העברת ביתיות בשלבי הסיום - ספורטיבי?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י שגיא, ‏16/4/03.

1. שגיא Guest

לאחרונה נשמעו כל מיני קריאות נגד העברת משחקי הבית של מכבי נתניה ומכבי פ"ת, לאיצטדיון רמת גן, במחזור בו הם ישחקו מול שתי התלאביביות.

השיקול כמובן כלכלי כולו, שתי הקבוצות יקבלו הכנסה נכבדה מההצגה הכפולה ברמת גן.

השאלה היא כמובן, האם יש לזה ערך ספורטיבי בשלב כזה של העונה?
    קבוצה כמו נתניה למשל, קבוצה ביתית להפליא העונה, בליגה לא הפסידה עדיין בבית, ובחוץ לעומת זאת, היא אחת הקבוצות החלשות ביותר. וכרגע, כשאנחנו בשיאו של מאבק האליפות, דבר כזה יכול, במידה מסויימת, להשפיע על המירוץ, בצורה כזאת או אחרת. אסור לשכוח שנתניה לא הפסידה בבית, וברגע שהיא מעתיקה את המשחק לאצטדיון רמת גן, זה לא רק משחק חוץ שלה, מילא היה באצטדיון נייטרלי, אבל באצטדיון הזה, זה הופך למשחק ביתי לכל דבר לשתי התל-אביביות...

אז מה דעתכם?

----

דעתי חלוקה בשלב הזה.
    אם בהתאחדות אין חוק הקובע שבתחילת העונה הקבוצה צריכה לקבוע אצטדיון, בו היא תשחק כל העונה, כל עוד לא הוחלט אחרת מבחינת משמעתית או עונש מסויים, אז היא צריכה לשחק שם.
    אבל בהתאחדות אין חוק כזה, או משהו דומה. מה גם שמכבי ת"א העבירה שני משחקים מהאצטדיון הביתי לרמת גן.
    אז אולי זה מעט לא פייר בעניין של נתניה, אבל אי אפשר לאסור עליהם.
    צריך להיות חוק בהתאחדות שקבוצה תקבע בתחילת העונה את המרגש הביתי שלה, בו תשחק לאורך כל העונה, כל עוד היא לא קיבלה הודעה רשמית אחרת.

שתפו אותנו בדעותיכם.

2. ירוק בלב Member

לדעתי,
    זה ממש לא ספורטיבי...
    מכבי חיפה, למשל נלחמת על האליפות עם שתי התל-אביביות,
    המצב שנתניה תנצח את אחת מהן די קטן..
    ועכשיו שהאירוח עובר להתל-אביביות (רמת-גן),
    הסיכוי אפילו יותר קטן!!!....
    אז נכון שיהיה לנתניה רווח כלכלי
    בגלל, שיבואו מן הסתם הרבה אוהדים תל-אביבים..
    אבל, נתניה צריכה לחשוב על הקהל שלה שמיעוט ממנו יגיע.
    וגם לא לשכוח מי הכי נאכלת מזה, מכבי חיפה...
    אז לדעתי, ההתאחדות טעתה בכך שהביאה למכבי לארח ברמת-גן מהתחלה..
    כי תראו איזה בלאגן קרה עכשיו.

3. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

העסקנים האלה רוצים להרוס לנו את הכדורגל,פשוט כך.
    אבי רצון,אדם שאומר הרבה דברים שאני לא מסכים איתם,אמר שהוא מקווה,שבשביל הליגה,הקבוצות שכבר איבדו עניין יתנו מלחמה לגדולות שרוצות אליפות.
    הוא הביא דוגמא באירופה ואיטליה,שקבוצה קטנה עושה הכל כדי להרוס לגדולה,כדי להתפרסם בעיתון,כדי להיכנס לאגדות ולזיכרון של האוהדים,בכדורגל הישראלי זה נראה יותר ויותר,שכבר לא אכפת הכבוד,הסמל,המסורת,רק הכסף,אם הניצחון לא ישנה לי,אז למה לנצח,חבל על הפרמיות שנצטרך לשלם לשחקנים,זה כמובן מחשבה מוטעת,אבל מה לעשות שאצלנו בארץ זאת המחשבה הבולטת.
    מה לעשות שבמקום שנתניה תארח בבית,וגם את תפסיד היא תיתן פייט לקבוצה היריבה,אנחנו נצטרך לראות את נתניה מקבלת בראש,היום שם המשחק הוא כסף,לא נשמה,ובחל,פשוט חבל.

4. Roy Member

גם אני מסכים שזה לא ספורטיבי לחלוטין.
    לקבוצה יש מגרש ביתי, בו קשה יותר או קשה פחות לנצח אותה, אבל הוא מגרשה. להעביר ביתיות, ועוד לאיצטדיון רמת-גן, שהוא הבית השני של מכבי ת"א, נראה לי חוצפה.

מכבי נתניה ניצחה את מכבי ת"א במגרש בנתניה, ודי בקלות. אם המשחק יעבור לרמת-גן, אפילו פייט לא יהיה. נתניה תבוא שבעה מהרווח הכספי, והניצחון של מכבי ת"א מובטח. כנ"ל לגבי הפועל ת"א, שלגביה הניצחון לא מובטח, כי זו הפועל, אבל יש יותר סיכוי לניצחון מאשר ב"קופסא" בנתניה.
    מכבי פ"ת מנעה מהפועל ת"א העונה 4 נקודות. משחק ברמת-גן משמעו שלהפועל יש סיכוי הרבה יותר טוב לנצח מאשר במגרש בפ"ת, שם כבר כמה עונות הפועל לא מנצחת.

אז הנה, מכבי פ"ת ומכבי נתניה, שכבר אין להן יותר מדי על מה להלחם חוץ מדירוג, ואין להן שום רעב, בעצם מחלקות לגדולות כרטיס חופשי לנצחון קל עליהן. קבוצה כזו צריכה לשאוף לשחק במגרש הביתי הקטן שלה, ושהגדולות יירקו דם עד שייראו ניצחון, או שבכלל לא יראו ניצחון.

והנה היום, שיא השיאים. בית"ר ירושלים, כן, בית"ר ירושלים, שוקלת להעביר את הביתיות לרמת-גן בשביל הכסף. מכבי חיפה ומכבי ת"א, ששתיהן הפסידו לבית"ר העונה בטדי ולא חשוב מה היה כושרה (וחיפה הפסידה גם בקרית אליעזר), בעצם מקבלות מתנה של 3 נק' על בית"ר החלשה, בעיקר במשחקי החוץ. בטדי שום דבר לא קל, וספק אם לא היו מאבדות נקודות שם. בית"ר זו קבוצה עם מסורת וקהל, וזה נראה לי זלזול מוחלט, באוהדים ובליגה להעביר את המשחקים מטדי, שהוא איצטדיון טוב וגם ביתי עד לא מזמן, לאיצטדיון רמת-גן, שכמו שאמרתי הוא הבית השני של מכבי ת"א.

בקיצור, הספורטיביות מאיתנו והלאה. זו מכת מוות לכדורגל הישראלי.

5. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני יגיד בדיוק מה שלוזון אמר
    "למה למכבי ת"א מותר ולמכבי נתניה ומכבי פ"ת אסור ? "

מכבי ידעה שבבלומפילד היא לא תנצח את מכבי חיפה והפועל ת"א יחד,בלומפילד הוא יותר מגרש ביתי של הפועל ובגלל זה היא הייתה מנצחת לדעתי את המשחק, ולא היינו רואים משחק מגעיל כמו שהיה לנו בשבת שעברה מכיוון שבשבת הייתה הקבוצה שמנצחת יודעת שהאליפות קרובה אליה מתמיד,ובמילים יותר מדויקות המפסידה מאבדת את האליפות.

6. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

הראל אתה לא מבין כלום,נשבע לך כלום.
    מכבי תל אביבהעבירה לרמת גן,בגלל שברמת גן היה לה יותר סיכוים לנצח,מאותה סיבה למרות שהציעו לתאומים להעביר את הדרבי שהיה לרמת גן הוא סירב.
    לעומת זאת מכבי פתח תיקווה ומכבי נתניה רוצות לעבור רק בשביל הכסף,ואם בית"ר תעביר את משחקיה לרמת גן,זה יקבע סופית,דבר שלצערי הנהלת בית"ר ברוב בושתה הולכת לעשות,בית"ר הגדולה הולכת להימחק,והולכת להיות בית"ר אחרת,שחורה,קטנה,ברמה של מכבי פתח תקוה,כי אם בית"ר שמסמלת כל כך הרבה אצלנו בכדורגל,נשמה,לאומנות,הקרבה,הסמל,אם היא תעביר את המשחק מהמגרש שבעבר היה ידוע כהר געש,כמגרש הכי ביתי בארץ,זה הסוף.
    והנה הצעה ללוזון ואשר אלון,למה רק את המשחק הזה,שנה הבאה,תעבירו את כל המשחקים הביתים מול הגדולות לרמת גן,רגע רעיון יותר טוב תחליפו ביתיות אם הגדולות,ככה תרויחו יותר כסף.
    אם אכן הקבוצות יעבירו ביתיות זה כתם שחור לליגה הישראלית,ואולי במובן הכולל זה התחלת העלמותה של הליגה הישראלית.
    אני כאוהד הקבוצה שלי,שהולך איתה לכל מקום,במידה ויקרה אצלי בקבוצה כזה דבר,אני מאוד בספק אם אני אבוא למשחקים,כי לוקחים לי את הדבר הכי קדוש והכי כיף,לסוע בשבת(או ביום אחר)בכיף למגרש הביתי,לאצטדיון שאני כל כך מכיר,לדשא שאני מכיר,לאוהדים ולאווירה שאני מכיר,אם יהרסו לי את זה אין טעם לכדורגל.

7. Ilan Member

זוכרים ששנה שעברה וידוקה בכה שנתניה העבירה את הביתיות ואמר שחיפה מושחטת? נו מה אתה אומר על זה עכשיו? (נ.ב- אם אין לך זיכרון קצר- גם הקבוצה שלך העבירה ביתיות של קרית-גת)...
    ברור שזה לא ספורטיבי, וגם אני לא תמכתי בזה שנה שעברה שזה פעל "למען" חיפה, אבל אין הרבה מה לעשות כי בלי הכסף הזה הקבוצות הקטנות לא יחיו.

8. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

זה מה שאני אמרתי (שמכבי ידעה שבר"ג יש לה יותר סיכוי,רק שאמרתי במילים אחרות)

וזה מה שאמרת..
    .

9. Roy Member

הראל, הוא התכוון שמכבי העבירה את המשחק בעיקר מבחינה ספורטיבית, מכיוון שידעה שבר"ג יש לה יותר סיכוי לנצח מאשר בבלומפילד בניגוד לקבוצות הקטנות, שהספורטיביות מהן והלאה- מה שהן עושות מנוגד לגמרי לספורטיביות, כי זה הפסד בטוח, והן עושות את זה כדי להרוויח עוד שקל-שניים.

10. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

זה מה שאמרתי,שמכבי ידעה שבבלומפילד הסיכויים שלה לנצח קלושיים ובגלל זה העבירה לר"ג וקיבלה את התוצאות שרצתה.

ולדיון..
    צריך להתחשב היום במצב הכלכלי כמעט כל הקבוצות הולכות לקצץ בשנה הבאה אז בינתיים שנגמרה לכמה וכמה קבוצות העונה,הם רוצות לעשות כסף ולא מעניין אותם עניין האליפות...
    גם אתם אם הייתם לוזון לא הייתם חושבים על הספורטיביות בכלל אלה רק על הכסף

11. ליהי Member

אין כאן נושא לויכוח- העברת המשחקים הביתיים לרמת גן זה בכלל לא ספורטיבי
    זה אולי הכל חוץ מספורטיבי.

הסוגייה היא האם זה כשר והאם המטרה מקדשת את האמצעים? לפי דעתי זה מצויין שקבוצה כמו מכבי נתניה תארח ברמת גן את מכבי ת"א. למה? כי היא צריכה באמת את הכסף, שלא כמו התל אביבית הצהובה ועוד כמה מזומנים לכיס של קבוצות כמו מכבי פ"ת ומכבי נתניה, אמר נכון ריבאלדו (אם אני לא טועה זה היה הוא) יכולות רק לשפר (ולטעמי? להכניס קצת יותר שוויון כוחות לליגה).

12. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

שוב אתם לא מבינים.
    מסתכלים מהיום להיום,זה הורס את הליגה,תחשבו שיקרה הדבר הבא:
    נגיד בשבת מכבי חיפה לא מנצחת בנתניה (תוצאה סבירה ביחס לתוצאות של נתניה בבית וליכולת של חיפה),אתה רוצים להגיד שממש לא יפריע לכם שמכבי ת"א "תתארח" ע"י נתניה בביתה השני ולא בקופסא ?
    מילא שלוזון אומר "לחלוטין לא רלוונטי לגבי" על זה שיש מי שעלול ליהנות ספורטיבית מהמעבר,אבל שלכם לא יהיה אכפת?
    האם במידה ומכבי נתניה תפסיד כל העונה הפסד בית אחד -למכבי ת"א בר"ג, ובסיומה של עונה מכבי תזכה באליפות בהפרש נקודה, יתברר שההפסד היחידי של נתניה בליגה "בבית" היה באותו משחק שהועבר לר"ג,האם לא תחשבו שהאליפות הוכרעה ע"י אינטרסים לא ממש ספורטיבים?
    ומה זה יאמר על הליגה שלנו,הראה הליגה שלנו מתקיימת בגלל שני דברים:
    המאבק נגד הירידה,והמאבק על הלאיפות.
    בינהם יש מאבק על מקום באירופה,מאבק על מענקים של מקומות גבוהים וכדומה,עכשיו אם האליות תוכרגע ככה אז באמת שאין טעם לליגה.
    מי שחושב שזה עוזר לליגה,טועה.
    אפילו לוזון אומר בפירוש בלי להסס:
    "כשהכסף מתנגש עם הספורטיבית הכסף מנצח" .
    ככה אתם רוצים שהליגה שלנו תהיה,בסדר תסכימו למהלך,רק בעונות הבאות אל תבואו ותבכו למה אין כאן כדורגל טוב? ולמה הליגה שלנו לא מתקדמת?
    כי אם אנחנו נותנים לכאלה דברים לקרות,אנחנו אשמים באיך שהליגה נראת,אם האוהדים של נתניה/פתח תיקווה/בית"ר היו מתארגנים נגד המהלך,והינו רואים מאבק רציני נגד העברת המשחק אולי הרעיון לא היה מתקיים,או אטלי בפעם הבאה אשר אלון ולוזון היו חושבים פעמיים.
    אנחנו נותנים להם להרוס את הליגה,וחבל.

13. Roy Member

משה, אני לגמרי איתך, אבל מה אתה באמת חושב שאפשר לעשות?

14. Sir Alex Ferguson משתמשים של כבוד היכל התהילה

שמע לא הרבה בעייה,עושים מחאה:
    קודם הולכים לבית של לוזון או אשר אלון פגינים מחוץ לבית.
    שנית מכריזים,שעד סוף השנה עושים חרם על הקבוצה,נכון שעדיין יהיו את האנשים שיסואו,אבל הרוב ישארו בבית,ואז אשר אלון ירגיש את זהבכיס שלו,במקרה של אוהדי בית"ר,אפשר לארגן מחאה ליד ההתאחדות,מחוץ לטדי,לעשות גם חרם,בכל מקרה לשבת בחיבוק ידים ולהסכים זה לא.
    ומבחינתי,אם אני אוהד הפועל תל אביב או מכבי חיפה,ולא מסכים שמכבי תארח ברמת גן את נתניה,עושה בלאגן,ומחאה.
    לדעתי בכל מקרה הפועל תל אביב הייתה מנצחת את מכבי פתח תיקווה,אבל תל אביב נתניה,זה כבר משהו אחר,בכל מקרה להשלים עם זה,זה הדבר האחרון שאני אישית הייתי עושה.
    אני מקווה,בשביל הכדורגל שהדבר הזה לא יקרה,כי אם כאן אפשר כבר לסגור את הליגה.

15. שגיא Guest

אני כבר אמרתי לדעתי מה צריך לעשות...

ההתאחדות צריכה לחוקק חוק. חוק שאומר שכל קבוצה מחוייבת למסור את האצטדיון הביתי שלה לעונה הנוכחית, והיא צריכה לשחק בו את כל משחקי הבית, אלא אם כן קיבלה הוראה, או עונש, מההתאחדות כדי לעשות משהו אחר. רק כך ניתן למנוע מצבים כאלה.