מאמן העונה של אייסוקר: אלישע לוי

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Maccabi Diamond, ‏15/6/09.

1. Maccabi Diamond משתמשים של כבוד היכל התהילה

לאחר שעד כה פורסמו שני דיוני סיכום עונה, אחד שבוחר את שחקן העונה והשני שבוחר את אכזבת העונה, הגענו לשלב שבו בוחרים את מאמן העונה. האפשרויות להן ניתן להצביע הן: ערן קוליק, דודו דהאן, גיא לוזון, אלישע לוי ואלי גוטמן. הצביעו בהמוניכם. http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/eusa_dance.Xxx

ערן קוליק - בני סכנין

http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/036/669.Xxx

ערן קוליק הוא מועמד לגיטימי למאמן העונה. אמנם הוא לא הוביל את בני סכנין למקום בצמרת, אבל חשוב לזכור כאשר הוא הגיע לקבוצה מהמגזר וחזר לליגה הראשונה אחרי 24 שנים, היא הייתה ממוקמת במקום הלפני האחרון בהפרש של שתי נקודות בלבד מהאחרונה הכח עמידר רמת גן כשהיא רושמת ניצחון בודד בתשע משחקים תחת פיקודו של אייל לחמן. מאז הגעתו של קוליק לקבוצה הכל השתנה, סכנין השיגה 15 נקודות מתוך 33 אפשריות, הפסידה רק פעמיים באחד עשר משחקים ונשארה בליגה. המטרה של אבו סאלח בהבאתו של קוליק לקבוצה היא הישארות בליגה אחרי עונה קשה שכללה פיטורים של שני מאמנים ועזיבת שחקנים מרכזיים, והוא אכן הצליח לעשות זאת. בנוסף חשוב לזכור שקוליק הוא לא זה שבנה את הקבוצה ועדיין הצליח להשאיר אותה בליגה והעובדה הזו רק מוסיפה להצלחה שלו.

דודו דהאן - הכח עמידר רמת גן

http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/022/303.Xxx

מה לא אמרו על דודו דהאן... שהוא רק סקאוט ולא מאמן, שהוא לא מקצוען כי לא יכול להיות שמאמן יטוס באמצע השבוע ויעזוב את אימוני הקבוצה שלו כדי לראות שחקנים זרים מעצם היותו סקאוט בתפקידו והכי גרוע זה להיות הסוכן של שחקנים שמשחקים נגד הקבוצה שלך, אבל בסופו של דבר הוא השתיק את כולם. עם תקציב קטן מאוד וסגל די דל, דודו דהאן הצליח להתמודד בכבוד עם שאר הקבוצות בליגה שהיו גדולות על הכח על הנייר, הוביל את הכח עמידר רמת גן למקום ה-11 ולא ירד איתה ליגה ישירות. אמנם בסופו של דבר הכח כן ירדה ליגה בגלל הפסד בשני המפגשים מול אחי נצרת, אבל אם נשפוט על פי היכולת לאורך כל העונה כפי שצריך לעשות, מגיע לדודו דהאן כל הכבוד על עבודתו בקבוצה הסגולה מרמת גן.

גיא לוזון - בני יהודה

http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/998/570.Xxx

העונה הלפני האחרונה הייתה הקשה ביותר בקריירת האימון של גיא לוזון. עד לפני שנתיים, לוזון היה אחד המאמנים היותר טובים בליגת העל כאשר הגיע להצלחות עם מכבי פ"ת, אבל בזמן שהתחיל את עונתו הראשונה בשנה שעברה מחוץ לפתח תקווה, הוא נחל כישלון חרוץ כאשר הספיק להיות מפוטר משתי קבוצות בעונה אחת, ובדיוק בגלל כךחלק גדול מאוהדי בני יהודה הרימו גבה כאשר משה דמאיו החתים את לוזון בשכונה. אחרי סיבוב ראשון רע מאוד, היה נראה שהאוהדים צדקו אבל משם והלך גיא לוזון הצליח לחבר את הקבוצה, נכנס לזון שלו, רץ קדימה עם בני יהודה עד המקום החמישי והצליח להוביל את הכתומים להשתתפות בגביע אופ"א בעונה הבאה. לא רק שגיא לוזון החזיר לעצמו את תואר אחד המאמנים הטובים בכדורגל הישראלי כיום, אלא גם החזיר את בני יהודה לצמרת אחרי שבילתה בעונה שעברה בתחתית, ועל כך מגיעות לו כל המחמאות.

אלישע לוי - מכבי חיפה

http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/1/043/068.Xxx

כשאלישע לוי מונה למאמן מכבי חיפה, זה היה נראה כאחד הצעדים המבריקים שיעקב שחר יכל לעשות. השליטה של ביתר ירושלים, בתוספת הרצון של הבעלים לראות קבוצה צעירה ורעבה שתהיה הפנים החדשות של המועדון, האירו על אלישע לוי לחיוב, הרבה בזכות הדברים היפים שעשה עונה קודם לכן בקבוצתו הקודמת, בני סכנין. אז זה התחיל נחמד, אבל מהר מאוד מכבי חיפה מצאה את עצמה במקום הראשון בטבלה ואז התחילו התקוות והציפיות. רבים טענו שהירוקים לא יעמדו בלחץ, בעיקר בגלל חוסר נסיון של המאמן שלה במאבקי צמרת, אך אלישע לוי לא נבהל, שמר תמיד על החיוך ולקח את כל הקופה. הוא גם לא היה רחוק מלהשלים דאבל שני עבור המועדון.

אלי גוטמן - הפועל תל אביב

http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/893/977.Xxx

אלי גוטמן התחיל את העונה במועדון האדום של תל אביב, לאחר שעונה קודם לכן הוא הרוויח זאת בזכות. הוא השאיר את הפועל תל אביב בליגה ואפילו היה רחוק פנדל אחד של ברוך דגו מזכייה בגביע. בתחילת העונה דיברו בהפועל תל אביב על עונה שלא הייתה לה מזה שנים, עונה של אמצע טבלה. לא מאבקי צמרת, לא קרבות תחתית. אחרי פתיחה מהוססת, אלי גוטמן הצליח ליצור תלכיד שסגר את כל הפערים שנפתחו מהמקום הראשון והקבוצה קראה תיגר על תואר האליפות, כשלפרקים הקבוצה שלו מציגה את הכדורגל הטוב בישראל. בסופו של דבר זה לא הספיק לאיזשהו תואר, אבל אלי גוטמן הצליח ליצור עניין בליגה שבה לא היה נצפה מתח ספורטיבי בשלב מסוים, בעיקר בזכות שקדנותו.

הצבעה מהנה ודיון פורה! :aaa021:

* עזרו בהכנת הסקר: Number 8 ו-The Yellow Diamond.

2. Raulito Madridista

מאמן העונה שלי הוא אלי גוטמן. אני כבר אמרתי לא מעט פעמים - גוטמן ממש לא הוציא מים מהסלע לפי דעתי, זה מאוד לא מדוייק. היה לו סגל מעולה. אבל כמובן שגוטמן בעצמו בנה בהפועל קבוצה מאוד יציבה וחזקה. הוא פגע בול בכל הרכישות מכפר-סבא: יבואה היה ענק בשני הסיבובים הראשונים, לוז הוסיף המון מהספסל ודגלאס השתלב לאט לאט גם כבלם וגם כמגן ימני ועשה עבודה גדולה. גוטמן הצליח גם עם הקידום של ערן זהבי שעשה עונה יפה, וכמובן מהארן לאלא - תגלית העונה. אגב, בשני הסיבובים הראשונים הפועל גם לא הפסידה באף משחק צמרת. אי-אפשר לקחת לו את הדאבל על בית"ר ושני הנצחונות בדרבי, וגם 4 נקודות נגד נתניה.

הבאים אחריו, לפי הסדר: אלישע לוי, גיא לוזון, ערן קוליק ודודו דהאן.

אלישע לוי בכל-זאת זכה באליפות ואי-אפשר להתעלם מכך. הוא נתן דחיפה קדימה לכיאל וגם רפאלוב הביא מספרים הרבה יותר יפים יחסית לעבר. אבל, הוא לא ידע להשתמש מספיק טוב בספסל שלו(אם אלישע כבר שינה הרכבים, תמיד היה מדובר באותם שני שחקנים שמתנדנדים) וחיפה הייתה צריכה לשחק כדורגל טוב יותר. הרבה מאוד משחקים היא ניצחה בשיניים. אני מעדיף לא להרחיב בעניין הזה.

גיא לוזון חווה אשתקד את העונה הגרועה בקריירת האימון שלו. הרבה הרימו גבה כאשר בני-יהודה החליטה ללכת עליו. וההתחלה הייתה מאוד לא משכנעת - לקראת סוף הסיבוב הראשון הקבוצה הייתה בתחתית. אלא שהיא הציגה סיבוב שני מדהים. לוזון נתן במה לצעירים כמו למשל דין מורי שהצטיין וכמובן אלירן עטר, והכתומים שיחקו כדורגל חיובי מאוד לאורך רוב העונה. לוזון פגע בול בהבאתו של פדרו גלבאן, בניגוד לשנה שעברה אז נפל בגדול עם אבדי. בני-יהודה הסתדרה מצויין עם הפציעה הלא נעימה של משה ביטון. בסה"כ לוזון הגיע לאירופה לא בזכות, משום שללא הבלאגן בבית"ר הקבוצה לא הייתה משתתפת במפעלים האירופים, אבל בני-יהודה סיימה את העונה מעל מכבי למשל.

מאז הגעתו של ערן קוליק, סכנין שינתה לגמריי את הסגנון. הוא הפסיד פעם אחת בלבד(אומנם הפסד מביך למכבי, תבוסה ביתית 3-0 חרף העובדה שמכבי שיחקה רוב הזמן בעשרה שחקנים, אבל בכל-זאת הפסד אחד בסיבוב זה יפה מאוד), סכנין הפכה מקבוצה של עבירות גסות לקבוצה שמנסה לשחק כדורגל טוב יותר ולעתים מצליחה, וסכנין גם הצליחה לחלץ תיקו משתי הקבוצות הטובות ביותר העונה - מכבי חיפה והפועל ת"א, והיא עשתה זאת בזכות ולא בחסד(למרות שהשער שלה נגד הפועל היה מנבדל). אין אחד שיגיד עליו מילה רעה וקוליק הרוויח את החוזה לעונה הבאה ביושר.

דודו דהאן כשל ברגע האמת של הכח - המבחנים, וההתנהלות שלו העונה גרמה לקבוצה למספר בעיות. במשחקים המכריעים בישורת האחרונה, הוא העדיף לספסל את ברק בדש וגם את ויצמן וזה עלה לו ביוקר לפי דעתי. הכח אומנם הגיעה לחצי גמר הגביע ושיחקה מעולה, אבל זה לא מה שציפו ממנה. גם אני חייב לומר שפרט למשחקים נגד קבוצות התחתית - הכח לא לקחה נקודות וגם לא הראתה כדורגל חיובי או משהו.

נערך לאחרונה ב: ‏15/6/09
  3. de Middenweg משתמשים של כבוד היכל התהילה

אוי דור, איך גוטמן יכול להיות מאמן העונה? אלישע לוי זכה באליפות, ראובן עטר בגביע. ידידי, הפעם הגזמת. אני באמת רוצה לשמוע למה אתה בוחר במאמן של הקבוצה שלך.

מאמן העונה: אלישע לוי
    בהתחלת העונה הקבוצה לא היתה מועמדת לאליפות והסוף ידוע.

4. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

אחרי התלבטות בין אלישע לגוטמן הבחירה בסוף הייתה באלישע,בסיום הוא הכין טוב את הקבוצה למשחק מול הפועל והוא לקח קבוצה שלא ציפו ממנה כלום וכמעט הביא אותה לדאבל.

לא מבין את הבחירה בדודו דהאן,הבנאדם הוריד את הכח ליגה,נכון שהיא הייתה מועמדתלזה מראש,אבל על מה בדיוק הוא מועמד?על זה שהוא הוריד אותה כי הוא הפסיד צמד משחקים לקבוצה מקום 6 בליגה הלאומית?
    לא הייתי בוחר אותו למאמן הגרוע של השנה אבל אין לי ספק שהוא גם לא מתאים להיות מועמד למאמן העונה.

5. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

שי, באמת שאני לא מבין מה הקשר. לפי מה שאתה אומר אמורים להיות פה 2 מועמדים וזהו? גוטמן ניצח העונה בהמון קרבות טקטיים(הפסיד 2 משחקי צמרת מתוך 13 אם מחשיבים את הדרבים), בנה סגל מעולה ושיקם או שיפר שחקנים כמו אבוטבול וזהבי. אלישע? לא עשה הרבה, באמת שאני לא רואה משהו מיוחד שהוא עשה, עם הסגל של חיפה גוטמן היה זוכה באליפות גם כן לטעמי, וגם היה מנצח יותר משחקים גדולים.

6. Bluekipper Nil Satis Nisi Optimum

אני אדרג לפי העדיפות שלי:
    1. ערן קוליק
    2. אלישע לוי
    3. אלי גוטמן
    4. גיא לוזון
    5. דודו דהאן

ערן קוליק - מאז שהחליף את לחמן על הקווים בדוחא, בראש ובראשונה הוא שינה את הגישה של השחקנים.
    קודמו בתפקיד השתמש בהחדרת אגרסיביות יתר, ערן קוליק פשוט אמר לחניכיו - שחקו כדורגל! הרגישו שיש טביעת יד של המאמן הותיק, מגיע לו!

אלישע לוי - "השפן הקטן שלבסוף לא שכח לסגור את הדלת", גם אם לפרקים הדרך לא היתה דרך, ייאמר לזכותו שהוא זכה בסופו של דבר בתואר הנכסף, אמנם פישל בגביע אך עדיין מגיע לו הקרדיט, זו דעתי בכל אופן.

אלי גוטמן - יגידו עליו שהוא בונקריסט, אמנם יש לו את השוער הטוב בליגה וחלוץ שיודע לכבוש שערים, יש שיגידו שזה לא חוכמה, אך עדיין בהתחשב בעובדה שהוא הגיע באמצע 07/08, שהקבוצה היתה בקרשים והצליח להרים אותה ולייצב את המערכת. אמנם במאני טיים הוא כשל אך זה לא ממעיט מהעבודה שעשה בקבוצה.

גיא לוזון - החמיאו לו כאן לא מעט, גם אני, לאחר הכישלון בהפועל ת"א נראה שהוא מצא לעצמו בית חם. אך בסופו של דבר ברגעים שהיתה לו ולקבוצתו אפשרות לעבור את נתניה ולהעפיל למקום הרביעי, הם תמיד עשו במכנסיים ופישלו, העונה של בני יהודה בסיכום היא טובה ואף מצוינת, אך הקבוצה היתה יותר מדי רכה, כך אני מגדיר את זה.

דודו דהאן - לכלכו עליו שהוא עובד בשני תחומים, אמרו שהוא לא מספיק רציני, ייאמר לזכותו שהוא הוציא מים מן הסלע. אך עדיין בעיניי זה מתגמד לאחר שהתראיין כשנקבע סופית שהם סיימו במקום 11 ומה שבלט אצלו בעיקר זה - השחצנות, על חטא היוהרה שמעתם? תשאלו את דודו ... מהום סנטר.

7. Don Joan Roman Member

אני לא מבין איך ראובן עטר לא מועמד, למרות שהיכולת של בית"ר לא הכי מדהימה ראובן עטר לקח קבוצה מפורקת מנטאלית, כשחרב הקשיים הקיומים מרחף מעל הראש של השחקנים, קבוצה שהבעלים שלה בכלל לא מתעניין בה, הסגל שלה מתקצר, מקבלת עונשים מההתאחדות(לא ניכנס למוצדק או לא מוצדק, איח אפשר לומר שמוראלית זה לא פוגע) ועדיין היה כמרחק פסע ממאבק על האליפות וזכה בגביע, הוא לבטח מועמד ראוי מאוד, בטח לפניי דודו דהאן שבסופו של יום כן ירד ליגה.

8. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

לא מבין איך ראובן עטר לא מועמד, אולי העובדה שאין אוהד בית"ר בין המנהלים מנעה ממכם לתת לעטר שזכה בתואר, אם אפשר תוסיפו את עטר.

1. ראובן עטר - התגובה של מירו למעלה מסכמת את הכל.

2. אלי גוטמן - אבא שלי טוען שהוא המאמן הטוב בארץ(לא אובייקטיבי, אוהד הפועל ת"א http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/dry.Xxx ) ואני נאלץ להסכים איתו, גוטמן לקח קבוצה סבירה והביא אותה כמעט עד אליפות.
    הוא הפך שחקן כמו אבוטבול לאחד הקשרים הטובים בליגה, זהבי הראה אצלו ניצוצות והפועל ת"א ויבואה ואניימה נתנו העונה יכולץ שיא.
    הפועל ת"א נראתה העונה מאוזנת מאוד בניגוד למכבי חיפה ובית"ר י-ם, העובדה שהוא לא לקח תואר מונעת ממנו את תואר מאמן העונה.

3. אלישע לוי - לא אוהב אותו ולא חושב שהוא מאמן גדול אבל הוא לקח אליפות וזה מה שזוכרים.

4. גיא לוזון - אחרי הכישלון בהפועל ת"א הוא פתח רע בבני-יהודה ונראה שהוא גמור אבל הצליח להתעשת על עצמו והפך את בני יהודה לקבוצה מצוינת שמשחקת כדורגל התקפי ויפה.
    עטר הפך מחלוץ מוכשר למלך השערים ומגיע קרדיט גם ללוזון.

דודו דהאן הוריד את הכח ליגה והוא צריך לקבל על זה פרס?
    אם הוא היה מנצח את נצרת היה מגיע לו להיות מועמד על עונה טובה אבל בתאכלס הוא נכשל.

ערן קוליק אימן רק סיבוב אחד וסכנין לא הייתה במצב רע כל-כך בטבלה כשהגיע, הוא לא הציל אותה ממצב ירידה בטוח כמו בני-יהודה בשנה שעברה.

9. לירן מנהל כללי מנהל כללי

ראובן עטר אולי היה צריך להיכנס לרשימה, אולי לפני דודו דהאן ואם נהיה לארג'ים אולי גם לפני עוד אחד מהרשימה , אבל הוא לבטח לא מאמן העונה.

מאמן העונה שלי הוא אלישע לוי, שעשו לו את המוות העונה, אולי בצדק, כי חיפה לא הרשימה במרבית שלבי העונה, אבל לזכותו יאמר שהוא ידע לשמור על הקבוצה שלו יציבה, חיפה לאורך כל העונה כמעט הייתה בראש הטבלה, המעיטה למעוד, עשתה את שלה, והכי חשוב מבחינתו- ידעה לבוא למחזורי הסיום במאה אחוז ריכוז ולקחת את האליפות בזכות עם תצוגה של אלופים מול הפועל ת"א. חובת ההוכחה עליו תהיה ההמשכיות, אני לא יכול לצפות ממנו בעונה הראשונה שלו בקבוצה גדולה שיגרום לחיפה לשטוף את המגרש כל העונה, מה גם שעדיין יש לו ביד קבוצה מוגבלת.
    מאמן בסופו של דבר נמדד בהישגים, אם הכח הייתה נשארת בליגה אולי דודו דהאן היה הבחירה שלי.

עוד משפט על ראובן עטר, שראובן עטר הגיע לקבוצה לא היו הבעיות של הורדת הנקודות שהגיע בשלב מאוחר יותר, בשורה התחתונה בית"ר לא התקרבה בשום שלב למכבי חיפה יותר מדי (כמה היה הפער הכי קטן? 3?), לבית"ר עדיין היה את יתרון האיכות, את הסגל הטוב ביותר, ובית"ר כן הייתה צריכה לעשות יותר בליגה. בגביע זה עניין של מזל נטו, בטח לא ראובן עטר שם את חותמתו על הגביע הזה. ניצחון עם ים של מזל על הכח ר"ג ופנדלים בגמר זה לא גביע של מאמן, זה גביע של מזל. אני חוזר, אולי היה צריך להשחיל את עטר לרשימה, אבל הוא רחוק רחוק מהתואר עצמו.

נערך לאחרונה ב: ‏15/6/09
  10. Nigel de Jong משתמשים של כבוד היכל התהילה

כמו שהזכירו כאן, בית"ר הייתה שבורה מנטאלית ועטר הצליח לחבר את כל החתיכות ולעשות מקבוצה חסרת ביטחון קבוצה שמחה.
    שיחררו לעטר 4 שחקנים משמעותיים: אבראו, בואטנג, זיו ואוחיון והוא לא קיבל אף רכש.
    היה חסר לעטר מזל העונה, כמה פעמים בית"ר איבדה נקודות בדקה האחרונה? בערך 3-4 פעמים וזה כמובן משמעותי.
    ותוסיף גם שההורדה של הנקודה שהקבוצה באמצע המירוץ לאליפות מאוד פגעה כאשר נשארו עוד 5 משחקי ליגה.
    בעונת 00/01 כשהמצב היה דומה הקבוצה התפרקה וספגה תבוסות קשות כולל 7-0 למכבי ת"א, זה יכל לקרות גם העונה אבל עטר הצליח לשמור על שפיות בבית המשוגעים יחד כמובן עם איציק קורנפיין.

ניצחנו את מכבי חיפה בתום 90 דקות, 1-2 הייתה התוצאה.
    בגמר בית"ר נראיתה רמה אחת מעל מכבי חיפה האלופה הגאה והעלימה אותה לחלוטין מהמגרש, ובמזל גדול התוצאה הייתה רק 0-2 במחצית ולא יותר.

11. לירן מנהל כללי מנהל כללי

צודק. טעות קשה שלי... http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/rolleyes.Xxx

בגמר בית"ר נראיתה מצויין, כמו איך שהייתה צריכה להיראות בהרבה יותר שלבים במהלך העונה, עם הכלים שהיו לבית"ר היא הייתה יכולה להשיג יותר בליגה. מה זה קיבל קבוצה שבורה? קיבל קבוצה שלא הלך לה כלום.. נכון, כמו כל קבוצה שמפטרת מאמן ונראית רע. לעטר לקח יותר מדי זמן לחבר את הקבוצה, בהתחלה זה היה נראה רע מאוד, השתפר לקראת הסיום, מבחינתו זה לפחות הספיק לגביע. אבל בליגה לא היה איום ממשי על מכבי חיפה.

12. אביעדדד Member

רובן עטר הוא אכזבת העונה, בטח שלא מאמן העונה.

13. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

אכזבת העונה?למה אכזבת העונה?הבנאדם לקח גביע עם קבוצה שלאט לאט התפרקה משחקניה ונכסיה,זה לא קל בכלל.

14. אביעדדד Member

אני לא מקבל את הטיעונים האלה שהקבוצה שלו התפרקה והיתה שבורה מנטאלית.
    אתה זוכר מה קרה גם לנו במוקדמות ליגת האלופות פעמיים, וזה לא הפריע לנו לקחת אליפיות מיד לאחר מכן.
    כל הדיבורים האלו על קבוצה שבורה מנטאלית- זה תירוצים בלבד.

לרובן עטר היה את הסגל הטוב בליגה והמנוסה בליגה, כל דבר מלבד אליפות זה כישלון.

תוסיף לזה שביתר לא ניצחה 11 משחקים בטדי.

רובן עטר בעיניי הוא אכזבה.
    רובן עטר המאמן הוא ההפך הגמור מרובן עטר השחקן.

15. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

הקבוצה שלו באמת הייתה מפורקת,היא גם הובסה בליגת האלופות,גם המאמן שלה פוטר/התפטר,שחקנים התחילו לעזוב(בואטנג) ופתאום היו"ר עזב והתחילו לקצץ במשכורות ובאנשים והתחילו שמועות לגבי העונה הבאה ושמועות לגבי סגירת הקבוצה.
    הוא הגיע בתקופה מאוד קשה ולא נוחה ובכל זאת הצליח להיות בצמרת ולהביא גביע.

לא יודע אם הוא ראוי להיות מאמן העונה,אבל בטח לא אכזבה.