כדורגל בצל המורבו

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Barcik, ‏2/3/04.

1. Barcik Member

הבאסקים שונאים את ראסינג סאנטאנדר. הגליסיאנים לא מחבבים את סראגוסה. הקטלונים לא אוהבים את אתלטיק בילבאו. וכולם שונאים את ריאל מדריד. ברוך הבא לכדורגל הספרדי, כדורגל בצל ה"מורבו".

בכתבה שכתבתי פעם על היסטוריית היריבות בין ברצלונה לריאל מדרידי ניסיתי לתרגם ולהניח את המונח החמקמק הזה. בתרגום פשוט וחופשי מאוד, פירוש המילה הוא 'יריבות'. אך למעשה, יש לה הרבה שימושים נוספים, כפי שניתן לראות בעיתונות הספרדית? בטיס סיימה בתיקו עם סביליה? מורבו. טריסטנטה אוליבה שרק לפנדל מפוקפק? מורבו. לוקה רב עם חאבו אירורטה באימון? מורבו. לא סתם זוהי מילת המפתח בהבנת העבר וההווה של הכדורגל הספרדי.

ספרד תמיד הייתה מדינה מפולגת. עוד לפני מלחמת האזרחים ושלטון פרנקו, הפרובינציאליזם שלט. לא היה דבר כזה ספרדים. רק באסקים, אראגונים, קסטליאנים, וכו'. לכן, אין זה פלא שהכדורגל הספרדי נשלט על ידי אותם התככים והיריבויות ששולטות בספרד. אין עוד מדינה בעלת היסטוריית כדורגל כה מפולגת ומלאה ביריבות. אם במדינות אחרות חקוקים בזכרונות האומה שערים גדולים ורגעים קסומים, בספרד זוכרים טעויות שיפוט והחלטות מפוקפקות של ההתאחדות.

וכאן אנו מגיעים לנושאנו - האם לדעתכם המורבו מועיל לכדורגל הספרדי או מזיק לו?

לפי דעתי, המורבו הוא מה שעושה את הפרימרה ליגה שאנחנו כל כך אוהבים, ובלעדיו הליגה הייתה מאבדת הרבה מקסמה. אנחנו חיים בעידן שבו הכדורגל הוא הרבה יותר מסתם משחק כדור - הוא טלנובלה מתמשכת, עם גיבורים, רשעים, עלילות וקונפליקטים. אין בכך כל רע - אנו, האוהדים, נהנים ממפגן האנושות של הדמות התורנת בעיתון, שכן הוא מוסיף נופך דרמטי לכדורגל. דרך המורבו אנחנו מזדהים עם דמויות אחדות וסולדים מאחרות, ובכך נהיים הרבה יותר מעורבים בכדורגל. כאוהד ברצלונה, אני חש שהשנאה שלי לריאל מדריד רק מחזרת את אהבתי לקבוצה הקטלונית. מעולם לא פגשתי את פראנקו, ושום פאשיסט לא קרא לי "יהודי מלוכלך", ועדיין אני סולד מההסטוריה המוכתמת של המועדון מהבירה. היריבות בספרד מוסיפה למשיכה הרגשית של הכדורגל, ולכן אני חושב שהיא רק מועיל לכדורגל.

נערך לאחרונה ב: ‏2/3/04
  2. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

המורבו בהחלט עוזר לדעתי בדיוק כמו שהיריבות בין הצפון לדרום מרתקת באיטליה.

כך נוצרת האווירה הנהדרת סביב המשחקים, בלעדיהם הכדורגל היה חסר טעם בהרבה ממה שהוא היום.

3. Nigel Winterburn משתמשים של כבוד היכל התהילה

בוריס תוכל להסביר את השנאה בין הבסקים לסנטאנדר? ני יודע שחבל הבסקים וקנטבריה של סנטאנדר קרובים זה לזה מבחינה גיאוגרפית, אבל לא ברור לי על מה יכולה להתבסס היריבות (למעט על למי יש את הסרדינים הטובים ביותר בצפון ספרד...).

ועוד יותר לא ברורה לי היא היריבות בין הגליסיאניות לסראגוסה - מה לגליסיה ולאראגון? http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/blink.Xxx

4. Barcik Member

"קנטבריה, ובתוכה סאנטאנדר, השתייכה בעבר לקסטיליה הישנה, והאיזור שימר מסורת שמרנית למדי כשהוא כלוא בין הבאסקים הקנאים במזרח לכורים הרדיקליים באסטוריאס שבמערב. אנשי הבאסקים והאסטוריאס לחמו לצד הרפובליקנים מול פרנקו במלחמת האזרחים. בעיר מגוריי, סן-סבסטיאן, רואים באנשי סאנטאנדר "פאצ'ה" (פאשיסט). ההגדרה הזו אמנם מעט מוגזמת, אך היא משקפת את ההתרשמות הכליית מהנטיות הפוליטיות של בני המקום - בדרך כלל ימינה מהמרכז." (לקוח מתוך "שם המשחק", גליון 79, מרץ 2003).

על היריבות בין הגליסיאניות לסראגוסה אני זוכר ששמעתי במקום כלשהו, אך לא עולה לי לראש במה בדיוק מדובר. אני אנסה למצוא יותר פרטים.

5. ArsenalFan Member

שנאה היא חלק בלתי נפרד מהאהבה, ובאופן כללי הופכת את הכדורגל (והספורט בכלל, אם כי קשה לתאר ספורט קבוצתי שיש בו יותר רגשות) לדבר הרבה יותר יצרי ואמוציונלי, ובגלל זה אנחנו מרגישים קשורים אליו. במובן זה, אני לא חושב שספרד שונה מכל מקום אחר בעולם, רק ששם לעומת השנאה בין היריבות באיטליה, בגרמניה או בבריטניה (פרט לאולד פירם), יש הרבה יותר מוטיבים פוליטיים של הגדרה עצמית לאומית, שנותנים לשנאה במובן מסוים שדרוג שייחודי לכדורגל הספרדי בכללותו. אבל בסה"כ, יריבויות איזוריות שאינן עירוניות יש בכל מקום, שלא שונות בהרבה מהיריבות בספרד. הוזכר כאן המתח בין קבוצות צפוניות לדרומיות באיטליה. היריבות בין מארסיי לפאריז סן ז'רמן היא המרכזית בכדורגל הצרפתי, והיא שאלה של דומיננטיות פריזאית מול השוליים העניים של צרפת. בהמבורג לא סובלים את באיירן מינכן מבוואריה, קבוצות מלונדון (בעיקר ארסנל וטוטנהאם) נתקלות באנטגוניזם במקומות צפוניים כמו יורקשייר ובעיקר בליגה הראשונה, כשמדובר בקרדיף, וה"מורבו" אולי הכי בוטה בכדורגל האנגלי הוא בין לידס מיורקשייר למנצ'סטר יונייטד מלנקשייר. אפילו בארץ היה לפחות בעבר פער בין בית"ר ירושלים לקבוצות של תל אביב על רקע גיאוגרפי.

מה שהופך את היריבות בספרד למיוחדת לדעתי זה האלמנט הלאומי-פוליטי. מכל בחינה שהיא- זה לא שונה מהרבה מליגות אחרות, וכמובן שזה לא מזיק, כל עוד הדבר נשאר בגדר גבולות החוק.

6. Barcik Member

ההבדל הוא בפרספקטיבה. מבחינתנו, אולי אכן אין הבדל גדול בין ה"מורבו" הספרדי ליריבויות בשאר אירופה. אך אם מתעמקים ולו מעט בהסטוריה של הכדורגל הספרדי מוצאים שזהו המרכיב הבולט ביותר, המנוע של הכדורגל. הכדורגל הספרדי פשוט לא הולך בלי ה"מורבו" שלו.

7. Julian Joachim Member

ה"מורבו" האנגלי מייצג בעיקר יריבות על רקע ספורטיבי, כלכלית-חברתית, גאוגרפית... אבל באמת לא על רקע פוליטי, כמו בספרד. זה בעצם ההבדל העיקרי (ואולי היחידי) שהופך באמת את היריבויות בליגה הזאת לגדולות משאר היריבויות.

8. Reyes Member

בטח חלקכם שואלים "מדוע דווקא את ריאל מדריד הם שונאים?"

בתקופת שלטונו של גנרל פרנקו, שאהד את ריאל, אסרו על כל גילוי לאומיות ברחבי ספרד. הלאומיות הקטלונית והבאסקית נרמסו וכל בן אדם שנתפס עובר על החוקים, הובא לפני שופט. רק במגרש הכדורגל יכלו הבאסקים, הקטלונים, הגלסינים וכל החברים מהמחוזות לדבר בשפתם, להניף דגלים ולא להרגיש מאויימים. אז עבר כבר זמן רב מאז מותו של הרודן, המחוזות קיבלו אוטונומיה, אך התחושות באיצטדיונים לא נעלמות ואף פעם לא ייעלמו.

אני תמיד טענתי שהמורבו זה הדבר היחיד הטוב שיצא ממלחמת האזרחים. http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/smile.Xxx

9. juva Member

דוגמא נוספת למורבו בספרד, תראו עכשיו עם הבחירות, רה"מ החדש, סאפטרו, הוא רה"מ הראשון בספרד שאוהד ברצלונה...ועושה רושם שזה הרבה יותר מעניין את הציבור מה הוא יעשה עם הכוחות בעירק, איך הוא ימשיך את התנופה הכלכלית שהתחיל בה אנסר...
    חוץ מהאהודים של ברצלונה, שמרוצים מהעניין(סוף סוף רה"מ שאוהד אותם) גם האוהדים של ריאל דיי שמחים מכך, סוף סוף אי אפשר לקרוא להם "הקבוצה של המדינה"

10. Hotspur משתמשים של כבוד היכל התהילה

כבר אמרתי זאת בעבר, אני חושב שהיריבות הפוליטית מוסיפה צבע ליריבות. זה מוסיף עניין, יוצר המון דרבים ומשחקים שכוללים יריבות מעבר לספורט, מה שיוצר כמעט כל מחזור "משחק מרכזי,. זה לדעתי רק מוסיף, כל עוד זה עובר את גבול הטעם הטוב.