסם את ההגנה ומשחיל לרשת. קשה לי להאמין שליפי יתן לארנבון חופש, ואם הוא יתפקד עליו את מונטרו, אז אכן סביולה יהיה בסכנת חיים. אני מאמין שאנטיץ' ימצא פיתרון לבעית הפיזיות של סביולה, אולי הוא ימשוך את מונטרו ע"י קלייברט...

על הקווים : האיש המרכזי בבארסה, ואחראי על השינוי הגדול שהתחולל בה. קשה לדעת היכן היתה בארסה בלעדיו - ואן-חאל מוטט טוטאלית את הקבוצה, ואנטיץ' מתחיל להחזיר אותה לחיים. במצב רגיל אומנם לבארסה היה יכול להיות יתרון בעמדת המאמן, אבל ארחיב בהמשך על הצד של יובה על הקווים.

כיצד תשפיע הביתיות של בארסה : עובדה קטנה שכנראה מאד תדאיג את יובה : מתוך כל 8 משחקי הבית של בארסה, הקטאלונים ניצחו בכולם. קאמפ נואו מכיל 98 אלף מקומות, והוא אחד הביתיים באירופה כשהוא מלא. היתרון הזה נותן לבארסה את הסיכוי הגבוה ביותר לעלות לחצי הגמר מבין שאר הקבוצות.

מי יכול להרוס את הכל : בונאנו. למרות משחק טוב מול ריאל, מדובר בשוער גרוע מאד, שמסוגל לחטוף שערים אל פחות מוזרים מבארטז. אני חושב שליפי ישתמש בעובדה הזאת, ויורה לשחקניו לבעוט לשוער מרחוק - המיקום של בונאנו בד"כ כמה מטרים מלפני קו השער.

הימור אופטימי : בארסה ביום נפלא תופסת את יובה בכושר רע ביותר ומשחילה 5 שערים לרשתו של בופון ההמום. בארסה חוגגת, אבל עפה בחצי הגמר ותיאלץ לשחק בגביע האינטרטוטו בשנה הבאה.

הימור פסימי : בארסה מובילה 2:1, וכדור פשוט של דל-פיירו מוצא את טרזגה לבד לחלוטין ברחבה מול בונאנו. תשלימו בעצמכם.

מהצד של יובה :

שחקן המפתח : דוד טרזגה. אומנם דל-פיירו ססגוני יותר, אבל ראו שיובה היתה זקוקה לחלוץ רחבה סביר במשחק מול בארסה. טרזגה הוא אחד השחקנים היחידים באירופה שכמעט לעולם לא מחמיץ והמיקום שלו פנטסטי.

על הקווים : מרצ'לו ליפי עושה פלאות עם יובה בדרך לאליפות שניה ברציפות. היתרון המשמעותי ביותר של מאמן זה הוא החשיבה הטקטית שלו - ולא להלהיב את השחקנים, או משהו שכזה. כנראה שליפי, אם באמת ישחק בצורה איטלקית, יוכל להוציא משהו מהמשחק הזה, עם הרבה מזל ויום רע של בארסה.

כיצד תשפיע הביתיות של בארסה : קאמפ נואו הוא המקום שאחרון בעולם שכל קבוצה היתה רוצה להיות בו. המחשבה על 98 אלף צופים שדוחפים קבוצה מצוינת (וזאת דחיפה רצינית), כשאתה יודע שאתה מוכרח לכבוש ולהפקיר את ההגנה, היא די מפחידה.

מי יכול להרוס הכל : לצערי הרב, בקבוצה כל כך טקטית ויציבה, אני לא חושב שיש מישהו שכזה. בכלל, בכל קבוצה איטלקית קשה למצוא שחקן שכזה. אנא תעזרו לי בסעיף זה.

הימור אופטימי : טרזגה כובש שלישיה במחצית, מה שמחזיר חאבייר סביולה, אבל לא יותר מזה. יובה עולה לחצי הגמר מול ריאל, עושה צחוק מעצמה ולוקחת את הסקודטו.

הימור פסימי : במקרה של בארסה מול יובה בקאמפ נואו, קשה להצביע על תסריט כואב במיוחד מבין אלה שאפשר לבחור. אולי 4:0 לקטאלונים? כן, זה די יכאב. נקסט.

http://www.marca.com/03/04/09/juventus_barcelona/13.Xxx
    חאבייר סביולה לאחר שכבש בדלה-אלפי

מילאן - אייאקס : אייאקס הצעירה של קומאן, עם מסע אירופי רע מאד (שלושה נצחונות בסה"כ) ועם תוצאה של תיקו מאופס בבית, מגיעה לסן סירו, מול אחת הקבוצות הטובות באירופה, שמצויה במכת פציעות. כל זאת כמובן לא מפריעים לרונאלד קומאן, מאמן פחדן שגזל מארסנל את ההעפלה הצודקת לרבע הגמר, להצהיר שקבוצתו תהיה בחצי הגמר. אבל עם איך שקבוצתו מתגוננת, זה אפשרי בהחלט. בהייבורי ובמאסטיה הם הוציאו תיקו. לא קשה לדעת מי פייבוריטית כאן.

מהצד של מילאן :

שחקן מפתח : פיפו אינזאגי. אחד החלוצים הטובים באירופה, למרות שמבחינת קטגוריית ה"גועל נפש" שלו הוא מזכיר את ואן-ניסטלרוי. אינזאגי הוא שחקן המפתח של מילאן, מעניין יהיה לראות כיצד ישתף פעולה עם שבצ'נזקו מול הבונקר ההולנדי של קומאן.

על הקווים : מאמן לא מוכשר, זה מה שיש לי להגיד. עד שאנצ'לוטי לא קיבל את נסטה, ריבאלדו וסיידורף, הוא לא עשה דבר מלבד בונקר ביתי מול הפועל ת"א ומקום רביעי בקושי בסיום העונה. כאן המכשול הגדול של מילאן.

כיצד תשפיע הביתיות של מילאן : מבחינת מילאן, היא תשתחרר ותחפש את השער, וברור שבאצטדיונה הביתי הענק יש לה יתרון מאשר במשחק הקודם. הבעיה היא שמבחינת ההולנדים זה לא משנה (וארחיב בהמשך), ואנצ'לוטי ייאלץ לחשוב על איך לחדור דרך הגנת הברזל של קומאן - אייאקס מצופפת שטחים בצורה מדיהימה, ואפילו כובשת מדי פעם שער אחד וחוזרת להגנה. אם קומאן מחליט להגן - זה לא משנה היכן זה יהיה.

מי יכול להרוס את הכל כפי שאמרתי על קבוצות איטלקיות - אני זקוק לעזרה מכם בסעיפים אלה.

הימור אופטימי : מילאן מתייאשת מלנסות לעבור את חניכיו של קומאן בכישלון ופשוט בועטת מרחוק, עד שדידה משמיט כדור לתוך שערו. אין הולנדים!

הימור פסימי : לאחר 120 דקות התוצאה עדיין 0:0, ושחקניה התשושים של מילאן מחמיצים שלושה פנדלים ברציפות. אייאקס של קומאן עולה לחצי הגמר, וממשיכה במסע הבונקרים ברחבי אירופה.

מהצד של אייאקס (יואו אני מת מרוב כתיבה) :

שחקן המפתח : רפאל ואן-דה-וארט לא ישחק בגלל פציעה (כרגיל), ולכן שחקן המפתח הוא זלטן איברהימוביץ'. למרות שהוא מזכיר את קוביקה, החלוץ ניחן ביכולת סיומת יפה מאד, ומאז שקומאן הגיע לקבוצה הוא מכונת שערים. מי יודע, אולי במץ' אפ בינו לבין נסטה הוא יבקיע את שער החוץ שיעלה את אייאקס (שלא תספוג יותר משער אחד).

על הקווים: ההולנדי המלוכלך והמגעיל קומאן, עצוב לומר, הוא בעצם אייאקס. לדעתי זה פשע מה שהוא עושה בקבוצה שלו - הוא מכניס בדור העתיד של הכדורגל העולמי את רעיונותיו הבונקריסטים, אבל כיוון שלאף אחד לא אכפת ממה שאני חושב, נמשיך : באייאקס המאמן הוא המרכיב החשוב ביותר. במילאן המרכיב החשוב הוא השחקנים. מעניין איך זה יתפתח.

כיצד תשפיע הביתיות של מילאן : למען האמת, היא לא תשפיע. קומאן התגונן בהייבורי, במאסטייה, באולימפיקו, בסן סירו מול אינטר, בצרפת מול ליון ובנורווגיה מול רוזנבורג, והפסיד רק לאינטר. כן כן. אבל הוא גם לא מנצח. קומאן יתגונן בכל מקום, ויעשה זאת בצורה מושלמת, כך שהביתיות של מילאן לא מזיזה לו.

מי יכול להרוס הכל : תומאס גאלאשק כמעט הרס לאייאקס את התוכניות מול ולנסיה, כאשר הכשיל ברחבה את ראופטה, ובכלל הבחור נראה כמו מסננת. אני לא חושב שהוא יוכל לעמוד בעומס של פיפו את שבה. החוליה החלשה.

הימור אופטימי : אייאקס מנצחת בפנדלים לאחר 0:0.

הימור פסימי : גאלאשק מורחק לאחר עבירה גסה ברחבה, מילאן מנצלת את יתרונה המספרי כדי להבקיע עוד שלישיה מול אייאקס שהתפרקה לגמרי. צמד של אינזאגי, צמד של ריבאלדו.

http://www.parool.nl/images/ibrahimovic-2.Xxx
    זלטן איברהימוביץ' בניסיון בעיטה לשער

ולנסיה - אינטר : אני הרוס לגמרי מכתיבה, אבל אני מנסה. ובכן, לאחר שולנסיה נכשלה לנצח בתצוגה התקפית את אינטר, שהתגוננה בבית בסן סירו וכבשה שער שבעצם כמעט מכריע את ההעפלה, הקטור קופר יגיע למאסטייה, והוא רק צריך לתת את ההוראה, והקצבים שלו יתחילו לכסח. קופר יודע טוב מאד שאין לו בעיה לכבוש עם חוד כמו כרספו וויירי, וזה מה שהוא יעשה, ואז יתחיל לכסח. לכל מי שיעדיף לראות את המשחק בספורט 5+ - לא מומלץ לבעלי לב חלש.

מהצד של ולנסיה :

שחקן המפתח : פאבלו איימאר, השחקן הטוב ביותר בולנסיה, ייאלץ להזיע בדרך לניצחון במשחק הזה, ואולי אפילו זה לא יקרה. הכל תלוי במה הליצן (או שזה החמורון? או שזה בכלל הכינוי של אורטגה???) יוכל לעשות מול ההגנה הקרה והרצחנית של אינטר. כי בהחלט קרו לא יכול להסתדר לבד.

על הקווים : פרננדז הביא לולנסיה אליפות הסטורית בשנה שעברה, ומראה סגנון משחק התקפי ומהנה לאוהדי ולנסיה. אבל עדיין, למרות המאמן המצוין, לאינטר פשוט יש את קופר, שהוא מאמן טוב יותר. הנחיתות הטקטית של פרננדז ע"י קופר חשפה את פרננדז עם המכנסיים למטה. וקשה לחשוב על משהו שיוכל באמת לעזור מול ההגנה של אינטר, המורכבת מרוצחים שכירים ואוהדי מילוואל.

כיצד תשפיע הביתיות של ולנסיה : תשפיע מאד, אבל מבחינת ולנסיה בלבד. ברור שהחווינה בסן סירו היתה לא נעימה, ובבית יהיה הרבה יותר קל. מלבד הפסד מפתיע לרומא 3:0, ותיקו של אייאקס, ולנסיה רק ניצחה במאסטייה העונה. וגם במשחק הזה, קשה להאמין שזה יספיק לה. ויירי או כרספו ידאגו לכבוש את שער החוץ.

מי יכול להרוס את הכל : קניזארס הוא שוער יוצא מן הכלל (איך אני נטפל לשוערים..), אבל יש לו גם כן כל מני קטעים לפעמים (ואף מילה על האפטרשייב). במשחק מול אינטר הוא פשוט עשה יותר מדי פוזות, ולפעמים הוא סופג גולים פשוטים ביותר. הוא יכול להרוס את הכל, אבל סביר שלא.

הימור אופטימי : ולנסיה מביסה את אינטר 2:0 (אל תצחקו, במושגים של אינטר זאת באמת תבוסה) ועולה לחצי הגמר, שם תפגוש את מילאן. ללא ספק מפגש שאף אחד לא מעדיף על דרבי מילאנזי.

הימור פסימי : פרננדז רואה את קבוצתו מנצחת 1:0, אבל לאחר ההארכה פשוט מתפרקת, אינטר כובשת שלישיה ועולה לחצי הגמר שם תהיה בדרבי המילאנזי, ותפסיד 1:0, כרגיל, בשני המשחקים.

מהצד של אינטר :

שחקן המפתח : ווירי או כרספו? תבחרו אתם. אחד ענק בליגה, אחד ענק בצ'מפיונז. הצמד המושלם, מתאים אחד לשני, ואי אפשר להצביע על אחד מביניהם שישפיע יותר על המשחק.

על הקווים : הקטור קופר הפסיד רק פעם אחת בקריירה שלו במפגש כפול באירופה, ולא סביר שהוא יפסיד שוב. במיוחד לא מול ולנסיה שלו, שאותה הוא מכיר כל כך. קופר מסוגלל להחדיר בשחקניו מוטיבציה והתלהבות, והוא גאון טקטי. עם משחק ההגנה שהוא יציג, קשה לראות את אינטר לא עולה לחצי הגמר.

כיצד תשפיע הביתיות של ולנסיה : לא הרבה, אבל תשפיע בכל זאת. ולנסיה מתפקדת במאסטייה הרבה יותר טוב מאשר בחוץ, ואינטר היא לא מקבוצות החוץ שמסוגלות לנצח את ולנסיה בקלות סטייל דפורטיבו. לדעתי הביתיות היא פקטור משני במשחק הזה.

מי יכול להרוס את הכל : כנ"ל לגבי קבוצות איטלקיות.

הימור אופטימי : אינטר גונבת שער חוץ ומסיימת ב1:1, לא לפני שהרבה דם ניתז על הדשא.

הימור פסימי : ולנסיה נלחמת, נאבקת, הקהל בטירוף, ובסופו של דבר בדקות הסיום היא מנצחת 3:1. ואינטר? במקום השני בליגה. לא לפני שתעפיל למקום הראשון ותפסיד אותו במחזור הסיום.

http://www.cnnitalia.it/2002/SPORT/calcio/03/03/campionato/story.vieri.Xxx
    בובו. הוא או כרספו יבקיעו?

זהו! אני לא מאמין! סיימתי!!

בכל מקרה, תהנו, יהיו לנו חצאי גמר מרתקים ללא ספק.