אין יותר דגלי ישראל באמסטרדם ארינה

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י Nesta, ‏5/5/03.

1. Nesta Warden of Milano היכל התהילה

מתוך וואלה:
    הנה "מתנה" שמעניקה לישראל התאחדות הכדורגל ההולנדית לכבוד יום העצמאות ה-55 למדינתנו. הסמל של אוהדי אייקס אמסטרדם במשך שנים רבות ומה שמשמש כקמע - דגל ישראל, יאסר להיכנס יותר לתחומי האיצטדיון הביתי של הקבוצה - האמסטרדם ארינה, כך מדווח 'מעריב'.

הקשר בין הקבוצה ההולנדית לישראל וליהודים הוא קשר ארוך מאד, גם לפני השואה באירופה, אך בעיקר תוך כדי ואחריה. מאז מלווה הדגל את האוהדים בכל משחק ובאיצטדיון הביתי הם תלויים כמעט בכל פינה ופינה.

אלא שהאלימות והחוליגניזם בכדורגל ההולנדי חוגגים, כמו בשאר מדינות אירופה, ובהתאחדות מנסים בכל דרך להילחם בתופעה. משום מה החליטו בהתאחדות שדווקא אותם דגלי ישראל גורמים להתססה בקרב אוהדי הקבוצות היריבות ומעתה לא יורשו יותר להכניס את הדגלים לשטח האצטדיון.

מה אתם חושבים על הצעד הזה?

2. rami87 Member

למה אתם חושבים שאייאקס זה קבוצה של יהודים? זה סטיגמה מטומטמת על אייאקס, אייקס זה קבוצה אנטישמית, הם לא אוהבים יהודים. אוהדי אייאקס תולים דגלי ישראל באמסטרדם ארינה רק כדי להרגיז את אוהדי פיינורד שידועים כאנטישמים מדרגה ראשונה (ואת זה אמר לי אוהד שרוף של אייאקס שהוא חבר קבוע ביציעים באמסטרדם ארינה). זה סטיגמה שיצרה התקשורת בארץ: האנגלים, הספרדים וההולנדים טובים, וכל שאר האירופאים שונאי יהודים.
    תקשיבו פעם אחת, תאמינו לי, אני הייתי בחיים שלי גם באמסטרדם ארינה, גם באצטדיון האולימפי במינכן, גם בסאן סירו וגם בושטפלן שטדיון של דורמונד. באיטליה לא התייחסו בכלל מאיפה אני, בגרמניה דווקא שמחו שבישראל יש אוהדי כדורגל גרמני, ושיש שם כאלה שכדורגל גרמני מעניין אותם, ודווקא בהולד התייחסו בצורה הכי משפילה.

ודרך אגב זה, אז כשנכנסתי לשיחה עם אותם אוהדי באיירן ודיברנו קצת בנושא הם אמרו לי שהם ממש מצטערים שזה היחס בישראל לספורט הגרמני, אבל הוא יכול להבין את זה בגלל כל העניין של השואה. הם אמרו לי שביציעים של באיירן תמיד היו נגד גזענות ונגד שנאת זרים, במיוחד כשמדובר ביהודים בגלל כל מה שקרה בגרמניה בשואה (וכן, הם השתמשו במילה holocaust).
    אז לא תמיד מה שתקשורת הספורט בארץ מנסה למכור לכם זה נכון, תאמינו לי שהדברים הם ממש אחרים.

3. לירן מנהל כללי מנהל כללי

עדיף שתסתום את הפה. עלק איאקס אנטישמים.

4. Fernando Cavenaghi Member

איאקס הוקמה ברובע יהודי באמסטרדם, והאוהדים אימצו את הסמלים בשביל ה"קטע" למרות שיש סימפטיה ענקית ליהודים.

5. Dyer משתמשים של כבוד היכל התהילה

יכול להיות שחבר שלך הוא אנטישמי או אני לא יודע מה..... אבל (כן עצוב שזה האיש אבל אין ברירה) אבי רצון, שהיה במשחק מילאן-אייקס אמר לפני המשחק מה הוא ראה מחוץ לאצטדיון.

הוא ראה ברברים חוליגנים או כל סוגי אוהדים אחרים של אייקס, כל אחד עם מלא קעקועים, ולכל מי שיש לו קעקועים יש לו גם קעקוע של מגן דוד...

6. Julian Joachim Member

הממ אני אהיה הסניגור של רמי (ברוך הבא אגב)...

זו דעה די רווחת בשנים האחרונות. אוהדי אייאקס של היום לא ממש מסמפטים את היהודים (יכול מאוד להיות שלא באשמתם - פשוט אין ריכוז יהודי משמעותי בהולנד). מכאן לאנטישמיות יש דרך לא קצרה... אבל אני יכול להעיד מנסיוני שבחנות של אייאקס במרכז העיר אמסטרדם שם הייתי בקיץ האחרון הסתובבו להם כמה בריונים שקנו חולצות לילדים שלהם. שאלתי אותם איפה הקופה או משהו, והם שאלו מאיפה אני, ואמרתי "טוב אייאקס, יהודים, מה זה משנה..." ואמרתי להם ישראל. הילדים הקטנים אמרו משהו שלא הבנתי בהולנדית מלבד המילה ג'ו,ג'וד או מה שלא תהיה ההטייה ההולנדית של המילה והמבוגרים אמרו שהם צריך ללכת. אז סימפטיה אין... וכן - הרוב המכריע של אוהדי אייאקס עושה הכל כדי להרגיז את אוהדי פיינורד וזהו המניע העיקרי שלהם בחיים.

7. JUVEFAN Member

LUFC

מצער להגיד אך מה ששמעת זה לא בדיוק "ההטיה של 'יהודי' בהולנדית". מדובר במילה די בינלאומית שמטרתה ללעוג ליהודים. מדובר במילה 'ג'יד' שמשמעותה היא יהודי אך באופן מאד בוטה - משהו כמו 'חזיר יהודי'.

אל תיתנו לפירסום להטעות אותכם. הולנד היא אחת האנטישמיות הגדולות בתבל. גם בלגיה, אוקראינה ופולין לא ממש "נהורים". דווקא הגרמנים הם אלה שעוזרים כיום ליהודים.

8. לירן מנהל כללי מנהל כללי

כן זה ידוע שהגרמנים כיום אוהבים לעזור ליהודים.

וכמה שטויות נכתבות על איאקס.... די אני לא יכול לקרוא את זה.

איאקס הם אוהבי יהודים ותתווכחו עם עצמכם.

9. rami87 Member

"The opponents' supporters used to arrive at Weesperpoort Station, an area in which a lot of Jewish street-hawkers were working. That's why people started saying, 'We're going to the Jews.' But the club itself did not have a Jewish culture at all ."

This quote from historian Evert Vermeer opens Simon Kuper's compelling history, Ajax, de Joden, Nederland (Ajax, the Jews, the Netherlands).

10. rainman משתמשים של כבוד היכל התהילה

תפסיקו לדבר שטויות!
    אני הייתי בהולנד והייתי באירנה..
    בכל חנות של אייאקס יש מלא כובעים ודגלים של ישראל והרבה פריטים של ישראל
    אנשים הולכים שם ברחוב עם כובעים של ישראל
    אפילו על כמה ביתם היה את הדגל של הולנד ולידו דגל של ישראל..
    כשהמדריך בסיור באירנה שמע שאני מישראל הוא מה זה התלהב וכל הזמן הוא הסביר לי דברים אישית גם..

11. Kgt1 Member

לא בקיא יותר מדי בתחום אבל המידע שיש לי מחזק את דברי רמי...
    לא שאכפת לי, רק פ.ס.ו (-:

12. ליהי Member

כמה עצוב
    תמיד היתה לי פינה חמה בלב לאייאקס בגלל הזיקה ליהודים...זה ממש חבל כי במהרה אייאקס תשכח את הקשר היהודי שלה ואז דבר ממש טוב יעלם מן המגרשים.

13. Fernando Cavenaghi Member

נראה לך? דבר ראשון בכל משחקי החוץ שלה אייאקס תביא דגלים, ודבר שני זה רק יגרום להם לשים אותם בכל מקום אחר כדי לעשדות דווקא.

גם אם את לא רואה את הדגלים הם עדיין שם. ולמה לא לאהוד אותם בגלל הכדורגל שלהם, אה שכחתי, את אוהבת כדורגל מגעיל http://www.asoccer.co.il/forum/html/emoticons/laugh.Xxx

14. Julian Joachim Member

אייאקס משחקת כדורגל מגעיל בנצור...

15. Fernando Cavenaghi Member

בליגת האלופות כן, אבל בליגה ממש ההפך, זה די בגלל שהם היו אנדרדוג לכל אורך המפעל. מול קבוצות שוות וחלשות מהם זה ממש הנאה.