ברצלונה 2017/18:: דאבל ופרידה מאינייסטה; האם גריזמן יצטרף?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Civil, ‏28/7/17.

מצב נושא:
הנושא נעול.
  1. Civil Anti Madridista

http://dailytimes.ng/wp-content/uploads/2016/03/bar-logo.Xxx​
    http://akacdn.transfermarkt.de/images/erfolge/verysmall/11.Xxx?lm=1461847499 24 זכיות כאלופת ספרד.
    http://akacdn.transfermarkt.de/images/erfolge/verysmall/93.Xxx?lm=1461847499 29 זכיות כמחזיקת גביע המלך.
    http://akacdn.transfermarkt.de/images/erfolge/verysmall/4.Xxx?lm=1461847499 5 זכיות כאלופת אירופה.

2016/17 סיכום העונה שעברה: Gràcies Lucho http://akacdn.transfermarkt.de/images/erfolge/verysmall/93.Xxx?lm=1461847499
    במסגרת הסופר הקאפ הספרדי השלימה אלופת ספרד 0:5 בסיכום הכללי על סביליה שלא היוותה שום איום ממשי על התואר לאורך כל 180 הדקות. ארבעת שחקני הרכש - דניס סוארס, אנדרה גומש, לוקה דין וסמואל אומטיטי ערכו הופעות בכורה ונדמה היה שלמרות מסע משחקי הכנה די צולע - הבלאוגרנה מגיעה מוכנה לליגה. אבל כמאמר הקלישאה, תקוות לחוד ומציאות חוד:

דווקא אחרי קיץ שבו הייתה שביעות רצון בהעמקת הסגל עם צירופם של שחקני ספסל איכותיים על הנייר - אף אחד מהם לא עמד בציפיות מלבד סמואל אומטיטי שהוסיף אלמנטים של מהירות ופיזיות למרכז ההגנה. בארסה אומנם הציגה כדורגל משובח בהרבה מאוד משחקים, אבל בשונה מיריבתה המושבעת לא הצליחה לשמור על עקביות ולנצח משחקים בשיניים "כמו אלופה".

כבר בסיבוב הראשון ברצלונה בעטה בדלי לא מעט כשאיבדה 9 נקודות במשחקי הבית שלה (יותר מכל העונה שעברה) אחרי ההפסד הסנסציוני לאלבאס, התיקו מול אתלטיקו מדריד והתיקו הדרמטי בקלאסיקו. אבל, אוהדי כל העולם חיכו בכיליון עיניים לאמצע אוקטובר - מועד חזרתו של גווארדיולה לקאמפ נואו, הפעם כמאמן מנצ'סטר סיטי, והמפגש הפיקנטי בין האקס לקבוצתו לשעבר בהחלט סיפק את הסחורה. המאמן הקטאלוני ניסה להפתיע את כולם במערך יוצא דופן ולא אופייני כאשר הציב את דה בריינה בחוד ואת אגוארו שכח על הספסל. האנגלים שילמו ביוקר על הטעויות החובבניות שלהם בחלק ההגנתי, וליאו מסי שחזר לראשונה להרכב מאז החלים מפציעה - הריח דם, והעניש את האורחים פעם אחר פעם באחד ממשחקיו הגדולים בקריירה.

מי שסחב את הקבוצה כמעט לבד (בדומה למציאות העגומה בנבחרת האלביסלסטה) היה לא אחר מאשר מסי שללא ספק נחשב גם העונה למועמד בולט לזכייה נוספת בכדור הזהב. קצרה היריעה מלהכיל את הארגנטינאי שפרץ אפילו את הגבולות של עצמו בעונה הזאת - הפך לרוצח שקט גם בבעיטות חופשיות מושלמת, שיחק במרבית המשחקים כפליימייקר לכל דבר ובכל זאת סיים את העונה עם מספרים מפלצתיים של 52 שערים ועוד 16 בישולים ב54 משחקים בכל המסגרות.

http://up416.siz.co.il/up1/2wrmhjkmrzmj.Xxx

חמישה ניצחונות בשלב הבתים הספיקו לברצלונה לסיים בפסגה ולקבל בהגרלת שמינית הגמר שוב את פריז סן ז'רמן, רק שהפעם התמודדות בין השתיים עלתה על כל דמיון. "לראות ולא להאמין", "מדהים, מושלם, היסטורי", "טקס הקבורה של ברצלונה" היו חלק קטן מכותרות העיתונים בבוקר שאחרי ההצגה של אלופת צרפת. אונאי אמרי ביצע הכנה מושלמת לשם שינוי ובשום שלב במשחק לא היה נראה שהשחקנים של לואיס אנריקה מסוגלים לצאת עם משהו חיובי מהערב הזה. המארחת שהתנפלה מהפתיחה הפעילה לחץ אדיר על כל המגרש וניצלה את היתרון המשמעותי שלה בקישור. וראטי, מטווידי וראביו היו אדריכלי הניצחון כשהעלימו את אינייסטה, שיתקו את בוסטקס ובכך גם אפשרו לדראקלסר לחגוג שוב ושוב על סרג'י רוברטו האומלל שבסוף הערב בטוח ראה כוכבים. וכך, בזמן שבקטאלוניה ליקקו את הפצעים והשלימו עם העזיבה של אנריקה בתום העונה, גם ההיסטוריה מספרת שמעולם לא הייתה קבוצה שהפכה פיגור ארבעה שערים לניצחון בשלב הנוקאאוט של ליגת האלופות. עם כל המטען הזה והסיכויים הקלושים - בארסה קמה מהקבר, עלתה לדשא עם סכין בין השיניים וחתמה את המהפך הגדול בכל הזמנים. 0:3 תוך 60 דקות ואנחנו בדרך להיסטוריה בלתי נתפסת. אנריקה שולח את כולם קדימה וקבאני מצליח לצמק את התוצאה כשמשיג את השער היקר מפז. דממת אלחוט בקאמפ נואו, כולם תופסים את הראש, חוזרים לנקודת ההתחלה ומסתמן שעכשיו הסיפור גמור. מכאן ניימאר לוקח את אליו המושכות ומתחיל לשכתב את ההיסטוריה בעצמו - בעיטת חופשית מושלמת ופנדל קר רוח עם הכניסה לתוספת הזמן, יחד עם בישול אלמותי לסרג'י רוברטו בשער שיהפוך לקלאסיקה. 5:6 בסיכום שני המשחקים, הרמונטדה הושלמה, איך ממשיכים אחרי פיק כזה?

ואכן, הנחיתה הייתה כואבת. ברצלונה חזרה לגמגם בליגה, לא הצליחה לנצל את המעידות של מדריד והפער בצמרת נשמר.
    יובנטוס הייתה המשוכה הבאה של הקטאלונים ברבע גמר האלופות, שנתיים אחרי ההפסד הכואב בגמר הם באו לנקום. אנריקה כנראה היה כ"כ שיכור מהצלחת המערך ה-All in שלו מול פריז שהוא בחר להמר על כל הקופה מהשנייה הראשונה בטורינו. יחד עם ההצבה של מת'ייה בהרכב כאחד משלושת הבלמים ובהיעדרו של בוסקטס אפשר לומר שהוא פשוט שיחק לידיים של אלגרי.
    דיבאלה ניצל היטב את השטחים המתים בהגנת האורחת שנראתה אובדת עצות מול הכניסות שלו מימין ומשמאל בדרך לניצחון מוחץ שדרש מברצלונה לבצע עוד קאמבק בלתי אפשרי ועוד על חשבון ההגנה הטובה בעולם. אלגרי לא התכוון לשמוט את המקדמה מהמשחק הראשון, הוא ביטל כל סממן של שאננות ובניהול טקטי מבריק בגומלין השלים את המלאכה עם 0:0.

http://sport360.com/wp-content/uploads/2017/04/messi1-Read-Only.Xxx

ארבעה ימים אחרי ההדחה המאכזבת מהאלופות כוונו השעונים לקראת הקלאסיקו הגדול בברנבאו - "קלאסיקו על עונה שלמה".
    עוד פרק מפואר במשחק הגדול ביותר שיש לכדורגל להציע - ברצלונה עם הגב אל הקיר, מנצחת את ריאל מדריד מוליכת ערב המחזור ה33 ומעפילה על חשבונה לפסגה בזכות שער ניצחון בתוספת הזמן של מי אם לא ליאונל מסי. חאמס רודריגס עוד עלה מהספסל והשיג שוויון דרמטי (86) אבל בארסה יצאה להתקפה אחרונה אותה הוציא לפועל סרג'י רוברטו שדהר קדימה כמו איילה, זרק בדרך את מודריץ' ומרסלו, מסר לגומש שהמשיך לג'ורדי אלבה. המגן הרים את הראש, ומצא את מסי על סף הרחבה שבנגיעה שלח את הכדור לרשת עם שערו ה500 בקריירה במדי הבלאוגרנה. הניצחון היוקרתי העלה את הקטאלונים לפסגה בזכות יתרון במאזן הפנימי מול הבלאנקוס עם משחק חסר. במאבק על התואר שיגיע להכרעה רק במחזור הסיום.

אחרי אובדן האליפות לריאל מדריד במחזור האחרון, וההדחה מול יובנטוס ברבע גמר הצ'מפיונס, ברצלונה נפרדה מלואיס אנריקה במשחקו האחרון כמאמן הקבוצה בשלוש השנים האחרונות עם תואר שהמתיק במעט את העונה המשוגעת ורבת התהפוכות שעברה הקבוצה. זכייה בגביע המלך לאחר ניצחון 3:1 על הסינדרלה הקטנה אלאבס שעשתה עונה נפלאה.
    לאורך כל הקדנציה שלו כמאמן ראשי לוצ'ו התמודד עם ההשוואה הבלתי נמנעת לגווארדיולה, כשבעונתו הראשונה על הקווים אנריקה השלים זכייה בטרבל, לאחריה "הסתפק" בדאבל ועונתו האחרונה כאמור הסתיימה רק עם הגביע. לצד התארים נשמעו גם לא מעט ביקורות כלפיו, על מדיניות הרכש בתקופתו, שינוי הDNA ואולי הזנחת סגנון הטיקי-טאקה שהתרגלנו לראות. אך באותה נשימה יש לזקוף לזכותו את יצירת המפלצת התלת-ראשית MSN.
    בהצלחה באתגר הבא לוצ'ו!

http://up416.siz.co.il/up2/dvoy0w1kohzg.Xxx

2017/18 הנמלה מתחילה לעבוד: חידוש החוזה של מסי, סאגת ההישארות של ניימאר ומה התכניות של ואלוורדה
    מיד עם הצהרתו הגלויה של לוצ'ו באמצע העונה שעברה כי הוא לא מתכוון להמשיך עונה נוספת - בורסת השמות כמרקחה. אונסואה נחשב ליורשו הטבעי, אבל גם פוצ'טינו, קומאן וסמפאולי עלו בין המועמדים לרשת את המשרה הנחשקת. בסופו של דבר התקבלה ההחלטה - ארנסטו ואלוורדה ששיחק בעבר במועדון, ואימן את בילבאו בארבע שנים האחרונות - חתם לשנתיים. הבחירה בואלוורדה זכתה כבר ללא מעט ספקות ותהיות בתקשורת האם זה באמת האיש הנכון לתפקיד? ימים יגידו.

https://static.kora.com/17/07/02/11/30/d4344b89815a4f1d8dc5692e3637505866edf260.Xxx

אנחת רווחה ראשונה נשמעה כבר בתחילת חודש יולי. מסי חתם בפעם השמינית בקריירה על חידוש חוזה והוא מיועד להמשיך עד 2021. סעיף השחרור הדמיוני יעמוד על 300 מיליון יורו, והוא צפוי להפוך למשתכר הגבוה בעולם בהתאם למעמדו.

סאגת ניימאר מעסיקה בשבוע האחרון את כל עולם הכדורגל. הבעלים של הקטארי פריז סן ז'רמן, נאסר אל חלאיפי מוכן "לשבור את השוק" על מנת להפעיל את סעיף השחרור של הסופרסטאר הברזילאי ולהעביר אותו לשורותיו במה שעתידה להיות העברה היקרה בהיסטוריה - לא פחות מ-222 מיליון יורו! וחוזה של 30 מיליון יורו בעונה לאורך חמש שנים. בברצלונה כמובן שמכחישים, בברזיל מאשרים, המשפחה לוחצת ובאופן כללי לא ידוע לאן הכדורגל העולמי הולך במידה והעסקה הזאת תצא לפועל במסגרת חוקי הפייר פליי הנוקשים.

בגזרת הרכש הוחתם בשעה טובה ומוצלחת מגן ימני טבעי - נלסון סמדו עבר מבנפיקה תמורת 30 מיליון יורו. הרצונות לצרף את הקטור ביירין לא צלחו מול ארסנל, ובברצלונה מתפללים שזה האיש שיצליח למלא את החלל העצום שהותיר אחריו דני אלבס.
    עוד הצטרף - ג'רארד דאולופאו נרכש חזרה מאברטון אחרי תקופת השאלה מוצלחת במילאן וגם קמפיין לא רע ביורו הצעירות.
    ואלוורדה אמור לקבל חיזוק גם לקישור ומאחר שההצעה על מרקו וראטי נדחתה על הסף, בדיווחים האחרונים מקושרים פאוליניו וקוטיניו. מעבר לכך כריסטיאן טייו נמכר לבטיס תמורת 4 מיליון יורו, וג'רמי מת'ייה שוחרר וחתם בספורטינג ליסבון.

הגיעו:
    נלסון סמדו - בנפיקה, 30 מיליון יורו
    ג'רארד דאולופאו - אברטון, 12 מיליון יורו
    פאוליניו - גוואנגז'ו אברגרנד, 40 מיליון יורו
    עוסמאן דמבלה - דורטמונד, 105 מיליון יורו

עזבו:
    כריסטיאן טייו - בטיס, 4 מיליון יורו
    ג'רמי מת'ייה - ספורטינג ליסבון, העברה חופשית.
    ניימאר - פריז סן ז'רמן, 222 מיליון יורו
    סרג'י סאמפר - לאס פלמאס, השאלה
    מרלון - ניס, השאלה
    דוגלאס - בנפיקה, השאלה
    מוניר אל חדאדי - אלאבס, השאלה

לו"ז משחקי הקיץ: 23.7 יובנטוס , 27.7 מנצ'סטר יונייטד , 30.7 ריאל מדריד , 7.8 שאפקואנסה (גביע גאמפר)

https://media-public.fcbarcelona.com/20157/0/document_thumbnail/20197/116/231/68/54847348/1.0-2/54847348.Xxx?t=1505909679000

נערך לאחרונה ב: ‏20/9/17
  2. אלעד משתמשים של כבוד היכל התהילה

ממה שאני קורא, ניימאר אמור לעבור בשבוע הקרוב ל-פ.ס.ז׳, וצריך לקרות סוג של נס כדי שיישאר בברצלונה.

אה, וזה:

עוד רגע מביך של הנהלת ברצלונה.

בכל מקרה, אבידה מקצועית סופר קשה מבחינת ברצלונה. ע״ס ההיסטוריה שלהם לא הייתי אופטימי יותר מדי שידעו לנצל את הכסף בצורה נבונה.

נערך לאחרונה ב: ‏29/7/17
  3. סיונרה Member

לא הבנתי.

4. Raulito Madridista

החלומות בהקיץ על וראטי התחלפו במאבק גדול על השארת ניימאר ועם כל הכבוד לחוזה החדש של מסי, נראה שבבארסה שכחו את הבעייה האמיתית: לבארסה תהיה התקפה אימתנית גם בלי ניימאר(זה לא אומר שדלופאו או אלקסר יהיו הצלע השלישת כמובן). אבל יש לה בעייה נוראית בקישור וגם ההגנה נוטה להתפרק. אומטיטי זה טוב אבל בארסה צריכה עוד חיזוק כדי להעמיק את הסגל. היא השקיעה הון בקיץ שעבר וכמובן ששחקנים יקבלו צ'אנס של יותר משנה אחת - ע"ע אנדרה גומס, אבל השאלה היא מהי תקרת הזכוכית שלו. עובדים שם קצת בעצלתיים.

ואלוורדה מאמן מצוין שמגיע לו לקפוץ כיתה, אלא שהשליטה שלו בקבוצה מוגבלת, גם אם ניקח בחשבון שהוא לא יעשה פרנציפים לראקיטיץ' ואצלו ג'ורדי אלבה יהיה שחקן הרכב. בארסה תהיה תלויה הרבה מאוד בבוסקטס ובהשתלבות של סמדו. דווקא למזלה של בארסה, ריאל מדריד הפעם כן נראית ניתנת לעצירה.

מסי הוא אחד בדור ושוב הכל עליו, ולא שיש לו בעיה עם זה, ככה שאי-אפשר להספיד את ברצלונה חד וחלק, אבל יש לה הרבה סיבות לדאגה. מבחינתי לפחות הפער שלה מריאל מדריד היה יותר ממשחק אחד שזה הפער בנקודות, והיו לה משחקים בהם היא נקלעה ממש למרה שחורה וזה לא בסדר.

5. optimus Member

ההנהלה שוברת שיאים, לא ייאמן.
    כנראה שזה סופי וניימאר אכן עוזב אבל למה הוא צריך לקחת איתו סכום מפלצתי כזה (וכמה לעזאזל הצרפתים הולכים לשלם לו שעולה על המשכורת בבארסה פלוס 25 מיליון כל סוף עונה?)? אי אפשר לבעוט אותו החוצה כבר לפני סוף החודש?
    לא רואה איך בארסה יכולה לשפר את הסגל של העונה הקודמת אחרי עזיבת ניימאר.

6. yonmu Member

אני בהחלט רואה את בארסה מתחזקת עם העזיבה של ניימאר, אני פשוט לא צופה את זה קורה בגלל הנהלה חובבנית.

אמבפה, דמבלה, דיבאלה. שלושת השחקנים האלה לא טובים כמו ניימאר, אבל בהחלט יעדנו את העיזבה שלו.
    תוסיף לזה את קוטיניו וקיבלת שדרוג משמעותי לחוליית הקישור, שמאפשרת לאינייסטה וראקיטיץ' לשחק מאחורה יותר ולמסי לשחק מקדימה יותר.
    סמדו כבר פה ואני אמנם לא מכיר אותו אבל אני משער שזה שדרוג רציני מרוברטו.
    דלופאו כנראה יתרום מספסל יותר ממה שארדה או אלקסר תרמו בעונה האחרונה, אבל אני משער שתביאו גם לשם שחקן נוסף.

7. Raulito Madridista

מתוך הפייסבוק של בארסה מאניה:

פיקה: "ניימאר לא יודע מה לעשות. הוא צריך להחליט מה הוא רוצה, יותר כסף או יותר תארים?"
    הבלם התראיין ל ESPN, הראיון המלא ישודר לפני הקלאסיקו. עוד הוסיף: "אני וניימאר מאוד קרובים, אני רוצה שהוא ימשיך, אבל אני מבין את הסיטואציה בה הוא נמצא. המציאות היא שהוא לא יודע מה לעשות, ואנחנו, השחקנים שנמצאים קרוב אליו, צריכים לעזור לו לקבל את ההחלטה הנכונה". "התמונה באינסטגרם הייתה לדחוף אותו כדי שימשיך איתנו. אני רוצה שהוא ישאר, נראה מה יהיה. הוא יכול ללכת לכל מועדון בעולם שירצה, פאריס, צ'לסי, סיטי, כל העולם רוצה אותו. הוא צריך להחליט מה הוא רוצה, יותר כסף או יותר תארים".

בלי העסקה של פאריס, אבא של ניימאר כבר לקח 76 מיליון יורו מהקופה של בארסה.
    2011: 10 מיליון יורו מענק על חתימה על חוזה זכות ראשונים עם בארסה.
    2013: 40 מיליון מענק חתימה.
    2016: 26 מיליון יורו מענק נאמנות על הארכת החוזה.

אם למישהו היה עוד צל של ספק לגבי הנהלה פח - אני לא זוכר דבר כזה. מענק חתימה מגוחך ועוד יותר גרוע 'מענק נאמנות'. תעודת עניות. הוא עושה מהם מה שהוא רוצה. בעצם זה בור שהם טמנו לעצמם. חלק שכחו שבארסה הייתה לפני ניימאר..

8. optimus Member

ובדיוק בגלל זה כתבתי שאני לא רואה את הסגל של בארסה מתחזק.
    אני לא חושב שאף אחד מהרביעייה אמבפה,דמבלה,דיבאלה וקוטיניו יגיע. אולי במקסימום יגיע אחד מהם ונראה שזה יהיה קוטיניו, וקוטיניו לא עולה על ניימאר.

9. yonmu Member

להוציא על אחד השחקנים הטובים בעולם 150~ מ' יורו, להרוויח אותו לארבע עונות, למכור אותו ברווח מובהק - זה תעודת עניות להנהלה?!
    יש לבארסה מספיק פדיחות. לא צריך להפוך מהלכים טובים שלהם לפאדיחות גם כן.

10. Raulito Madridista

http://e00-marca.uecdn.es/assets/multimedia/imagenes/2017/07/30/15013773783831.Xxx

ניימאר בישל שני שערים וכיכב גם אתמול, האם זהו קלאסיקו הפרידה שלו? כנראה שזו שאלת מיליון הדולר. האם זו הייתה הופעת הבכורה יחד של טריו ה-M-S-N? בתקשורת במדריד אפילו ניתחו כל כדרור, מסירה או מצב לכיבוש אתמול. כל העיניים היו עליו. בבארסה לא זוכרים את ניימאר בכזו יכולת בקדם העונה. בינתיים יש לו שלושה שערים ושני בישולים. המאמן ארנסטו ואלוורדה שסימן V נוסף אחרי שניצח גם את יובה, גם את יונייטד וגם את ריאל מדריד - יכול להיות מרוצה. "אנחנו ממשיכים ושמחים מאוד עם ניימאר, מקווה שזה יישאר ככה", אמר בקצרה לגבי הכוכב. על המשחק עצמו - "היה קשה בגלל החום, עשינו משחק מצוין. הקבוצה הייתה טובה מבחינת הגישה שלה למשחק והרצון לשלוט בכדור. אני שמח שהאוהדים נהנו, יש לבארסה אוהדים בכל העולם". המאמן אמר שגם מדריד הגיעה למצבים אבל זה חלק מהעניין של לשחק פתוח וציין שחוץ מהגולים בארסה סיכנה מספיק את השער.

11. Raulito Madridista

טוב שאתה מודע לכך שניימאר עלה 150 מליון יורו. מעבר לזה, תסלח לי, אני לא שמעתי מעולם על הבדיחה הזו של 'מענק נאמנות'. ריאל מדריד מלקקת לכריסטיאנו כל הזמן(לא כמו שהתחננו שניימאר ישאר בבארסה, ועדיין) - ואין סעיף כזה אצלו בחוזה. אם לניימאר יש חוזה אז הוא מחוייב כלפיו. זה לא אבסורד ששנה אחרי קבלת המענק על 'הנאמנות' ניימאר בדרך לעזוב והוא תופס את בארסה בביצים?
    קראתי הרבה תגובות של אוהדי בארסה גם בפורום שלהם. אחת התגובות הנכונות הייתה - אפשר אולי להבין את ניימאר שרוצה לעזוב(יש ויכוח עד כמה הוא באמת יהיה מס' 1 אם ישחק בפאריס ועד כמה זה משמעותי שהוא כביכול בצילו של מסי), רק שהדרך היא מאוד-מאוד-מאוד חמדנית ונטולת קלאסה.

12. yonmu Member

אם זה מה שניימאר או אבא שלו דרשו, מה לעשות.
    השורה התחתונה פה ברורה - ברצלונה עשתה רווח מקצועי ורווח כלכלי על ניימאר.
    השאלה האמיתית היא מה הם יעשו עם הכסף הזה, וכאן אני משער שהתשובה תהיה 'תעודת עניות' להנהלה.

13. Raulito Madridista

מצטער, 'מה לעשות' זה טיעון ריק מתוכן. זה קצת מוגזם, 'השתחוו' אליו. גם זכות ראשונים, גם מעניקה חתימה וגם מענק נאמנות זה אובר-מתלהב. זו פעם ראשונה שאני שומע על 'מענק נאמנות'. היה ברור שאם ניימאר יימכר זה יהיה ברווח, מן הסתם, גם בגלל המגמה בשוק. אגב, אחרי שהשחקן עושה כל-כך הרבה בלאגן ורוצה לעזוב, עם סכום כזה שהוא עדיין עצום בכל קנה מידה בכדורגל העולמי(ריאל מדריד עדיין לא קנתה את אמבפה בסכום פסיכי של 160 מליון) - אני הייתי מוכר ושעה אחת קודם וכבר עובד על מחליפים. אני חושב שהנהלת בארסה הבינה שאי-אפשר לשחק בקקה. שחקן התקפה ברמה גבוהה+קשר אחורי+בלם או מגן.

14. Raulito Madridista

מיליונר בשקל: בארסה חייבת להיפטר מניימאר
    ההתנהלות המחפירה של ניימאר מתחילת הקריירה ועד עסקת הענק עם פריז מראה שהוא ילד מפונק, אחד שמכשף את הכדור אך גם משתמש בטריקים זולים כדי להשיג את מבוקשו. ברצלונה צריכה להשתחרר מיד מהחניקה של הברזילאי, עם 222 מיליון יורו או בלי. דעה
    [הכותב הוא ברסאי מוכר יחסית]

האור כבה בחדר והמתח הורגש באוויר. נשיא סנטוס, לואיס אלבארו דה אוליביירה ריביירו, הצביע על כסא ריק במשרדי המועדון באצטדיון וילה בלמירו, ואמר לניימאר: "זה שייך לגיבור הלאומי של הספורט בברזיל. מאז מותו של איירטון סנה, הכסא הזה נותר מיותם. אם תישאר פה, תעשה את הצעד הראשון שלך בדרך אליו".

עבור ניימאר – אז רק בן 18 – זה היה רגע דרמטי שיכול היה לשנות את חייו. 4 שנים אחרי שסירב להצעה מריאל מדריד כנער, צ'לסי הייתה מוכנה לשלם עליו יותר מ-20 מיליון יורו ואפילו פלה הצטרף למסע השכנועים להשארתו בסנטוס. "המלך התקשר אליי", מספר ניימאר באוטוביוגרפיה שלו 'הסיפור שלי', "אתם מסוגלים לדמיין כמה חשוב הרגשתי?".

ילד הפלא הברזילאי שקל את ההצעה ביחד עם אביו ובסופו של דבר החליט לוותר על המעבר ללונדון. "זה היה הצעד הנכון", הוא הסביר, "חשבנו יותר על האושר שלי מאשר על הכסף. אני לא מוכר את עצמי בשביל כסף. ברור שזה עוזר, אבל זה לא מה שמכתיב את החיים שלי ואת הקריירה שלי".

כמעט 7 שנים חלפו מאז אותה פגישה שדחתה את המעבר של ניימאר לאירופה עד לגיל 21, וגם עכשיו הוא ניצב בפני החלטה גורלית בנוגע לעתידו, כזו שמציגה את הדברים שאמר באור שונה וקצת תמוה. השבוע הברזילאי יכריע האם הוא נשאר בברצלונה או עוזב לפ.ס.ז' בעסקה שתכנס לספרי ההיסטוריה, רק שבניגוד לאז, הפעם הוא יעשה את זה אחרי התנהלות – איך לומר בעדינות – שנויה במחלוקת במקרה הטוב ומבזה במקרה הרע.

מופע האימים של בארסה
    כבר שבועיים שניימאר משגע את בארסה וגם את כל העולם. יום אחד הוא מחליט לעבור לפ.ס.ז' והעסקה סגורה, למחרת הוא מתחרט ועל הדרך כל מסע המשחקים בארה"ב הפך למופע התרפסות מביך בפניו. בין לבין, השחקנים – אלה שזכו כבר בכל תואר אפשרי, ועשו את זה לפני ניימאר – פתחו במסע שכנועים, שלא לומר תחנונים. גם הנשיא ז'וזפ מריה ברתומאו הצטרף לקרקס הזה וכולם רק מחכים למוצא פיו של איש אחד. מקווים, כך נראה, לגלות שזה היה רק חלום בלהות. שהמושיע לא באמת עוזב.

הרי אם היה סרט רביעי של "בחזרה לעתיד", ומרטי ודוק היו משתמשים במכונית הדלוריאן כדי לנסוע בזמן ל-2017, הם עוד היו עלולים לחשוב שמי שצוחק על חשבון בארסה בתקופה האחרונה הוא השחקן הכי גדול ב-117 שנותיה. שהוביל אותה לאינספור תארים ורגעים בלתי נשכחים בעשור האחרון. שבלעדיו היא פשוט לא תוכל לשרוד. מעין שילוב בין יוהאן קרויף לליאו מסי – עם כל החשיבות ההיסטורית שלהם – באדם אחד. כי אז, וגם זה לא בטוח, אולי כל הבלאגן של הימים האחרונים היה שווה את זה.

רק שזה לא המצב, ומי שגונב את ההצגה באחד הקיצים המביכים שנראו בקאמפ-נואו הוא לא מסי. רק נסו לדמיין איך זה היה מתקבל לו מי שכונה בעבר "הדיקטטור" כן היה עומד מאחורי הפארסה הזו. אבל האמת היא שבארסה יכולה לבוא בטענות רק לעצמה - וליתר דיוק, למי שמוביל אותה – לאור המצב שאליו היא נקלעה. ניתן רק לשער האם כל זה היה קורה גם אם פפ גווארדיולה או יוהאן קרויף, נניח, היו עדיין מאמני בארסה. בעצם, אפשר אפילו לנחש. אחרי הכל, הכתובת הייתה על הקיר. ומספר 14 היה זה שניסה להדגיש אותה בעצמו.

"הרכישה של ניימאר היא טעות גדולה", הזהיר קרויף עוד בעונה הראשונה של הברזילאי בבארסה, "המאמן תמיד חייב להיות הבוס. אף אחד הוא לא אלוהים כשהוא בן 21, ושחקן בגיל כזה לא יכול להרוויח יותר מכאלה שזכו כבר בהכל. שני קפטנים בספינה אחת זה לא משהו שיכול לעבוד".

ראשי בארסה התעלמו מהדברים האלה שהגיעו מפי מי שהיה חברו ויועצו של ז'ואן לאפורטה, הנשיא לשעבר ויריבו המר של מחליפו, סנדרו רוסל. האחרון, יש לציין, החתים בעצמו את ניימאר, שהיה הפרוייקט הנוצץ שלו, אחרי שנבחר לתפקיד. מטרת העל שלו, גם אם לא הודה בכך מעולם, הייתה להפוך את החלוץ לכוכב הגדול של הקבוצה על חשבון מסי. לכן, כשקרויף אמר בקיץ שבו נרכש ניימאר: "עכשיו צריך לשקול למכור את מסי", הוא פשוט ניסה להזהיר בין השורות.

http://www.sport5.co.il/Sip_Storage/FILES/4/size475x318/724194.Xxx

יכול להיות שהביקורת של קרויף לא נבעה ממניעים טהורים, אבל קשה לומר שהוא טעה בדבריו על שיתוף הפעולה בין שני הכוכבים. בארסה אמנם זכתה בטרבל בעונת 2014/15 כשניימאר מככב בליגת האלופות עם שערים בכל שלבי הנוק-אאוט החל מרבע הגמר, כולל בגמר עצמו, אבל היה לזה מחיר כבד. לא רק שבבארסה הפנו עורף לסגנון שהפך למודל לחיקוי בכל העולם והחלו להעדיף יכולת אישית על פני קבוצתיות, זה עלה לא מעט כסף. הרבה מעבר לכל דימיון.

ניימאר, וזה ברור לכולם, נרכש מסנטוס בעסקה שהכתימה את שמה של בארסה וסיבכה אותה עמוק בבוץ, אבל רק לאחרונה החלו להתברר מימדי הנזק הנוסף שלה. "ברצלונה נחטפה", תקף לאחרונה לאפורטה את ברתומאו, רק שמי שהשתלט על המועדון זו לא ההנהלה, אלא ניימאר ואביו. הם הפכו לאנשים הכי חזקים בבארסה – לא פחות - אם לא פורמלית, אז לפחות בפועל. מספיק רק להעיף מבט על המספרים שמלווים את החוזים בין הברזילאי למועדון מהרגע שחתם בקבוצה - למעשה, אפילו הרבה לפני כן – כדי להבין עד כמה המצב חמור ועולה על כל דמיון.

עוד לפני שניימאר דרך על הדשא של הקאמפ-נואו כשחקן בארסה, אביו שמשמש כסוכנו, קיבל 10 מיליון יורו בתמורה לזכות ראשונים. בקיץ 2013, כשהחלוץ הצטרף לקטאלונים, הם העבירו 40 מיליון יורו נוספים לאביו כמענק חתימה. לפני 9 חודשים, כשניימאר חתם על הארכת החוזה האחרונה שלו – עד 2021, שכרו שודרג ל-15 מיליון יורו לעונה, סעיף השחרור שלו נקבע על 222 מיליון יורו ובנוסף לכך סוכם בין הצדדים על "בונוס נאמנות". מה זה אומר? שעל בארסה לשלם לאביו של הכוכב סכום של 26 מיליון יורו עד סוף החודש (מחר). רק כדי להבהיר: מדובר על "בונוס נאמנות" שסוכם במסגרת חוזה שייתכן שניימאר יעזוב לפני סופו, אפילו ברגע שישולם הכסף של אותו סעיף.

בסיכומו של דבר, סוכנו של ניימאר קיבל ויקבל מבארסה סכום של 76 מיליון יורו. ולמרבה התדהמה, מדובר בסכום דומה לשכר של מסי ב-4 השנים האחרונות (!) – התקופה שבה הברזילאי לובש את מדי הבלאוגראנה. שוב, לא מדובר על השוואה לניימאר, אלא לכסף שקיבל סוכנו. וזה בלי להזכיר את השכר של הברזילאי, את סכום ההעברה (86.2 מיליון יורו) או את הקנסות של בארסה בשל הסתבכותה בפרשה. אגב, אם הכוכב יחתום בסופו של דבר בפ.ס.ז', היא אמורה לשלם לאביו 36 מיליון יורו כמענק חתימה, מה שאומר שייתכן שהוא ירוויח 62 מיליון יורו תוך שבוע.

"הוא חושב רק על הכסף, שקרן ודו פרצופי", אמר לואיס אלבארו, שהיה נשיא סנטוס בזמן מכירת ניימאר לבארסה, על אביו של הכוכב, "הוא הכריח אותנו להכניס לחוזים סעיפים שלפיהם נצטרך לממן עבורו כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה כדי שיוכל לראות את בנו משחק כשבאותה תקופה הוא הרוויח 900 אלף יורו בחודש. מהכסף שבארסה שילמה בעסקה, חלק הלך לתשלום אורגיה של האב במלון פיקדילי בלונדון. הוא רכש 2 בתים צמודים כדי שבנו יוכל לחגוג בלי הפסקה ואמו לא תשים לב".

http://www.sport5.co.il/Sip_Storage/FILES/5/size475x318/724195.Xxx

הקללה הברזילאית

כמובן שמבחינה מקצועית, ניימאר הוא שחקן טוב, אפילו טוב מאוד. ברור שיש לו מה לשפר, אבל זה די טבעי למישהו שנמצא באמצע הקריירה. העניין הוא שבארסה – או כל קבוצה שישחק בה - לא מקבלת ממנו רק את היכולת על הדשא, אלא גם את כל מה שמסביב. ועבור מישהו שהושקע בו כל כך הרבה והחזיר בחצי עונה טובה בלבד (ב-2014/15) במשך 4 שנים, זה פשוט לא מספיק וכבר לא משתלם.

את העונה שעברה ניימאר הגדיר כטובה ביותר שלו מאז הגיע לספרד, אבל הוא כבש בה רק 20 שערים ופרט לקאמבק המופלא ב-1:6 על פ.ס.ז', בו הוא כיכב, אין לו יותר מדי סיבות להתגאות בה. שלא לדבר על להיות היורש של מסי, ורק לומר את זה נשמע מצחיק. הארגנטינאי, בעונה החלשה ביותר שלו בשנים האחרונות (ב-2013/14), כבש 41 שערים, 2 יותר מהעונה הכי פורייה של ניימאר מאז המעבר מסנטוס.

לבארסה הוא הגיע כילד פלא, אבל עכשיו הוא כבר בן 25 ואמנם הפלא נשאר, אבל גם הילד. קבלת ההחלטות של ניימאר ברמה נמוכה מאוד עבור מי שמתיימר להשתייך לטופ העולמי, בהרבה משחקים כמות האיבודים שלו עולה על הדריבלים, הוא פוגע במשחק הקבוצתי, מנסה לסחוט עבירות בכח יותר מדי פעמים וגם הצלילות לא תורמות. ואם כל זה לא מספיק כדי להדליק נורה אדומה, אז בעונה הקודמת הוכח סופית שבארסה לא יכולה לסמוך עליו – לא ברמה של לואיס סוארס ובטח שלא ברמה של מסי.

מול מלאגה, למשל, ניימאר הורחק אחרי שהצהוב הראשון נשלף לעברו במחצית הראשונה כששרך את נעליו במשך הרבה יותר מדי זמן ועיכב כדור חופשי, מטרים ספורים מהשופט. בארסה הפסידה אז 2:0, ניימאר נענש בהרחקה מ-3 משחקים ופספס גם את הקלאסיקו. האם אותו צהוב היה תעלול שיווקי או בעיה אמיתית עם הנעליים שאותם החליף בשני משחקים קודמים? תחליטו אתם, אבל העבר הוכיח שאצל הברזילאי – פרזנטור של נייק – אין הרבה דברים מקריים. אם כבר, הרוב מתוכנן, כמו, לדוגמא, דברים מוזרים שקורים לו כש-11 במרץ מתקרב.

ב-3 השנים האחרונות, ניימאר לא עומד לרשות בארסה במשחקים סביב התאריך הזה – בעונות 2014/15 וב-2015/16 זה היה בגלל השעיות עקב צבירת כרטיסים צהובים מול ראיו ואייקאנו ואייבאר, ובעונה שעברה בגלל פציעה, לפחות לפי הגירסא של המועדון. אז מה כל כך מיוחד באותו תאריך? מדובר ביום ההולדת של רפאלה, אחותו של הכוכב. לא פעם ניימאר טס לברזיל לשם כך לחופשה באמצע העונה.

http://www.sport5.co.il/Sip_Storage/FILES/6/size475x318/724196.Xxx

כל הסימנים האלה של חוסר המקצוענות לא ממש יוצאי דופן כשמדובר על שחקנים ברזילאים, שמתקשים להגיע לטופ ולהישאר שם יותר מכמה שנים. רונאלדו היה כזה וגם רונאלדיניו, קאקה ואחרים. ריבאלדו, למשל, היה יוצא דופן, אבל לא ניימאר. למעשה, אפילו ניסו להזהיר אותו מכך. רק לפני חודשיים וחצי, חואן קרלוס אונסואה שהיה עוזרו של לואיס אנריקה, העיר לכוכב בארסה על גישתו באחד האימונים. "אם תמשיך ככה, תגמור כמו רונאלדיניו", הוא אמר לברזילאי שממש לא אהב את זה וזעם על הביקורת. ניימארפשוט מסרב ללמוד מהטעויות שלו, ובגיל 25, אין שום סיבה להאמין שזה ישתנה בקרוב.

ולמרות כל זה, ניימאר הוא זה שמכתיב את ההתנהלות של בארסה בקיץ הזה ולא להיפך. במקום לשתף פעולה עם מופע הסחטנות הזה, המועדון היה צריך להוביל את ההתנהלות בין הצדדים ולא להיות מובל. להציב תנאים כעובדה מוגמרת עוד לפני שהכל התחיל ולא להיגרר עם נושא הרכש עד לסוף יולי. כי אפשר לעזוב, אבל יש דרך. והשתיקה של ניימאר לכל אורך השבועיים האחרונים רק מוסיפה לתחושת הזלזול שלו, בכולם - באוהדים, בחבריו לקבוצה ובמאמן שהגיע רק הקיץ ולא יודע אם יוכל לבנות עליו גם במשחק הבא. אם היה עוד איזשהו חלק בקהל של בארסה שכן תמך בניימאר, נראה שגם הוא הרים ידיים. ובצדק.

הרצון של פ.ס.ז' לשלם את סעיף השחרור של ניימאר אולי נראה כמו מכה לבארסה, אבל זה הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לה. אפילו מתנה שנפלה משמיים. כאוהד, אין לי ספק ש-222 מיליון היורו שאפשר לקבל על ניימאר ישרתו את הקבוצה הרבה יותר מאשר עוד עונה של שחקן לא יציב, לא מקצוען ופשוט לא מתאים. עוסמן דמבלה, פאולו דיבאלה או אנטואן גריזמן, שכבר סומנו כמחליפים אפשריים, אולי לא יספקו את התרומה הסטטיסטית של ניימאר כבר בעונה הראשונה – וגם זה לא בטוח – אבל הם ישדרגו את המשחק הקבוצתי וכן ירצו להיות בבארסה. וזה כל ההבדל.

אבל גם אם פתאום ניימאר יחליט שהוא רוצה להישאר, צריך להראות לו את הדרך החוצה. אחרי הכל, בארסה הייתה לפניו ובטח שתישאר גם אחריו.

15. Civil Anti Madridista

ברמה המקצועית ניימאר לא נותן לסערה התקשורתית להפריע לו בעבודה. קדם עונה פנטסטי שלו כשגם אתמול הוא היה מספר אחת על הדשא.

מצב נושא:
הנושא נעול.