הישראלים באירופה בעונת 2004/5: תמונת מצב

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Alvaro Recoba, ‏12/8/04.

1. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

שוב נפתחת עונה חדשה באירופה וכאן נסקור ונדבר על מצבם של הנציגים הישראלים שלנו באירופה.
    בסנטנדר, המושבה הישראלית הגדולה ביותר, דובר כל הקיץ אם בניון ילך למידלסבורו או ליברפול, ובסוף הוא נשאר בקבוצה ואף מונה לקפטן שלה, שזה בהחלט מכובד ביותר. אוואט בסיטואציה לא ברורה לגבי היותו שוער ראשון בעונה הבאה אבל סיכוייו לא רעים בכלל. מצבו של אפק בסנטנדר לא יציב. השחקן אמנם הציג יכולת טובה בהופעות שלו בסיום העונה שעברה כולל כמה שערים חשובים, אבל בגלל שראסינג חייבת לשחרר זר אחד אפק עשוי להיות זה שיעזוב. האופציה שעכשיו מדברים עליה בשבילו היא מכבי ת"א שצריכה חיזוק בחלק הקדמי לקראת ליגת האלופות.

מושבה נוספת של ישראלים שהתפתחה העונה היא בטורקיה- קייסרי החתימה את בלילי מאיסטנבולספור ברעש גדול יחסית וגם את טועמה ממכבי פ"ת. העולה החדשה היא קבוצה חלשה בעיקרון ובמחזור הראשון בשבוע שעבר הובסה 3-0. המעמד של בלילי בקבוצה גבוה וגם של טועמה לאחר שהרשימו מאוד במשחקי המבחן והאוהדים כבר חושבים שיש להם זהב ביד. בכל מקרה, גם אם ירשימו שם שני השחקנים שהיו חלק מ"תינוקות קשטן" בהפועל ת"א וחוזרים עכשיו לשתף פעולה, רוב הסיכויים שלא יצליחו להתקדם אלא יחזרו לארץ, אבל לפחות הם מנסים וגם אמורים להרוויח כספים גדולים יותר מבארץ, למרות שכולם כבר יודעים על מוסר התשלומים הגבוה של הטורקים. לגבי בלילי- גם בו מכבי ת"א מעוניינת כחיזוק לצד אדו בהתקפה ויכול להיות שנראה אותו חוזר מהר מהצפוי.
    בטורקיה אנחנו נשארים, ועוברים לאיסטנבולספור שהחליפה ישראלי בישראלי כשמכרה את בלילי לקייסרי אבל רכשה מהפועל ב"ש את אופיר חיים. גם לגבי אופיר חיים קשה לראות התקדמות משמעותית באיסטנבולספור הבינונית, אבל נקווה בשבילו לטוב.

באנגליה בפורטסמות לא כל כך צריך להרחיב מי זה אייל ברקוביץ' ומה הרקע שלו, אבל מה שכן, אחרי ההצהרות של רדנאפ לגבי כך שברקוביץ' לא בנבחרת ישראל, ולאור גילו של הקשר שלצידו משחקים גם ברגר וסיביירסקי, יהיה מעניין לראות אם המנג'ר באמת יעשה מה שהמליץ לגרנט ויתפקד את ברקוביץ' בהרכב הפותח במרכז השדה.
    באנגליה עדיין, השנה צורף לבולטון טל בן חיים ממכבי ת"א. המנג'ר מתלהב ממנו מאוד אבל בולטון רכשה גם את סזאר והיירו (שלא ברור מה מידת הכושר שלו לאיים על בן חיים) ויש לה כבר את ברונו נ'גוטי ועוד בלם שפצוע לזמן רב, כך שטל יעבוד קשה ויש לו סיכויים סבירים וטובים לפתוח בהרכב מול צ'רלטון כבר בסופ"ש הקרוב.

לגבי לא בטוחים, עולה לי בראש עכשיו אילן בכר שהיה מבוקש בדרבי ובלסטר ולי לפחות לא ידוע מה נסגר איתו.

עכשיו תורכם- מי לדעתכם יצליח השנה להביא לנו כבוד ומי יכשל וימצא את עצמו מהר על המטוס לנתב"ג?

2. Yaak#Berko Member

אני חושב שבעונה הבאה נוכל לראות "נדידה" משמעותית של הישראלים לחו"ל (לדעתי יעברו בטוח - דווידוביץ', קטן ודגו, ומועמדים לעבור הם כל הישראלים היותר טובים שמשחקים בחיפה ובמכבי ת"א - סטרול, ביטון, עובד, טל, זנדברג, בירוק) .

כרגע, רדנאפ הביא את קפטן נבחרת סנגל, אני חושב שקוראים לו אליו סיסה, במטרה לחלץ כדורים ו"לשמור" על ברקוביץ', שיתן עונה סולידית ויבשל כמות מכובדת של גולים לאיגיביני, שזו תהיה העונה האחרונה שלו בפורטסמות'. בניון יהיה השחקן הטוב ביותר של ראסינג, יתן "דאבל דאבל" של שערים ובישולים, משהו כמו 12 שערים ו-15 בישולים ויעבור הלאה בסוף העונה, לוולנסיה או ליברפול. אוואט ישאר בסנטאנדר ויהיה סולידי. טל בן חיים יפתח על הספסל וייתקדם ככל שהעונה תימשך. הניסיון של לשחק מול החלוצים הטובים בעולם יקדם אותו מאוד, כמו גם לשחק ליד ליברו וותיק ומנוסה כמו היירו (שצוטט כאומר לבן חיים, שותפו לחדר בנסיעות, שיישאר קרוב אליו ויהפוך להיות הבלם הטוב בפרמיירשיפ).כל השאר בעיתיים.

בגלל האטרקטיביות של מכבי ת"א, שתהיה בליגת האלופות, ואולי גם מכבי חיפה, הפיתוי לבוא ולשחק כאן יכול להיות גדול מאוד לשחקנים כמו בלילי, טועמה ואפק. לא שאני רואה איך חיפה צריכה מישהו מהם, אבל מכבי יכולה להשתמש בשלושתם.

נערך לאחרונה ב: ‏12/8/04
  3. burning soil Member

לדעתי בלילי יישאר כמה עונות בתורכיה,בכל זאת הוא עשה עונה טובה במדי איסטנבולספור
    ואם הוא ימשיך להתמיד הוא יוכל להגיע יותר רחוק.

הערכות נוספות שלי-

בן-חיים עשוי להיות הפתעה נעימה בבולטון,ברקוביץ' כרגיל יהיה חלק די חשוב בפומפיי,בניון
    ימשיך בקו של העונה שעברה עם מעט שיפור,אוואט יקבל צ'אנס עד שייחלש וסנטנדר
    מועמדת רצינית מאד לרדת ליגה.

4. Ljungberg 8 Member

אמנם השנה יש לנו דיי הרבה שחקנים באירופה (8 אם ספרתי נכון) אבל שימו לב שכולם משחקים בקבוצות תחתית חוץ אולי מטל בן חיים שמשחק בקבוצץ מרכז טבלה בכל מקרה השנה אני מצפה בעיקר מבניון שייצג אותנו בכבוד על האחרים אני פחות סומך

5. -94- Member

לפי דעתי פעם היו יוצאים לאירופה מישראל רק שחקנים שהם באמת דרג ראשון שחקנים עם מעמד וכו'... בזמן האחרון נפתחו לנו הרבה אפשרויות כמו טורקיה או שוויץ או כל מיני ליגות שמעבר של שחקנים לקבוצות האלה זה לא בהכרח התקדמות ומעבר לקבוצה טובה יותר מאשר בישראל. ובגלל זה השחקנים כן מצליחים שמה.

החוכמה של השחקנים היא להסתדר בליגות הגדולות.
    לכן לא חכמה ליראות את בלילי מסתדר בקבוצה טורקית שבליגה שלנו היתה מרכז טבלה ומטה. הוא נתן עונה טובה אז יופי צריך להתחיל וללכת קדימה הרי תמיד אומרים לנו טורקיה והקבוצות האלה זה רק קפיצת מדרגה בדרך לאירופה הגדולה, לא?

בכל מיקרה לפי דעתי הדור החדש הרבה פחות מוכשר מהדור הקודם למרות שהוא יוצא לאירופה והרבה.
    פשוט הקבוצות שהשחקנים עוברים קל להם להשתלב בהם כי אלו קבוצות שבלילי יכולת להיות בהם כוכב וכו'..

6. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

זה לא בדיוק שנפתחו לנו אפשרויות,הם תמיד היו פתוחות פשוט השכר בארץ היה גבוה מאוד ולא היה שווה לעבור לשם כי מן הסתם קבוצות מחו"ל לא ישלמו על ההתחלה סכומים גבוהים לשחקנים מישראל..
    עכשיו שאין שכר גבוה בארץ פתאום שוויץ וקפריסין נראות כמו ליגות נחמדות..וטוב שכך ככה הכדורגל שלנו רק יתפתח.

7. אלי מתחן Member

בעקבות המשכורות הלא מציאותיות שהיו בליגה שלנו, המחיר של הישראלים היה גבוה יחסית לרמתם. לכן רק הישראלים הטובים באמת יצאו לאירופה, עובדה, בשנות ה80 היו הרבה יותר ליגיונרים בחו"ל, לאו דווקא בקבוצות גדולות, למרות שהכדורגל לא היה טוב יותר.

8. בריישן Member

סוף סוף המשכורות יורדות, השחקנים יצאו לאירופה
    יפגשו מאמנים ברמה אירופאית ויתאמנו עם שחקנים בעלי מנטליות אירופאית שלא מחפפים, ישתפרו, יצעידו את הנבחרת, יתנו דוגמא, ויצעידו קדימה את הענף.

בהצלחה לכולם, שיצאו כמה שיותר שחקנים!!!

9. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

עומרי אפק הושאל לסלמנקה וירדה אפשרות הגעתו למכבי ת"א. הוא ישחק העונה בסלמנקה בליגה השניה וזאת עקב בעיית זרים של סנטנדר. לדעתי חבל, ההתקדמות שלו נתקעת בעוד עונה ועדיף היה לו כבר לקבל חשיפה בצ'מפיונס ליג במכבי ת"א. עכשיו אפילו לקבל זימון לנבחרת תהיה לו בעיה כי אין לו חשיפה בסגונדה.

הנציגים שלנו בטורקיה הולכים מדחי אל דחי והם בדרך להוות כוח משמעותי בליגה השניה שם בעונה הבאה כפי שזה נראה כרגע. חבל...

10. shmulikwe Member

טוב, תמונת המצב כרגע היא לא טובה במיוחד:
    ברקוביץ' מתחיל להיות בורג מרכזי בפומפיי, בניון ואוואט באנקר בהרכב של סנטאנדר שהוציאה ארבע נק' עד עכשיו ונראה שהיא עולה על הדרך הנכונה אבל אפק הושאל לסלמנקה (אולי יוחזר בחורף, כי אולי בניון יגבל אזרחות ספרדית) וטל בן חיים שיחק משחק אחד בגביע וזהו! בטורקיה, למרות שאישית הייתי בטוח שבלילייפרח וטועמה יהיה לפחות שחקן מתנדנד יוצא שטועמה מסופסל לגמרי ובלילי הוא מתנדנד וחבל.

בכלל אחרי השנים שעברו בהם היה לנו את רוזנטל, אוחנה, ברקוביץ' בשיאו ורביבו (ואפילו נימני שהיה מצויין באתלטיקו אבל ממש שנאו אותו שם) פתאום הישראלים די מקרטעים באירופה, והאירופאים בקושי מתעניינים,
    למה זה לדעתכם?

11. Alvaro Recoba משתמשים של כבוד היכל התהילה

האכזבה היא בהחלט המצב של הטורקים שהובאו ברעש וחגיגות ובכלל לא רואים דשא וכמובן טל בן חיים שהתקשורת בישראל כבר עשתה ממנו בורג בבולטון אבל לבולטון יש עוד 17000 בלמים בסגל ובן חיים כנראה לא מתאים אפילו לבולטון (למרות שמגיע להם כבוד כי הם טובים העונה).

12. tomkaner Member

לא צריך כבר עכשיו להספיד את טל בן-חיים. מה בניון היה טוב בחצי שנה הראשונה בסנטנדר? לא, ועכשיו הוא הקפטן.
    וגם אל תשכחו שבן-חיים הוא בלם, שזה התפקיד השני עם הכי פחות רוטציה(אחרי השוער), לעומת חלוץ או קשר התקפי. הגיוני שהוא לא יקבל בקושי דקות כרגע, הרי על מי יותר סומכים עליו או על היירו?
    אם הוא יהיה סבלני(אבל ממש סבלני) ויעבוד קשה באימונים זה ישתלם לו.

ובקשר לבניון, השנה זאת חייבת להיות השנה האחרונה שלו בסנטנדר, אולי אפילו חצי שנה ושיעבור בינואר, לליגת האלופות הוא חייב להגיע שנה הבאה זה בטוח.
    נ.ב. אותו דבר בקשר ליעקובו.

13. תונל Member

אני מבסוט על דודו אוואט דווקא, תדעו לכם. כן כן, אני, אוהד של מכבי חיפה עם זיכרון מעולה, אמרתי שאני מבסוט על דודו אוואט. חבל שהתקופה הכי רעה בקריירה שלו נפלה אמנם בדיוק על העונה הכי חשובה בהיסטוריה של מכבי חיפה (ליגת האלופות), אבל הוא מראה שהוא שוער סבבה+, ואני מדבר כמובן על סבבה+ ברמה של הליגה הספרדית. כנראה שישיבה על הספסל עונה שלמה הוציאה לו את האפסיות מהראש והשאירה אצלו רק את הדברים הטובים שיש בו בתור שוער, ויש בו. בהצלחה מול התותחים של ולנסיה, מה שבטוח זה שהשם שלו יוזכר במשחק הזה הרבה יותר מבניון, השאלה אם לטוב או לרע.

בניון לעומת זאת, בעיה. להיות קפטן של קבוצת תחתית בספרד הוא מתאים כמובן, אבל לא הרבה יותר. אם ראיתם את ההחמצה שלו ביום ראשון שעבר מול סוסיאדד, זאת לדעתי דוגמה מצויינת לתשובה לשאלה: למה הוא לא נמצא בליברפול, טוטנהאם או ולנסיה?. נכון להיום הוא לא מספיק טוב לרמות הגבוהות, יכול להיות שזה ישתנה בעתיד. חבל רק שהוא זה שצריך להוביל את הנבחרת ולא להיות מס' 2 לצד ברקוביץ', זה היה עדיף גם לו וגם לנבחרת. ולמי שהזכיר את בניון ואת אייגביני באותה נשימה של "חייבים להיות שנה הבאה בליגת האלופות", אתה חצי צודק. אבל בחצי הניגרי.

ברקוביץ' זה ברקוביץ', אני אישית לא ראיתי אותו משחק העונה (שלם וצפה וכל החרא הזה שאין לי כוח אליו), אני מבין שהוא טוב ושימשיך ככה, חבל רק שגרנט לא חושב ככה.

בן חיים יבלה המון על הספסל המון, אבל מה שחשוב זה שהוא יודע את זה, והוא לא נכנס לדיכאון מזה שהוא לא משחק. הוא יודע שהצ'אנס שלו יגיע, והוא יגיע. השאלה האמיתית היא, כמה הוא טוב ויכול להשתלב בליגה האנגלית. מצד אחד, הוא הרשים במבחנים ועובדה שקיבלו אותו, אבל מצד שני אני אף פעם לא החזקתי ממנו יותר מדי (גול עצמי מול ליטא, טעות שעולה לי בראש מול צרפת ב-0-0). אולי יעזור לו לשבת בצד וללמוד\להתאמן עם היירו.

ה"תורכים" לא ממש שווים התייחסות מיוחדת, סה"כ הם מייצגים אותנו בתחתית הליגה התורכית, לנו זה בערך כאילו הם משחקים בליגה שלנו, והתקדמות מקצועית הם בטח לא ישיגו בקבוצות שבהם הם משחקים היום. שיהיה גם להם בהצלחה, אולי יגיעו לאחת הגדולות בתורכיה בסוף.

14. ליהי Member

קטן,קטן,קטן קטן קטן.

שחקן אירופאי לכל דבר, שחקן נפלא,מקסים,טכני, אינדיווידואלי, ענק. אין מילים בפי לתאר את גודל הכשרון שלו. בנוסף לכל המעלות שלו כשחקן, הוא גם ממושמע, לא טיפש, לא מוציא אמרות מטומטמות לתקשורת, צנוע מאוד, לא נכנס לתגרות עם חברים מן הקבוצה או מחוצה לה. פשוט השחקן האולטימטיבי שהייתי רוצה בשביל הקבוצה שלי (לא רק הפועל ת"א,בחיי).

כרגע, אני מאוד מקווה שהוא יעלה ויצליח ויגיע לרמות הכי גבוהות באירופה, ויהנה מכל דקה. כי זה מגיע לו. בכל מישור.

15. Yaak#Berko Member

מטועמה ובלילי אף פעם לא החזקתי, אני לא מצפה מהם להצלחות. בן חיים יימצא דקות משחק, אני כמעט משוכנע. בבולטון הביאו אותו כשחקן הרכב לעתיד, כהשקעה, והצהירו על זה. אתה לא מביא זר סתם.
    ברקוביץ' זה ברקוביץ', בניון יישאר בניון - אבל עם אזרחות ספרדית, מה שהופך אותו להרבה יותר אטרקטיבי לקבוצות מרכז טבלה ומעלה כמו מאיורקה, דפורטיבו, אתלטיקו, בטיס ודומותיהן. אפק יחזור תוך 3 חודשים שזה זמן ההשאלה שלו לסלמנקה. בינואר 2005 בניון ייקבל את האזרחות ואפק יחזור. ההפתעה הגדולה היא אוואט. אם הוא שוער בסנטאנדר, אז דווידוביץ' צריך לגשש אצל וולנסיה לבדוק מתי קניזארס פורש.

דווקא נראה כאילו בשנה הבאה ישחקו הרבה ישראלים בחו"ל - קטן לדעתי כבר בינואר, דגו שלא ישאר אפילו עוד שנייה במכבי ואלא אם כן חיפה יקחו אותו כמחליף לקטן מה שנראה לי לא סביר הוא ייצא לחו"ל, דווידוביץ' כמעט בטוח, תמיר כהן כבר מחפש קבוצה, לירן כהן בטח יוצע לקבוצות בחו"ל, אלעד בונפלד יקבל אזרחות גרמנית, גולן ואלברמן אם ישחקו טוב באופ"א, אולי עידן טל, גראסהופרס כבר רוצה את מישאלוב, וגם בסטרול אין לי ספק שתהיה התעניינות. ואולי-אולי אפילו בארז מסיקה.