עליה וקליטה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Hammers Fan, ‏18/6/05.

1. Hammers Fan Member

http://www.nrg.co.il/online/1/ART/946/504.html

אני מניח שכולכם שמעתם על הנער שנתפס ביום השואה (כמה אירוני) עם קעקוע של צלב קרס, זה הסיפור שלו, שווה לקרוא. השאלה שלי מופנית לעולים בפורום, איזו מין חוויה זו העלייה ומה היחס שלכם כלפי הצברים והתרבות הישראלית בפרט?

לי יש לא מעט חברים שעלו מברית המועצות לשעבר ואף אחד מהם לא נראה לי ממורמר חברתית. להפך, כולם מצליחים בלימודים, אין להם שום בעיה מבחינה חברתית (אני לא רואה שום הבדל בינהם לצברים), וההורים שלהם אנשים עובדים ומבוססים.

חבל לי אם חלק מהעולים מרגישים כמו הבחור הזה ומשפחתו, כי לדעתי מדובר במלח הארץ. אנשים חרוצים, אינטליגנטים, בעלי מקצועות חופשיים שתרמו רבות למדע, טכנולוגיה, הרפואה, אומנות וגם לספורט. קשה לי לראות את המדינה מתקדמת מילימטר בלעדיהם. אולי במקום לשפוך כספים ביישום דוחו"ת פנטזיונים כמו דו"ח דוברת, שישקיעו קצת כסף במשרד הקליטה ובסוכנות היהודית...

2. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

מעולם לא שחררתי הערה גזענית כלפי עולה חדש.

אבל מה, יש גבול מסויים למה שאני יכול לסבול, כשזה בא מעולה חדש ממורמר.
    בואו נשים את הקלפים על השולחן - העלייה האתיופית, שטוענת לקיפוח, והעלייה הרוסית האחרונה (דגש על האחרונה) לא מפסיקים לבכות לאוזני כל על כמה דופקים אותם וכמה רע להם.
    כשאדם עולה לארץ, הוא יודע בדיוק מה מחכה לו. סביבה חדשה, תנאים חדשים - לא קל. רוב העולים שציינתי הם עולים עניים שבאו מתנאים לא טובים, וחיפשו עתיד טוב יותר בישראל. ישראל צריכה לעזור להם כדי להצליח להגשים את חלומם, לא לצאת מגדרה.
    כי אין מה לעשות - העולים מאתיופיה היו נרדפים עד עכשיו במדינת עולם שלישי אם לא היינו באים ולוקחים אותם משם, העלייה הרוסית האחרונה הייתה נשארת בכפרים שכוחי אל ואכולי אנטישמיות. האם כאן יותר גרוע להם, או שהם פשוט מסתכלים על שכניהם שהגיעו לכאן קודם והתאקלמו ומחפשים דרכי קיצור?

אני קורא את הכתבה הזו, וממש לא מעניין אותי אם איזה דביל רצה להשתמט מהצבא, אז הוא קעקע צלב קרס. הוא עשה מעשה דוחה, פרובוקטיבי ומסריח ועוד ביום השואה, הוא בן אדם חסר כבוד ומגיעה לו מהמדינה מקסימום יריקה בפרצוף. אני כועס עכשיו, ממש כמו שאני כועס כשאני בצבא, וכמה שמוקים ממשיכים לעבוד גם בזמן הצפירה. יש דברים שמוציאים אותי מהכלים, זה אחד מהם.

3. Zizou10 Member

אני גם כמו הוטספר משתגע מאנשים שמשתמשים בביטויים כמו :
    הולך להיות מבחן שואה, לשון שווה היטלר וכל זה.
    ממש לא מקובל עליי ואני יכול לחטוף ת'קריזה, אני חושב שחייבים להעיף את הבחור הזה מהארץ.

4. M_T_A Member

אסור לתת ללא יהודים לעלות לארץ. ואני לא גזען ולא בטיח. ישראל היא מדינת היהודים והיא קמה בשביל להיות כזאת ובשביל שיהיה בה רוב יהודי. וזבלים כמוהו שעולים לארץ לא תורמים בכלום, להיפך.
    אין לי שום דבר נגד רוסים ועליה רוסית יהודית. רק שלא יתנו לכל חרא לעלות לארץ

5. Engel Del Madrid Member

בדיוק!
    כל מי שלא יהודי, שלא יעלה לארץ.
    לנוצרים יש מפסיק ארצות להיות בהם..ליהודים יש רק את ישראל אז למה ללכלך את הארץ?!?!

6. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אתם יודעים למה הרבה עולים לארץ? כי רק בארץ יש המונח "סל קליטה", וזה משהו שהעולים לא היו מקבלים בשום מקום, אז שיסתמו את הפה שלא נותנים להם יחס.

7. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

הייתי מסכים, אם לא היציאה המפגרת של ללכלך... פתאום נהיית פה יהודי לאומני.. לך לך תריץ בדיחות על השואה.. זה בטח שומר על ישראל נקייה וטהורה נכון?

אוקיי אני אמנם עולה יורד אבל אני בכל זאת אתן את דעתי, אני גרתי די בבועה בארץ מבחינתי, וביותר מדי גזענות במודיעין לא נתקלתי, אבל ישראל היא מדינה גזענית, ולא מעניין אף אחד אם אתה יהודי או לא יהודי, רוסים ואתיופים מקבלים בראש בכל מקרה. אני יודע שההורים שלי למשל כן נפגעו מהיחס של הארץ, כי למשל באמא שלי, למרות שהיא יהודיה כשרה לפי ההלכה לא הוכירו כידיעה רק כי כל התעודות לידה של סבתה נשרפו במלחמת העולם השנייה, אז אני יודע שאמא שלי למשל נתקעה בהמון קשיים בכל תחום בארץ רק בגלל איזה מפגר ששם לה "לא רשום" בלאום בתעודת הזהות (וזה למרות שהרב הוכיר בה כיהודיה), אבא שלי דווקא היה בסדר כי הוא עבד בחברה של עולה מרוסיה בעצמו אז הוא לא נתקל בזה.
    אני אישית ברור שנתקלתי, אין רוסי בארץ שלא מקללים אותו, אבל סה"כ זה לא גורם לי לשנוא את כל הישראלים ובטח של את המדינה, אני עדיין אחזור, ועדיין אעשה צבא, ואם אוכל גם אשאר לגור פה.
    אבל אפשר לראות למה הוא מתכוון, ברור שהוא הגזים הרבה מעבר למותר, אבל הדעה שהרבה ישראלים הם גזעניים ובכל מתנהגים תת רמה לא נולדה איתו ולא תמות איתו.

8. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

הגזמת קצת. בכפר שלי חיים איזה 5 מיליון פלאחים.
    ולא רק בגלל שחסר לנו מקום. הם פשוט לא מתחברים ואז גם הם סובלים וגם אנחנו.
    אבל מה שטוב, אתה יכול לקלל בחזרה חופשי, ועוד בשפת האם. יבינו אותך.

9. cazzo Il Capocuoco

נכון,נכון ונכון מאוד.

לדעתי זה עוד מתוסכל אחד,שמבטא בדרך שלו את איך שה"מדינה" שלנו מנוהלת.לא יותר מזה.

10. juva Member

קודם כל, בתור רוסי "ישן"(אני בארץ מגיל 3, ובסה"כ 13 שנה) אני רוצה להבהיר דבר מסוים- העליה שלפני 15 שנה, זה לא העליה שלפני 5 שנה
    מי שבא לפני 15 שנה, הוא לרוב יהודי ובא בגלל זיקה מסוימת לא"י, ולא בגלל המינוח סל קליטה
    אלו שבאו לפני 5 שנה(לערך) הם כאלו שהקשר שלהם ליהדות הוא לרוב דרך סבא או הורה אחד יהודי, למרות שהם כבר לא רואים את עצמם כיהודים. את הבאתם לישראל אתם חייבים למוסד המופלא הנקרא סוכנות.
    מטרתה של הסוכנות היא להביא כמה שיותר יהודים לא"י, ככל שגוף זה יבוא יותר יהודים, הוא יקבל יותר תקציב(מישהו אמר פלאשמורה שעכשיו עם התוכנית לעלותם לא"י, קפץ מספרם בכמה אלפים)
    באופן כללי, הסוכנות שולחת אנשים לערבות רוסיה, ומביאה משם כאלו, שלא רק שהקשר שלהם ליהדות הוא רופף במקרה הטוב, וגובל באנטישמיות במקרה הרע.
    וככה אנחנו מקבלים אנשים שגרים בישראל ושונאים אותה בו זמנית

בקשר אלי:
    כשהגעתי לארץ גרתי בהרצליה, ולמרות העובדה שהייתי הרוסי היחיד שם פחות או יותר(גרתי שם 3 שנים, וחוץ ממני ומהמשפחה שלי,אני לא זוכר שם עוד רוסים) הייתי שומע דיי הרבה את הקללה רוסי מסריח.
    אחרי שעברתי לראש העין- פעם אחת בדיוק, בכיתה ח'.
    אני רואה אותי ואת המשפחה שלי כדוגמא לאנשים שכן נקלטו בארץ- רוסית מבחינתי היא שפה שניה(אם לא שלישית) כל החברים שלי הם ישראלים, ההורים שלי עובדים בעבודות מכובדות, ואנחנו ממש לא גרים ב"שכונה של רוסים"

מה שכן, החברה בישראל היא גזענית מאוד, מה שכנראה כולל גם אותי- אני לא מחבב את העולים שהגיעו לארץ לאחרונה, אני גם חושב שהעליה שלהעלות את הפלאשמורה תהיה אחד הטעויות הכי גדולות של המדינה וגם אני מתנגד הרבה פעמים לקומונריות הזאת של העולים מרוסיה.

האמתי שאתה טועה, זה העולים למדו מהישראלים, להתלונן על המצב פה זה תכונה מאוד מאוד ישראלית.
    כמה פעמים אתה תשמע ישראלי מתלונן על כמה חרא פה, ושבשניה שיש לו הזדמנות, הוא עף מפה לארה"ב(ד"א, שימו לב, ישראלים שיורדים לארה"ב, חיים הרבה פעמים בקומונות של ישראלים- בדיוק כמו העולים מרוסיה)
    הסיבה שזה מעצבן, זה באמת המינוח "סל קליטה" המדינה נותנת להם כ"כ הרבה והם עדין מתלוננים.
    אלו שיש לי איתם בעיה עקורנית, הם אלו שטוענים שברוסיה היה יותר טוב. האחרון שאמר לי שברוסיה היה יותר טוב עניתי לו "בבקשה, אתה זכאי לאזרחות רוסית, כ"כ טוב לך שם- אף אחד לא אומר לך לא להיות פה"

נ.ב
    אתם מודעים לעובדה שחלק מן האנשים שלהם לא הייתם נותנים אזרחות ישראלית, בגרמניה הנאצית היו נחשבים ליהודים?

נערך לאחרונה ב: ‏19/6/05
  11. Joel Gion Member

אני לא מכיר את ה"מצוקות" וה"קשיים" של עולים חדשים.אני בארץ מגיל 4,עברית זו השפה שאני מדבר ביום יום,הרוב המוחלט של החברים שלי צברים,אמא שלי עובדת בעבודה טובה ובכלל,אני חולה על המדינה הזאת ולא רואה את עצמי במקום אחר.
    למרות זאת,להבין את המצוקה אני יכול.המשפט המודגש של Juva מסכם הכי טוב את דעתי.כל מה שכתבתי למעלה לא קיים ולא רלבנטי לגבי חבר טוב שלי.כמעט 5 שנים בארץ,מת מגעגועים למולדובה ומוצא בכל דבר קטן משהו רע שיש רק בארץ.אז נכון שהמפגר מהכתבה לקח את זה הרבה יותר מדי רחוק ממה שצריך,אבל תתחשבו גם ברקע.קשה לשמור על שפיות,לאהוב את הארץ ולהשתלב בחברה שמשדרת לך כל הזמן שאתה רוסי מסריח והחרא שבחרא.

ובקשר לויכוח הנצחי על טיבו של חוק השבות-לא לתת לאנשים לא יהודים לעלות לארץ?לבעל נוצרי של יהודיה אין זכות לעלות עם אשתו לארץ?זה הגיוני לדעתכם?

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏19/6/05
  12. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני כבר הזכרתי את זה או שלא הובנתי.
    העלייה לפני 10-15 שנים הייתה ציונית נטו. העלייה האחרונה היא עלייה נצלנית של שכבות מצוקה במטרה "לנצל" את המדינה ואת סל הקליטה המאוד מכובד, מה שהם לא יקבלו בשום מדינה אחרת שיהגרו אליה.

13. ראול Member

חתיכת חלאות... ואני מדבר על רוב הכינויים שמופיעים מעלי. בושה.

אני בן 19. 15 שנים בארץ. מגיל 4.
    ידעתי קרוא וכתוב עברית כבר בגן והחברים שלי מגיל 4 היו רוסים וישראלים כאחד. כיום אני מסתובב בעיקר עם ישראלים שלא לדבר על הטעם שלי בבחורות שנוטה לגיזרה המזרחית ביותר. אין מה לעשות.
    חוויית העליה? היה סבבה, אנא ערף, הייתי בן 4.
    להורים שלי? 2 רופאים. אבא תואר מנתח, פסיכיאטר ילדים ורופא משפחה..... גנן. אמא אותו דבר רק בלי הניתוחים.... מנקה. הכל טוב ויפה, מדינה חדשה... צריך להתחיל מ-0 אני לא מאשים אף אחד. אבל למה לנו היה מותר להתחיל מ-0, לקבל את התמיכה "שלכם", לבנות בית ולחיות כמו משפחה ישראלית יהודית לכל דבר (חגים, קבלת שבת וכו') ולמשפחה של וולדיה אסור? כי "העלייה לפני 10-15 שנים הייתה ציונית נטו."? בולשיט. גם אנחנו רדפנו אחרי הכסף. גם אנחנו ברחנו מאנטישמיות. כולם עושים את זה. זה הצביעות של הצברים שמדחיקה את התרבות שלנו לשוליים.
    כל חייל קרבי חמישי בארץ, רוסי. זה נתון שלאף מגזר בארץ אין. אומנים, רופאים, אנשי רוח... שאני אתחיל?

זה ש100% מהשורשים שלי יהודים, אח של סבא שלי לחם פה במחתרות מול הבריטים ו2 הסבים מול הנאצים, רק כיוון אותנו לפה תודה לאל. אבל מניעים ציוניים לא היו לאף אחד. רק לצבועים ואריסטוקרטים מזויינים.
    ישראל? לדעתי המקום הכי טוב לגור בו. מדינה משוגעת, חסרת כל צורה, פשוט כאוס מטורף.... זה מה שאני כל כך אוהב בה. אפילו יותר מהמקום שנולדתי בו. נראה אותכם מוצאים רוסי שאומר את זה..

בכל מקרה, חבורת גזענים נגררים, אני איתכם להיום סיימתי. אני חוזר למיטה.

ארתור, לילה טוב. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/let_it_all_out.Xxx

____
    עריכה:
    עוד בנושא

נערך לאחרונה ב: ‏19/6/05
  14. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/wave.Xxx ..

ועל השאר.. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/eusa_clap.Xxx ,

עליתי ב93, סבתא שלי אולי עוד הייתה ממניעים ציוניים, אבל כעיקרון כולנו נסחבנו בגלל הכסף, בגלל האנטישמיות, ובגלל שהיה מותר סוף סוף, כאילו שיהודי אירופה היו רצים בכזה טירוף לארץ לולא השואה..

15. ראול Member

אה, כן.... וטורונטו.... שיהיה...

ארתור, כבודhttp://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx