בעיית הגזענות

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ספרדי' פורסם ע"י Barcik, ‏26/2/06.

1. Barcik Member

לפני כשנה, במשחק הידידות המפורסם בין נבחרות ספרד ואנגליה בסנטיאגו ברנבאו, הוצגה בעיית הגזענות הספרדית על הבמה המרכזית. ההתאחדות הספרדית ראתה, ניסתה לטאטא מתחת לשולחן, וקיוותה שזה יחלוף בקרוב. לא כך. הקריאות הגזעניות, שבמהרה הפכו לאופנה, דבקו ונשמעות כיום באיצטדיונים רבים בספרד. שחקנים שחומי עור רבים נפגעו כבר מהעניין (זהו אחד מהגורמים המשמעותיים לירידה ביכולת של קרלוס קאמני העונה), עד שאחד מהם החליט אתמול שזה נגמר. בצעד אשר לתחושתי הינו הרבה יותר פוליטי מאשר נראה על פני השטח, סמואל אטו, הכוכב האפריקני הגדול ביותר מאז ג'ורג' וואה, איים לעזוב את המגרש אם לא יופסקו הקריאות הגזעניות. לבסוף הוא שוכנע להשאר ואף בישל, אך אין ספק ש- "No mas" - "לא עוד", יהפוך בקרוב לסמל במאבק נגד הגזענות.
    כיצד לדעתכם יש לטפל בבעייה?

אישית, אני לא חושב שעונשים ספורטיביים כבדים, כמו השעיות, הם הפתרון. אני בטח ובטח לא חושב שהפסקת משחקים זה פתרון. כשאני מתיישב בשבת בערב, אני רוצה לראות משחק מתחילתו ועד סופו. וכך גם, ללא ספק, הקהל שבא לאיצטדיון. בספרד, ללכת למשחק הוא בילוי משפחתי של ממש, פייסטה לבני כל הגילאים. אין סיבה לקטוע משחק ולפגוע בכמות עצומה של צופים בגלל מיעוט מוחלט. מילא אם זה היה עוזר, אבל אני בספק שקיים תסריט ריאלי בו זה יקרה. לאחר שכמה שופטים ישרקו לסיום בהשמע קריאות גזעניות, התופעה, בטווח הקצר, רק תתעצם. אחרי הכל, חוליגנים תמיד ילכו 'אנטי'. כאשר ההתאחדות תראה שב- 8 מתוך 10 מגרשים במחזור נשמעות נהמות גזעניות, הם לעולם לא ילחצו על המתג האדום וכבוד האדון וייר בסך הכל יצא מכל העסק הזה מגוחך יותר ר הוא נכנס אליו.
    למעשה, הפתרון פשוט הרבה, הרבה יותר. אין סיבה שההתאחדות הספרדית תלכלך את הידיים. אין להם את ההשפעה או את המשאבים לטפל בכל תחלואי הליגה. במקום שה- LFP יתעסקו בכך, עליהם להותיר את העבודה למועדונים עצמם. במקום קנסות מגוחכים של כמה מאות יורו, כל התרחשות כמו ברומארדה תגרור קיצוץ של מיליון יורו מתקציב ההעברות לקיץ (או סתם מכונית פחות, כל אחד והבוס שלו). האוהדים לא ירגישו זאת באופן ישיר ולכן יתמרמרו חות, ואילו המועדונים יבינו שהגיע הזמן לפעול. לאפורטה בטח ישמח לשמש כמודל לטיפול בבעייה (ואי-שם ב- 2020 לספר בתשדיר הבחירות לנשיאות ספרד על כך שהוא היה החלוץ במלחמה נגד הגזענות והחוליגניזם בכדורגל), וראשי המועדונים יחלו להוקיע את הגורמים הלא רצויים. זה לא צריך להיות קשה במיוחד. מרבית ה'אולטראס' של ספרד הם ילדים מתוקים, שיעשו קצת רעש ולאחר מכן יעדיפו לחזור הבייתה לדייסה של אמא ר להתעסק עם כוחות המשטרה.
    אז בסך הכל, יש כאן פתרון שלא פוגע בצופים החפים מפשע (אלא אם המועדון שלהם יצבור כמות משמעותית ביותר של קנסות), חוסך עבודה להתאחדות (וגם ממלא קצת את הקופה שלה), משפר את תרבות הכדורגל הספרדית, ובתקווה - מוחק את הגזענות מהמגרשים.

נערך לאחרונה ב: ‏28/2/06
  2. Spanish Weapon Member

תופעת הגזענות בספרד חצתה כל גבול אפשרי.
    אוזלת היד של שלטונות החוק בספרד ושל ההתאחדות הספרדית פשוט דוחה, ואני חושב שרק התערבות של אופ"א תוביל לפתרון לבעיה.
    אולי כמה סקנציות שאופ"א תטיל על ההאתחדות הספרדית תגרום להתאחדות הספרדית להילחם בתופעה.

3. קלייברט Member

אני חושב שצריך להוריד נקודות ליגה כל פעם שיש קריאות גזעניות במגרש. האהבה לקבוצה לפי דעתי תגבור על הגזענות, והאוהדים, במקום לקלל את אטו/וובו/קאנוטה, יעדיפו שהקבוצה תצליח.

4. George Best Member

מגעיל, אנחנו בשנת 2006 לעזאזל.
    אבל אטו לוקח את זה קשה מדי, שיפסיק עם האיומים שלו, הוא לא השחקן הראשון שמקבל כאלו קללות והערות גזעניות, אז שיקח את זה פחות קשה.יש כל כך הרבה שחקנים שחורים בכל קבוצה, הוא לא היחיד.
    ואני גם מאמין שלא סתם בוחרים באטו, הוא פרובוקטור לא קטן.
    המשפטים שלו נגד ריאל וצ'לסי, ובטח ובטח גם על עוד קבוצות.

5. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

אפשר לקבל פטור בשביל קמני ורוברטו קארלוס?

6. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

נראה לך שנוח כל כך לשחק תחת הרגשה כזו? שנוהמים לך כמו קופים, שמקללים אותך בגלל צבע עורך.

אני רוצה לראות שתגיד לאיזה אתיופי ברחוב שחור ונראה מה יקרה לך אחר כך.

ואגב,היה באיטליה גם מישהו שקיבל נהמות ואיים לרדת מהמגרש.

7. Gianzola משתמשים של כבוד היכל התהילה

זורו זהו שמו.

"הגזענות, היא הסנוביות של העניים", בחור חכם נהג לומר לי.
    אנשים שאין להם, הם גזענים. אטו הוא בחור בר מזל, הוא משחק באחת הקבוצות הטובות בעולם,
    מרוויח הון עתק, ואני בטוח שאם היה רוצה, היה גם מזיין את הנשים של כל אוהדי סאראגוסה אתמול.
    במקום לקחת את הגזענות כהערה צינית, אטו לוקח את זה לרמה אישית, וככה זה לא ייפסק. כדורגל
    זה משחק של להט רגעי, אוהדים לא יתחילו לחשוב פעמיים לפני שהם מוציאים קללה מהפה, הם לא
    נציגי הקבוצה, בניגוד לדוגמא, ארגונס בזמנו, שצריך היה לקבל עונש, ויכול להיות שגם קיבל. לא זכור לי.
    המלחמה נגד הגזענות לא תעזור, והגזענות תנצח, לא מדובר על תנועות פאשיסטיות, אלא על אנשים
    שבאים לפרוק עצבים במגרש על איזה שחקן כושי שמתסכל את הקבוצה שלהם, וזה עדיף, על פני זה שהם
    יילכו לאנוס נשים מחוץ למגרש, או להרביץ לילד הקטן.

8. אלי מתחן Member

מי יחליט מהי קללה גזענית?
    ואם האוהדים מקללים את אטו, אז הוא יתחיל להיעלב בגלל שהוא כושי והקבוצה תפגע?

9. קלייברט Member

כל קללה שקשורה לצבע עור, דת ולאום.

נערך לאחרונה ב: ‏27/2/06
  10. -=VodkA=- Member

הגזענות והקללות הפכו לחלק מהכדורגל נגיד פה בארץ עצרו כמה אוהדים בגלל גזענות קנס של אלפיים שקל כל אחד אז זה הפסיק ? לא...
    אתה בא למשחק בשביל לעודד לפרוק עצבים להנות וזה חלק מהמשחק זה ששחקן בוחר להיות שחקן כדורגל הוא צריך דעת להסיח את דעתו מהקהל ולהתייחס למשחק עצמו כי הקהל זה שמשלם לו את המשכורת בעצם...

11. rivaldo משתמשים של כבוד היכל התהילה

http://www.elmundodeportivo.es/mundo-img/20060227a/9setooesquinas.Xxx

9 אלף יורו. זה הסכום שבו נקנסה ריאל סארגוסה בעקבות התנהגות אוהדי כלפי שחקן ברצלונה שחום העור סמואל אטו הקמרוני.
    זה קנס חסר תקדים בכדורגל הספרדי, כדי להרתיע אוהדים של קבוצות אחרות לנהום לשחקני שחומי עור בשאר המגרשים.

12. Obafemi משתמשים של כבוד היכל התהילה

9 אלף יורו זה משכורת שבועית של שחקן בינוני בקבוצה הזאת. זה קנס חסר תקדים זה?

13. אלי מתחן Member

זה שלאטו יש רגשי נחיתות לא אומר שעכשיו כל משחק נצטרך לסבול את הדרמות האלה.
    הקללות האלה לא מכוונות לשחומי עור אלא פשוט דרך להוציא אותו מריכוז, זה שהוא מתחיל לעשות סצינות רק מראה שהן עובדות. בסראגוסה שיחק המגן השמאלי שגם הוא שחום עור, ככה שלא נראה לי הקללות הן על רקע גזעני.
    אין הבדל ביניהן לבין השריקות לפיגו בקאמפ נו.

14. דוקטור Member

אם שחקן ישראלי היה בא ומשחק וכולם היו צועקים לו "יהודי מסריח" או כל קללה אחרת הקשורה ליהדותו אז כולם היו זועקים על האנטישמיות נכון?
    אז זו כבר לא היתה שיטה להוציא מריכוז נכון?
    מה קרה, הוא שחור אז לגיטימי לקלל אותו בגלל זה?

נערך לאחרונה ב: ‏1/3/06
  15. אלי מתחן Member

ואתה חושב שזה שלסראגוסה יש שחקן שחור לא קצת משנה את התמונה?