הדור הצעיר

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י Rossoneri, ‏11/11/02.

1. Rossoneri Member

הדור הצעיר שלנו הולך ומתבשל, מי יגיע הכי רחוק? לאן עדיף ללכת? מתי עדיף ללכת? הביעו את דעותיכם.

2. יוגב אסולין Guest

אוקי לפני שנתחיל תדיון.. בבקשה לא לריב פה.. על טל בן חיים וכו'..

ולהעניין... לפי דעתי במכבי ת"א יש צעירים מאוד מוכשרים. והם מקבלים במה בקבוצה שלהם וגם באים לידי ביטוי.

הצעירים שמה הם אלי ביטון שנמצא בנתיים בעונהטובה מאוד. ראובן עובד שעם ימשיך כמו שהוא עכשיו יגיע רחוק מאוד. ברוך דגו שחקן שמשנה לשמה עובר התקדמות גדולה יותר ויותר. וטל בן חיים שלמרות ההשמצות מוכיח שושב ושוב שהוא שחקן הגנה עם הרבה פונטציאל ושיש לו עתיד מבטיח.

סוף סוף אפשר להגיד על מכבי ת"א שיש לה דור צעירים באמת מוצלח לעומת הדור הקודם שלא הצליח במכבי ת"א (בן לוז, בן דיין, אופיר חיים, כפיר אדרי וכו').

הפועל ת"א היא גם קבוצה שמשלבת הרבה צעירים ונהפכה להיות קבוצת הצמרת של הצעירים. הכוונה קבוצה שרצה בצמרת ומובססת בעיקר על שחקנים צעירים יש את הדור הצעיר היותר מבוגר של הקבוצה שזכה באליפות אשתקד שאני לא יודע עם נחשבים אותו לדור הצעיר. כי הוא כבר הוכיח את עצמו.
    אני מתכוון ל: פיני בללי, עומרי אפק, טועמה, כפיר אודי.

לעומת זה יש את הדור של רמי חליס שהוא מגן מאוד מוכשר ויש את שי אבוטבול שכאשר יקבל דקות משחק יראה מה הוא יודע לעשות עם הכדור. יש לו ראיית משחק טובה ומסירות חכמות (יכלנו ליראות את זה בדקות המעטות שהוא קיבל). אבי כנפו נחשב לשחקן שצריך לפרוץ ויהיה אחד הצעירים היותר טובים בארץ.

אז לגבי הפועל ת"א אפשר להגיד שיש לה את הדור הצעיר (ישן) שמשחק עכשיו וזה התשתית לשנים הבאות בשילוב עם יותר מבוגרים. כאשר אני מניח תוך שנה שנתיים הדור הצעירותיק של עכשיו יהיה היותר בוגר הצעירים שהזכרתי פה יהיו מתחת. בשילוב של 3 זרים. בהחלט עתיד טוב לנוער של הפועל ת"א וזה יהיה כסף טוב ואולי גם הצלחות בהשקעה מינמלית.

עוד קבוצה גדולה שנעבור עלייה זה מכבי חיפה.
    לחיפה של מחלקת נוער מושקעת ומוכשרת שלא מקבלת את ההזדמנות שלה בקבוצה הבוגרת בדר"כ כי מכבי חיפה בונה על זרים איכותים בחלקים ההתקפים בהגנה היא מתבססת על ישראלים יותר. יניב קטן שחקן מאוד מאוד מוכשר והוא לא ממש מצליח להתשלב בסגל של חיפה. בכל מקום אחר בארץ קטן היה הופך להיות כוכב. וזה רק דוגמא אחת.

בקשר לקבוצות יותר קטנות.
    אשדוד יש לה כל כמה שנים שחקן נוער שהיא מוציאה שניהיה משהו מדהים עם זה טלסניקוב או רביבו או אלמושינינו וכו'. בהחלט יש שמה מחלקת נוער שנעשת בא עבודה טובה. אבל אשדוד לא מצליחה להפיק מזה מספיק כסף. ורק הקבוצה שקונה ממנה את השחקן במחיר זול עושה מזה כסף גדול.

נתניה וב"ש. פחות מגדלות שחקנים צעירים טובים. אלא יותר קונות מקבוצות אחרות בב"ש זה הלך טוב עם רמי אבו לבן ויוס בניון. ובנתניה זה גם פועל על אותה שיטה.

יתר הקבוצות לא הכי מביאות כוכבים גדולים מידי שנה אבל פעם בכמה זמן יש בהחלט הברקה. דוגמאת ליאור אסולין מהרצליה

3. Rossoneri Member

להזכירך, ברוך דגו נרכש מאשדוד בסכום עתק להעברה בין קבוצה ישראלית, מיליון דולר!

4. יוגב אסולין Guest

וזה בגלל שהוא עבר לאחר שהוא הגיע לרמה מאוד גבוה. זה מיקרה אחד. הוא היה אמור לעבור בשנים לפני זה למכבי חיפה שהתעניינה בו בסכום הרבה יותר נמוך. אשדוד בחרו לשם שינוי להשאיר את השחקן שיעזור לקבוצה ושיתבח אצלם. וככה היה ולכן התאפשר להם לענות מעסיקה גדולה יותר כעבור שנתיים. היום לפי דעתי דגו שווה הרבה יותר מיזה גם. הוא אחד השחקנים הטובים בארץ לתפקיד שלו והתרומה שלו למכבי ת"א היא גדולה מאוד. והוא עדין לא מיצא את מירב הפונטציאל שיש בו.

יהיה טוב לאשדוד עם ימשיכו לשבח שחקנים אצלם. כי ככה גם הקבוצה נהנת יותר מהשחקן וגם אחרי זה מכסף גדול יותר. לא צריך לפחד להפסיד עסקאות. ואת זה לומדים עם הזמן עסקני הכדורגל.

5. לירן מנהל כללי מנהל כללי

אבו לבן לא גדל בבאר שבע.

בהחלט הדור הצעיר של מכבי ת"א הוא מוכשר מאוד, הכי מוכשר בארץ היום זה בטוח בראשות ראובן עובד שיכול וצריך להגיע רחוק רחוק.

בעניין באר שבע היום הכישרון הצעיר הכי טוב הוא ברדה ויש גם את אלעד בונפלד שלא מקבל בכלל מספיק דקות אבל הוא מוכשר, בלי קשר לצעירים בבאר שבע כמעט כל השחקנים בסגל הם שחקני בית וזה חשוב.

ולשחקני הנוער בחיפה אין בכלל סיכוי בקבוצה הבוגרת כי בחיפה לא נותנים להם סיכוי.

6. Kgt1 Member

רק בקשר לדור העתיד הנוכחי של מכבי לעומת "דור העתיד הוקדם" אותו הזכרת יוגב: מאותם שחקנים (אופיר חיים, בן דיין, כפיר אדרי, בן לוז) רק האחרון גדל במכבי. לעומת זאת בדור העתיד הנוגחי רק דגו לא גדל במכבי... (בניגוד לראובן עובד, טל בן חיים, אבי סטרול, אלי ביטון וגם גל פיליאן שכבר הוכיח את עצמו אבל עכשיו נפצע בפציעה קשה וייעדר קרוב לחצי שנה).
    ההתבססות על שחקני הבית היא מפתח להצלחה ואני בתור אוהד מכבי מאוד גאה בתוצרת של מחלקת הנוער הנמצויינת. לטווח הרחוק להישגים נגיע בזכות השחקנים הללו.

7. StAtIk TzHoV Member

נתחיל בכך : מכבי ת"א.
    שהיא הקבוצה עם הנוער והצעירים הכי טובים בליגה כמו ראובן עובד שחקן גדול,אלי ביטון קיצוני ימני מצויין,ברוך דגו יכול להיות יותר טוב ממה שהוא עכשיו גל פיליאן חבל שנפצע,טל בן חיים בלם מצויין ויש לו עתיד גם לאבי סטרול שהוא ובן חיים שני שחקני הגנה בהרכב של מכבי ת"א ואיך יכולתם לישכוח את מני לוי שהוא היה בפריצה ענקית וכבר דיברו על זימון לנבחרת ללא ספק הוא היה המגן הטוב בליגה חבל חבל חבל............. ויש את אבו סיאם אבל הוא כבר יפרוץ בזמן אחר...........

מכבי חיפה יש כמובן את יניב קטן שכבר דיברו למעבר אפשרי לספרד ועוד כמה ליגות באירופה

יש גם ליאור אסולין אבל קשה לו בליגה הבחירה
    יש את אליניב ברדה מבאר שבע כשרון גדול אבל עדיין לא מימש את הפוטנציאל שלו ויש את יניב אלול בלם מצויין של באר שבע שעשה השנה פריצה גדולה
    ויש את זוהר חוגג שעלה השנה לבוגרים של באר שבע שחקן מצויין עוד נשמע עליו
    ויש עוד אחד בשם עומרי.............................. (שם בדוי) אבל אולי תשמעו על השם הזה בעוד כמה שנים אני מאחל לו הצלחה רבה...........

ויש עוד שחקנים מצויינים אבל הם לא עולים לי עכשיו בראש

8. ג'רי בית הלוי Member

פהועל ת"א היא קבוצת הדגל של הצעירים?
    תסלח לי, אבל אתה מדבר שטויות.

לפי דעתי, למכבי חיפה יש מחלקת נוער לא פחות טובה בהרבה משל מכבי ת"א, אבל הבעיה שלה, שהיא לא משלבת אותם בבוגרים, מה שגורם למחלקה הזאת להעלם קצת מעיני הציבור.

בקשר לצעירים של מכבי- ההבדל בין שני הדורות, הוא כמו שגבי ציין, שהדור הקודם לא היה מכביסטי, והדור הנוכחי כן. כי מי יש לנו בדור של היום? אבדייב,בן חיים, סטרול, אלי ביטון, ראובן עובד, ואפילו מני לוי(תתעורר). כולם מכביסטים. ובדור הקודם? בן דיין, אופיר חיים ובן לוז. אף אחד לא באמת מכביסט(בן לוז אולי גדל במכבי, אבל שחקן שעובר להפועל הוא לא מכביסט בגרוש). וזה אולי ההבדל.

בקשר לב"ש, אליניב ברדה הוא שחקן באמת מוכשר, אבל כנראה שהוא לא מספיק טוב, כי הוא ממש לא מיצה את הפוטנציאל שלו.

9. יוגב אסולין Guest

אני קורא לאותם שחקנים שהם "הדור הצעיר הקודם" של מכבי ת"א. צעירי מכבי. כי ככה בקבוצה כינו אותם. והם בנו עליהם למספר רב של שנים. ותמיד אמרו "מכבי בונה על הצעירים שלה" וכו' וכו'. הם שיחקו במכבי ת"א זה לא העניין של גדלו או לא גדלו.

ההבדל שיש בין הצעירים של אז לשל היום. זה שהיום המחלקת נוער של מכבי ת"א משקיעה הרבה יותר ומטפחת הרבה יותר. מאותה תקופה של "הדור הקודם" העלו את אותם שחקנים אבל לפני זה לא היתה עבודה עליהם (וגם לא על שחקנים ממועדון הנוער של מכבי). ורק באותו רגע שהשחקנים הצעירים של אז עלו להרכב התחילו לעבוד על הנוער באמת של מכבי. ולכן היום שזה 4-5 שנים אחרי רואים את התוצאות של הדור הזה שיצא.

בקשר לאליניב ברדה. הוא לא כזה שחקן גדול. הוא שחקן מהיר אבל לא משהו. יש נטייה להפוך כל חלוץ צעיר בארץ שהוא קצת מהיר לחלוץ הבא של הכדורגל הישראלי. אולי זה כי אנחנו זקוקים לזה דחוף. אבל להפוך כל אחד לכוכב לפתח ממנו ציפיות זה לא הפיתרון

10. לירן מנהל כללי מנהל כללי

בקשר לברדה אתם צודקים הוא עוד לא הוכיח את עצמו בליגת העל אבל יש לו פוטנציאל הרבה יותר גדול ממה שאתם חושבים ואני בטוח שהפריצה שלו עוד תבוא, קצת סבלנות, הרי הוא כשרון אדיר זה חייב לבוא וזה יבוא.

11. יוגב אסולין Guest

אני לא יודע עד כמה הוא כישרון גדול לכן אני לא מצפה ממנו לפריצה מתישהו.

לא כל שחקן מהיר עם קצת שליטה בכדור ניהיה חלוץ טוב. צריך הרבה ביטחון עצמי וחוצפה. לדעת להיות החלטי ועם אתה הולך עם הכדור לשער אז אתה ממשיך עד הסוף. ולא תוך כדי הכניסה לחשוב עם למסור או לא.. ובזמן הזה אתה מאבד. וזה מה שיש ברדה. מלבד זאת גם השליטה שלו בהכדור היא לא מהטובות בארץ וכל מגןבלם סביר יכול להוציא ממנו תכדור.

ברדה האו כמו כל שחקן אחר. פונטציאל בטוח יש בו אחרת הוא לא היה שחקן כדורגל בליגת העל. אבל הוא מאוד רחוק מלממש אותו. אפילו בליגה השניה שהוא נבחר לתגלית (או מצטיין, לא זוכר). הוא נתן עונה סבירה ולפי דעתי היו הרבה אחרים שיכלו ליבחר במקומו. בב"ש חיפשו את היורש של בניון.

לקחו שחקן מן המניין עם קצת עתיד (שהיה עוד מאוד צעיר) דיברו עליו כשחקן הבא ועוד הרבה. וחשבו לעשות ע"י זה עליו קופה בעתיד. ליצור לו שם של שחקן מבטיח. ואתם יודעים איך זה בתקשורת שלנו. מישהו אומר מילה אחרי זה שבוע מדברים רק על זה... במיקרה הזה היו דיבורים לא היו הצלחות. לכן הוא נחשב כישלון ולא הצלחה.

12. יוגב אסולין Guest

שימו לב למשהו... רוב הדור הצעיר שעליו אנחנו בונים. ועליו מדברים ועליו בונים את העתיד של הכדורגל הישראלי מורכב ברובו מחלוצים וקשרים התקפיים.
    ברוך דגו, אליניב ברדה, אלי ביטון, כפיר אודי, שי אבוטבול, אבי כנפו, ראובן עובד והרשימה עוד רחוקה מלהסתיים.

עם אני חושב על למה זה שרוב הציפיות שלנו הם דווקא מהשחקנים בתפקידים האלה.

אז אני חושב שהתשובה זה כי חסר לנו שחקנים בתקפידים האלה נכון שהם כישרונים (חלקם מאוד). אבל אנחנו מתייחסים עליהם עוקבים אחריהם ושמים עליהם יותר דגש. בגלל שאנחנו בונים עליהם בתור אלה שיעשו את השינוי בכדורגל בארץ. מצד אחד אנחנו בונים על החוליית הקישור ההתקפית שתחליף את הליגיונרים שלנו ואת הותיקים בנבחרת. מצד שני יש את ההתקפה אנחנו בונים עליהם שימלאו את החור שחסר בחוליית החלוצים.

אבל עם נחשוב על זה אז יש גם הרבה שחקני הגנה מוכשרים שלא מקבלים בגלל זה מספיק קרדיט. וזה לא בגלל שהם עושים עבודה פחות טובה. אם זה רמי חליס, טל בן חיים, שמעון גרשון וכו'... ניראה לי שבמצב של היום שאנחנו מנסים לקדם לפתח ולהשקיע מעל ומעבר בכדורגל הפתוח ההתקפי. כאשר כל קבוצה בארץ (מלבד הפועל ת"א) מחפשת כדורגל התקפי לרוץ קדימה ולדרוס (חיפה, מכבי ת"א, הפועל ב"ש, נתניה, בית"ר ועוד) כולם מחפשים לרוץ קדימה לשים דגש על ההתקפה והשקעה ברובה היא על החוליה הזאת. לכן אני לא יתפלא עם בעוד כמה שנים יהיה לנו עודף בחלק ההתקפי ובחלק האחורי של ההגנה יהיה חורים.

13. big-man Member

אוקי מי יגיע רחוק קצת קשה להגיד מעכשיו ראיתי בדיון נכתבו הרבה מאוד שמות. אבל אני אישית הייתי רוצה להתייחס לשאלה האמצעית וגם האחרונה.

לאן עדיף ללכת, מתי עדיף ללכת?

שחקן שנמצא בשיא הקריירה שלו צריך להיות בין 25 זה התקופה הטובה ביותר כאשר אתה בעל ניסיון מוכן פיזית ויכול לקחת מנהיגות. עד הגיל הזה יש בערל 5-7 שנים של כדורגל מקוצעי שבו השחקן רק בונה את עצמו ומעצב את העתיד שלו.

כמו ששחקן ישראלי מוכשר בגיל 25 רוצה ללכת לאירופה הבחירה הטובה ביותר שלו היא קודם קבוצה קטנה שהוא יוכל לבלוט בה ויוכל להשתלב בה. אז ככה זה גם פה בארץ שלנו.

שחקן צעיר שנולד צריך להתחיל את הקריירה שלו בקבוצה קטנה, קבוצה שבא הוא יוכל להיות בין הבולטים בקבוצה. מקום שהוא יקבל הרבה מאוד דקות וקבוצה שבא הוא יקבל את הבמה. עכשיו בגלל ששחקן צעיר הוא בלי ניסיון ויוכלת מנהיגות מי יודע מה הוא לא יכול לקחת קבוצה שעומדת להתפרק ולנסות לקדם אותה.

קבוצות כמו הפועל ב"ש, מכבי נתניה, מ.ס אשדוד של שנה שעברה, בני יהודה של השנה. קבוצות כאלה יכולות להיות חממה מעולה לשחקנים צעירים ולפתח אותם מאוד. מה שטוב גם בקבוצות שהוזכרו למעלה זה שהם קבוצות ששמות לעצמם דגש במקום אליפות, קידום צעירים.

נ.ב
    במיקרים מסויימים כאשר יש שחקן שהוא מאוד מוכשר אז גם קבוצה שעומדת להתפרק יכולה להיות במה טובה עבור שחקן.

ואת זה אני למדתי מהעונה של יוסי בניון בב"ש בעונת הירידה כאשרהיה לו 16 גולים והקבוצה ירדה. אבל מאותה עונה בניון הלך לכיוון אחד שזה צמרת הכדורגל הישראלי בעוד ב"ש רק עכשיו חזרה מהתחתית האפלה